sobota, 20 apríla, 2024

Prerušovaný pôst áno či nie? Nie? Časť druhá.

Prerušovaný pôst. Ak ste čítali prvú časť článku o prerušovanom pôste (alebo ak ste aj nečítali) a premýšľate, či to skúsiť aspoň na určitý čas alebo dokonca prijať prerušovanú hladovku za svoj nový životný štýl, tak Vás pravdepodobne zaujímajú aj “drobné písmená”. Myslím tým, že by ste chceli poznať aj negatíva ;).

Prerušovaný pôst

Prerušovaný pôst (môžete sa stretnúť aj s názvom prerušovaná hladovka) je v podstate pre väčšinu ľudí bezpečný. Vďaka pôstu je možné upraviť prípadne pozitívne usmerniť zdravotný stav a znížiť hmotnosť. Čo je, zdá sa, najčastejším cieľom väčšiny zástancov intermittent fasting.

Aj keď je prerušovaná hladovka pre väčšinu ľudí bezpečná, nie všetci sa dokážeme vyrovnať s menej príjemnými stavmi, ktoré s ňou súvisia. Pre koho a prečo hladovka nebude to pravé orechové? Samozrejme, v prvom rade hladovka je vhodná len pre ľudí, ktorým to dovoľuje zdravotný stav. Ale s najväčšou pravdepodobnosťou však nebude vhodná pre tých, ktorí sa nebudú chcieť vedieť, prípadne nebudú sa môcť popasovať so situáciami, ktoré sú s pôstom spojené.

S akými situáciami je treba rátať?

  • Hlad a myšlienky na jedlo

Hlad, je samozrejme niečo, čo určite očakávate, minimálne na začiatku zmeny stravovacieho režimu. Dá sa mierne oklamať, a to znížením kalorického príjmu, ešte pred začatím dodržiavania prerušovanej hladovky. Telo sa na “hlad” adaptuje oveľa jednoduchšie a skôr.

  • Bolesti hlavy

Charakteristickým sprievodným znakom sú miernejšie bolesti hlavy. V prvých dňoch prerušovaného pôstu môžu bolesť hlavy pocítiť hlavne tí, ktorých hlava často pobolievala aj v “normálnom”, bežnom režime stravovania.

  • Tráviace probémy

Zápcha, alebo naopak hnačka, nevoľnosť až nutkanie na vracanie, niekedy aj nafukovanie sú v prvých dňoch síce menej častými sprievodnými znakmi prerušovanej hladovky, ale vyskytnúť sa môžu. Aj z tohto dôvodu treba mať na pamäti , aký dôležitý je správny a pravidelný príjem tekutín. Dehydratácia je často základom spomenutých ťažkostí.

  • Podráždenosť, nepokoj, slabšia koncentrácia

Tento stav vyvoláva nízka hladina cukru v krvi, na čo telo nebolo zvyknuté. Prirodzene, zmeny nálad sa neprejavujú u každého, a ak sa vyskytnú, tak sú súčasťou fastingu (pôstu) väčšinou len v prvých dňoch.

  • Vyčerpanosť a málo energie

Za únavu a pocit vyčerpanosti môže byť opäť zodpovedná nízka hladina cukru v krvi, ale často je to aj dôsledok nekvalitného spánku. Avšak treba spomenúť, že po adaptovaní, prerušované hladovanie naopak spánok skvalitní a výrazne zvýši energiu.

  • Nepríjemný dych

Nepríjemný dych je častým sprievodným znakom prerušovaného pôstu. Môže za to znížené množstvo slín, ktoré nedokáže v plnej miere neutralizovať acetón v dychu. Hladovanie spôsobuje, že telo spracováva rezervy v podobe tuku, čím okrem iného vytvára vedľajší produkt – acetón. Preto je ho v dychu cítiť.  A ak sa naviac k tomu pridá aj dehydratácia, tak dych nebude práve najpríjemnejší.

  • Nekvalitný spánok

Niekedy na začiatku zmeny stravovania badať zmeny v kvalite spánku, či už pri zaspávaní alebo pri prebúdzaní sa v priebehu noci.

  • Možná dehydratácia

Počas prvých dní prerušovaného pôstu telo vylúči močom veľké množstvo soli a vody. Je to prirodzená reakcia tela. Je teda obzvlášť dôležité vodu pravidelne dopĺňať a to samozrejme nielen v prvých dňoch. To, či prijímate primerané množstvo tekutín zistíte jednoduchou kontrolou farby moču. Moč by mal byť svetlo-žltý. Tmavá farba moču je naopak signál, že telo je dehydrované.

  • Podvýživa

Podvýživa a nedostatok všetkých potrebných živín je často dôsledok nesprávnej alebo nedostatočnej kombinácii jedál v čase určenom na jedenie. Veľakrát je príčinou povrchné, alebo dokonca žiadne plánovanie jedál. Premyslený jedálniček, jeho naplánovanie, kombinácie, a dokonca aj premyslenie si plánu B, je jednou z podmienok úspešného intermitted fastingu ( prerušovaný pôst )

A kto by prerušovanú hladovku nemal skúšať?

  • Ľudia, ktorým to zdravotný stav nedovoľuje. Napríklad tí, ktorí majú nízku hladinou cukru v krvi, tí, ktorí trpia demenciou, epileptickými záchvatmi, niektorými zápalovými ochoreniami…..
  • Tehotné a dojčiace ženy
  • Nie je vhodná pre ľudí, ktorí častejšie pociťujú slabosť a “točenie hlavy”
  • Nie je vhodná pre ľudí, ktorí trpia, alebo v minulosti trpeli poruchami prijímania potravy
  • Nie je vhodná pre deti

Existuje mnoho ďalších diagnóz alebo zdravotných stavov, pri ktorých pôst môže skôr poškodiť ako pomôcť. Mylite aj na to, že pôstenie može byť aj v rozpore s užívaním niektorých liekov, ktoré sa nutne musia užívať spolu s jedlom. Opatrnosť pri rozhodovaní je skutočne namieste. Ak máte pochybnosti, najistejšie je rozhodnutie prerušovaného hladovania konzultovať s lekárom.

Ak ste nenašli dôvody, prečo by ste si prerušovaný pôst nemohli osvojiť ako váš nový životný štýl a chcete to skúsiť, prečítajte si prvú časť článku o prerušovanej hladovke https://www.beautyroom.sk/prerusovany-post-ano-ci-nie-ano-cast-prva/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE