štvrtok, 18 apríla, 2024

Squalane, skvalán – kľúč k hebkej a hydratovanej pokožke

Ak máte pocit, že vaša pokožka je suchá,alebo vyzerá unavene, alebo cítite, že vaša pleť by potrebovala o niečo viac extra ochrany, riešením by sa mohol stať Squalane, ktorý môžno poznáte aj pod poslovenčeným názvom skvalán. 

Čo je squalane / skvalán?

Squalane je vo svete kozmetických ingrediencií, vďaka jeho univerzálnosti a efektivite, právom považovaný za skutočnú triedu s množstvom skvelých účinkov na pokožku. Používa sa vo forme čistého oleja, ktorý sa veľmi ľahko vstrebáva a nezanecháva mastný pocit. Alebo môže tvoriť jednu zložku viacdruhových olejov, alebo môže byť súčasťou pleťového  séra alebo krému. Niekedy sa squalane využíva aj ako alternatíva k silikónom, ktoré sa do výrobkov pridávajú kvôli zabezpečeniu kĺzavosti a pohodlia nanášania produktu.

Aký je to typ ingrediencie?

Squalane je zvláčňujúca, zjemňujúca a hydratačná ingrediencia. Hydratačná v zmysle ochrany vody pred vyparením z pokožky, v zmysle pomoci udržania vody v pleti.

Aké sú jeho hlavné účinky?

Squalane pleť ochraňuje, zjemňuje, zlepšuje elasticitu pleti, podporuje regeneráciu buniek. Redukuje známky predčasného starnutia pokožky, upokojuje zápaly, začervenania, podporuje zdravie vonkajšej vrstvy pokožky, má anitoxidačné účinky.

Akému typu pleti vyhovuje?

Squalane je vhodný pre každú pleť, no najviac zo squalane bude profitovať pleť suchá a dehydrovaná.

Ako často sa môže squalane používať?

Squalane sa môže používať denne ráno a/alebo večer. Tu však trochu záleží na type pleti a na forme, v ktorej sa squalane používa. (v 100% forme, alebo ako produkt so squalane).

S čím sa môže kombinovať?

Squalane sa môže kombinovať so všetkými aktívnymi látkami. Naviac, squalane sa považuje za výborný doplnok k používaniu agresívnejších ingrediencií (napr. retinoidy).

Aký má squalane pôvod?

Pre kozmetické účely sa squalane získava takmer vždy z rastlinných zdrojov (olivy, pšeničné klíčky, ryžovné otruby, amarant) vo forme squalene, ktorý sa potom laboratórne upravuje na squalane. Úpravou sa zabezpečuje jeho oveľa viac stabilnejšia forma, ktorá je odolná voči kyslíku a ostatným vonkajším vplyvom. V minulosti sa squalene získaval zo žraločej pečene.

Upcháva squalane póry?

Nie, squalane neupcháva póry, squalene je pokožke vlastný. To znamená, že je to niečo, čo produkuje aj samotná ľudská pokožka za účelom ochrany a udržania hydratácie pokožky.

Avšak, pri viacdruhových olejoch alebo kozmetických produktoch, môžu byť ku squalane pridané oleje, alebo iné ingrediencie, ktoré môžu póry upchávať. Oleje, ktoré môžu upchávať póry sú napríklad mandľový, avokádový, sezamový, kokosový, palmový, nimbový.

Ako skvalán používať, a v ktorom kroku ho zaradiť do ošetrenia pleti?

Skvalán sa používa vo forme oleja, alebo ako súčasť séra, alebo ako súčasť krémov, napríklad v očnom sére od Janinekozmetika.sk. Ak je svalán vo forme oleja, tak sa na pleť nanáša po vyčistení a vytonizovaní pokožky buď samostatne, alebo nakoniec, po aplikácii zvoleného séra alebo booster či ampulky. Existuje však aj výnimka. Niekedy, ak je pokožka citlivejšia, sa pri používaním retinoidov postupuje tak, že sa skvalán aplikuje na pleť pred retinoidovým sérom. Je to z dôvodu vytvorenia ochrannej vrstvy.

Ak je skvalán vo forme oleja (100% ného, alebo viacdruhového), tak spravidla už moisturizér (čiže krém) nie je potrebný, pretože squalanový olej zabezpečuje pleti dostatočnú ochranu. Ak je skvalán len niekoľko percentnou súčasťou séra, tak moisturizér v následnom kroku ošetrenia pleti bude pravdepodobne potrebný. Alebo ak je skaván súčasťou samotného krému, tak ten sa na pleť nanáša ako posledný.

Ak to zhrnieme, tak to, čo je dôležité si o skvaláne zapamätať je, že svalán funguje ako prirodzená bariéra, ktorá zabraňuje strate vody, vďaka čomu je pleť hydratovaná, že posilňuje pokožku, že má upokojujúce účinky, že neupcháva póry, že je vhodná pre všetky typy pleti, a že sa môže kombinovať so všetkými aktívnymi látkami.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE