HomeStarostlivosť o pleťPrebiotiká a probiotiká v kozmetike. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Prebiotiká a probiotiká v kozmetike. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

Do sveta kozmetiky vstúpili probiotiká a prebiotiká, ktoré sľubujú zmenu prístupu k starostlivosti o pleť. Výsledky suverénne presviedčajú, že o pro a pre biotikách v kozmetike, budeme počuť oveľa viac. 

Nie je prekvapením, že kozmetika, ktorá sa môže pochváliť, že obsahuje pre a probiotiká, má rastúcu popularitu.

Význam probiotík spočíva v ich schopnosti podporiť zdravie a rovnováhu mikrobiómu pokožky. Mikrobióm je ekosystém mikroorganizmov, ktoré sa nachádzajú na povrchu pokožky, a jeho rovnováha je dôležitá pre zachovanie zdravej pleti. 

Ak sa zaujímate o nové prístupy k starostlivosti o pleť, určite ste zachytili, že niektoré kozmetické produkty obsahujú populárne prebiotiká a/alebo probiotiká.

Probiotiká v kozmetike môžu zabezpečiť

  • rovnováhu mikrobiómu pleti, čím sa znižuje riziko vzniku problémov ako akné, ekzémy alebo podráždenie pokožky.
  • Znižujú zápaly a začervenania.
  • Posilňujú kožnú bariéru, čo je dôležité pre udržanie optimálnej úrovne hydratácie a ochrany pleti pred vonkajšími podnetmi. 

Aj keď prebiotiká a probiotiká majú majú podobný názov, ich význam a účinok je odlišný. Poďme si veľmi stručne vysvetliť aký je medzi nimi rozdiel. 

Čo sú probiotiká, a aká je ich funkcia

  • Prebiotiká sú živé mikroorganizmy, samotné baktérie, alebo celé rody, či kmene mikroorganizmov žijúcich na pokožke.
  • Prispievajú k rovnováhe mikrobiómu pokožky, podporujú jeho vitalitu a rast. 
  • Probiotiká používané v kozmetike sú napríklad Lactobacillus alebo Bifidobacterium.

Čo sú prebiotiká, a aká je ich funkcia

  • Sú to zložky, ktoré podporujú rast a aktivitu prospešných mikroorganizmov. Prirovnám to ako keby k potrave pre probiotiká. 
  • Prebiotiká podporujú rast “dobrých” baktérii na povrchu pleti a zároveň potláčajú negatívne stavy pokožky. 
  • Prebiotiká v kozmetike môžu predstavovať rôzne druhy cukrov, ako napríklad známy Inulín, Fructooligosacharidy a Oligosacharidy. 

Takže ak to zhrniem, tak probiotiká sú samotné živé mikroorganizmy, ktoré priamo prispievajú k rovnováhe mikrobiómu, a prebiotiká sú substancie, ktoré sú potravou pre probiotiká, čím podporujú ich rast a životaschopnosť. 

Nech vás nepomýli, ak v popise produktu sa stretnete so slovom postbiotic. Nejde o preklep. 

Postbiotiká sú vlastne akoby kúsky, alebo lepšie povedané, metabolické produkty niektorých probiotických baktérií. Sú výsledkom metabolických procesov, života a aktivity samotných probiotík, ale samotné postbiotiká už nie sú živé organizmy, také ako sú probiotiká. 

Postbiotiká majú rovnako pozitívny efekt na mikrobióm pokožky, ako samotné probiotiká, len “pracujú s iným materiálom”, a nie sú to už živé organizmy. 

Postbiotiká určite poznáte veľmi dobre. Sú to tak často spomínané napríklad peptidy, enzýmy a kyseliny, ktoré posilňujú, hydratujú, uzdravujú, regenerujú a ochraňujú pokožku.  

Zdá sa, že probiotiká a prebiotiká predstavujú novú éru v kozmetike, ktorej záleží na podpore životachopnosti pokožky. V kozmetike, ktorej cieľom nie je len estetika, ale aj zdravie pleti. A zdá sa, že starostlivosť o pleť založená na princípoch pre a probiotík, sa čoskoro stane investíciou nielen do krásy a mladosti, ale aj investíciou do vitality pokožky.

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

BEAUTYROOM

BEAUTYROOM