Thursday, June 20, 2024

Kyselina ferulová je skvelý pomocník. Stavím sa, že si ju zamilujete

Pravdepodobne už viete, že medzi skvelé skincare ingrediencie patrí aj kyselina ferulová, a ak máte skúsenosti s kozmetikou, ktorá kyselinu obsahuje, tak ste si takú pravepodobne zaradili do zoznamu – obľúbené.

Čo je kyselina ferulová a prečo je super

Kyselina ferulová je naozaj pecka. A to doslova, aj napriek tomu, že pracuje trochu inak, ako väčšina ingrediencií.

Poďme sa spolu na kyselinu ferulovu pozrieť

Kyselina ferulová nepatrí medzi ingrediencie, ktoré regenerujú a naprávajú stav pokožky, no rozhodne stojí za stojí pozornosť.

Kyselina ferulová je v prvom rade skvelý antioxidant, ktorý chráni pleť pred poškodením.
Aj keď o antioxidantoch píšem dosť často, pre istotu pripomeniem, že antioxidanty fungujú ako také “zbierače” voľných radikálov, ktoré následne neutralizujú. A to je, ako určite viete, fantastická vec, pretože voľné radikály sú vo veľkej miere zodpovedné za tvorbu a zvýraznenie všetkých známok predčasného starnutia pokožky.

Ako to myslím, že kyselina ferulová pracuje trochu inak ako väčšina ingrediencií?

Už som spomenula (a dúfam, že som vás tým nezmiatla), že kyselina ferulová nie je ingrediencia, ktorá regeneruje a napráva stav pokožky.

Tak čo potom vlastne robí, ako to vlastne je?

Zjednodušene povedané, kyselina ferulová nenapravuje a ani nenapraví to, čo je už poškodené, ale fantasticky pracuje ako prevencia pred budúcim poškodením pokožky, ktorú spôsobuje hlavne škodlivá aktivita voľných radikálov.

A to je veľká vec. Čo myslíte? Veď je jasné, že je ľahšie predčasnému starnutiu pokožky predchádzať, ako naprávať škody, ktoré napáchali UV lúče, radiácia, či modré svetlo z mobilu a počítačovej obrazovky (daň za zjednodušenie života technikou ☹️).

Kyselina ferulová teda pomáha chránit pleť pred predčasným starnutím, ktoré je spôsobované vonkajšími vplyvmi.

Kyselina ferulová vyhovie každej pleti lebo

  • Upokojuje a stabilizuje pleť.
  • Redukuje stres pokožky a zmierňuje tvorbu vrások tým, že chráni pleť pred UV lúčmi, radiáciou a modrým svetlom.
  • Viditeľne zmierňuje ochabovanie pleti spôsobené nedostatočnou pevnosťou a elasticitou. Kyselina ferulová vytvára “ochranný štít” na pokožke, ktorý nedovolí, alebo aspoň sťaží voľným radikálom poškodzovať elastické a kolagénové vlákna. Plet ošetrovaná kyselinou ferulovou preto vyzerá zdravšie a mladšie.
  • Výrazne redukuje šancu na tvorbu zápalov. Oxidatívny stres je bežnou príčinou zápalov v pokožke, ktorých výsledkom sú vyrážky a táto úžasná ingrediencia účinne oxidatívny stres zvláda. A naviac, antioxidanty kyseliny ferulovej majú aj protizápalové účinky.
  • Pomáha zabraňovať tvorbe pigmentových škvŕn na pleti. Opäť aj v tomto prípade pôsobí ako ochranný štít, ktorý odráža radiáciu a UV lúče. Dobre je tiež vedieť, že v prípade pigmentových škvŕn okrem prevencie, kyselina ferulová pomáha aj redukovať už vzniknuté farebné zhluky.
  • Ochraňuje krvné cievky pred ich poškodením a zväčšením (čo vedie k začervenaniu) a to opäť tým, že cháni pleť pred volnými radikálmi.
  • Podporuje a niekoľkonásobne zvyšuje účinok vitamínu C a vitamínu E. Kyselina ferulová je teda nielen ochranca, ale funguje aj ako booster, ktorý stabilizuje a zvyšuje účinky vitamínov.
  • Kyselina ferulová tiež znamenite podporuje účinky vitamínu A – retinolu, niacinamidov (vitamin B) a resveratrolu.

Kozmetika s kyselinou ferulovou sa môže používať ráno a/alebo večer. Môže sa kombinovať s ďalšími ingredienciami, no niektoré zdroje nedoporučujú kombináciu kyseliny ferulovej s exfoliačnými kyselinami (glykolová, mliečna, sylicylová…) pretože exfoliačné kyseliny menia pH pokožky, čo zníži efektivitu tohoto skvelého antioxidantu.

Takže ak nabudúce zbadáte kozmetiku s kyselinou ferulovou, spomente si, že pokožke na tvári, krku a dekolte poskytne veľa benefitov, no najviac bude fungovať ako ochranca pred voľnými radikálmi. A to sa vždy hodí.

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE