Thursday, June 20, 2024

Pery starnú tiež, postarajme sa aj o ne

Opýtala som sa googlu čomu ženy, ktoré sa zaoberajú anti-agingom, venujú najviac pozornosti. Dostala som takú odpoveď, akú som čakala. Ženy sa najviac zaoberajú, čo je samozrejme úplne v poriadku, tvárou a to minimalizáciou vrások a zlepšovaním textúry pleti. Hneď na druhom mieste je krk a dekolt a do hľadáčika sa dostali aj ruky, potom to bolo športovania a výživa. Ani ma neprekvapilo, že google vôbec nespomenul, že ženy sa zameriavajú aj na starostlivosť o pery. Možno niekde na 120 tej strane by som starostlivosť o pery ako jednu z topiek našla, ale tak ďaleko som odkazy neprelistovala.

Keď rozoberáme anti age, na starostlivosť o pery sa ani tak veľmi nemyslí.
A je to vlastne taká malá irónia, pretože, aj keď sa to nezdá, štúdie ukázali, že práve pery sú jedny z prvých, ktoré vykazujú známky starnutia. Pery postupne strácajú plnosť, sviežosť a farbu a okolo úst sa tvoria vrásky. Len ono to asi tak veľmi nevnímame. Nehovorím, že plné a mlado pôsobiace pery je niečo, čo by malo byť prioritou, ale keď už sa v mojich príspevkoch bavíme o beauty, tak si myslím, že by sme si mohli všimnúť aj túto tému.

Prečo sa pery vekom stávajú tenšími, prečo klesajú a blednú

 • Najväčší podiel na zmene plnosti a pevnosti pier má “na svedomí” neslávne známy úbytok kolagénu a elastínu.  Potom je to zmenšovanie sa tukových vankúšikov, ktoré fungujú ako vypchávky okolia pier, a ochabovanie svalov.
 • Svoje spraví aj úbytok mäkkého tkaniva, ale aj zmeny v ústnej dutine (ustupovanie ďasien a všetko čo je s tým spojené 😕).
 • Krvné cievky v perách postupne slabnú a nedokážu pery intenzívne prekrvovať, čo je príčinou nielen blednutia farby pier, ale nedostatočné prekrvenie spôsobí to aj to, že okraj pier začne byť menej ostrý, stáva sa menej výrazným a pomaly začína ako keby splývať s pokožkou okolo úst.

Čo je príčinou, že pery sa takto menia

 • Vek a genetika, a často aj zdravotný stav.
 • Opakujúce sa poškodenie pokožky pier spôsobené UV žiarením.
 • Fajčenie.
 • Niektoré zlozvyky napríklad hryzenie pier, podvedomé hranie sa s perami (napr. pri rozmýšľaní, sledovaní filmu…).
 • Dýchanie ústami namiesto dýchania nosom.

Ako pery chrániť

S vekom a s genetikou toho veľa nenarobíme, ale niečo ovplyvniť môžeme.

 • Najväčším nepriateľom zdravej pleti, a to vrátane pokožky na perách, sú voľné radikály a UV žiarenie. Pred UV žiarením a voľnými radikálmi pery vieme celkom slušne chrániť výberom balzamov a/alebo rúžov na pery so SPF a s obsahom účinných ingrediencií. Dobrá správa je, že dnes sú v dobrej dekoratívke ingrediencie schopné neutralizovať voľné radikály už samozrejmosťou.
 • Do starostlivosti o pleť môžeme pridať momentálne veľmi populárne masky na pery.

Ingrediencie, ktoré pomôžu nielen v prevencii, ale pomôžu aj opraviť poškodené

 • Kyselina hyalurónová. Kyselina hyalurónová zabezpečí okamžitý (samozrejme v rámci realistických očakávaní), a tiež aj dlhodobý efekt. Tým, že kyselina hyalurónová pritiahne vlahu do pier zo vzduchu a zároveň aj zo spodnejších vrstiev pokožky, vytvorí efekt plnších pier. To je ten okamžitý efekt. Dlhodobý efekt sa dosiahne tým, že kyselina (ak sa používa pravidelne) zásobí vodou vrchnejšiu vrstvu pokožky, čo pomôže opäť postupne vytvoriť jasnejšiu líniu pier.
 • Peptidy. Peptidy majú významný vplyv na štruktúru pleti. Peptidy pleť posilňujú, čo v súvislosti s perami znamená, že pomáhajú udržať pružný a pevný tvar pier. Pružné a pevné pery dávajú menšiu šancu tvorbe vrások okolo pier. (Opäť pripomínam realistické očakávania.)
 • Squalane, ricínový panenský olej, glycerín, alebo iné zvláčňujúce ingrediencie, ktoré bežne obsahujú takmer všetky rúže a balzamy pery zvláčnia a vypnú.
 • Mastné kyseliny, ktoré sú tiež súčasťou kozmetiky, pomáhajú chrániť a posilňujú jemnú pokožku pred environmentálnym stresom, čo znamená menej vrások a minimalizovanie iného poškodenia.

Je jasné, že štruktúra a plnosť pier sa neobnoví okamžite, a ani po čase možno nezbadáte dramatický rozdiel, avšak investovať čas aj do starostlivosti o pery má zmysel. Výsledky sa určite postupne dostavia, plus aj tu platí, že prevencia je jednoduchšia ako naprávanie “pokazeného”.

A ako je to s blednutím farby pier

Možno ste si všimli, že som nespomenula nič o tom, čo pomôže obnoviť prirodzenú farbu pier.
A je to tak. Ingrediencie, o ktorých som písala, síce perám pomôžu, dokonca ich aj rozjasnia, no farbu im nevrátia.
S farbou pier vám pomôžu v salónoch permanentných a semi permanentných makeupov. Technika na vyvolanie efektu zdravej a prirodzenej farby pier sa volá Lip Blush. Pomocou tejto techniky pery nadobudnú prirodzenú, pôvodnú, alebo podľa želania intenzívnejšiu farbu. Zároveň Lip Blush pomôže zadefinovať líniu pier, vďaka čomu sa pery budú zdať väčšie.

 

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE