utorok, 23 apríla, 2024

Čistenie pleti – základ starostlivosti o krásu

„Všetci jej radili ako sa má nalíčiť, ale nikto jej nepovedal ako si má pleť vyčistiť.“ Povedal Allan Whitey Snyder osobný makeup stylista Marilyn Monroe, ktorý jej ukázal ako vyzerá naozajstné dvojfázové čistenie pleti.

Chceme byť krásne. Chceme mať žiarivú a zdravú pleť. Chceme spomaliť čas a aspoň trošku oklamať prírodu. Nadšene si kupujeme krémy, séra, balzamy, oleje, vyberáme si pre nás to pravé.

Mnohé z nás milujeme líčenie, zbožňujeme pocit, keď sa nám tvár zrazu rozžiari, páči sa nám, keď niekedy môžeme vyzerať inak. Sledujeme trendy, zaujímame sa o novinky, investujeme do seba.

Ale ruku na srdce. Sme rovnako nadšené aj pri objavovaní noviniek pre čistenie pleti? Alebo tvrdohlavo používame ten náš rokmi osvedčený produkt?

Každodenné dôkladné čistenie pleti je naozaj najdôležitejší krok v starostlivosti o krásu.  Nemám na mysli ledabolo odlíčenie a odstránenie viditeľných nečistôt. Pleť sa musí čistiť naozaj dôkladne.

Určite ste už počuli o tom, že mnohým ľuďom sa viditeľne zlepšil stav pleti po tom, ako zmenili (zrejme nedostatočné) čistenie pleti. Má to jednoduché a logické vysvetlenie, s ktorým pravdepodobne budete súhlasiť.

Prečo vlastne je čistenie pleti také dôležité?

Či už sa počas dňa pohybujeme vonku alebo sme v práci alebo celý deň len tak preleňošíme doma, na konci dňa je pleť pokrytá prachom, dymom, vysušeným potom, či neviditeľnými čiastočkami environmentálneho prostredia, v ktorom sa pohybujeme. Pridajme k tomu zbytky make upu, riasenky, či rezíduá UV filtrov z väčšiny produktov dennej starostlivosti. …

Všetky tieto malinké čiastočky sa usádzajú v póroch a vytvárajú na pokožke neviditeľný, mastný, lepkavý film, v dôsledku čoho pleť dýcha s ťažkosťami.

Výsledok? Unavená pleť s vysilenou spodnejšou vrstvou pokožky, viditeľné čierne bodky, akné, v horšom prípade aj alergie. Viete o tom, že pokožka neobsahuje žiadne cievy a je vyživovaná len kyslíkom z okolitého vzduchu? Aj preto musíme dbať na to, aby mala ku kyslíku čo najjednoduchší prístup.

Presťahovať sa do čistého pralesa alebo ešte lepšie do čistučkého raja s najväčšou pravdepodobnosťou  nebudeme môcť.

Tak čo s tým? No, jednoducho pleti pomôžeme, aby mohla bez problémov dýchať, a to  tak, že ju budeme čo najlepšie čistiť.

Správnym čistením pleť prichystáme na oddych, pripravíme ju na pohodlné vstrebanie ingrediencií z obľúbenej kozmetiky a na regeneráciu po náročnom dni, kedy musela odolávať slniečku, vetru, možno aj mrazom alebo klimatizácii či vysušenému vzduchu.

Je dôležité aj ranné čistenie pleti?

Áno, a to aj napriek argumentu, “pleť som si pred spaním dôkladne vyčistila a moja spálňa je naozaj čistá“.

V noci sa potíme, na vankúš si málokedy ľahneme s čerstvo umytými vlasmi a pleť aj v noci produkuje maz, ktorý nechávame na obliečke. Na druhý deň alebo lepšie povedané noc, tieto “dobroty” na nás čakajú. Úprimne si odpovedzme ako často vymieňame posteľné prádlo?

Takže áno, aj ráno je dôležité si pleť vyčistiť.

Ráno zvyčajne stačí jemné čistenie vodou alebo ešte lepšie kvetinovou vodou, prípadne krémovým prostriedkom určeným pre čistenie pleti. Alebo si možno tak ako ja, obľúbite KONJAC ŠPONGIU, ktorá vyhovuje takmer každej pleti. Vyrába sa z rastliny Konjac (Konnyaku) rastúcej v Japonsku. Rastlina prepožičiava špongii množstvo jej vlastných minerálov a antioxidantov a naviac niektoré Konjac špongie obsahujú íly (Clays), čo je bonusom pre naštartovanie prirodzeného detoxu pokožky. Kojac špongia je teda rýchle a pohodlné riešenie. Teda aspoň pre mňa.

Večerné čistenie

Večer prichádza na rad dôkladné, najlepšie duálne čistenie, čo v podstate znamená prvotné odstránenie make upu a enviromentálnych nečistôt a následné precíznejšie čistenie ”do hĺbky”.

Málo času alebo únava nie je ospravedlnením na vynechanie večerného ošetrenia. Ani názor, že ak sa dáma nelíči, tak nemusí čisteniu venovať veľkú pozornosť, neobstojí.

Každej žene a pleti vyhovuje niečo iné. Každá žena pozná vlastnú pleť najlepšie, a preto sa nedá všeobecne povedať, že na takú a takú pleť fungujú peny, na ďalší typ pleti budú fungovať napríklad pleťové mlieka alebo čistiace balzamy, či oleje.

Znamená to, že to, čo bude pre Vás to pravé, si musíte nájsť sama. Na začiatku sa odrazte od  základného určenia Vašej pleti (suchá, mastná, zmiešaná, senzitívna, zrelá) a potom už len dolaďujte podľa ďalších vlastností a potrieb pleti.

Všestranné  pravidlá večerného čistenia pleti

Používajte správnu teplotu vody. Príjemne teplú alebo aj vlažnú.

Horúca voda v sprche je naozaj veľmi príjemná. Myšlienka, že si počas sprchovania necháte po tvári stekať horúce kvapky vody je určite lákavá, no múdrejšie bude sa takého pôžitku vzdať.

Horúca voda môže jemnej pokožke na pleti ublížiť. Extrémne teploty rozširujú neviditeľné cievky čím sa postupne narušuje ich jemná štruktúra a neviditeľné kapiláry sa postupne stávajú nápadnejšími.

Myslite aj no to, že horúca voda nešetrne zbaví pokožku dôležitej a prirodzenej mastnej bariéry, a pokožka sa postupne stane suchšou so sklonom k svrbeniu.

Horúcej vode by sa mali vyvarovať hlavne dámy so suchou a senzitívnou pleťou, ale úplným tabu by sa mala stať pre tie, ktoré sa trápia s rosaceou (začervenanie pleti).

  • Vyberte si prostriedok určený pre Vás typ pleti.

Ako som už napísala, na začiatku sa pri výbere kozmetiky na čistenie pleti riaďte jej typom.

Napríklad, ak máte suchú alebo citlivú pleť, siahnite po krémovej štruktúre, ak však máte pleť mastnú, môžete pokojne vyskúšať gély alebo peny. Mastná pleť tieto výborne toleruje. Normálnej pleti väčšinou najlepšiu službu spravia oleje alebo čistiace balzamy.

  • Po vyčistení pleti použite obľúbený krém alebo moisturizer.

Samozrejme že na vyčistenú pleť si nanesiete krém, ale nečakajte pridlho a nakrémujte sa skoro okamžite, najlepšie kým pleť je ešte vlhká. Ak budete chvíľu s krémom čakať, tak povrchové bunky mierne vyschnú a mierne stvrdnú, čím sa stáva preniknutie ingrediencií hlbšie do pokožky trošku ťažším. Nič hrozné sa určite nestane, ale prečo nedopriať pokožke extra pomoc a podporu či hydratáciu?

Ak potrebujete špeciálny odličovací prostriedok, tak ho použite. Vo všeobecnosti som zástanca šetrného čistenia pleti s použitím šetrných, najlepšie prírodných prostriedkov. Avšak mnohé dámy uprednostňujú make up, ktorý vydrží aj 12 hodín, vodeodolnú alebo “takmer nerozmazateľnú” dekoratívnu kozmetiku. V tomto prípade si s odlíčením najlepšie poradí produkt na to určený.  Snažte sa však vybrať si ten čo najšetrnejší, čiže čítajte zoznam ingediencií.

  • Neverte čistiacim vlhčeným obrúskom.

Možno sa vám vlhčené obrúsky zdajú efektívne, a oni možno efektívne aj sú, ale majte na mysli, že obrúsky sú nadizajnované tak, aby ostali vlhké a zároveň, aby sa v ich vlhkom prostredí nemnožili baktérie a plesne. Toto je dosiahnuté použitím silných konzervantov, ktoré spolu s parfumovou zložkou dráždia pokožku.

Tu by som rada podotkla, že konzervanty považujem v kozmetike za výborných pomocníkov, ale vlhčeným obrúskom sa úplne vyhýbam.

  • Používajte svoj vlastný uterák a dbajte na to, aby bol vždy čistý.

Nie ste si úplne istá ako čistiť pleť? Nenašli ste si ešte Váš obľúbený rituál?

Ak Vám to typ pleti dovolí, tak vyskúšajte napríklad tento.

Dvojfázové čistenie pleti

Začnite s prvou fázou čistenia, a to s odstránením povrchových nečistôt.

Povrchové nečistoty sú zvyčajne mastné a tie sa ľahko odstraňujú s prostriedkami s olejovým základom. Môžu to byť samotné panenské oleje, ako napríklad mandľový, jojobový, olivový, šípkový alebo sa môžete rozhodnúť pre použitie čistiaceho balzamu s obsahom prírodných organických surovín.

Pokožku si mierne navlhčite a do ešte stále vlhkej pleti prstami vmasírujte pár kvapiek panenského oleja alebo čistiaci balzam. Olej alebo balzam pokožku zvláčni, nečistoty rozpusti. Rozpustené nečistoty a make up zotrite vhodnou, jemnou, v teplej vode navlhčenou utierkou alebo špongiu. Mne sa najviac osvedčili utierky na čistenie pleti  vyrobené z mikrovlákna. Sú k pleti mimoriadne šetrné a mňa teší aj skutočnosť, že sa dajú prať a používať opakovane (sú jednoducho environmentally friendly 🙂 ).

Prichádza na rad druhá fáza, kde odstránite zvyšky oleja alebo balzamu. Môžete použiť mierne penivý prostriedok alebo jemné a zvláčňujúce mlieko alebo hydrolát – kvetovú vodu. Ja som si obľúbila fantastickú kvetovú vodu Geranium od fi Janine (www.janinekozmetika.sk).  V tejto fáze okrem iného dodáte pleti obľúbené ingrediencie podľa preferencií, či už v podobe upokojujúcich alebo rastlinných mierne sťahujúcich prostriedkov. Ak máte potrebu, pleť znovu opláchnite teplou vodou a jemne osušte uterákom. Stojí za to na pleť používať vyhradený uterák, ktorý je určený len pre Vás.

Na záver malé, ale dôležité doporučenie. Vždy sa presvedčte, či vami vybraný produkt je vhodný na odstránenie nečistôt v okolí očí. Ak nie, tak okolie očí ošetrite samostatným očiam vyhovujúcim prostriedkom.

Možno sa Vám zdá, že po celom dni, keď už konečne chceme ísť oddychovať, je toho veľa, ale skúste mi veriť, že o nejaký čas si tento rituál obľúbite a už si nebudete vedieť predstaviť ísť spať bez pocitu čistej pleti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE