Sunday, June 23, 2024

Domáca zinkovka hotová za 15 minút

Ak máte zinkovú mastičku v lekárničke, tak máte pomocníka na nezaplatenie. Domáca zinkovka je nenáročná záležitosť, vyrobiť si ju zvládnu aj začiatočníci. Vyskúšate tento jednoduchý DIY recept na zinkovú masť? 

Akné, opary, zapálené vyrážky po holení, jazvičky, zaparené malé zadočky…… na toto všetko zaberá zinková masť.

Je plná toho, čo je prirodzenou súčasťou kože – zinku. Má antibakteriálne účinky, potláča zápaly a hnisanie. Ukľudňuje podráždenú pokožku, v mokvajúcich ranách odvádza vlhkosť.

A naozaj je hotová za 15 minút.

Čo budete potrebovať?
15g   Kokosový olej
7,5g  Bambucké maslo
7g    Kakaové maslo
5g    Včelí vosk
10g  Nechtíkový olej
6g    Olej z marhuľových jadier
1,5g  Zink oxide Non-nano (oxid zinočnantý v bezpečnej mikročasticovej veľkosti)
1 kvapka  Vitamín E
1 kvapka  Harmančekový esenciálny olej (nemusí byť)

Ako na to? 

  1. Pripravte si vodný kúpeľ, v ktorom budete roztápať vosk, kakaové maslo a kokosový olej. Pridajte nechtíkový olej a olej z marhuľových jadier.
  2. Rozpustené ingrediencie premiešajte a vzniknutú hmotu ešte nechajte chvíľu vo vodnom kúpeli. Je to preto, aby sa nádoba s hmotou celá dobre ohriala a ostala teplá čo najdlhšie.
  3. Nádobu odstavte a v horúcich ingredienciách roztopte bambucké maslo.
  4. Pridajte Oxid zinočnatý, vitamín E a kvapku esenciálneho oleja. Ak plánujete zinkovú masť používať pre veľmi malé deti, esenciálny olej vynechajte, prípadne zvoľťe esenciálny olej levanduľa.
  5. Premiešajte.
  6. Pretože ste použili bambucké maslo, vzniknutú hmotu prudko ochlaďte v mrazničke, predídete tým možnej neskoršej tvorbe kryštálikov.
  7. Po chvíli masť z mrazničky vyberte. Teplota maste by teraz mala byt okolo 30-35°C. Ešte raz dobre rozmixujte. Zinok totiž nie je rozpustný vo vode a ani v oleji, čiže má tendenciu usádzať sa na dne. Pokiaľ nebude rovnomerne rozptýlený zinkovka nemusí mať očakávaný účinok.
  8. Keď teplota zinkovej masti klesne približne na 25°C môžete ju preložiť do vhodného kelímku s vrchnákom alebo inej nádobky.
  9. Ak chcete, masť nechajte chladnúť prikrytú ľahkou papierovou servítkou, ale nie je to podmienka. Nádobku zatvorte až po úplnom vychladnutí.

Vyhýbajte sa vdýchnutiu Oxidu zinočnatého.

A domáca zinkovka je hotová. Nezabudnite nádobku s masťou označiť dátumom výroby, prípadne si tiež poznačte názvy olejov,ktoré ste použili.

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE