Thursday, June 20, 2024

Tekvica – Viete, čo s vašou pleťou spraví obyčajná tekvica?

V našich končinách ju najčastejšie poznáme ako bielu tekvicu, patizón, cuketovú tekvicu alebo  obľúbené Hokkaido. Okrem toho, že tekvica výborne chutí, zavďačíte sa ňou aj pleti.

Nie, nehovorím, aby ste si tekvicu nastrúhali a spravili ste si z nej masku. Chcem vám len napísať, prečo je tekvica super, prečo sa ju oplatí zaradiť do jedálnička, a ako ňou ulahodíte vašej pleti.

Tekvica je nadupaná

  • Karotenoidmi, ktoré sa v tele premenia na vitamín A (retinol). Slnkom unavená pokožka karotenoidy uvíta, pretože tie majú obrovský potenciál pomáhať napravovať na koži to, čo slniečko poškodilo. Takže ak máte pigmentové škvrny, tekvica je pre vás superpotravina.
  • Obsahuje Beta-karotén, ktorý pomáha minimalizovať vrásky, a to podporuje produkciu kolagénu.
  • Obsahuje kyselinu salicylovú, ktorá pomáha s akné.
  • Je zásobárňou vitamínu C, účinným antioxidantom, ktorý rozžiari pleť. Mimochodom, dvojica vitamín C a beta-karotén efektívne bojuje proti voľným radikálom, ktoré sú naozaj veľkým nepriateľom pokožky.
  • Obsahuje vitamín E, ktorý ako antioxidant, podporí boj s voľnými radikálmi, plus Éčko má anti-ageing efekt. Ďalej posilní imunitný systém a tiež, čo je dobrá správa pre suchú pleť, pomôže pleť zvláčniť a udržať v nej dostatočnú vlhkosť. (A to sa zíde aj suchým lakťom alebo suchej kožičke pri ložisku nechtov.)
  • Obsahuje aj vitamín B, ten pomáha cirkulácii krvi. Správna cirkulácia krvi zásobuje bunky kyslíkom a živinami, a naopak odvádza oxid uhličitý a vyprodukovaný “odpad” preč. Je dobre vedieť aj to, že správna cirkulácia krvi stimuluje okrem iného aj rast vlasov.
  • Magnézium podporuje regeneráciu buniek. Plus má upokojujúce účinky a pomáha tiež pri PMS.
  • Tekvica obsahuje slušné množstvo zinku, ktorý pomáha chrániť pokožku pred UV žiarením. A čo je pre niekoho ešte lepšia správa, zinok v kombinácii s mastnými kyselinami, vitamínmi a minerálmi si poradí s akné a s reguláciou kožného mazu.

Je toho veľa, čo tekvica dokáže. A je naozaj dobre, že sme tekvicu a celé jej zeleninové príbuzenstvo znovu objavili. Veď bola by veľká škoda ju používať len ako jesennú dekoráciu.

Máte radi tekvicu? Ktorý je váš obľúbený recept? Alebo najradšej len tak chrumkáte tekvicové jadierka?

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE