Thursday, June 20, 2024

Mascara / Človeka spoznáš po reči, riasenku podľa kefky

Nebolo to až tak dávno, keď naše tváre zahaľovali rúška a keď rúž, bronzer, highlighter, alebo lícenka sa stali na chvíľu nepodstatnejšími. Pocity či úsmev sme vyjadrovali hlavne očami, a preto nám záležalo na tom, aby sme mihlanice mali v perfektnom stave a tak mascara opäť potvrdila, že je naša úžasná tichá priateľka.

Možno práve preto sa ma moja kamoška, ktorá sa ani veľmi nelíči, opýtala po telefóne, ktorá riasenka je najlepšia, že si chce nejakú kúpiť.

Samozrejme, že som jej nechcela dať žiadnu takú šup-šup radu a rozobrali sme maskaru a riasy podrobnejšie, pretože, hoci sa to nezdá, aj s riasenkami je to taká menšia veda.

Ak si chcete vybrať tú správnu, tak začnite pohľadom do zrkadla a uvedomte si aký typ mihalníc vám príroda nadelila. Potom porozmýšľajte aké riasy by ste chceli. Verte mi, že naozaj neplatí, že dlhšie sú najlepšie a tiež neplatí, že všetkým ženám pristanú magicky čierne riasy. Niektorým ženám dramaticky čierne riasy jednoducho nepristanú. S čiernymi riasami pôsobia neprirodzene a tvrdo. Sú to dámy, ktoré majú bledú pokožku, bledé alebo ryšavé vlasy. Vtedy  je lepšie zvoliť farbu hnedočiernu alebo hnedú.

O riasenkách by ste tiež mali čo-to vedieť, aby ste mali približnú (alebo aj úplne presnú) predstavu, ktoré vám budú vyhovovať.

Od mascary väčšinou očakávame, že nám mihalnice zvýrazní, riasam pridá na objeme – ak je to to, čo potrebujete hľadajte VOLUMIZING a THICKENING. Ak potrebujete riasy predĺžiť a oddeliť – hľadajte LENTHENINIG a DEFINING, alebo ak ich chcete vytočiť či nadvihnúť – hľadajte CURLING a LIFTING.

Niekedy si želáme, aby líčenie pôsobilo prirodzene, niekedy elegantne, niekedy sa chceme premeniť na femme fatale a túžime po dramatickom looku. Mladšie ročníky zas nepohrdnú ani dojmom umelých rias, častokrát hoci aj v neónových farbách.

Naše predstavy môžeme zvyčajne premeniť na skutočnosť, ale musíme rešpektovať zopár pravidiel.

Poďme si teda o riasenkách niečo povedať

Náplň

Riasenky, alebo nazývame ich aj maskary alebo špirály, sú tu s nami už pekných pár desaťročí. Ich základ (mám na mysli náplň) sa v postate ani veľmi nezmenil. Teda zmenil sa len mimimálne.
Základom maskary je v všeobecne vosk, pigmenty plus všetko ostatné čo tvorí formulu náplne (voda, emulgátory, polyméry, stabilizátory, konzervanty… ).

Keď zbadáte v reklame nápis ”Nová formula” skoro vždy ide len o obohatenie pôvodnej klinicky schválenej formuly o syntetické vitamíny, alebo o pridanie argánového oleja alebo iných botanických extraktov či panthenolu. Teda na vytvorenie vysnívaného výsledku náplň nemá mimoriadny vplyv.

Študovať zloženie riasenky sa však stále oplatí hlavne kvôli ubezpečeniu sa, že neobsahuje ingrediencie na ktoré môžete byť alergická, prípadne vďaka ktorým, by ste si mohli alergiu vypestovať. Aj keď pre väčšinu z nás ingrediencie v náplni nepredstavujú riziko, vždy je bezpečnejšie vybrať si riasenku fragrance free – neparfémovanú, prípadne hypoalergénnu.

Niektoré zákazníčky zaujíma aj skutočnosť, či riasenka bola testovaná na zvieratách. Netestovaná na zvieratách je označená certifikovaným logom so zajačikom.

Aplikátor

Tajomstvo maskary spočíva hlavne v dizajne jej kefky (alebo aplikátora, ak chcete).

Tradičná a aj najznámejšia kefka je tá s nylonovými štetinkami upevnenými na drôtenom jadre. Nylonové štetinky sú vyformované, alebo akoby zostrihané do požadovaného tvaru. Môže to byť tvar kužeľa, alebo valčeka, alebo kefka je v tvare S dokonca v tvare guľôčky… a tak ďalej. Konečný a špecifický tvar kefky, počet vrstiev štetiniek a ich skrútenie alebo iné upevnenie okolo drôtu je spravidla tajomstvo tej-ktorej značky.

Pred časom začal byť populárny plastový, alebo z gumy vyrobený aplikátor. Tento typ je užitočný najmä vtedy, keď je potrebné mať nanášanie maskary pod väčšou kontrolou. Čiže veľmi zjednodušene povedané je určený pre krátke, alebo riedke riasy, alebo pre riasy, ktoré sú rovné alebo smerujú akokeby nadol. Gumené aplikátory sú vyrábané v rôznych tvaroch a tak ako pri klasickom aplikátore aj tu platí, že tvar a typ kefky je väčšinou originálom pre danú značku.

Malý tajomný krúžok vo vnútri maskary – Wiper

Wiper, alebo nazvime ho po slovensky tesnenie, je malý plastický krúžok v tube maskary, ktorý rozhoduje o výslednom efekte namaľovaných rias. Práve on rozhoduje o tom, koľko náplne ponechá na kefke a koľko ho z kefky pri jej vyťahovaní zotrie a ponechá v tube.

Kvalitný wiper je super elastický, čo znamená, že tesne obopína aplikátor a pri vyťahovaní aplikátora z tuby, zotiera z kefky prebytočnú náplň. Na riasy sa takto dostane primerané množstvo farby, pričom riasy sa nezlepia a tak môžeme pridávať ďalšie vrstvy až do želaného zvýraznenia. (Mimochodom, predĺžené riasy dosiahne len ten, kto ich nezlepí).

Naopak ak je krúžok menej tesný, na riasy sa dostane príliš veľa farby a riasy budú pôsobiť ťažkopádne a neprirodzene. Avšak, ak niektoré ženy, chcú presne docieliť efekt ťažkých rias, môžu si vybrať práve riasenku s menej tesným krúžkom, ale musia počítať s dlhším časom schnutia farby. Jednoducho pred nanesením ďalšej vrstvy treba chvíľu počkať.

Nedávno ma zaujalo, že na trhu je už dostupná maskara, pri ktorej môžete mať wiper, tesniaci krúžok pod kontrolou, a podľa potreby ho stláčať, alebo ho nechať uvoľnený. Záleží od toho, či chcete dosiahnuť prirodzený, sexi alebo dramatický look.
Vyzerá takto

Lash Control Squeeze Mascara
Lash Control Squeeze Mascara

S akými kefkami sa najčastejšie stretávame a pre aký efekt sú určené

Objemnejšia kefka

Kefka je objemnejšia hrubšia často aj dlhšia. Ak máte nahor vytočené, bežne dlhé, alebo skôr dlhšie riasy, tak s aplikáciou nebudete mať problém. Kefka riasam pridáva objem a zároveň ich predlžuje, ale len veľmi mierne vytočí. Častejšie sa môže stať, že pri nanášaní druhej vrstvy sa riasy zleplia.

Lancome - Monsieur Big Volumizing Mascara
Lancôme – Monsieur Big Volumizing Mascara
Maybelline New York - Totally Temptation Mascara
Maybelline NewYork – Totally Temptation Mascara

Dlhšia tenšia kefka

Ak máte normálne vytočené riasy, ktoré sú však kratšie alebo redšie, určite oceníte tenšiu a zároveň dlhšiu kefku s hustejšími štetinkami. Husto položené štetinky minimalizujú riziko zlepenia rias a zároveň ich predlžujú. Bonusom tejto kefky je aj to, že bez väčšej námahy zachytí aj kratšie riasy v kútikoch oka, alebo na spodnom viečku. Obyčajne s takouto kefkou dosiahnete prirodzený look, ale pridávaním vrstiev môžete dosiahnuť magický prípadne sexi
výzor.

Makeup forever - Smoky Stretch Lengthening Defining Mascara
Makeupforever – Smoky Stretch Lengthening Defining Mascara
MAC - Extended Play Lash Mascara - Gigablack
MAC – Extended Play Lash Mascara – Gigablack

PIXI - Lower Lash Mascara

PIXI – Lower Lash Mascara

NYX - The Skinny Mascara
NYX – The Skinny Mascara

Kefka v tvare presýpacích hodín

Tento typ kefky precízne “pigmentom obaľuje” každú jednu riasu od korienka až nahor.  Je určená hlavne pre majiteľky redších rias, avšak s obľubou po nej siahnu aj ženy, ktoré majú bežne husté riasy. Práca s kefkou typu presýpacích hodín si vyžaduje aspoň trošku zručnosti, pretože veľmi ľahko môže vzniknúť dojem “ťažkých viečok”, hlavne ak sa nanáša na hustejšie mihalnice.

Kefka v tvare presýpacích hodín sa vyrába vo verzii s krátkymi alebo dlhšími nylonovými či gumenými štetinkami.

Too Faced - Better Than Sex - Mascara.
Too Faced – Better Than Sex Mascara.
Maybelline New York - Mascara Falsies Lash Lift Very Black Washable
Maybelline New York-Mascara Falsies Lash Lift Very Black Washable
CoverGirl - Flamed Out Mascara
CoverGirl – Flamed Out Mascara

Kefka v tvare kužela

Smelo môžem povedať, že kefka v tvare kužeľa patrí medzi najpopulárnejšie. Tento typ kefky obľubujú aj make up perfekcionistky, ktoré sa s kefkou dokážu doslova pohrať. Širšou časťou riasy zvýrazňujú a dodávajú im objem a so špičkou aplikátora následne riasy od seba oddeľujú a zároveň ich ešte viac predlžujú a pridávajú ďalší objem. 

Bare Minerals - Flawless Definition Mascara
Bare Minerals -Flawless Definition Mascara
L Oreal Paris - Unlimited Mascara
Loreal-Paris-Unlimited-Mascara
Make Up ForEver - Smoky Extravagant Mascara
Make Up For Ever -Smoky Extravagant Mascara

Kefka v tvare obráteného kužeľa

Kefka má menšie štetinky zvyčajne vyrobené z gumy (ale nie je to pravidlo). Princípom je, že malé štetinky dokážu “zachytiť” riasy tesne nad korienkami, a ak sa následne použije kĺzavý neprerušovaný ťah do vonkajších strán, riasy vytvoria dojem otvorenéo oka. Samozreme, tak ako kefka v tvare kužeľa, aj táto pridáva objem a dĺžku. Je vhodná najmä pre jemnešie riasy.

Max Factor - Glamour Extensions 3-in-1 Mascara
Max Factor – Glamour Extensions 3-in-1 Mascara
Cover Girl - The Super Sizer Fibers Mascara
Cover Girl – The Super Sizer Fibers Mascara

Kefka v tvare oblúčika alebo v tvare S alebo vlnky. 

Po totmo type kefky siahnite najmä vtedy, ak riasy potrebujete mierne zdvihnúť a zároveň aspoň trošku vytočiť. Podľa vizážistov želaný efekt vydrží dlhšie ak zvolíte vodeodolnú verziu. Podľa toho, či vám ide viac o vytočenie a dodanie objemu, alebo viac o zdvihnutie plus vytočenie rias zvoľte si buď maskaru s nylonovými stredne dlhými štetinami alebo v druhom prípade s gumenou verziou.

Fairy Drops - Scandal Queen Waterproof Mascara
Fairy Drops – Scandal Queen Waterproof Mascara
MilkMakeup - Ubame Mascara
Milk Makeup – Ubame Mascara
L'Oreal Paris - Voluminous Superstar Red Carpet Black Mascara
L’Oreal Paris – Voluminous Superstar Red Carpet Black Mascara

Kefka v tvare špirály

Táto kefka je vyvážený kompromis medzi pridávaním objemu a vytáčaním rias. Je určená hlavne pre dámy, ktoré majú riasy už dostatočne prirodzene vytočené a nechcú ich výtáčať ešte viac, pretože takto by sa ich riasy dotýkali kože, čo niekedy spraví s nalíčeným viečkom šarapatu. Špirálová kefka riasy zdvihne, no vytočí len veľmi mierne a zároveň pridá objem. 

L Oreal Paris - Miss Baby Roll Mascara
L’Oreal Paris -Miss Baby Roll Mascara
Kat Von D - Immortal Lash 24 Hour Mascara
Kat Von D – Immortal Lash 24 Hour Mascara
Bare Minerals - Lash Domination Volumizing Mascara
Bare Minerals Lash Domination Volumizing Mascara

Beauty spoločnosti zamerané na dekoratívnu kozmetiku neustále vylepšujú alebo menia dizajn riaseniek. Nečudo, veď práve mascara je pre väčšinu žien “Must Have!”. Keď už na nič iné nie je čas, alebo keď pleť má oddychový deň, tak musí byť aspoň tá riasenka.

A samozrejme platí to aj naopak, keď potrebujeme vyzerat dokonalo, tak sa nikdy nezabudeneme pohrať s riasenku, pretože dokonalé riasy sú v líčení ako boka na “i”.

Zamyslela som sa nad otázku či je to dobré, alebo nie, že si v dnešnej dobe môžeme vyberať z takého nesmierného množstva typov riaseniek. Neviem.
Veď som spomenula len niekoľko základných typov a možno už teraz ste niektoré v rozpakoch a rozmýšľate – ktorú teda? Na to neexistuje jednoznačná odpoveď.

Som však presvedčená, že s trochou trpezlivosti a experimentovaním určite nájdete tú pravú.
No a samozrejme verím, že Vám pri hľadaní pomôže aj tento príspevok. Napriek tomu, sa ale nespoliehate len na článok a začnite tak, ako som spomenula na začiatku – pohľadom do zrkadla.

Na záver mi nedá nespomenúť, že vybrať si správnu maskaru so správnou kefkou je len polovica úspechu. Tá druhá polovica je v použití mascary, pretože ani tá najlepšia riasenka Vám nevyčarí look po akom túžite bez dôverného poznania techniky nanášania. Ale o tom si povieme niekedy nabudúce.

Teším sa na Vaše reakcie.

1 COMMENT

Comments are closed.

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE