utorok, 16 apríla, 2024

Naozaj potrebujeme očný krém?

Môj nedávny rozhovor s priateľkou, v ktorom sme si vymieňali skúsenosti a osvedčené triky v starostlivosti o pleť, mi pripomenul moje dávnejšie hľadanie odpovede na otázku, či naozaj potrebujem vlastniť maličký, zvyčajne drahý téglik s obsahom zázračnej formulky zvanej očný krém.

Niežeby som nikdy nevyhodila peniaze na hlúposti, ale pamätám sa, že keď som si chcela zaobstarať očný krém, tak sa zo mňa zrazu stala ”sestra sporivá” :).

Kládla som si otázku, či očný krém nie je to len taký marketingový ťah. Čím je očný krém výnimočný? Nespraví mi tú istú službu môj overený a obľúbený pleťový krém či moisturiser? Hlava okamžite zavelila  ”ide sa googlovať” !

Na začiatku hľadania odpovedí som cielene ignorovala spoločnosti, ktoré majú niečo spoločné s vývojom alebo predajom produktov určených pre starostlivosť o pleť. Chcela som si najprv posvietiť na trochu teórie a tiež som pátrala po logických úvahách a argumentoch strán pre a proti.

K čomu som dospela?

No, samozrejme k starému, dobrému poznaniu, že nič nie je čierne alebo biele.

Ale poďme po poriadku.

Som si úplne istá, že ste už niekoľkokrát čítali alebo počuli “sľuby” o tom, ako očný krém alebo  sérum dokáže zjemniť, zredukovať či dokonca vygumovať vrásky a tmavé kruhy pod očami.

Lenže!

Očný krém nie je zázračný.

Nedokáže vybieliť tmavé podkovičky, nevie vrátiť iskru opuchnutým očiam a určite nezmiznú ani vrásky okolo očí.

Tiež stojí za zmienku, že pri mojom pátraní som nenatrafila na výskum, ktorý by dokazoval, že okolie očí by sme mali ošetrovať zvláštnymi ingredienciami alebo ingredienciami inými ako sú v našom obľúbenom vyhovujúcom kréme.

Ak máte teraz chuť nadobro očný krém vynechať zo zoznamu kozmetickej taštičky, tak zatiaľ tak ešte nerobte a čítajte ďalej.

Začnem so skutočnosťou, o ktorej určite vedia všetky ženy. A to je, že pokožka v okolí očí je tenšia, suchšia a citlivejšia ako pokožka na tvári. To je naozaj pravda. Automaticky to však neznamená, že potrebuje iný produkt ako ostatná časť tváre.

To, že je citlivejšia, jemnejšia a tenšia však znamená, že potrebuje starostlivosť s naozaj kvalitnými ingredienciami (nakoniec tak ako aj ostatné časti tváre!)

To znamená, že v obchodoch by sme mali hľadať krémy, ktoré obsahujú nielen antioxidanty, ale aj skin-identical a cell-communicating ingrediencie. 

O týchto ingredienciách, samozrejme okrem antioxidantov, som ešte donenávna veľa nevedela a možno ste na tom podobne, tak pre istotu, niečo o nich napíšem.

Antioxidanty

Antioxidanty sú najlepší priatelia pokožky v každodenných situáciách. Pleť potrebuje ochranu pred UV žiarením, pred oxidačným stresom a ochranu pred dnes už bežným environmentálnym znečistením. Antioxidanty zmierňujú oxidačný efekt voľných radikálov – čo je poškodenie bunkových membrán a samotnej bunky, následne čoho často vzniká zápal. Zjednodušene antioxidanty účinne ukľudňujú pokožku.

Najznámejšie antioxidanty sú vitamíny C a E. Čoraz viac je populárny aj extrakt z červeného hrozna, granátového jablka alebo zeleného čaju.

Antioxidanty, tak ako už skoro všetko, sa vyskytujú v prirodzenej alebo syntetickej forme.

Samozrejme, že výrobcovia nemôžu do krému pridávať čerstvo vytlačenú šťavu z brokolice alebo z citróna. To si môžu dovoliť len DIY (urob si sám) nadšenci pri výrobe domácej kozmetiky určenej na okamžitú spotrebu.

V kozmetike sa používa syntetický vitamín C a nájdete ho pod názvom Ascorbic Acid, alebo aj napríklad Sodium Ascorbyl Phosphate či Ascorbyl Palmitate, čo sú stabilnejšie formy (deriváty) vitamínu C.

Niečo podobné platí aj pri vitamíne E, ktorý sa schováva pod názvom Tocopherol.

Ja, ako veľký zástanca olejov spomeniem, že napríklad aj arganový olej obsahuje vitamín E a squalene v prírodnej forme. To len pre prípad, že by ste chceli pleť ošetrovať aj argánovým olejom a rozmaznať ju o čosi viac.

Skin-Identical/skin repairing ingrediencie

Skin-Identical/skin repairing ingrediencie (identické s pokožkou/opravujúcu pokožku) sú  ingrediencie, ktoré sú identické s tým, čo obsahuje ľudská pokožka. Obsahujú to, čo v pokožke vytvára bariéry, aby ju chránila pred baktériami, vírusmi alebo aj to, čo dokáže v pokožke napríklad udržať potrebnú vlhkosť a podobne.

Skin-Identical ingrediencia je napríklad kyselina hyalurónová, ceramidy alebo aj glycerín, lecitín. Vlastne môžeme povedať že sú to samotné mastné kyseliny. V prírodnej forme sa vyskytujú napríklad v bambuckom masle, v oleji z marhuľových jadier alebo v oleji z ľanových semiačok.

Cell-Communicating ingrediencie

Cell-Communicating ingrediencie (ingrediencie komunikujúce s bunkami) sú ingrediencie, ktoré laicky povedané, dokážu “oznámiť” poškodenej pokožke, poškodeným bunkám, že aj keď sa deje niečo nezvyčajné, aby sa napriek tomu správali normálne.

Predstavte si pokožku, ktorá je dlhší čas nechránená alebo chránená nedostatočne. Taká  pokožka produkuje nové bunky, ktoré sú v podstate už abnormálne a napriek naprogramovanej DNA sa správajú v súlade s novou situáciou, do ktorej sa “narodili”.

Tu prichádzajú na pomoc ingrediencie, ktoré dokážu bunky regenovovať, čím zabezpečia ich normálne fungovanie. Sú to látky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v našom tele a prirodzene sa starajú o opravovací a regeneračný proces. Ak chcete pleti pomôcť v prirodzenom  a správnom fungovaní, tak hľadajte v kozmetike napríklad niacinamide, retinol či peptidy.

Všetci títo pomocníci pomáhajú pokožke vysporiadať sa so stresovými situáciami, pomáhajú bunkám ostať zdravé, a aby mohli napríklad produkovat či budovať kolagén alebo aj obnovovať ochrannú bariéru na pleti.

Vráťme sa k očným krémom.

V skratke sme si rozobrali, čo potrebuje citlivá a namáhaná pokožka v okolí očí.

Takže, ak bežne používate sérum alebo pleťový krém, ktorý obsahuje spomínané ingrediencie a navyše ak krém je  neparfémovaný a neobsahuje syntetiku, tak s najväčšou pravdepodobnosťou bude vhodný aj ako očný krém.

Rozhodli ste sa očný krém si zaobstarať. Ale teraz ktorý? Podľa čoho sa rozhodnúť?

Nájsť očný krém, ktorý bude tým pravým a naozaj efektívnym, nie je jednoduché.

Pravidelne čítame, že očný krém je vyvinutý špeciálne pre citlivú a tenkú pokožku okolo očí, a tiež nejedenkrát čítame, že výrobcovia sľubujú redukciu “podkovičiek”,  či zdvihnutie pokožky, no a samozrejme zredukovanie vrások. A  neraz toto všetko naraz.

Výsledok? Dámy kupujú krém za krémom, menia ich značky a mnohokrát sú rozčarované, pretože často krém nesplní to, čo si predstavovali.

Dobrá správa je, že účinný očný krém naozaj existuje.

Najprv však, skôr ako začnete očný krém hľadať, je dôležité pomenovať problém, ktorý chcete riešiť alebo ujasniť si, čo od krému budete očakávať.

Tmavé kruhy pod očami, opuchnuté okolie očí, ochabnutá pokožka v oblasti očí.

Tmavé kruhy pod očami 

Je niekoľko pôvodcov tmavých kruhov pod očami, ale za všetky spomeniem dve hlavné príčiny.

Tá prvá je genetika a nadmerná pigmentácia. Ak je príčinou podkovičiek práve toto, tak žiaľ,  tmavšiu pokožku v oblasti očí nepomôže zredukovať žiadny krém na svete. V tomto prípade sa radšej spoľahnite na kvalitný korektor.

Druhou príčinou je životný štýl vrátane prílišného opaľovania, či užívanie niektorých liekov. Únava, vyčerpanosť alebo aj nesprávna diéta spôsobuje okrem iného rozšírenie žiliek. Tie sa stávajú väčšími viditeľnejšími, čím sa zároveň zdá, že sú tmavšie.

Určite je Vám už jasné, že bez správnej životosprávy plus hydratácie a ochrany pred slniečkom to nepôjde. Čo sa týka očného krému, mali by ste vyhľadávať taký, ktorý má SPF 30 a viac. Nevýhodou je, že niektoré (nie všetky) krémy so SPF sa ťažšie rozotierajú, čo znamená, že by ste ich mali nanášať veľmi opatrne, tak ako si to jemná pokožka vyžaduje.

Možno vám napadlo, či si môžete jednoducho naniesť na okolie očí obyčajný krém so SPF? Jasné že môžete, ale len vtedy, ak krém na ochranu pleti pred slniečkom neobsahuje iritujúce ingrediencie, čo znamená, že ochranný štít je formulovaný výhradne so zinc oxide a/alebo titanium dioxide. Väčšinou však bežné opaľovacie krémy takéto zloženie nemajú, ale samozrejme, že na trhu sú.

Očné krémy so SPF (tie, ktoré sú výhradne so zinc oxide/titanium dioxide) už zvyčajne obsahujú aj ďalšie aktívne látky ako sú napríklad antioxidanty,  hydratujúce oleje, ceramidy (tie obnovujú bunkovú súdržnosť), kyselinu hyalurónovú alebo ďalšie iné. Je to príjemný bonus, pretože tieto ingrediencie riešia ďalšie požiadavky delikátnej kože v okolí očí.

Opuchnuté okolie očí

S opuchnutými očami je to podobné ako s tmavými kruhmi. Ak je príčinou genetika alebo sú znakom zrelej pokožky, tak od krému by ste veľa zázrakov nemali očakávať.

Ak sú opuchnuté oči znakom nedostatku spánku alebo únavy, tak krém môže pomôcť, ale sám o sebe nič nezmôže. Ku krému treba pridať kvalitný spánok, vhodnú životosprávu, menej soliť a rozhodne konzumovať čo najmenej alkoholu.

Niekedy sú opuchnuté očí aj znakom alergií. V tomto prípade sú často riešením antihistaminiká.

Vrásky a ochabnutá pleť v okolí očí

Všetkým tým, čím hýčkate Vašu pleť, hýčkajte aj okolie očí alebo tam si doprajte ešte niečo naviac. Kontrolujte si však ingrediencie, vyhýbajte sa parfumovaným produktom, snažte sa, aby krém obsahoval aj tie zložky, ktoré som spomenula už skôr (antioxidanty, cell-communicating a opravujúce pokožku), pretože tie dokážu bojovať s vráskami, stimulovať tvorbu kolagénu, a to všetko bez podráždenia pleti.

No a čo záver?

Je v podstate jedno, či uprednostníte očný krém alebo gél. To je hlavne na osobnej preferencii.

Ale aspoň na okraj spomeniem, že gél má ľahšiu štruktúru, ľahšie sa nanáša a mnohé ženy, hlavne tie s mastnejšou pokožkou ho uprednostňujú hlavne ráno. Krémy zas majú o niečo tuhšiu konzistenciu a vhodnejšie ako gély, sú pre dámy so suchšou pokožkou alebo pre dámy, ktoré potrebujú o niečo väčšiu hydratáciu.

Čo však nie je jedno, je to, v akom balení si krém prinesiete domov.

Ja osobne si kupujem krémy výlučne v tubách s dávkovačom, kde mám istotu, že do krému sa dostane minimum vzduchu, kde viem, že prstami do krému nezamiešam baktérie zvonku.

Páči sa mi aj nápad niektorých výrobcov, ktorý tubu s očným krémom ukončujú  kovovým aplikátorom, ktorý pokožku dokáže trochu ochladiť. A to odcenia opuchnuté oči. Takéto ukončenie mávajú hlavne očné gély alebo očné olejčeky.

No a očný krém v tégliku u mňa nemá žiadnu šancu a to ani vtedy, keď výrobca ku krému  pribalí malý plastický aplikátor.

A ešte malá rada. Dobrý očný krém je super, ale naozaj nemusíte zháňať ten najlepší.

Najviac sa pleti zavďačíte správnou životosprávou, kvalitným spánkom, dobrou náladou a pozitívnym myslením.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE