sobota, 27 apríla, 2024

Nenápadne aktívne neaktívne látky v kozmetike

Neaktívne látky – tichý hrdina kozmetických produktov

Všimli ste si, že v súčasnosti na obale kozmetických produktov výrobcovia špeciálne vymenovávajú aktívne ingrediencie, ktoré kozmetika obsahuje? Ja si myslím, že je to veľmi dobre, pretože my spotrebitelia sa môžeme (a aj vieme) veľmi rýchlo zorientovať a kúpiť si presne taký produkt, aký naša pleť potrebuje. Rozmýšľala som, či spotrebitelia venujú pozornosť aj látkam, ktoré sú neaktívne a či vedia, že aktívne látky by sa často nezaobišli bez neaktívnych. Kozmetika by bez nich jednoducho nefungovala. 

Ako to s neaktívnymi látkami je, a prečo sú dôležité

Sú neaktívne ingrediencie neaktívne?

Aj keď neaktívne ingrediencie možno priamo nevyriešia kozmetickú “požiadavku” pleti a nemajú ani špecifické zameranie riešiť krásu a zdravie pokožky, stále sú v kozmetike nesmierne dôležité. Neaktívne ingrediencie sa starajú o to, aby aktívne ingrediencie pracovali tak, ako to pleť potrebuje, aby sa aktívne ingrediencie dostali tam, kde sú potrebné, aby ingrediencie medzi sebou spolupracovali a dopĺňali sa, ale aj o to, aby sa kozmetika po pleti hladko kĺzala a bola pre pleť príjemná, a aby sa kozmetika nepokazila.

Neaktívne ingrediencie majú svoj význam. Dopravia napríklad hydratáciu alebo antiaging ingrediencie do vnútra pokožky, pomáhajú zjemňovať pleť, upravujú pH produktu, zabezpečia, aby sa spojila voda s olejom, dokážu zabezpečiť, aby sa nečistoty z vnútra kože dostali na jej povrch a mohli sa odstrániť, určujú charakter a viskozitu produktov (krém, sérum, gél, textúra makeupu ….)

Sú neaktívne ingrediencie pre pleť bezpečné?

Nie všetky neaktívne (presne tak isto ako aktívne) ingrediencie sú prírodné. Mnohé neaktívne ingrediencie sa vyrábajú v laboratóriu a na ich výrobu sa používajú šetrné, ale aj menej šetrné zdroje. A niekde tu sa začína spochybňovanie syntetických neaktívnych ingrediencií.

Napríklad, keď formula kozmetického výrobku vyžaduje použitie emulgátora, čiže látku, ktorá spojí vodu a oleje do jednej konzistencie, výrobca si môže vybrať podľa povahy produktu, či použije prírodný emulgátor (lecithin, cetyl alcohol, …), alebo syntetický šetrný emulgátor (sorbitan olivate, polyglyceryl ….), alebo menej bezpečné a menej šetrné emulgátory (PEG, TEA….)

Znamená to, že nie každá synteticky vyrobená neaktívna látka je nebezpečná a nešetrná. Vždy záleží na zdrojoch, technológii spracovania a niekedy aj na koncentrácii neaktívnej látky vo výrobku.

V súčasnosti sa často využívajú kombinácie prírodných a syntetických látok.

Čo všetko nájdeme v kozmetike okrem aktívnych látok, ktoré látky sú považované za neaktívne, a čo je ich úlohou.

Neaktívne ingrediencie a ich význam

Surfaktanty (povrchovo aktívne látky)

Surfaktanty pomáhajú zmiešať a spojiť rôzne látky (napr. vodu a olej) tým, že znižujú napätie medzi nimi. Využívajú sa hlavne v produktoch, ktoré slúžia na čistenie alebo umývanie pokožky a vlasov. Ako surfaktanty fungujú si môžete prečítať tu.

Emulgátory

Emulgátor je špecifický typ surfaktantu, ktorý spája dve látky dokopy, ale naviac, zabezpečuje, aby voda a oleje ostali v stabilnom spojení. Všetky emulgátory sú vlastne surfaktanty, ale nie všetky surfaktanty môžu byť emulgátormi. Emulgátory v kozmetike nájdeme všade tam, kde sú použité dve prirodzene nezlučiteľné ingrediencie.

Zahusťovadlá

Zahusťovadlá zlepšujú a zjemňujú konzistenciu, textúru produktu a optimalizujú, čiže spríjemňujú aplikáciu produktu.

Stabilizátory

Stabilizátory sú látky, ktoré zabraňujú nežiaducim zmenám v štruktúre, farbe, vôni produktu. Tiež zabraňujú zmenám v účinnosti produktu a starajú sa aj o to, aby konzervant, ak je v produkte použitý, bol funkčný celý doporučený čas používania. Okrem toho bránia oddeľovaniu zložiek, oxidácii, rastu mikroorganizmov.

Stabilizátory pH (Buffers)

Úloha stabilizátorov pH je trochu iná, ako úloha stabilizátorov spomenutých vyššie. Stabilizátor udržuje celkovú stabilitu výrobku, a stabilizátor pH – buffer – udržuje stabilnú hodnotu pH výrobku, takú, ktorá vyhovuje pleti. Toto je celkom dôležitá “maličkosť”, pretože pH prostredie má vplyv na účinnosť aktívnych látok a hlavne na bezpečnosť pokožky.

Konzervanty

Konzervanty sú v kozmetike nesmierne dôležité neaktívne látky. Ich hlavnou úlohou je zabránenie rastu baktérií, plesní, kvasiniek a iných organizmov, ktoré by v prípade kontaminácie znehodnotili kozmetický produkt, ktorý by nebolo možné používať bez následkov. Okrem toho konzervanty pomáhajú aj udržiavať stabilitu aktívnych látok v produkte.

Rozpúšťadlá

Rozpúšťadlá pomáhajú rozpúšťať (ale aj stabilizovať) aktívne látky v produktoch, čím sa zabezpečuje ich rovnomerné rozloženie. Tým sa docieli rovnomerné pôsobenie. Rozpúšťadlá tiež látkam pomáhajú preniknúť do hlbších vrstiev pokožky, ovplyvňujú konzistenciu produktu a rovnomerné rozpustenie vonných látok a farbív. Čo je tiež dôležité, ropúšťadlá sa používajú aj na riedenie koncentrovaných zložiek vo výrobku.

Parfumy

Parfumy alebo esenciálne oleje sa do výrobkov pridávajú preto, aby sa zvýšila ich atraktivita a predajnosť, ale aj kvôli maskovaniu nepríjemných pachov. Mnohé značky používajú špecifické vône ako súčasť rozpoznateľnosti ich výrobkov.

Na záver ešte spomeniem úlohu vody v kozmetických produktoch

Voda v kozmetických produktoch je základnou zložkou, ktorá prispieva k hydratácii pokožky, funguje ako rozpúšťadlo a distribútor, vytvára emulzie, odstraňuje nečistoty, osviežuje a roznáša vône.

 

Ako vidíte, význam neaktívnych ingrediencií sa neoplatí podceňovať. Na neaktívne látky sa vôbec nepozerajme ako na chudobné príbuzné aktívnych ingrediencií, aj keď tie sa priamo nepodieľajú na zvládnutí konkrétnych problémov pleti. Naozaj majú opodstatnenie a dôležitosť.

Pri výbere kozmetiky venujte pozornosť nielen aktívnym zložkám, ale aj týmto (zdanlivo) neaktívnym a vyberajte si tie bezpečné.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE