Saturday, May 18, 2024

Lesklá pleť pod kontrolou

Niektoré z nás to poznáte veľmi dobre. Máte perfektnú rutinu, používate oil free dekoratívku s matným finishom, no ale tak ….😐! Už okolo obeda lesk na pleti začne hrať prím. Dámy s mastnou pleťou to poznáte dôverne. Však? Jasné, že lesklá pleť nie je obrovský problém (to hovoríme hlavne my, ktoré máme suchšiu pokožku 😉), ale niekedy, lesk na pleti dokáže ženu poriadne rozladiť, lebo kazí celkový dojem a uberá na sebavedomí. 

Matujúce papieriky alias blotting papers

Pravdepodobne ste si všimli, že keď prichádza túžobne očakávané leto a vlhkosť a teplota naberá na sile, s leskom sa musí porátať aj vaša pleť. A to možno aj vtedy, keď tá vaša je skôr suchá, ako mastná. 

Rýchlym riešením sa môžu stať matujúce papieriky – čiže blotting papers, čo sú malé, kompaktné, v šikovnom obale uložené papieriky, ktoré majú schopnosť absorbovať prebytočný olej a pot z tváre bez toho, aby ste museli následne okamžite bežať k zrkadlu a obnoviť si make up. Hoci matujúce papieriky neupravia a ani neomedzia problém s produkciou mazu, dočasne sa na ne môžete spoľahnúť. 

Na akom princípe fungujú matujúce papieriky? 

Matujúce papieriky sú nadizajnované tak, aby ich použitie bolo jednoduché. Zvyknú byť poukladané v malej obálke alebo krabičke z tvrdého papiera, ktorá sa zmestí hoci do peňaženky, ale nemusí to byť pravidlo. Papieriky sú poukladané tak, aby sa z obálky či krabičky pohodlne vyberali. Sú vyrobené z materiálu, ktorý má vynikajúce absorpčné vlastnosti a často sú obohatené o určité ingrediencie. Môžu to byť napríklad kyselina salicylová, alebo zelený čaj, výťažky z harmančeka, ruže, ryže, bambus, aktívne uhlie……(Dokonca, značka Tatcha má v ponuke matujúce papieriky s vtlačenými zlatými šupinkami. Ale proti gustu…. 😉)

Ako použiť matujúci papierik? 

  • Trh ponúka niekoľko typov matujúcich papierikov. Môžete si vybrať obyčajné, univerzálne, alebo si môžete vybrať papierik podľa požiadaviek pleti. Niektoré sú napustené už spomínanými ingredienciami pre zvýšenie benefitu z používania. 
  • Otvorte balenie, vyberte papierik a pritlačte si ho na miesto, z ktorého chcete odstrániť olej (alebo pot), čiže na miesto, ktoré sa leskne. Len jemne pritlačte, nešúchajte ani nezotierajte, aby ste si nezničili make up. Hotovo. 
  • Použitý papierik odhadzujte do koša, nesplachute ho do WC, pretože tieto papieriky sa vo vode len tak ľahko nerozpustia. (A nech vás ani nenapadne použiť ten istý papierik 2x. Ale to asi ani nemusím písať, však?)

Na čo všetko môžete použiť matujúce papieriky?

  • V prvom rade na to, na čo sú určené, teda na odstránenie prebytočného mazu bez toho, aby ste si museli utekať opraviť make up, alebo prepudrovať nos. 
  • Papieriky vám môžu pri líčení pomôcť zafixovať make up, hlavne tekutý na olejovej báze.
  • Pomôžu zafixovať rúž. Stačí si otlačiť narúžované pery a naniesť si druhú vrstvu, alebo ani nie. 
  • V prípade núdze vám dočasne pomôžu odstrániť prebytočný maz pri korienkoch vlasov. (To som nedávno vyskúšala a bola som prekvapená, že to funguje. Ale pochopiteľne, s primeranými očakávaniami.)   

Samozrejme, že matujúce papieriky nie sú Must Have. Jasné, že namiesto blotting papierika môžete použiť servítku alebo toaletný papier. To je na vás. Servítka však spolu s olejom odstráni aj vrstvičku make upu a tolaetný papier to isté. Plus, ak si ho odmotáte rovno z kabínky, tak viete čo si dáte na pleť… Ale v prípade núdze lepšie ako nič.  

Ak nechcete investovať do matujúcich papierikov, tak vám možno poslúži nastrihaný hodvábny papier, alebo cigaretové papieriky, ale to prosím píšem bez záruky, len som to niekde na internete čítala!!! Stale si myslím, že originál je najbezpečnejší. 

A na čo dať pozor?

Matujúce papieriky sú super, ale netreba to s nimi preháňať. Ak sa budú používať veľmi často, môžu zanechať pokožku suchú a drsnú. Nezabúdajte, že pleť na to, aby bola zdravá, potrebuje jej vlastný maz. Ak sa maz bude sústavne odstraňovať, pokožka sa tento stav pokúsi kompenzovať produkciou ešte väčšieho množstva oleja, čo bude viesť paradoxne k efektu ešte väčšieho lesku. 

Tak ako? Myslíte si, že matujúce papieriky sú fajn? Ja áno, hlavne v lete. Vtedy robia “môj život” menej lesklým a oveľa viac úžasným. 

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE