streda, 27 marca, 2024

Kozmetické ingrediencie / Naučte sa čítať etikety a porozumejte INCI

Všimli ste si, ako často sa kozmetický výrobok na obaloch pýši  sľubmi o tom, že v ňom nájdete  len tie najlepšie prírodné kozmetické ingrediencie. Napríklad rozjasňujúci krém proti vráskam s vitamínom C. Vyživujúci krém s mandľovým olejom. Prírodný krém s materskou kašičkou. Šampón v bio kvalite s argánovým olejom……A všímate si aj INCI?

Nenechajte sa oklamať s tak zaujímavo, niekedy až veľkolepo znejúcimi názvami kozmetických produktov, radšej si kontrolujte informácie na etikete produktu.

Že je to pre vas španielska dedina? Tak potom článok je určný práve Vám.

Určite si nemyslím, že kozmetické spoločnosti majú jediný cieľ a to oklamať či zavádzať zákazníkov, prípadne nahrádzať kvalitné ingrediencie lacnými a týmto spôsobom zarábať. Nie, to si naozaj nemyslím, no napriek tomu si ingrediencie zvyknem čítať a podľa mňa, čítať by ich mali všetci.

Žiaľ, veľa produktov obsahuje ingrediencie, ktorým sa chcete vyhnúť či už z dôvodu, že máte senzitívnejšiu pokožku, ktorá z ničoho nič reaguje podráždením a vy rozmýšľate, že čo ste zase zjedli, alebo jednoducho, že napriek všetkým reguláciám niektoré spoločnosti vedia šikovne ukryť prípadne nespomenúť škodlivé položky (často sa stretávame s produktami, kde sú spomenuté len dobré ingrediencie, čo by bolo v poriadku, keby sme si mohli ľahko vyhľadať aj tie ostatné zoradené podľa pravidiel).

Pozrime sa spolu na obal

Každý predajca (nie len kozmetiky) má vlastnú stratégiu ako pomocou obalu prezentovať svoj výrobok tak, aby zákazníka zaujal na prvý pohľad. Obal predáva. Niektoré obaly sú výrazné, niektoré minimalistické, futuristické či retro, ale v podstate nájdeme na nich približne rovnaké informácie.

  • Značka
  • Názov produktu a informácia na čo produkt slúži
  • Stručná charakteristika produktu, niekedy aj návod na použitie
  • Zoznam ingrediencií
  • Návod na použitie
  • Informácia o hmotnosti alebo objeme. Výrobky, ktoré sa predávajú v EU majú zvyčajne vedľa uvedeného množstva symbol “e”, ktorý dokladuje, že výrobok spĺňa požiadavky EU metódy jednotného merania a uvádzania hmotnosti
  • Symbol informujúci o bezpečnom čase na spotrebu plus ďalšie symboly (certifikáty)
  • Pôvod vyrobku, kontakty

Zoznam ingrediencií – najťažší oriešok

Koľko ľudí má výborný zrak plus trpezlivosť, chuť a čas študovať miniatúrne písmenká s krkolomnými názvami?
Asi nás nie je väčšina, preto v článku chcem napísať o zozname ingrediencií to, čo viem ja a hlavne pokúsim sa písať čo najjednoduchšie. Nie som však chemik, takže môže sa stať, že niektoré súvislosti podám až príliš zjednodušene. Téma ingrediencií nie je jednoznačná, preto musíme uznať, tak ako to uznávam aj ja, že na jednu problematiku môžu existovať iné názory. Je to podľa mňa v poriadku, ide o uhol pohľadu a my zákazníci si môžeme vybrať.

Zoznam ingrediencií sa uvádza vo forme INCI. INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) pomenuváva ingrediencie pod jednotnými medzinárodnými vedeckými názvami.

Pre bežného spotrebiteľa je čítanie zoznamu ingrediencií pomerne náročné a je málo pravdepodoné, že si jednotlivé názvy bude zvyčajne po pracnom googlení, pamätať. Namiesto bifľovania sa ingredienciam pokúsme porozumieť, ale o tom trošku neskôr.

INCI sa uvádza približne takto

  • Podľa štandardizovaného systému INCI, výrobcovia kozmetiky musia ingrediencie uvádzať v poradí od najväčšej koncentrácie po najmenšiu. Jednoducho povedané prvá položka je tá, ktorej je vo výrobku najviac. Najčastejšie je to (s výnimkou balzamov alebo výrobkov na báze oleja) voda – Aqua, alebo jej alternatívy napríklad aloe vera, hydroláty…. Voda predstavuje zvyčajne 70% – 95% obsahu/objemu výrobku. Čo je celkom dobrá správa, pretože naša pokožka potrebuje vodu.
  • Obvykle ďalej nasledujú ďalšie štyri položky, ktorých koncentrácia v produkte je niekde medzi 3-5 %.
  • Po prvých piatich ingredienciách zväčša nasledujú napríklad aktívne ingrediencie, zahusťovadlá, konzervanty, zmäkčovadlá
  • Na konci zoznamu nájdete ingrediencie, ktorých zastúpenie v produkte je menej ako 1%. Sú to napríklad farbivá, pomocné látky, parfémy….
  • Niekedy na obale nájdete aj osobitný zoznam esenciálnych olejov, ktoré sa môžu považovať za alergény a zoznam ďalších potenciálnych alergénov (citral, limonene, linalool). Tieto položky sú v hlavnom zozname často označované hviezdičkou.

Prečo nie je dobré sa riadiť pravidlom “Prvých päť”

Na základe toho, čo ste sa práve dočítali sa môže zdať, že charakter výrobku určuje prvých päť ingrediencií, pretože práve tie sú v produkte zastúpené v najväčšej miere.
Nie je to však tak celkom pravda a rozhodne by ste sa nemali orientovať podľa zásady “prvých päť”. Týmto spôsobom by sa mohlo ľahko stať, že prehliadnete podstatu výrobku.
Prvé ingrediencie sú totižto zväčša ingrediencie, ktoré vytvárajú textúru, nie špecifickosť výrobku. Napriek tomu, je však dobré mať aj o štruktúru tvoriacich ingredienciách aspoň aký-taký prehľad.

Aké kozmetické ingrediencie poväčšine nájdete na prvých miestach.

Prvé miesta v zozname najčastejšie obsadzujú ingrediencie s ťažko vysloviteľnými názvami zvyčajne s koncovkami.

  • “- ONE” alebo “-ANE” : sú to napríklad silikóny, ku ktorým majú niektorí odborníci výhrady. Silikóny sú lacné a často sa pridávajú do nekvalitnej kozmetiky. Sú však výrobcami obľúbené, pretože silikóny chemickými procesmi dokážu ľahko meniť štruktúru, a v súvislosti s tým teda aj ich charakter a vlastnosti.
  • “- IDE” alebo “- ATE” : koncovky, ktoré majú väčšinou rôzne emulgátory, ko-emulgároty, rozpúšťadlá, účinné zložky premasťujúce pokožku, ale tiež aj nie práve najšetrnejšie tenzidy, ktoré výborne penia ale vysušujú povrch kože.
  • “-POLE” alebo “MER” : tieto koncovky majú väčšinou polyméry, ktoré sa používajú napríklad na podporu zjednotenia či stuhnutia formuly výrobku. Sú známe aj tým, že konečnému produktu prepožičiavajú bohatý krémový, často perlový vzhľad.

(Tých koncoviek chemických názvov, ktoré nájdedte na prvých miestach je pochopitľne viac. Spomenula som ich len zopár, ale som presvedčená že ich väťčinou na každom výrobku.)

Aké ingrediecie nasledujú ďalej

Do prvej päťky sa môžu, ale väčšinou sa nedostanú aktívne ingrediencie. Keď ich však vieme dohľadať hneď niekde na začiatku druhej polovice zoznamu, tak je to stále v poriadku. Ale keď je ingrediencia, o ktorú máte špeciálne záujem na zozname niekde v tretej tretine, tak musíte rátať s tým, že bude mať percentuálne menšie zastúpenie.

To však nemusí byť nevyhnutne zlé znamenie, pretože tu je na rade ďalšie ALE – pretože nie je ingrediencia ako ingrediencia.

Do kozmetiky sa totiž niekedy pridávajú ingrediencie, ktoré sú značne potentné a silné a posledné miesta im úplne stačia. Príkladom môže byť Vitamín A, alebo antioxidanty ako je Astaxanthin alebo Lipochroman-6, ale aj peptidy, niacinamidy, kyseliny.
Znamená to, že ak sa zameráte na prvých 5 ingrediencií nemusíte si všimnúť účinné zložky produktu.
Predpoklad úspechu je však rozlišovať či si kupujeme šampón s argánovým olejom a argánový olej je niekde na konci – čo nie je v poriadku, alebo krém s retinolom, kde je nízka koncentácia dokonca žiadúca.
Jednoducho nezaškodí mať aspoň základný prehľad.

Konzervanty sú spravidla vymenovávané skoro na konci zoznamu. Najčastejšie majú dlhé chemicky znejúce názvy, ktoré sa často končia koncovkami

  • “-OL” alebo aj “-BEN”.

Posledné sa zvyknú uvádzať farbivá a aromatické zložky.
Farbivá niektorí odborníci zaraďujú k problémovým položkám. Väčšinou sa uvádzajú ako

  • CI s číslami.
  • Aromatické zložky majú syntetický názov Parfum, ale ak ide o vonné látky esenciálnych olejov tak tie sa uvádzajú pod ich odbornými názvami.

V zozname ingrediencií okrem chemicky znejúcich názvov, veľmi často nájdete aj aj latinské názvy prírodných ingrediencií.
Dobrá správa však? Plus výrobcovia často pridávajú do zátvorky aj bežne používané názvy, takže nemusíme si lámať hlavu s latinčinou. Latinské názvy sa uvádzajú písmom italica. Latinský názov prírodnej látky s uvedením bežného mena vyzera napríklad takto:
Butyrospermum parkii (bambucké maslo), alebo Helianthus annuus (slnečnicový olej) a tak ďalej.

Ingrediencie, ktorých názvy znejú veľmi chemicky, ale ktorých sa netreba báť

Naozaj nie je nutné spozornieť pri všetkých ingredienciách, ktorých názvy nepripomína prírodu.
Asi Vás už teraz cekom popletiem, ale napriklad Tocopherol Acetate aj keď má koncovku “ate” je neškodný vitamín E v syntetickej podobe.
Alebo Xanthan gum je prírodný želírovací alebo zahusťovací prostriedok.
Zvláštnu skupinu tvoria stabilné formy vitamínu C s tiež málo bežným názvom napríklad Tetrahexyldecyl Ascorbate, alebo Ascorbyl Palmitate….
Ďalší príklad môže byť syntetická forma vitamínu A, ktorý nesie názov Retinyl Palmitate, alebo kyseliny ako Linoleic Acid, Hyaluronic Acid, alebo Caprylic/Capric Triglyceride čo je zmäkčujúci prostriedok získaný z kokosového oleja a glycerínu. A tak ďalej…….

Ingrediencie, ktorým je (možno) lepšie sa vyhnúť

Je ťažké napísať nejaký zoznam ingrediencií, ktorým je dobre sa vyhnúť. Niekomu môže ublížiť úplne nevinný esenciálny olej a niekto v pohode znesie syntetický parabén, vďaka ktorému môže výrobok používať aj v neštandardných podmienkach. Napriek tomu som sa rozhodla napísať aspoň pár slov ku všeobecne nepopulárnym ingredienciám.

  • Minerálne oleje a Parafíny 

Získavajú sa z ropy, sú lacné a v neposlednom rade zjednodušujú technológiu prípravy kozmetických produktov. Pre pokožku a aj pre životné prostredie sú oveľa prijateľnejšie kvalitné rastlinné oleje a prirodzené tuky. Žiaľ, minerálne oleje a parafíny nájdete aj v kozmetike pre deti. 
Nájdete ich pod názvami napríklad 
Paraffinum liquidum, Petrolatum, Petroleum, Paraffin oil, Mineral oil, Cera microcristallina

  • Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureth Sulfate (SLES)

Sú to takzvané tenzidy a nájdete ich vo väčšine kozmetických výrobkoch. Bez nich výrobky strácajú svoje odmasťovacie, čistiace a peniace vlastnosti. Dobrá správa je, že nikdy neboli preukázané ich nežiadúce účinky v zmysle karcinogenity. No preukázateľne môžu dráždiť kožu alebo oči. Zvyknú sa nahrádzať napríklad s menej agresívnym Kokamidopropyl betain, ktorý je však tiež diskutabilný ako menšie zlo.  

  • Methylisothiazolinone (MI) a Methylchloroisothiazolinone (MCI)

Sú to dráždivé konzervanty. 

  • Parabény 

Napriek tomu, že parabény sa považujú za prakticky neškodné konzervanty, dlhodobé a každodenné používanie predstavuje riziko. Používajú sa ako konzervanty. Najčastejšie sú tieto: 
Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Heptylparaben alebo iná koncvoka  paraben

  • Propylene Glycol (PG) a Polyethylene Glycol (PEG)

Sú to syntetické zvlhčovadlá, rozpúšťadlá ale aj emulgátory, ktoré výborne spájajú vodu s tukom, z hľadiska zdravia však nemajú veľmi priaznivé hodnotenie. Nájdete ich v šampónoch, dezodorantoch, rúžoch, krémoch, pleťových vodách alebo aj vo vlhčených obrúskoch. Okrem označenia PG alebo PEG  takéto emulátory odhalíte aj ak v názve zbadáte  “-ETH” v spojení s číslom. Napríklad  Laureth-4, Ceteareth 33 ……

  • Formaldehydy

Nájdete ich hlavne v lakoch  na nechty. Niektoré z nich majú názvy:
Formaldehyde, Quaternium-15, DMDM hydantoin, Imidazolidinyl urea, Diazolidinyl urea, Sodium hydroxymethylglycinate, 2-bromo-2-nitropropane-1, 3-diol, Glyoxal, 3-dioxane…….

  • Ftaláty

Používajú sa ako zmäkčovadlá pri výrobe plastov, v kozmetike sú zakázané, ale napriek tomu ich môžeme nájsť v lakoch na nechty, antiperspirantoch, dezodorantoch, niekedy v šampónoch.  
Mali by mať označenie DBP (di-n-butylftalát) a DEP (dietylftalát). 
Aj keď ftaláty nie sú pridané priamo do kozmetiky, môžu sa do nej dostať uvoľňovaním zo stien  nekvalitného plastového obalu. 

S akými názvami kozmetiky sa bežne stretnete a čo znamenajú

  • Pure / Čistá
    Názov čistá kozmetika je nejednoznačný. Zákazník má dojem, že si kupuje kozmetiku bez syntetiky, ale často je to len slovná hračka a po prečítaní ingrediencií príde na to, že ide o čisto syntetický produkt s esenciálnym olejom
  • Clean alebo Natural Skincare / Prírodná kozmetika
    Je to kozmetika, v ktorej výrobcovia nahrádzajú niektoré syntetické ingrediencie, ako sú napríklad parabény, syntetické parfémy, alebo iné iritanty prírodnou alternatívou, ale vzhľadom na celý zoznam položiek sa nemôžu zaradiť do kategórie natural alebo organic.
  • Inspired by Nature / Inšpirované prírodou
    Vo výrobku sa nachádzajú prírodné ingrediencie spojené s ďalšími syntetickými položkami.
  • Nature Identical / Idetntické s prírodou
    Laboratórne vyrobené ingrediencie identické s ich prírodnou alternatívou
  • Chemical Free / Bez chémie
    Zavádzajúci, nedefinovateľný názov hovoriaci o ničom, pretože napríklad aj voda H2O je chemická substancia.
  • Non-Toxic
    Mám rešpekt pred kozmetikou označenou Non-Toxic, no stále si myslim, že aj tu, sa oplatí pozrieť sa na zoznam položiek. Hlavne ak je v hre aj nejaký kožný problém.
    Legislatíva považuje mnohé ingrediencie za netoxikcé, no v skutočnosti netoxické pre niektorých ľudí naozaj nie sú. Na druhej strane aj prírodné látky sa môžu stať toxickými ak sa kombinujú nesprávne alebo sa používajú nadmerne.
  • Dermatologicky testované alebo Hypoalergénne
    Výrobca deklaruje, že produkt prešiel nejakým dermatologickým testom, ale väčšinou neuvádza akým. Výrobok zvyčajne obsahuje menej všeobecných alergénov prípadne žiadne parfémy. Niekedy sú označované aj ako – bez alergénov, čo však nikdy nemôže zodpovedať realite, pretože alergénom môže byť všeličo.
  • Paraben Free / Bez parabénov
    Kozmetika, v ktorej sú syntetické parabény nahradené šetrnejšími konzervantmi.
  • Organic
    Pod označaním organic sa dokáže skrývať všeličo. Organický môže byť skoro celý produkt, minimálne však 70% , alebo len zopar ingrediencií niekde na konci zoznamu. Štandardy na označenie “Organic” nie sú jasné, ani jednotné. Spoľahnúť sa môžete na označenie symbolmi ECOCERT, ORGANIC SOIL ASSOCIATION, USDA ORGANIC, AUSTRALIAN ORGANIC
Kozmetické ingrediencie. sympoly certifikovanej kozmetiky ECOCERT, ORGANIC SOIL ASSOCIATION, USDA, AUSTRALIAN ORGANICSy
Symboly certifikovanej kozmetiky

O kozmetických ingredienciách sa dá písat naozaj veľa a rozoberať sa sa dajú z viacerých pohľadov. Každá z nás má na kozmetiku vlastné požiadavky a za prioritu považujeme niečo iné. 

V tomto zmysle chcem na záver napísať, aby sme drobným písmenkám venovali aspoň trošku pozornosti a hlavne aby sme nezabudli na to, že v beauty priemysle čo nie je zakázané je dovolené.  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE