pondelok, 22 apríla, 2024

Šľahané telové maslo bez kokosového oleja, ktoré sa tentokrát podarí

Mám rada telové maslá. Vyhovuje mi, že sú iné ako telové mlieka, a hutnejšie ako telové krémy. Pozdáva sa mi, že na ich výrobu sa zvyčajne nepoužíva voda alebo hydrolát, čo znamená, že sa zaobídu bez konzervantov.

Vždy som si myslela, že vyšľahať telové maslo bude hračka. Veď je to v podstate kombinácia ⅔ masla a ⅓ oleja, plus zopár obľúbených ingrediencií, ktoré môžeme pridávať podľa nálady alebo potreby.

Vyzbrojená teóriou a základným receptom som sa pustila do práce.

Lenže! Moje telové maslo vôbec nebolo také, ako som si predstavovala. Skúsila som teda iný recept, no výsledok sa podobal tomu prvému. Dala som maslu do tretice ešte jednu šancu, ale ani tentoraz ma konzistencia môjho masielka vôbec neohúrila. Tak som moje prvotiny spotrebovala a nechala som výrobu telového masla tak.

Prišiel však čas šialených dezinfekcií rúk podozrivými gélmi a antibakteriálnymi prípravkami. Mám dve deti, ktoré chodia na základnú školu. Škola v rámci opatrení (úplne logicky a správne) začala dozerať na zvýšenú hygienu rúk. Zdvíhal sa mi však tlak, keď som videla, ako učitelia v škole dennodenne dávkujú na malé detské rúčky velikánsku porciu antibakteriálneho gélu 🙁 pravdepodobne dovezeného voľakde z Číny….

V tej dobe, zrejme pod vplyvom davovej psychózy, málokto chápal a pripúšťal, že obyčajné tuhé mydlo a teplá voda spraví v zmysle hygieny a ochrany pred vírusom niekoľkonásobne väčšiu službu. Nejako sa zabudlo na to, že antibakteriálne gély by sa mali nechať na situácie, keď nie je k dispozícii voda.

Moja dcéra má značne senzitívnu pokožku, takže stalo sa presne to, čo som očakávala. Pokožku na rúčkach mala červenú, opuchnutú, a miestami popraskanú. Vedela som, že jej ručičky potrebujú okamžitú, a hlavne čo najšetrnejšiu pomoc. “Čo najšetrnejšiu” pre mňa znamená čo najprírodnejšiu možnú alternatívu.

Ako najlepšia možnosť sa mi pozdávalo ošetrenie telovým balzamom alebo telovým maslom nielen preto, lebo bambucké maslo má na pokožku fantastické hojivé účinky, ale aj preto, lebo ako som už spomínala, telový balzam či maslo sa jednoducho môžu vyrobiť a bezpečne používať aj bez konzervantov.

Zdá sa, že som mala pravdu.

pokožka na ruke s reakciou na dezinfekčný gél   zdravá pokožka na detskej ruke preliečená pomocou šľahaného masla

Skúšala som nové finty a tipy ako docieliť jemnú konzistenciu telového masla, a najviac sa mi pozdáva maslo vyrobené takto.

Budete potrebovať:

100gBambucké maslo
28gKakaové maslo
70gOlej z marhuľových jadier, alebo iný panenský olej s ľahkou textúrou (viskozitou), prípadne ich mix – môžete použiť napríklad šípkový, jojobový,
z hroznových jadier……
2gBetonitový íl, alebo kaolín, prípadne obyčajná maizena
(2g je v tomto prípade o niečo málo viac ako 1 čajová čajová lyžička)
8-10kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja
(Ja som pridala levanduľový, pretože ten je pre detskú pokožku bezpečný)
ingrediencie na výrobu šľahaného telového masla naaranžované na stole
Ingrediencie a pomôcky na výrobu šľahaného masla

Ako na to:

  • Pripravte si vodný kúpeľ, a pri miernej teplote v panenskom oleji roztápajte kakaové maslo. Keď sa maslo rozpustí, nechajte ho za občasného premiešania vychladnúť. Teplotu hmoty udržujte približne na 38 – 40 stupňov Celzia.
  • V inej nádobe si (napríklad pomocou príborového noža) rozsekajte, alebo skôr rozdrvte bambucké maslo. Nebojte sa, pôjde to ľahko, pretože bambucké maslo mäkne už pri izbovej teplote.
  • Rozdrvené maslo začnite pomocou elektrického šľahača šľahať. Neohrievajte ho, pracujte pri normálnej izbovej teplote.
    Začnite postupne a po troškách prilievať pripravený mix kakaového masla a oleja.
  • Keď už viac-menej dosiahnete želanú konzistenciu, pridajte esenciálny olej a betonitový íl (alebo kaolín alebo kukuričný škrob) a znovu poriadne prešľahajte.
  • Nádobu s hmotou dajte prudko schladiť do mrazničky. Po chvíli (8-10 minút) vyberte a znovu dobre prešľahajte. Hotovo!
  • Vyšľahané maslo preložte do sterilnej nádoby, ktorú zatvorte až po úplnom vychladnutí hmoty.

rozpustené kakaové maslo pomocou vodného kúpeľa rozdrvené bambucké maslo v pyrexovej nádobe vyšľahané bambucké maslo olej a rozpusené kakaové maslo spojené s vyšlahaným bambuckým maslom vyšlahané telové maslo

Prečo som použila bambucké maslo

Bambucké maslo je vo svojej kategérii najmastnejším maslom, a ja ho považujem za taký malý liečivý zázrak. Má unikátne vlastnosti a pokožku dokáže premasťovať, hydratovať a zjemňovať. Je bohaté na vitamíny A,D, E, antioxidanty, nenasýtené mastné kyseliny a tiež fytosteroly, ktoré majú okrem iného aj protizápalové účinky.

Len tak na okraj. Ak máte možnosť výberu, použite bambucké maslo z orechov stromu Vitellaria Nilotica, ktorý pochádza z východnej Afriky. Maslo je o niečo mäkšie, má o niečo lepšie hydratačné schopnosti, a do pokožky sa vstrebáva trošku rýchlejšie ako bambucké maslo zo stromu Vitellaria Paradoxa, jeho západoafrického suseda.
Samozrejme, pokojne použite aj akékoľvek iné bambucké maslo.

Prečo som použila kakaové maslo

Kakaové maslo je vynikajúcim pomocníkom pri ošetrovaní suchej pleti. Má vynikajúce upokojujúce a hydratačné schopnosti, zmierňuje zápaly kože a taktiež zabraňuje (prinajhoršom aspoň redukuje) vzniku jazvičiek, zmäkčuje pokožku. Naviac obsahuje (okrem množstva iného) aj antioxidanty, polyfenoly, mastné kyseliny vitamím E a K (čo je vždy bonus).

Prečo som použila kaolín

Už som spomenula, že bambucké maslo je jedným z najmastnejších rastlinných masiel, čo má za následok, že pri používaní vyvoláva krátkodobý pocit mastnoty. A práve pridaním ílu k ostatným ingredienciám tento pocit mastnoty zníži.

Prečo som použila olej s ľahkou textúrou

Panenské oleje s ľahkou textúrou sa do pokožky vstrebávajú rýchlejšie ako ostatné. Oleje spolu s kakaovým maslom (ktoré tiež vsiakne do pokožky pomerne rýchlo) vybalansujú dĺžku vstrebania sa telového masla do pokožky.

Prečo som použila esenciálny olej

O sile a terapeutických účinkoch esenciálnych olejov už určite viete veľa. Presne preto som pridala zopár kvapiek EO aj do mojho telového masielka. Vybrala som si olej z levandule, pretože tento olej je mnohostranný, univerzálny, bezpečný pre detskú pokožku (samozrejme zriedený !!!), ale hlavne mám rada jeho vôňu.

Na záver

Toto je jedna možná variácia receptu na výrobu telového masla. Ingrediencie môžete zmeniť, prispôsobiť, pridať napríklad aj vitamín E, koenzým Q10…. obmieňať esenciálny olej…..a zakaždým si vyrobíte jedinečné telové maslo presne také, aké vyhovuje práve vám.
A ako dlho vám balzam či maslo vydrží, kým sa nepokazí, prípadne kým zatuchne? Vydrží presne tak dlho, ako vydržia použité ingrediencie. Ak chcete, tak si poznačte aj informáciu o záručnej dobe použitých olejov, ale v tomto prípade si môžete dôvoliť spoľahnúť sa na svoj nos alebo zrak.

Tak čo? Idete na to? Dajte mi vedieť, či sa ja Vám maslo podarilo a či ste s ním spokojné.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE