Wednesday, June 19, 2024

DIY liečivý balzam z arniky a nechtíka lekárskeho – recept

Liečivý balzam z arniky a nechtíka lekárskeho – prvá pomoc v kozmetickej taštičke

Už si ani nepamätám, kedy som si tak veľmi obľúbila arnikovo nechtíkový balzam. Arnika je fantastický malý pomocník s veľkými schopnosťami. Balzam z nej mám  vždy po ruke (keby niečo….).

Hoci zvyknem byť dosť opatrná, stále sa niečo prihodí. Raz je to modrina či malý škrabanček, ku ktorému som prišla ani neviem ako alebo pri bicyklovaní či prechádzke  ma popŕhli žihľava alebo ma v lese uštipne dotieravý hmyz. Vtedy si pomôžem s mojou “mastičkou”.  Nechtík a arnika svrbiacu či boľavú pokožku takmer hneď ukľudnia.

Na balzam si spomeniem aj v zime, keď ma chcú potrápiť suché ruky alebo chodidlá. Pri nádche pomôže namáhanej pokožke okolo nosa a dobrú službu spraví aj detskej pokožke.

Jednoducho, balzam slniečkovej farby, vždy prinesie úľavu.

Výroba balzamu Vám vôbec nezaberie veľa času a určite Vás poteší aj jednoduchá príprava.

Čo budete potrebovať?

7 g       včelí vosk
60 ml  nechtíkový macerát v slnečnicovom oleji
20 ml  arnika sérum, arnika v olivovom alebo mandľovom oleji
6-12     kvapiek obľúbený esenciálny olej, napríklad levanduľový   (nemusí byť)

Ako na to? 

  1. Pripravte si vodný kúpeľ, v ktorom budete roztápať včelí vosk. Ten chvíľu udržujte pri adekvátnej teplote roztopený. Je to pre to, aby sa dobre zohriala aj  nádoba, s ktorou pracujete, pretože ak nádoba bude mať dobre prehriate aj steny, tak hmotu po dokončení prelejete do dózičiek oveľa pohodlnejšie.
  2. Pridajte nechtíkový macerát a arnika sérum, alebo arnikový macerát a esenciálny olej. Ak plánujete balzam použiť aj pre maličké deti, esenciálny olej radšej vynechajte.
  3. Všetky ingrediencie premiešajte a ešte horúce prelejte do dózičiek alebo téglikov, ktoré zatvoríte až po úplnom vychladnutí.

Ak konzistencia balzamu nebude podľa Vašich predstáv, tak ho jednoducho opätovne roztopte a pridajte viac vosku – balzam bude tuhší alebo naopak zrieďte ho pridaním olejového macerátu.

Chcete si tiež pripraviť vlastný nechtíkový macerát?

Nechtíkový macerát si môžete samozrejme kúpiť v e-shopoch na výrobu kozmetiky v naozaj dobrej kvalite. Ale doma vypestovaný nechtík lekársky a vlastnoručne vyrobený  macerát má niečo do seba.

Netrhajte kvety nechtíka lekárskeho a ak chcete, môžete ku kvetom pridať aj zopár zdravých zelených listov. Nechajte ich vysušiť, ale nie na priamom slnku. Najlepšie miesto na sušenie byliniek je tieň s miernym prievanom.

Ak sú už kvety suché, naplňte nimi vhodnú fľašu alebo inú nádobu do ⅔ a potom  zalejte mandľovým alebo olivovým olejom. Nechajte stáť na teplom mieste, ale opäť nie na priamom slniečku. Nič nepokazíte, ak fľašu z času na čas pretrasiete.

O 3 alebo až 6 týždňov macerát najlepšie cez gázu preceďte a zlatožltý liečivý olej je na svete.

1 COMMENT

Comments are closed.

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE