Saturday, May 18, 2024

Je primer, podkladová báza na oči, iná ako podkladová báza pod make up?

Stručná odpoveď je áno. Podkladová báza (primer) pod očné tiene nie je celkom to isté ako podkladová báza pod make up.  

Aj keď sa v podstate dymovému alebo bold líčeniu vyhýbam a oči si líčim skôr v naturálnom móde, stále chcem mať istotu, že moje vytieňované viečko bude vyzerať aj po nejakom čase dobre. Nechcem, aby sa farba usadila v záhyboch oka alebo vo vráskach, a ani nechcem, aby farba postupne na viečku vytvorila nepravidelné mapy. Preto používam, aj keď som to dosť dlho považovala za zbytočnosť, eye primer, čiže podkladovú bázu na očné viečka.

Už dávnejšie som skamarátila s primerom pod make up. Ten niekedy použijem aj vtedy, keď si následne žiaden make up nenanášam. Primer totiž na pokožke vyplní nerovnosti, a tým ju v podstate pekne vyhladí a teda opticky omladí.  

Dlho som si myslela, že báza (primer) pod make up a báza pod očné tiene musí byť to isté, že ide o ten istý princíp vyplnenia vrások a vyhladenie pleti. Že v oboch prípadoch ide o to, aby sa dekoratívka dobre a rovnomerne nanášala, aby na pleť dobre priľnula, a aby sa pomocou primeru zabránilo tvorbe farebných zhlukov alebo žmolkov. Že primer pod tiene je len marketing.

Ale nie je to celkom tak. Hoci oba produkty majú veľa spoločného, primer pod očné tiene je iný ako ten, ktorý sa používa pod makeup. Báza, ktorá je určená na očné viečko, má akoby tak trochu lepkavejší povrch a mierne drsnejší finish, vďaka čomu očné tiene dlho ostanú na svojom mieste. 

Naopak, podkladová báza pod make up – face primer, má viac viskózny charakter a hladučký finish. A preto nezabezpečí to isté ako primer na oči. Čiže neprispeje k maximálne možnej trvácnosti nalíčených oči. A platí to, pravdaže, aj opačne. Očný primer nespraví tú istú službu ako báza na tvár. 

S čím všetkým vie pomôcť očný primer

  • V prvom rade vyhladí pokožku v oblasti očí, a tým pripraví perfektný podklad na líčenie.
  • Zjednotí tón pleti na očnom viečku, čo je super hlavne vtedy, keď máte chuť na make up bez očných tieňov. Pomôže dokonca aj pri kamufláži tmavších kruhov pod očami. 
  • Predchádza, alebo aspoň minimalizuje postupne vznikajúce “kazy” na líčení, ktoré v priebehu dňa spôsobuje pot alebo produkcia kožného mazu. 
  • Uľahčí precízne nanášanie nielen očných tieňov a kajalovej ceruzky, ale hlavne uľahčí prácu s tekutou očnou linkou.
  • Zabezpečí trvácnosť líčenia.
  • Miničastice, ktoré primer obsahuje, zintenzívnia farbu očných tieňov.

Kvalitné primery obsahujú glycerín, aloe vera, alebo aj kyselinu hyalurónovú (podporujú hydratáciu jemnej koži na viečku), niektoré sú doplnené o ingrediencie ako kofeín (redukuje opuchy), alebo peptidy (revitalizujú pokožku), alebo aj výťažky z uhorky, ginkgo biloba, zeleného čaju, či matcha extrakty (pomáhajú k sviežejšiemu výzoru očí).   

Ako sa primer pod očné tiene používa

  1. Na pripravenú pleť naneste malé množstvo primera (napríklad vo veľkosti koriandrového semienka) a pomocou prsta ho aplikujte (najlepšie vyklepávaním) na celé viečko. 
  2. Ak používate linku alebo očné tiene aj na spodnom viečku, naneste si veľmi malé množstvo primera aj tam. 
  3. Počkajte zopár sekúnd (niekedy dlhšie, záleží od produktu) kým zaschne, a môžete si začať maľovať oči.

To, že spolu s časom sa naša pokožka, hlavne v okolí očí, mení, neznamená, že si nemôžeme dovoliť výraznejšie nalíčené oči. A takisto si pekne namaľované oči nemusíme odpúšťať ani v horúcom počasí. Myslím, že budete so mnou súhlasiť, že vyskúšať podkladovú bázu sa oplatí. Vyberajte si však  kvalitnú, s ingredienciami, ktoré pokožke pomôžu, ale tiež si skontrolujte, či báza neobsahuje ingredienciu, ktorá je síce “dobrá”, ale pre vás to môže byť alergén. A hlavne zvoľte si primer  bez parabénov, sulfátov a ftalátov či ropných derivátov. 

 

 

  

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE