Thursday, June 20, 2024

Aktívne látky, kedy a ktoré použiť – II.

Ako kombinovať aktívne látky

V prvej časti článku sme sa zamerali na správne vrstvenie a poradie používania kozmetických produktov. Našli ste v ňom inšpiráciu na to, ako by mohla vyzerať  kozmetická rutina.
V tejto časti vám napíšem niečo o vybraných kozmetických ingredienciách, spoznáte čo sú aktívne látky a dočítate sa aj  o vhodných kombináciách, kedy a ktoré použiť. 

Takže ako to všetko popárovať

Namiesto úvodu začnem netradične s takým malým prirovnaním. My, ľudia, máme zvyčajne pri sebe partnera, s ktorým vytvárame silné duo. Jeným z dôvodov je aj to, že s partnerom toho zvládneme oveľa viac, ako by to bolo osamote. A asi tak nejako to funguje aj s aktívnymi ingredienciami v kozmetike. Ak sú ingrediencie vhodne spárované, dokážu sa navzájom podporovať a dopĺňať. Presne tak ako partneri.

V tomto článku, aby toho nebolo naraz velmi veľa, len zbežne napíšem s čím a ako vám pomôžu jednotlivé ingrediencie. Podrobnejšie informácie si povieme niekedy inokedy. Nateraz ingrediencie len stručne spomeniem a pospájam tak, aby ste mali predstavu, ktoré spolu tvoria synergické duá. Doporučenia samozrejme nemusíte brať úplne doslovne. Poďme teda na to.

Antioxidanty – tie sú nevyhnutné

Všetkým typom pleti vyhovuje mix antioxidantov, ktoré úspešne bojujú s voľnými radikálmi, predchádzajú tvorbe vrások, a ktoré si poradia s unavene pôsobiacou a mdlou pokožkou, alebo aj s hyperpigmentáciou.

Antioxidanty ako také, sú málo stabilné, preto sa v kozmetike často používajú ich deriváty, plus sa kombinujú s ďalšími látkami.

Vhodné kombinácie

 • Vitamíc C + Vitamín E + Kyselina Ferulová
 • Extrakt zo zeleného čaju + Kofeín
 • Vitamín C + extrakt z Pupkovníka ázijského (Centella asiatica)

Vedeli ste, že vitamín C zdvojnásobí svoju “silu”, keď sa použije spolu s kyselinou ferulovou?

A platí to, pravdaže, aj naopak. Vitamín C posilní účinky a trvácnosť kyseliny ferulovej. A keď sa do komba pridá ešte vitamín E, môžete si byť istá, že ten k boju s oxidačným stresom prispieva naviac jeho regeneračným účinkom.

Určite sa oplatí, hlavne dámam so senzitívnou pokožkou, popozerať sa po kozmetike s výťažkom z pupkovníka ázijského, ktorý zefektívňuje proces spájania sa kolagénu s kožným tkanivom. O pupkovníku je tiež dobre vedieť, že je vyhľadávaný aj kvôli vysokému obsahu aminokyselín, beta karoténu, mastných kyselín a fytochemikálií. (Fytochemikálie sú, veľmi zjednodušene to, čo prepožičiava rastlinám a plodom žiarivú farbu, a to, čo pomáha rastlinkám s prevenciou pred rôznymi chorobami. No nechceli by ste toto všetko aj na vašej pleti? )

Pokožke pomôžete, ak budete myslieť aj na podporu jej ochrannej bariéry.

Ochrannú bariéru pokožky si predstavte ako múr, v ktorom sú namiesto tehál a malty kožné bunky pospájané medzibunkovou hmotou vytvorenou z lipidov.
Ochranná bariéra chráni pokožku pred vplyvom vonkajšieho prostredia, zabraňuje strate vlhkosti v koži, pokožku udržuje pevnú, hebkú a pružnú. Takže povrch pokožky sa naozaj oplatí udržiavať vo forme, a to pomocou toho, čo je pokožke vlastné.

Vhodné kombinácie

 • Ceramidy + Cholesterol + Mastné kyseliny
 • Niacinamidy + Kyselina hyalurónová

Kombináciu si môžete dopriať pokojne denne ráno a večer. Obzvlášť kyselina hyalurónová je večer veľkým priateľom pokožky.

Ak bojujete s hyperpigmentáciou

Hyperpigmentácia dokáže potrápiť hlavne zrelú pokožku. Avšak pomocou kozmetiky s vhodnou kombináciou určitých ingrediencií môžete hnedým fľakom nielen predísť, ale ich aj účinne vybieliť.

Vhodné kombinácie

 • Niacinamidy + Retinol
 • Kyselina glykolová + Vitamín C
 • Kyselina azelaová + Vitamín C
 • Kyselina kójová + Arbutín + Vitamín C

Niacinamid možno poznáte pod názvom vitamín B3, alebo aj pod názvom vitamín PP. Ak siahnete po kozmetike s obsahom niacinamidu vedzte, že pokožku chránite pred voľnými radikálmi, zároveň jej pomáhate zjednotiť farbu, vyhladiť jemné vrásky, prípadne sa staráte aj o zlepšený vzhľad rozšírených pórov. Nemenej dôležité je aj vedieť, že niacinamidy podporujú tvorbu ceramidov. (O ceramidoch si prečítate nižšie.)

Kyselina azealová okrem toho, že fantasticky zaberá pri hyperpigmentácii, dokáže bojovať aj so zápalmi (aj s rosaceou), a spomaľuje starnutie pokožky.

Aj keď sa kyselina kójová získava z plesne, pleti to nijako nevadí. Naopak! Pokožka z kyseliny profituje v podobe zlepšenia vlastnej štruktúry, farby, hydratácie a celkovej revitalizácie.

Arbutín je molekula získavaná z rastlín (medvedica lekárska / Arctostaphylos uva-ursi), ktorá sa bezpečne postará o depigmentáciu pokožky.) Arbutín patrí medzi anitoxidanty.

Ak bojujete s akné

Toto vás možno, tak ako mňa, prekvapí. Hľadala som (a verím, že nie som sama) odpoveď na otázku, či je naozaj bezpečné kombinovať ingrediencie, ktoré spomeniem nižšie. Prečítala som si názory dermatológov, a tiež odôvodnenia a vysvetlenia výrobcov kozmetiky. Názory boli, a sú rôzne. Ale argumenty odborníkov, ktorých už nejaký čas sledujem, a vyjadrenia či prezentácia postojov renomovaných značiek, ktorým naozaj verím, ma presvedčili, že je dobrou voľbou v boji s akné bez obáv použiť kombináciu

 • Kyselina glykolová + Retinol
 • Niacinamide + Kyselina Salicylová

Kyselina glykolová a kyselina sylicylová patria, ako už určite viete, do skupiny AHA a BHA, a najnovšie štúdie dokázali, že pH kyselín nemá žiaden vplyv na funkciu a účinok retinoidov.

K podobnému záveru vedci dospeli aj pri testovaní kombinácie C vitamínu a retinolu.
Kyseliny sú exfolianty a pracujú na povrchu pokožky, a vitamín C je antioxidant, ktorý efektívne bojuje s voľnými radikálmi, a to tiež na povrchu pokožky.

Retinoidy stimulujú bunkovú výmenu, patria do skupiny cell-comunicating ingrediencií, a pracujú hlavne pod vrchnou epidermou. Veľmi zjednodušene si to môžete predstaviť, že kyseliny odstránia odumreté bunky a (napríklad) retinoidy sa postarajú o ich náhradu. Takže vidíte, ako sa dve ingrediencie nádherne dopĺňajú.

Retinoidy môžete pokojne v jednej rutine spojiť aj s kyselinou hyalurónovou, kyselinou azalaovou, peptidmi či arbutínom.

Podobne môžete s pokojom kombinovať niacinamidy s kyselinami, či vitamínon C.

Zjednodušenou odpoveďou na otázku, ako je to možné, je to, že dnes sa na výrobu kozmetiky používajú veľmi stabilné ingrediencie, čo znamená, že pH výrobku, či účinok inej aktívnej látky pri bežných domácich podmienkach je skoro nemožné rozhodiť alebo neutralizovať.

Stále však platí, že retinoidy ako aj C vitamín či kyseliny sú potenciálne iritanty. Preto ich do jednej rutiny zavádzajte postupne, a sledujte, ako pleť na ne reaguje. Každá pleť je jedinečná a môže zareagovať. No a samozrejme nikdy nezabúdajte na SPF. Obzvlášť pri céčku a retinole.

Anti-aging

 • Retinol + Peptidy
 • Retinol + Kyselina hyalurónová
 • Retinol + Ceramidy

Peptidy sú komplikované reťazce aminokyselín, ktoré stimulujú bunkovú aktivitu, podporujú tvorbu kolagénu, aktivujú bunkový metabolizmus, rozjasňujú pokožku, zlepšujú pružnosť a pevnosť pokožky, napomáhajú jej obnove, hydratujú.

Ceramidy si predstavte ako niečo, čo drží pleťové bunky pokope. A kyselinu hyalurónovú ako niečo, čo sa stará o hydratáciu pokožky (a hydratovaná pokožka rovná sa krásna pevná pokožka).

Fantastické účinky vitamínu A, ktorý v kozmetike poznáme skôr ako jeho deriváty pod názvami retinol a retinoid, sa spomínajú veľmi často, preto v dnes len v skratke spomeniem, že vitamín A podporuje a zrýchľuje proces obnovy buniek, vďaka čomu pleť pôsobí sviežo, žiari a stáva sa hladšou. Okrem toho podporuje tvorbu kolagénu, vyrovnáva drobné jazvičky, vyhladzuje vrásky, uberá na intenzite farby hnedých fľakov.

Ak riešite zväčšené póry, alebo drsnejšiu štruktúru pokožky

 • Niacinamidy + Retinol
 • Niacinamidy + Céčko

Ak máte dehydrovanú pokožku a riešite aj vrásky

 • Kyselina hyalurónová + Vitamín C

 

Tak! Možno veľa čítania, ale zvládli sme to. Verím, že som vám pomohla pomôcť nájsť odpovede na niektoré otázky ohľadom poradia nanášania kozmetiky alebo kombinácie aktívnych látok.

Nezabúdajme však, že každá z nás je iná, presne tak ako aj naša pokožka.

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE