sobota, 27 apríla, 2024

Aké množstvo krému si nanášať na pleť

Viete, aké množstvo krému používať, aby to bolo tak akurát. Koľko je málo a koľko je už veľa? A prečo je dobré to vedieť?

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, či používate správne množstvo krému, či si  pleť čistíte s dostatočným množstvom prípravku na to určeným, či pleti doprajete správnu dávku séra? Ste skôr rozšafná a pleť poriadne zásobíte všetkými tými skvelými ingredienciami, nech to stojí za to? Alebo skôr patríte k tým zdržanlivejším a na pleť si dáte radšej menšie množstvo, ktoré si ale poriadne poroztierate?

O tom, ako pleť nezahltiť množstvom rôznych druhov kozmetiky, koľko druhov sér, krémov atď má zmysel používať, som už písala. Ale minulý týždeň, keď sme v BeautyRoom  facebookovej skupine rozoberali otázku, čo by mohlo byť príčinou rolovania a zhlukovania krému na pleti do guličiek alebo akýchsi šupiniek, mi napadlo, že by bolo celkom fajn zaoberať sa aj tým, koľko čoho na pleť použiť. Myslím si, že inštinktívne to robíte správne, ale aj tak určite nezaškodí si o tých množstvách niečo povedať.

Možno sa to nezdá, ale nie je celkom jedno, akým množstvom produktu si vyčistíme pleť, aké množstvo kyselín použijeme, aké množstvo séra, krému SPF…… Ak si na pleť nanesieme, dajme tomu priveľa séra, tak pleť si určite postupne preťažíme. Čo môže viesť k neželaným reakciám. A ak veľmi málo, tak pravdepodobne použitie séra ani nebude mať účinok a neoplatí sa do séra ani investovať.

Čo je správne množstvo? Koľko je málo a koľko veľa?

Najčastejšie sa v návodoch na použitie uvádzajú slová ako primerané množstvo, vo veľkosti hrášku… (aký veľký hrášok si mám predstaviť?) … alebo sa neuvádza nič. Tiež sa nepíše, či doporučené množstvo platí pre každú pleť, a už vôbec sa neprihliada napríklad aj na to, aký má žena životný štýl, a tak ďalej.

V zásade teda platí, že najdôležitejšie je použiť zdravý sedliacky rozum a množstvo krému prispôsobiť vlastným potrebám. Je jasné, že po párty, na ktorej sme sa s make upom vybláznili, budeme musieť použiť väčšie množsvo odličovača, aj keď sa na obale píše “použite malé množstvo”. Alebo dehydratovaná pleť si bude v prvých týždňoch doslova vyžadovať väčšie množstvo hydratačného séra alebo krému, no postupne jej bude stačiť toho istého krému o niečo menej. Ono to zbadáte, ako rýchlo a či vôbec, sa krémy (séra) vstrebú do pokožky, či nezanechajú na pokožke lesk alebo mastno-lepkavý film. Množstvá kozmetiky si jednoducho prispôsobíte podľa stavu a typu pleti, dennej aktivity, a tiež aj podľa ročného obdobia.

Jedno pravidlo z dvoch, kedy NAOZAJ DODRŽUJTE doporučené množstvo od výrobcu, je pri používaní exfoliačných kyselín (AHA, BHA, PHA). Kyseliny sú kamošky, ale množstvo a frekvenciu používania si treba ustriehnuť. To druhé pravidlo sa týka retinolu.

Orientačný prehľad množstva niektorých skincare produktov na jedno použitie

Produkty určené na čistenie pleti

Všade sa dočítate o tom, že dôkladne vyčistená pleť je základ. Áno, je to pravda, ale dôkladne neznamená s použitím veľkého množstva. Ak používate emulzie alebo oleje, nanášajte si ich na vlhkú pleť a rozotrite. Stačiť by vám malo množstvo s priemerom približne 1,5 cm. Ak používate penu, tak zhruba o centimeter viac.

Ak ho použijete málo, tak si póry nevyčistíte poriadne, čo sa po čase skončí vyrážkami.

Ak ho použijete priveľa, tak pleť zbytočne vystresujete narušením jej prirodzeného pH (väčšina čistiacich produktov má zásadité pH), a to môže viesť k zbytočnému vysúšaniu pleti, vytváraniu šupiniek, a následne k zvýšenej tvorbe mazu, ako prirodzenej reakcie pokožky na vysušenie.

Tonery, Essence, Hydroláty

Väčšina žien používa tieto “vodové” produkty pomocou vatového (alebo recyklovateľného) tampónika. Týmto sa nedá nič pokaziť, ale takto spotrebuvávate produkt oveľa rýchlejšie. Múdrejšie je naliať si kúsok tonera priamo do dlane, alebo ak je vybavený rozprašovačom, nastriekať priamo na pleť.

Toto ale neplatí, ak používate micerálnu vodu. Tá je “nadizajnovaná” na to, aby odstraňovala špinu a zvyšky make upu, nie na tonizáciu, a ani nie na vyrovnanie pH pleti. Micerálnu vodu používajte s pomocou vatového tampónika.

Sérum

Sérum sa používa na vyčistenú a najlepšie aj na vytonizovanú pleť. Sérum obsahuje spravidla vysoko koncentrované aktívne látky, ktoré

Ak sa to s nimi preženie môžu podráždiť pokožku. Naviac, pokožka po určitom čase, aj tak nebude schopná prijať viac séra ako potrebuje, a sérum tak ostane “sedieť” nevyužité na povrchu pokožky.

A ak sa zase sérum nepoužije v dostatočnom množstve, tak ošetrenie so sérom nebude mať zmysel.

Tak koľko séra vlastne použiť? Viete si ešte stále predstaviť kávové zrnko? (V dnešnej dobe nessiek a kapsúl to nie je také jasné…) Tak asi také množstvo séra potrebujete, ak si ho nanášate na celú pleť a krk, a o kúsok viac, ak si ho nanášate aj na časť dekoltu. Na krk a dekolt nezabúdajte.
Ak používate sérum alebo booster na ošetrenie len určitej časti pleti, pretože riešite nejaký problém, tak samozrejme, že ho použijete zase oveľa menej.

Očný krém

Očný krém je najlepšie naniesť tak, že si ním vybodkujete okolie očí. Hore aj dole,(ale nie veľmi blízko oka) a nezabudnite na vonkajšie kútiky oka. Malé ďobky krému si pomocou prsteníka vklepte do pokožky a jemne domasírujete. Malo by vám na to stačiť množstvo vo veľkosti menšieho hrášku.

Kto to s očným krémom preháňa, riskuje presýtenie pleti aktívnymi látkami, ktoré očné krémy obsahujú vo vysokej koncentrácii. Výsledkom môžu byť napríklad mílie, ale aj, paradoxne, vysušenie pleti.

Keď ho zase nepoužijete dosť, tak jemná koža v okolí očí bude vyživená a hydratovaná nedostatočne.

Denný, nočný krém

Čo sa týka množstva krému, tak tu neexistuje nejaké celkom univerzálne doporučenie. Je to nielen kvôli tomu, že krémy majú rôznu textúru, ale aj kvôli tomu, že každá pleť je iná. Množstvo krému si musí každá žena odsledovať a uvedomiť si, či si ho nedáva príliš málo, alebo veľa.

Že ho pleť dostáva málo, sa najčastejšie spozná podľa toho, že budete mať pocit vyprahnutej a suchej pleti. To môže mať neželaný vplyv na nejednotný tón a unavený vzhľad pleti.

Ak si naopak všimnete, že si na pleti uvedomujete pocit mastnoty, že krém nechce vsiaknuť, tak s najväčšou pravdepodobnosťou si ho nanášate priveľa, alebo ste si vybrali pre vašu pleť nesprávny krém. Príliš veľa krému môže upchať póry, čo môže spôsobiť tvorbu vyrážok.
Nezabúdajte na to, že pleť by ste mali začať krémovať až vtedy, keď sérum (ak používate) úplne vsiakne do pokožky. Je to preto, aby ste zbytočne drahé, kvalitné sérum neriedili a vyťažili z neho čo najviac.

SPF

Odhadnúť správne množstvo SPF je trošku klamlivé, pretože pleť je už v podstate ošetrená a nevyvoláva pocit, že jej niečo chýba. Určite ste sa už stretli s tvrdením, že dámy (páni) si na pleť nanášajú len 25-50% doporučovaného množstva SPF.
Koľko je však správne množstvo? Odporúčanie približne dvoch miligramov produktu na štvorcový centimeter pokožky nie je veľmi nápomocné. Ale ako pomôcka by mohla poslúžiť predstava, že na tvár a krk by ste mali spotrebovať SPF približne vo veľkosti bývalej slovenskej dvojkoruny. Ak si už dvojkorunu neviete predstaviť, tak predstavte si eurovú mincu a ešte kúsok pridajte. Alebo si predstavte priemer o málo viac ako 2 cm.

Na záver ešte retinol

S retinolom sa neoplatí experimetovať. Ak chcete, alebo používate retinol, vždy ho používajte tak, ako doporučuje výrobca, vrátane postupného privykania si pokožky na túto ingredienciu. Retinol je veľmi silná a účinná látka, ak sa to s ňou preženie, môže na veľmi dlho podráždiť pokožku.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE