sobota, 20 apríla, 2024

Prečo si kvetová voda – hydrolát zaslúži našu pozornosť?

Hydrolát, hydrosol, bylinková voda, kvetinová voda, kvetová voda. Pod týmito názvami nájdete v obchodoch alebo na nete malý, ale určite skoro zázračný dar prírody.

Už dlhšiu dobu má v mojej dennej starostlivosti o pleť svoje miesto tak trochu skromne vyzerajúca fľaštička s kvetovou vodou, na ktorú nedám dopustiť. Moja pleť (moja je tá so sklonmi k začervenaniu) hydroláty miluje a ja jej ich, samozrejme, doprajem, pretože kvetová voda je skutočne (ako som sa sama presvedčila) malý zázrak prírody.

Myslím si, že prečítať si niečo o hydrolátoch je celkom zaujímavé a snáď aj užitočné, preto pridávam do Beautyroom aj túto tému.
Možno už o hydrolátoch viete dosť, a možno aj viac, ako nájdete v tomto príspevku, ale niekedy je fajn si len tak očami preletieť článok a porovnať informácie.

Čo je vlastne hydrolát?

Hydrolát je (kvetová) voda, ktorá sa vyrába parnou destiláciou z čerstvých kvetov, listov, ovocia, ale napríklad aj destiláciou kôry alebo koreňov rastlín.
Často sa uvádza, že hydrolát je vedľajší produkt vznikajúci pri výrobe esenciálneho oleja. Mne ale hydrolát pre jeho fantastické kozmetické, ale aj terapeutické účinky ako vedľajší produkt rozhodne nikdy nepripadal, a ani nepripadá. Trochu som pátrala, ako to vlastne je, a dočítala som sa, že pôvodný zámer destilácie rastlinných častí bolo získať práve kvetovú vodu, ktorá mala v minulosti rozmanité použitie. Až neskôr prvotnú výrobu kvetovej vody nahradila výroba esenciálnych olejov, pri ktorej naozaj vzniká aj kvetová voda ako vedľajší produkt.

Hydrolát teda vzniká destiláciou rastlinných častí za účelom získať samotný hydrolát, alebo vzniká ako druhotný produkt pri destilácii rastlín za účelom získať esenciálny olej. Zamená to, že okrem čerstvosti a kvality rastlín a ich šetrného zberu má na kvalitu hydrolátu vplyv aj to, za akým účelom boli hydroláty vydestilované. Čo vlastne vysvetľuje aj rozdiel v cenách hydrolátov.

Čo všetko hydroláty dokážu a ako ich používam ja

Ako skoro každá z nás, aj ja deň začínam s ranným čistením pleti. Moja pleť je suchšia a ráno mi najviac vyhovuje vyčistiť si pleť s vodou nasiaknutou konjac špongiou. (Na konjac špongiou nedám dopustiť a som vďačná internetu, že som špongiu objavila.) Potom nasleduje hydrolát, ktorý okrem toho, že  pleti odovzdá účinné látky, vyrovná pH pokožky. Hydrolát si na pleť nanášam pomocou vatového tampónu alebo si ho nastriekam priamo na pokožku. Väčšinou ho nechám len tak zaschnúť, ale niekedy si ho “osuším”, vtláčam do pokožky pomocou vatového tampónu. Záleží od času alebo aj od ročného obdobia.

Prečo to takto robím

Hydrolát vyrovnáva pH pokožky po čistení. A priaznivé pH je jedným z predpokladov prevencie pred tým, aby pleť nebola príliš suchá alebo príliš mastná. Optimálne pH pokožky je 5,5 , ale voda, ktorú bežne používame má pH až do 9. Samozrejme, je to v poriadku, ale predsa len nie je na škodu, keď pokožke trošku pomôžeme s vyrovnaním pH pomocou hydrolátu, ktorý má pH okolo 4,5 až do 6, čo je, ako som písala, prirodzený stupeň kyslosti pokožky.

Kyslejšie prostredie pleti má svoj význam. Pokožka s optimálnym pH vytvára akýsi kyslý mantinel, ktorý zabraňuje, alebo aspoň sťažuje preniknutiu nečistotám a alergénom do pokožky. Nemenej dôležité je spomenúť aj to, že kyslejšie prostredie vytvára predpoklad účinnejšieho boja proti rastu a množeniu sa baktérií, ktoré sú často zodpovedné za vyrážky alebo iné nedokonalosti.

Ďalším benefitom použitia hydrolátu hneď po čistení a pred nanesením krému je, že tonizovaná pokožka jednoduchšie a rýchlejšie príjme všetky aktívne ingrediencie, ktoré krém (sérum, booster, gél, moisturizér) obsahuje. Naviac krém a hydrolát vytvoria spolu tandem, ktorý udržuje dôležitú vlhkosť v pokožke.

Osobne nepoužívam BB krém alebo make up a púder denne, ale ak áno, tak vždy si po ich nanesení  doprajem zopár kvapiek hydrolátu a minerálny make up, alebo make up a púder nevyzerá tak „púdrovo“ a lepšie “sadne”. Tiež som si všimla, že po tejto procedúre sa s lícenkou pracuje o niečo lepšie. Myslím si, že to isté bude platiť aj pre bronzer, ale zodpovedne to tvrdiť nemôžem, pretože bronzer veľmi nepoužívam.

Verte mi, ak si v prekúrenej miestnosti so suchým vzduchom alebo v horúcom lete len tak osviežite pleť kvetovou vodou, pleť sa vám odvďačí takým zvláštnym čistejším alebo lepšie to vystihuje slovo žiarivejším výzorom.
Stačí len zatvoriť oči a …pssp! Potom už len chvíľu vnímajte miniatúrne voňavé kvapôčky. Ja som si z toho spravila taký malý relaxačný rituál.

Prečo hydrolát aj večer?

Tým, čím deň začínam, tým ho aj končím. Čistením pleti. Večer už dvojfázovým. Hydrolát používam na záver druhej fázy pred použitím nočného krému či séra.

Možno vám práve napadlo, že veď predsa s tým všetkým, o čom tu píšem si hravo poradí pleťové tonikum. A máte pravdu, ale ja mám rada v kozmetike čo najmenej ingrediencií, žiaden pridaný alkohol, a ak je to možné tak čo najviac prírody. Je pravda, že dnešné pleťové vody sú úplne iné ako tie, ktoré sme poznali v minulosti.
Sú antiseptické, antibakteriálne, sú obohatené o antioxidačné ingrediencie (napríklad kyselina hyaluronová), obohatené o antiaging ingrediencie (napríklad peptidy či niacinamidy), ale napriek tomu ja som sa rozhodla pre hydroláty.
Je to aj z dôvodu, že moja pleť na niektoré ingrediencie nereaguje práve najlepšie. Jednou z takých ingrediencií je alkohol, ktorý mojej pleti vôbec nesedí a vyslovene jej robí šarapatu. Moja pleť tiež nemusí parfémy, ktoré sa v INCI skrývajú pod rôznymi tajomnými názvami, takže jednoduchšie sa mi zdalo ísť na istotu a zvoliť si hydrolát.

Nie je hydrolát ako hydrolát a ako si správne vybrať

To, že hydroláty sú vyrábané za účelom vyrobiť samotný hydrolát, alebo sú získavané ako vedľajší produkt, už viete. Čiže ak hľadáte top kvalitu je jasné, že sa popozeráte po tých prvotných. Ale aj hydroláty, ktoré sú, pomenujme ich druhotné, majú fantastické vlastnosti a bola by škoda nevyužiť ich silu.

Ak plánujete hydroláty používať ako tonikum či pleťovú vodu, uvedomte si, čo konkrétne chcete v starostlivosti o pleť riešiť a s čím by ste chceli pokožke pomôcť. To vás nasmeruje správne sa rozhodnúť pre ten-ktorý.

Z množstva druhov hydrolátov spomeniem aspoň niekoľko typov.

Ružová voda, hydrolát z ruže, najvzácnejšia je z ruže damašskej alebo bielej

Je to pravdepodobne najznámejšia a zároveň najobľúbenejšia kvetová voda, označovaná aj ako “skin beautifier” – skrášľovač pleti. Je vhodná pre každý typ pleti, no najviac ju ocení citlivá, ale aj suchá, či zrelá pleť. Ružová voda má protizápalové a regeneračné účinky, pokožku hydratuje, upokojuje. Má mierne sťahujúce účinky, optimalizuje produkciu kožného mazu, a samozrejme, tak ako všetky hydroláty vyrovnáva pH pokožky.

Levanduľa

Levanduľová kvetová voda je vhodná pre všetky typy pleti, dokonca je vhodná aj pre detskú pokožku. Okrem hydratácie, regenerácie, či vyrovnávania pH pokožky pomáha upokojiť podráždenú pleť. Účinne pomáha redukovať začervenania a zápaly. Pretože je šetrná k jemnej pleti a vďaka schopnosti zmierňovať zápaly a podráždenia, často sa používa na detské zapareniny.  Práve kvôli zmierňovaniu zápalov a podráždení sa zvykne používať pred a po holení či depilácii. Spomeniem ešte, že levanduľová kvetová voda sa používa aj ako súčasť starostlivosti o pokožku po opaľovaní. A ešte jedna zaujímavosť, že hydrolát z levandule vôňou takmer vôbec nepripomína levanduľu.

Harmanček

Hydrolát z harmančeka je skutočným balzamom pre veľmi citlivú a jemnú pokožku. Do dobrej formy dostane napríklad aj unavenú pokožku okolo očí (pozor, harmanček nepatrí do očí, len na pokožku v ich okolí), alebo klimatizáciou, či slniečkom alebo aj zhonom unavenú a vystresovanú pleť. Redukuje začervenania. Harmančeková kvetová voda má utišujúce, upokojujúce, protizápalové a antibakteriálne účinky, poradí si s drobnými vyrážkami (napríklad na detskej pokožke), s drobnými odreninami, zmierni svrbenie, pomôže eliminovať zápach chodidiel. Hodí sa aj ako doplnok starostlivosti o pokožku po holení, či depilácii.

Pomaranč (neroli alebo aj orange blossom)

Antibakteriálna kvetová voda so sťahujúcim účinkom, vhodná pre mastnú, ale zároveň citlivú a jemnú pleť. Utíši podráždenú pokožku, redukuje zápaly a akné. Má skvelé hydratačné a zvláčňujúce účinky. Okrem skincare sa výborne hodí napríklad aj na odstránenie potu z tváre po fyzickej aktivite, pretože neroli pokožku nielenže upokojí, ale aj vydezinfikuje, “uzavrie” póry, plus  vyrovná jej pH.  Často sa kvôli dezinfekcii používa aj na chodidlá.
Neroli má stále miesto aj v aromaterapii, hlavne pri terapiách s deťmi, vrátane terapie detí s ADHD.

Geranium (muškát alebo aj rose geranium)

Mimoriadne obľúbená kvetová voda (mimochodom moja najobľúbenejšia) je vhodná pre všetky typy pleti, vrátane senzitívnej. Má tak ako ostatné hydroláty protizápalové a antibakteriálne účinky, no geranium naviac zmierňuje začervenania zapríčinené rosacea alebo začervenaním pleti v období menopauzy.
Pretože hydrolát dokáže pokožku „uzamknúť“, a tým udržať v nej vlhkosť, sa s obľubou používa ako pleťové tonikum, a je osobitne vhodný na čistenie pleti.

Hamamel (witch hazel)

Medzi hydrolátmi je považovaný za najsilnejší antioxidant s antibakteriálnymi a antiaging vlastnosťami, zároveň s najväčšími sťahujúcimi účinkami. Ale pozor, nie je vhodný pre každú pleť. Najviac vyhovuje mastnej a zmiešanej pleti, no po hamamele často siahnu aj majiteľky suchej pleti kvôli jeho protizápalovým účinkom. Nie je vhodný pre pleť so sklonom k začervenaniu. Na druhej strane si však hamamel vie skvele poradiť s rozšírenými pórmi, čo je pridružený druhotný problém pleti s rosaceou, takže hamamel je najlepšie opatrne vyskúšať. Tento hydrolát je vhodný aj ako doplnková starostlivosť pri liečbe pleti so psoriázou.
Hamamel hydrolát je považovaný za ideálnu náhradu pleťovej vody s obsahom alkoholu, ktoré často neprimerane pleť vysušujú.

Tea tree hydrolát

Tea tree olej je populárny pre jeho antibakteriálne, protizápalové a regeneračné účinky a v mnohých domácnostiach má svoje stále miesto v domácej lekárničke. A také isté účinky (ale v jemnejšej forme) má aj tea tree kvetová voda, ktorú môžete použiť aj pre malé deti a všade tam, kde by ste potrebovali použiť silne koncentrovaný tea tree olej. V beauty starostlivosti ho používajú ako toner tí, ktorých pleť poznačilo akné, pretože okrem dezinfekcie a jemného čistenia, táto kvetová voda pokožku pomaly regeneruje. Výborne poslúži aj ako pomocník pri dezinfekcii chodidiel a nechtov na nohách.

Hydrolát z uhorky

Menej známy hydrolát, ale veľmi osvedčený hlavne v kombinácií s ílom, napríklad pri príprave masky na tvár alebo dekolt. V letnom období zopár strekov priamo na pokožku pleť osvieži a pocitovo schladí.

No čo všetko môžete využiť hydrolát.

Ako toner, ktorý zabezpečí rovnováhu medzi vlhkosťou a prirodzenou “mastnotou” pleti.
Ako fixátor make upu.
Ako pomocníka pri hojení malých rán.
Ako pomocníka pri utíšení pokožky po uštipnutí hmyzom, alebo po dlhšom pobyte na slniečku.
Ako pomocníka pri ukľudnení akné, menších zápalov, pri zmiernení začervenania pleti.
Ako dezinfekciu chodidiel a nechtov.
Ako pomocníka pri rozčesávaní vlasov.
Ako súčasť aromaterapie pre lepšie zvládanie emócií.
Ako osvieženie vankúša pre lepšie zaspávanie.
Ako alternatívu vody pri výrobe DIY kozmetiky.

Ako si vybrať hydrolát a tipy na jeho používanie.

Pre bežnú starostlivosť o pleť si vyberajte, ak môžete, pravé hydroláty, ktoré sa destilujú bez pridania konzervantov (napr. alkoholu). Kontrolujte zoznam ingrediencií. Čistý hydrolát, samozrejme nemá obsahovať vodu ani alkohol, ani nemá byť mixovaný s esenciálnym olejom. V podstate na INCI zozname má byť len názov rastliny, z ktorej bol hydrolát destilovaný.

Ak hľadáte hydrolát na terapeutické účinky, vtedy pokojne siahnite aj po hydrolátoch s pridaním esenciálneho oleja alebo s pridaním napríklad nechtíkového extraktu či aloe vera. Takéto hydroláty väčšinou už obsahujú aj konzervanty.
Ak potrebujete hydrolát napríklad na dezinfekciu alebo kvôli rozčesávaniu vlasov, zvoľte hydrolát, ktorý je vedľajším produktom pri výrobe esenciálneho oleja, ktorý je cenovo výhodnejší (ten, mimochodom, môžete používať, samozrejme, aj na pleť).

Rozhodne sa však vyhýbajte hydrolátom, ktoré obsahujú parfémovú zložku, (tá sa môže skrývať pod rôznymi názvami 🙁 ) a hydrolátom, ktoré obsahujú vodu. Hlavne, ak je voda na prvom mieste v zozname. Vtedy ide naozaj o veľmi zlú napodobeninu kvetovej vody. Taktiež vráťte do regálu hydrolát s pridaním farbív, alebo hydrolát, ktorý je vyložený na mieste, kde evidentne svieti slniečko.

Priemerná životnosť hydrolátov je 6 mesiacov, ale niektoré vydržia aj viac ako rok. Záleží od druhu. Zvážte kúpu hydrolátu s podozrivo dlhou životnosťou. Pravdepodobne obsahuje konzervant a výrobca ho neuviedol.
Pravé hydroláty sú vo svojej podstate značne senzitívne na teplo a svetlo, a práve svetlo a teplo môže byť často jednou z príčin rozmnožovania sa nežiaducich mikroorganizmov. Preto, ak máte možnosť, vyberte si hydroláty v tmavej sklenenej fľaši, na druhej strane však vo fľaši z číreho skla zbadáte prípadné zakalenie hydrolátu, čo znamená, že hydrolát by ste už nemali používať. Preto si kupujte hydroláty v menšom balení, prípadne si z veľkého balenia hydrolát prelejte do menšieho tmavého flakónika a zbytok skladujte v chladničke. Myslite však aj na to, že otváraním a prelievaním sa k hydrolátu dostáva vzduch, ktorý hydrolát môže mierne znehodnotiť. Pri prelievaní nezabúdajte na hygienu vrátane dekontaminácii rozprašovača.

Existuje naozaj veľa druhov hydrolátov. Niektoré sú vzácne, niektoré sú bežnejšie. No aj tá najobyčajnejšia rastlinka v sebe ukrýva veľkú silu, ktorú nám v podobe kvetovej vody alebo esenciálneho oleja odovzdáva. S pokorou využime a chráňme to, čo nám príroda ponúka.

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE