HomeDekoratívna kozmetika a líčenieVodeodolná mascara, voderezistentná mascara. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Vodeodolná mascara, voderezistentná mascara. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

V čom je voderezistentná – water-resistant mascara iná ako vodeodolná – waterproof mascara, komu bude najviac vyhovovať a prečo.

Maskaru milujeme, pretože za pár sekúnd dokáže zvýrazniť a prehĺbiť pohľad. Pri líčení je maskara akousi bodkou nad “i”, lebo bez maskary to väčšinou nie je ono.
A maskaru milujeme aj preto, lebo keď už nič iné, tak aspoň tú špirálu…..

Tak ako v podstate od všetkých “líčidiel”, aj od maskary očakávame, že po nanesení vydrží čo najdlhšie, čo dnešná moderná riasenka hravo dokáže. No niekedy sú situácie, keď potrebujeme ísť naozaj na istotu a nechceme riskovať šmuhy pod očami, alebo po určitom čase nerovnomerné slabnutie (spôsobené najčastejšie lúpaním) farby.

Ak máme v pláne dovolenku, alebo v diári poznačený deň, kedy chceme vyzerať po celý čas tip-top, zvykneme si zadovážiť vodoeodolnú riasenku, ktorá zdolá všetky nástrahy.
Áno, zdolá. To viete. Ale viete aj to, aké zradné a zložité je jej večerné odstránenie.
Ak nechcete používať špecifický, často “agresívnejší” odličovací prostriedok, alebo si nechcete nešetrným trením poškodiť riasy, na odlíčenie vodeodolnej mascary budete potrebovať viac trpezlivosti a času.

Riešením môže byť voderezistentná maskara

Riasenky sú rozdelené do dvoch osobitných kategórií. Sú to kategórie krémových a vodeodolných (waterproof) riaseniek. Rozdiel medzi nimi je v báze použitej emulzie. *
V súvislosti s charakterom použitej emulzie sa potom jedna farba na riasy správa k vode inak ako druhá.

Krémové maskary majú limitovanú odolnosť voči vode, naopak, tie druhé vode odolávajú výborne.

Kategória vodeodolných riaseniek sa pred časom (asi 15 rokov) rozšírila o podkategóriu vode rezistentných riaseniek. Zloženie voderezistentnej riasenky je obohatené o špecifické (vodu rozptyľujúce) polyméry, ktoré sú iné a inak správajúce sa, ako polyméry použité vo vodeodolnej riasenke.

Voderezistentné (water-resistant) riasenky nie sú teda to isté, ako vodeodolné (waterproof) maskary, preto sa pri kontakte s vodou správajú odlišne.

Voderezistentná maskara odolá mimovoľnému pretretiu oka, alebo aj slzám šťastia či dojatia, dažďu, prípadne problému mokrých očí, ale neodolá potápaniu sa, či plaveckému tréningu a neodolá ani horúcejšej vode.

V každom prípade voderezistentná mascara je k riasam ovela šetrnejšia ako jej vodeodolná kolegyňa. Je vhodnejšou alternatívou hlavne pre dámy s tenkými riasami, alebo pre dámy v zrelšom veku. Voderezistentná maskara sa ľahšie odstraňuje hoci aj s bežným prípravkom na odlíčenie očí (v prípade núdze postačí aj teplejšia voda – ale to naozaj len výnimočne v prípade núdze!!).
V neposlednom rade voderezistentné maskary bývajú obohatené o peptidy alebo biotin či iné vitamíny, aj z dôvodu, že tieto maskary sú ponúkané hlavne majiteľkám krehkých rias.

Či už používate jednu alebo druhú verziu odolnej špirály, doprajte riasam z času na čas kúru z kvalitného panenského oleja a nezabudnite ani na ranné či večerné osviežovanie viečok s hydrolátom.

Veľka škoda je, že momentálne na našom trhu nemajú water-resistant (voderezistentné) maskary veľké zastúpenie. Treba ich celkom pracne vyhľadávať na internete. Najväčší výber ponúkajú ázijské značky napríklad CODE, ale v ponuke ich majú aj “západné” spoločnosti. Napríklad AQUARIAN GAZE, GLO SKIN BEAUTY, RUMI, PRIME PROMETICS

Jednou z príčin absencie týchto riaseniek je, podľa mňa, možno aj skutočnosť, že slovenský, ale napríklad aj francúzsky a mnoho ďalších jazykov nerozlišuje jasne rozdiel medzi slovom nepremokavý, vode odolný, čo je ekvivalent waterproof, a slovom vode vzdorujúci, čo je ekvivalent water resistant.
Je celkom možné, že známe spoločnosti, ktoré sú právom pyšné na povesť expertov na mascary majú tiež v ponuke riasenky s vylepšenou šetrnou formulou, no stále ich označujú len ako waterproof plus možno s pridanou informáciou o vylepšení.

Ja osobne vodeodolnú riasenku ani nemám. Podľa mňa, mihalniciam nerobia dobrú službu. Myslím si, že použité ingrediencie riasy zbytočne vysušujú, čo ich robí krehkejšími, ale hlavný dôvod je práve to pracné odličovanie. Ale aby som bola fér, tak by som mala povedať, že momentálne ani nemám potrebu vodeodolnú špirálu používať.

A tiež aby som bola k vodeodolným riasenkám spravodlivá, tak by som mala spomenúť, že osobne poznám ženy (hlavne tie mladšie ako ja), ktoré na vodeodolnú špirálu nedajú dopustiť.
Nič teda nie je čierne ani biele, každej dáme vyhovuje niečo iné a v kozmetike to asi platí o niečo viac.


* Poznámka pre DIY nadšencov
Emulzia krémovej maskary je na báze oil-in-water, kde základ tvorí prírodný vosk (včelí, candelia, ryžový, karnaubský…) alebo vosk minerálneho pôvodu (parafínový, ozokeritový..). 
Kdežto emulzia vodeodolnej maskary je na báze water-in-oil a základ emulzie tvoria ingrediencie napríkld isoparafín, siloxany, isosdodecane…a ich molekuly sú vďala procesu akoby obalené voskom a polymérmy, ktoré tvoria ochranný štít proti vode.

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

BEAUTYROOM

BEAUTYROOM