HomeStarostlivosť o pleťPleťový olej vs olejové sérum. Aký je medzi nimi rozdiel?

Pleťový olej vs olejové sérum. Aký je medzi nimi rozdiel?

Už roky som veľkým fanúšikom panenských olejov. Nepamätám sa, koľko som ich vyskúšala, a ani sa nepamätám, ako som si vybrala tie, ktoré som zaradila k mojim obľúbeným, pretože každý pleťový olej má v sebe niečo výnimočné, a ja som sa nikdy nevedela rozhodnúť, ktorému by som mala dať prednosť.

Keď sa zmieša niekoľko úžasných olejov dokopy, na svete je pleťový olej s fantastickými účinkami. A keď sa perfektne vyváži pomer jednotlivých olejov s ohľadom na obsah kyseliny olejovej a kyseliny linoleovej (druhy mastných kyselín, ktoré obsahujú jednotlivé oleje vo väčšom alebo menšom množštve) vzniknú pleťové oleje vhodné pre každý druh pleti. Áno, aj pre tú mastnú, aj keď málo žien s mastnejšou pleťou (a vôbec sa im nečudujem) si vie predstaviť, že by si na pleť naniesli olej.

Pleťové oleje sú už veľmi dlho mimoriadne obľúbené, ale v popularite ich dnes celkom rýchlo a mimoriadne úspešne predbiehajú olejové séra. Čiže séra vyrobené na báze oleja.

Aký je rozdiel medzi pleťovým olejom a sérom na báze oleja

Pleťový olej

 • pleť zvláčňuje, chráni, posilňuje, upokojuje, do istej miery vyživuje, vyhladzuje jej povrch, zvlhčuje (nie hydratuje), zabraňuje alebo aspoň spomaľuje vyparovanie sa vody z pokožky.
 • je spravidla naformulovaný pre určitý typ pleti, bez špecifického cieľa riešiť konkrétny problém. Čiže nie je určený na upravenie momentálneho stavu pleti.

Olejové sérum

 • je zamerané na ochranu a pomoc pleti s konkrétnym problémom, a zároveň sú vyrobené pre konkrétny typ pleti.

Jednou vetou, rozdiel medzi pleťovým olejom a pleťovým sérom na báze oleja je, že pleťový olej chráni pleť pred vonkajšími vplyvmi a pred stratou vlhkosti, zvláčňuje, vyživuje, pôsobí ako lubrikant, a sérum, naviac, toto všetko dopĺňa o špecifické benefity s určitým zameraním.

Pleťové oleje sú buď jednodruhové panenské oleje, alebo sú namixované z viacerých druhov panenských olejov. Obsahujú teda to, čo je panenským olejom vlastné.

 • Mastné kyseliny – vylepšujú stav pokožky, pomáhajú jej fungovať normálne, posilňujú jej ochrannú povrchovú bariéru.
 • Fytosteroly – pokožku upokojujú, chránia, uzdravujú, obnovujú, udržujú pokožku ohybnú a pružnú.
 • Vitamíny – chránia pokožku pred vonkajšími vplyvmi.
 • Karotenoidy – regenerujú bunky, stimulujú tvorbu kolagénu a elastínu.
 • Skválan – zvlhčuje pokožku, pomáha uchovávať vlhkosť v pokožke, pôsobí protizápalovo. Niektorí odborníci prirovnávajú účinky skválanu k účinkom kyseliny hyalurónovej.
 • Ďalšie, pre každý olej špacifické ingrediencie

Olejové séra sú doplnené o ďalšie ingrediencie, ktoré sa starajú o ochranu alebo ”opravu” pokožky. Zameriavajú sa na riešenie konkrétneho problému.

 • Anti-aging
 • Upokojenie pokožky
 • Ochranu pokožky
 • Spevnenie alebo tonizáciu pokožky
 • Pomoc s hyperpigmentáciou
 • Minimalizovanie jazvičiek
 • Oprava pokožky, napriklad po poškodení slniečkom

Niektoré olejové séra sa využívajú ako prírodná alternatíva silikónov v kozmetike, za účelom vytvoriť hladký povrch pokožky. Niečo ako prírodný primer.

Olejové séra sú doplnené o aktívne látky a vitamíny, ktoré sú rozpustné v oleji, čo mierne limituje výber ingrediencií. K olejovým séram sa často pridáva vitamín E a extrakt z rozmarínu, kvôli predĺženiu ich životnosti, koenzím Q10, deriváty vitamínu C, ceramidy…..
Niekedy sú do sér pridávané aj esenciálne oleje, ktoré okrem benefitov charakteristických pre jednotlivé druhy EO, séru odovzdávajú aj špecifickú vôňu.

Napriek tomu, že oleje a olejové séra pokožku nehydratujú, pretože neobsahujú žiadne molekuly vody, sú nesmierne nápomocné pri hydratácii pokožky. A dostatočná hydratácia pleti je základ zdravo a dobre vyzerajúcej pokožky. Oleje jednoducho vodu, ktorá je v pokožke, či už v hlbších vrstvách, alebo na povrchu “nepustia” von.

Na záver už len známy tip. Oleje a olejové séra si nanášajte na navlhčenú pokožku.

A ako ste na tom vy? Máte radi oleje alebo olejové séra?

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

BEAUTYROOM

BEAUTYROOM