Saturday, May 18, 2024

Zlato v kozmetike – zlaté tajomstvo krásy, alebo len zlatý sľub?

Zlato je už po stáročia symbolom luxusu a bohatstva, a keď sa povie zlato, tak väčšina z nás si predstaví šperky, zlatú výzdobu v chrámoch, zlaté tehly v banke….. (napríklad 🙂). Ale zlatým luxusom si už nejaký čas môžeme hýčkať aj našu pleť a telo, lebo zlato v kozmetike je dnes bežné, populárne a dostupné. Krémy, masky, beauty oleje a séra so zlatými čiastočkami sľubujú revitalizáciu a rozjasnenie pokožky, omladenie pleti a redukciu zápalov. 

Ale ako to vlastne s tým zlatom v kozmetických produktoch naozaj je? 

Zlato v kozmetike

Aj keď zatiaľ neexistuje veľké množstvo výskumov, je potrvrdené, že zlato má antibakteriálne, terapeutické a do určitej miery aj antioxidačné účinky. Je tiež dokázané, že zlato fantasticky spolupracuje s niektorými ingredienciami, ktorým pomáha zvyšovať ich efektivitu. Je dokázané, že má pre pleť upokojujúce účinky. Naďalej sa skúma, či zlato je schopné zlepšovať pružnosť pokožky, stimulovať produkciu kolagénu, minimalizovať vrásky. Jednoducho, naďalej sa skúma, ako to je s jeho anti age vlastnosťami.  

Toto všetko, čo som zatiaľ o zlate napísala je, ale aj nemusí byť pravda, pretože v kozmetike nie je zlato ako zlato. So zlatom v kozmetických produktoch sa môžeme stretnúť v jeho pevnej podobe, ktoré v produkte voľným okom vidíme alebo nie, a vo forme koloidného zlata. Aký je medzi nimi rozdiel a čo môžeme od ktorého čakať? 

Zlato v kozmetike v pevnej podobe

  • Zlaté šupinky

Aj keď šupinky, alebo lístočky zlata rozptýlené v oleji alebo v géli vyzerajú naozaj luxusne, nie sú primárnym zdrojom anti-aging účinku. V produktoch majú skôr estetický, dekoratívny účel vyvolávajúci pocit luxusu, a hoci ich účinok môže byť viditeľný, býva len dočasný. V podstate ide o rozjasnenie pleti pomocou odleskov zlata. Účinok lístočkov zlata je viac kozmetický, dočasne viditeľný, ako terapeutický.  

  • Zlaté častice viditeľné voľným okom 

Zlato (v kozmetike) v pevnej podobe môže mať aj formu malých zlatých častíc, ktoré poskytujú pleti zlatý lesk, alebo odlesk. Tiež majú skôr estetický než anti age alebo terapeutický efekt. 

  • Zlaté pigmenty

V dekoratívnej kozmetike sa používajú voľným okom viditeľné zlaté pigmenty, ktoré vytvárajú zlaté odlesky za účelom rozjasnenia líčenia a celkovo rozjasnenia pleti. 

  • Zlaté nanokryštály a nanolamináty a guľaté (sférické) častice zlata

V kozmetike sú populárne nanokryštály, nanolamináty a sférické častice zlata. Sú to drobné čiastočky zlata, v pevnej podobe. Nanokryštály majú kryštalický tvar v rôznych geometrických tvaroch, nanolamináty sú zase tenké vrstvy zlata a spherical častice majú tvar nano gule alebo sféry. 

Nano formy zlata voľným okom v produkte nevidieť, avšak produkt, ktorý nano častice  obsahuje, vytvára na pleti jemný zlatý odlesk, a ten už viditeľný je. To je najbežnejšou príčinou, že pleť po použití kozmetiky so zlatými neviditeľnými nano časticami pôsobí žiarivejšie a mladistvejše. 

Nanokryštály zlata v kozmetike, na rozdiel od lupienkov a častíc, ktoré sedia na povrchu pokožky, dokážu preniknúť aj do hlbších vrstiev kože, kde pôsobia terapeuticky, a kde vytvárajú (mali by) anti age benefity. Napríklad zlaté častice pomáhajú znižovať zápaly, môžu poskytovať antioxidačnú ochranu, môžu prispieť k podpore, ochrane a regenerácii buniek, pomáhajú s hydratáciou. Čo je celkom dosť. 

Koloidné zlato

Koloidné zlato, je forma zlata, kde sú zlaté nano až mikro častice rozptýlené a stabilizované v tekutom prostredí.  V kozmetickom priemysle sa koloidné zlato používa ako aktívna zložka, ktorá ošetruje, hydratuje a chráni pokožku. Hoci zlato má aj antioxidačné účinky, nedokáže nahradiť antioxidanty, ako sú napríklad vitamín C, alebo resveratrol, či kyselina felurová…. Ak  produkt spolu s koloidným zlatom v kozmetike neobsahuje aj antioxidanty, tak je dobré ich doplniť. 

Nano častice zlata, či už koloidného alebo v pevnej podobe, dokážu podľa niektorých výskumov urýchliť procesy hojenia, pomáhajú zvyšovať cirkuláciu krvi a pôsobia antisepticky a zároveň tiež majú už spomínané hydratačné, ochranné a regeneračné účinky. 

Čo je ešte užitočné o zlate v kozmetike vedieť

Aby sa zlato dostalo do hlbších vrstiev pokožky, kde začne účinkovať, obvykle potrebuje k sebe “nosič”, ktorý ho tam dopraví. Na “distribúciu” zlata sa často využívajú panenské oleje, lipozómy, peptidy, alebo aj rôzne stabilizátory, kroré čiastôčky zlata na seba naviažu a prinesú tam, kam treba. Panenské oleje v INCI spoznáte hravo, to ostatné može mať napríklad názov “Phospholipids”, “Lecithin”, “Lamellar Nanoparticles”. (hlavne ten Lecithin je v kozmetike veľmi užitočný)

Bonusom cesty zlata pomocou nosičov do hlbších vrstiev pokožky je to, že vďaka zlatu, alebo lepšie povedané spolu so zlatom, do pokožky ľahšie preniknú aj ďalšie aktívne ingrediencie. Teda zlato je takým druhotným nosičom aktívnych látok do pleti. 

S akými ingredienciami si zlato rozumie najlepšie, a s ktorými nie?

Vhodným “parťákom” pre zlato v kozmetike je kyselina hyalurónová, vitamín C, ceramidy a peptidy. 

Zlato tiež optimalizuje, alebo zosilňuje účinky vitamínov a polyfenolov a tiež pomáha stabilizovať emulzie v kozmetických produktoch. 

Naopak, kombinácia zlata s AHA, BHA a PHA kyselinami, benzoyl peroxidom, alebo retinolom, môže vyvolať nežiaducu reakciu pokožky. 

Pre koho nebude kozmetika so zlatom to pravé

Aj keď sa zdá, že zlato v kozmetike je bezpečné, stabilné a čisté, nie je vhodné pre ľudí, ktorí majú alergiu na kovy. Špeciálne nie je vhodná pre dámy, ktoré majú mimoriadne citlivé očné okolie.

Existujú aj určité obavy ohľadom používania nanočastíc v kozmetických produktoch z dôvodu, že nanočastice by sa mohli dostať do krvného obehu a ukladať sa v tele. Väčšina vedeckých dôkazov však preukazuje bezpečnosť používania nanočastíc zlata, ale stále nie je jednoznačné, či sa nanočastice zlata, ktoré sú stabilné a nerozpúšťajú sa ani vo vode ani v iných telesných tekutinách, nemôžu dostať do orgánov a tkanív a hromadiť sa v nich. Nie je tiež jasné, či prípadné hromadenie zlata v tkanivách by mohlo mať negatívny vplyv na zdravie.  

Na čo si dávať pozor pri kúpe kozmetických produktov so zlatom, v čom by mohol byť problém

  • Skontrolujete si zoznam všetkých ingrediencií, zistite či produkt neobsahuje niečo, na čo vaša pleť môže reagovať zle. 
  • Skontrolujte si, akú formu zlata výrobok obsahuje. Zlaté častice sa v INCI označujú ako Gold (CI 77480) alebo Gold Nano, Gold Leaf, Gold Powder, Colloidal Gold, nanolamináty sa označujú Lamerall nanoparticles. 

Ak sa dá, overte si koncentráciu zlata. Vysoká koncentrácia zlata v kozmetike môže mať rýchlejšie a silnejšie účinky, ale môže spôsobiť aj neželané reakcie. Výrobca však bežne spotrebiteľa o koncentrácii zlata v produkte neinformuje. Tu sa treba spoľahúť na dôveryhodnosť predajcu a možno aj cenu.     

  • Za mňa to najhlavnejšie je, že ak sa rozhodnete pre kozmetiku so zlatom, kupujte si ju od spoľahlivého výrobcu, ktorý má skúsenosti a kde je predpoklad, že bude mať primerané vybavenie na výrobu “zlatej” kozmetiky. 

Pri výrobe zlatej kozmetiky sa musí zlato v kvapaline absolútne rovnomerne rozptýliť.  Rovnomerné rozptýlenie zlatých kúskov je kľúčové. Len tak sa môžu docieliť  želané účinky. Na to, aby sa to dosiahlo, je potrebné zabezpečiť dôkladnú homogenizáciu (rozptýlenie čiastočiek do tekutiny pomocou silných mechanických síl). Okrem rozptýlenia, výrobca musí zabezpečiť potrebnú stabilizáciu zlatých kúskov, čo znamená, že je potrebné zabezpečiť to, aby sa čiastočky po čase nezlúčili opäť dokopy, alebo aby nespadli na dno kontajnerika, téglika, či fľaštičky. Počas celého procesu výroby sa musí dodržiavať a kontrolovať  teplota, tlak a rýchlosť miešania. Seriózny výrobca by mal byť podľa mňa jeden z rozhodujúcich faktorov, ktorý by mal ovplyvniť rozhodnutie pri kúpe produktu. Kozmetika so zlatom nie je lacný špás.

Čo na záver? 

Kozmetika so zlatom sľubuje a ukazuje sa, že aj plní veľa. Určite má niečo do seba. Avšak zatiaľ neexistujú relevantné štúdie, ktoré by porovnávali účinky zlata s účinkami “bežnejších” potentných anti age ingrediencií. Jednoducho povedané, zatiaľ nevieme, či zlato v kozmetike naozaj dokáže spraviť viac, ako iné, efektívne, bezpečné a často aj lacnejšie ingrediencie. Ja osobne som k zlatu v kozmetike trochu skeptická.

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE