streda, 24 apríla, 2024

Prečo máme póry, a ktorým ingredienciám sa vyhnúť ak sa póry upchávajú

Póry sú malé, veľmi dôležité otvory v koži, ktoré pomáhajú udržiavať pokožku a vlastne aj celé telo v dobrom stave. Keď sa stane, že póry sú upchaté, pokožka zareaguje nie práve najpríjemnejším spôsobom.  

Prečo máme póry

  • Pomocou pórov pokožka prijíma vodu alebo iné tekutiny do vlastného vnútra, a zároveň pomocou ktorých sa organizmus zbavuje potu, mazu a mŕtvych buniek pokožky.

Voda, ktorá sa prijíma do pokožky pomocou pórov, podporuje správne fungovanie buniek. Teda pomáha pokožku udržiavať sviežu a zdravú. Zároveň voda pomáha udržať správnu rovnováhu medzi olejom a vlhkosťou v pokožke (zabraňuje tvorbe prebytku mazu)

  • Pomocou pórov sa pokožka ochladzuje, čím si organizmus udržiava optimálnu teplotu.

Keď sa organizmus prehreje, tak pleť trpí. Vysoká teplota tela vedie v tom lepšom prípade k nadmernému poteniu a dehydratácii pokožky. Zároveň (začarovaný kruh) nadmerné potenie spôsobí upchatie pórov, čo vedie často k tvorbe vyrážok. V tom horšom prípade pokožka na prehriatie zareaguje podráždením, svrbením v extrémnom prípade až úpalom.

  • Vďaka pórom sa cez pokožku do organizmu vstrebáva kyslík.

Kyslík je dôležitý pre zdravý vzhľad pokožky, ale zároveň, keďže je potrebný pre tvorbu kolagénu a pomáha v boji proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú bunky, hrá významnú úlohu pri spomaľovaní procesu starnutia pokožky. Aj keď zásobovanie organizmu kyslíkom pomocou vstrebávania sa cez pokožku nie je také významné ako dýchanie, stále je to jeden zo spôsobov, alebo jedna z ciest, ako sa dostane kyslík do krvného obehu.

Ak sa póry upchávajú príčina môže byť aj v kozmetických ingredienciách

Póry, či už sú viditeľné viac alebo menej, sú dôležité pre zdravé a prirodzené fungovanie pokožky. Má preto zmysel spozornieť, ak sa na pleti prekvapujúco začali tvoriť vyrážky.
Vyrážky sa môžu tvoriť z rôznych dôvodov, ale najčastejšie sa to udeje, keď sú póry upchaté.

A ak ste si istá, že si pleť čistíte poctivo, a že práve neprežívate zvýšený stres, alebo ste nezmenili prostredie, skontrolujte si ingrediencie vo vašej kozmetike. Pretože hoci častým faktorom, ktorý ovplyvňuje upchávanie pórov je genetika – zvýšená dispozícia k väčšej tvorbe kožného mazu, častejšie je to citlivosť na určité látky, ktoré sa nachádzajú v produktoch. Tieto látky majú názov – komedogénne (póry upchávajúce) látky. Komedogény niekomu môžu niekomu spôsobovať upchávanie pórov, a niekomu vôbec. A nezabúdajte, že citlivosť na póry upchávajúce ingrediencie sa dá, žiaľ, aj “vypestovať”.

Najčastejšie sa za upchaté póry vinia silikóny a konzervanty.

Áno, je to z časti pravda, ale silikóny rozhodne nie sú v upchávaní pórov číslo 1. Dokonca sú aj silikóny, ktoré sú klasifikované ako non-comedogenic, teda tie, ktoré neupchávajú póry a nezhoršujú stav pleti.

Zlú povesť (čo sa týka upchávania pórov) si silikóny vyslúžili zrejme pre ich schopnosť vytvorenia akejsi nepriepustnej vrstvy na pokožke, z čoho vznikol dojem, že týmto upchávajú póry a pokožka nedokáže “dýchať”.

Samotné silikóny v podstate póry neupchávajú, avšak je dôležité ich používať správne, čo znamená, že sa musia nanášať na čistú pleť.

Silikóny, vďaka svojmu charakteru dokážu skincare ingrediencie potlačiť hlbšie do pokožky, čo je dobre. Už menej dobre ale je, že potlačiť hlbšie do pokožky môžu aj špinu, ktorú majú radi baktérie. O tom, že silikóny je dôležité odstrániť pred spaním a tiež aj po fyzickej aktivite (spotení) už spomínať asi nemusím.

V každom prípade, ak máte problematickejšiu pleť, je rozumné vyhnúť sa najmä silikónom pod názvom

  • Dimethicone
  • Methicone
  • Cyclopentasiloxane

Silikóny v INCI zozname spoznáte podľa koncoviek -one, -xane.

Aj niektoré prírodné ingrediencie môžu za upchaté póry

Aj úplne nevinné prírodné ingrediencie môžu mať zlú reputáciu. Napríklad, nie je to až tak veľmi dávno, keď bol v kozmetike popularizovaný kokosový olej, ktorý je pre pleť náchylnú na upchávanie pórov hotová pohroma.

Avšak ani také kakaové maslo, marula, avokádový, palmový, či púpalkový olej nie sú v tomto prípade celkom nevinné a nemusia vyhovovať každej pleti. Ak sú vaším problémom upchávajúce sa póry, stojí za námahu si skontrolovať aj dekoratívku, pretože vyššie vymenované prírodné ingrediencie sa často používajú v make up produktoch.

Alkoholy v kozmetike

Alkohol v kozmetike je celkom užitočná ingrediencia. Napríklad rozpúšťa ingrediencie, predlžuje životnosť produktu, pomáha zničiť baktérie, a áno, niektoré typy (mastné alkoholy) pomáhajú pokožke s hydratáciou.
Na druhej strane sa však do kozmetiky pridávajú aj také alkoholy, ktoré nie sú pre pokožku vôbec vhodné a okrem iného prispievajú k upchávaniu pórov.

„Dobré“ od „zlých“ alkoholov v kozmetickom produkte rozoznáte tak, že si skontrolujete INCI.
Alkoholy zakončené na “yl” sú v poriadku (napr. Cetearyl alcohol).
Ale pri alkoholoch s názvom ukončeným na “ol” (napr. methanol) spozornite a všimnite si, koľko takých druhov je v produktoch, a na ktorom mieste sa nachádzajú.

Napriek tomu, že “yl” alkoholy sú všeobecne v poriadku, pre pleť, ktorú trápi nepríjemné upchávanie pórov je tu niekoľko “yl” výnimiek. (Nemusí to byť pravidlo, ale stojí za to si reakciu pleti odsledovať.

  • Hexadecyl alcohol
  • Oleyl alcohol
  • Socetyl alcohol

Aj keď som napísala, že mastné alkoholy sú pre pokožku užitočné, pleť, ktorá potrebuje póry neupchávajúcu kozmetiku, by sa mala vyhnúť ingrediencii

  • Acetylated Lanolin Alcohol, ktorá sa hodnotí ako vysoko komedogénna.

Čo ešte

Zoznam ingrediencií, ktoré majú tendenciu upchávať póry je dlhý. K tým ktoré som už spomínala, pripíšem aspoň ešte niekoľko najbežnejších

  • Laureth-4
  • Cetyl acetate
  • Isopropyl isostearate
  • Isocetyl Stearate
  • Lauric acid
  • Stearic Acid
  • Lanolin
  • Sodium Lauryl Sulfate
  • Sodium Laureth Sulfate

Na záver už len doplním, že ak kozmetický produkt obsahuje ingrediencie, ktoré sa označujú ako komedogénne, nemusí to vždy znamenať, že produkt bude upchávať póry. Uvedomte si, že ingrediencie sa môžu nachádzať vo formule len v malom množstve (v druhej polovici zoznamu INCI), a k tomu ešte v prostredí, ktoré ju zriedia.

A to je odpoveď na otázku, prečo kozmetika označená ako nekomedogénna obsahuje póry upchávajúce ingrediencie a môže sľúbiť póry neupchávajúcu starostlivosť o pleť.
(ale radšej si reakciu pleti odsledujte)

Súvisiaci článok Prečo máme rozšírené póry a čo s nimi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE