piatok, 29 marca, 2024

Rosacea, kuperóza alebo len začervenanie?

Začervenanie pleti, kozmetický problém, ktorý v súčasnosti stále častejšie dokáže potrápiť dámy, ale aj pánov. Začervenania sú v podstate normálne, ale keď už zbadáte, že na tvári pretrvávajú dlhšie a „nechcú zmiznúť“, zbystrite pozornosť a venujte začervenaniam trochu pozornosti a času ešte skôr, ako prejdú do štádia kuperóza alebo až štádiu rosacea. 

Začervenania prichádzajú postupne a nenápadne, a mnohí ani netušia, že sa možno práve zoznamujú s kuperózou alebo v horšom prípade s rosaceou. Prvé príznaky nevedome ignorujú a vznikajúcemu problému nevenujú správnu pozornosť.

Zrejme každá z nás už zaregistrovala začervenanie. Pokoj!!

Je normálne, keď niekedy pokožka na tvári na námahu, studený vietor, stres či pohár vína odpovedá červenými, mierne pálivými škvrnami, či fľakmi, ktoré po pár minútach alebo hodinke zmiznú. Spozornieť by sme však mali, ak si všimneme, že tento stav sa opakuje čoraz pravidelnejšie a zbadáme ho už aj dokonca pri činnostiach, ktoré predtým pleť zvládla bez ťažkostí. Vtedy možno vzniká problém, aj keď začervenanie spravidla postupne zmizne.

Prečo je to tak? Lebo pleť sa vekom mení a nie je pravidlom, že vždy k lepšiemu ;).          K bežným známkam dozrievania pleti ako sú vrásky, strata prirodzeného jasu, či mierna pigmentácia, sa niekedy pridávajú aj ďalšie určite nie vítané zmeny, ako je kuperóza alebo aj rosacea.

Neviete, aký je rozdiel medzi rosaceou a kuperóznou pleťou?

Poďme si to vysvetliť. 

Kuperózna pleť je spravidla začervenaná hlavne v oblasti nosa a na lícach. Kuperózna pleť zvykne byť suchšia a často je na nej možné spozorovať viditeľné malé červené žilky.

Pleť je častejšie podráždená, napätá, červená. Červené žilky sa postupom času stávajú viditeľnejšími a mierne pribúdajú. Začervenanie po určitej dobe zmizne, no postupne  problematické partie dostanú permanentný ružový nádych. S kuperózou sa najčastejšie stretávajú ľudia s jemnou a citlivou pokožkou.

Rosacea  (vyslovuj ”rozejša”) je chronický zápal prejavujúci sa na pokožke spravidla začervenaním, neskôr viditeľnými červenými žilkam. Zápal môže byť rozšírený na celej tvári, pričom je často sprevádzaný opuchmi, niekedy až vytváraním malých hrbolčekov, či vriedkov.

Najbežnejšie primárne príznaky:

  • Neustupujúce začervenanie, viditeľné malé žilky, vytvárajúce sa červené hrbolčeky na tvári, netypicky zväčšujúce sa póry, pokožka reaguje na záťaž, počasie, alkohol, či pikantné jedlá veľmi rýchlo.

Sekundárne príznaky:

  • Suchá pokožka v okolí očí často sprevádzaná svrbením, na určitých miestach je viditeľne hrubšia s permanentným začervenaním. Svrbí a je zapálená.

Rosacea má niekoľko podôb a stupňov. Začína červeným rumencom na líčkach, nose, brade a čele, ktoré samovoľne zmizne. V tomto štádiu sa dá disciplínou, pomerne úspešne, rozmach vyššieho štádia výrazne spomaliť alebo úpne zastaviť.  Je dobré si všímať reakcie pleti na alkohol, horúce jedlá a nápoje, pikantné jedlá, na dráždivé ingrediencie v kozmetike, stres, horúce kúpele…  Ak pleť pravidelne reaguje začervenaním,  je lepšie tieto iritanty bez milosti prinajmenšom obmedziť.

Po čase badať, že začervenanie je o niečo tmavšie a je ho ľahko spozorovať aj na krku, hrudi, alebo aj na ušiach. Po čase tiež zmizne, ale už nie tak skoro a ľahko. V tomto štádiu je už naozaj najvyšší čas rosaceu liečiť.

Môžeme pleti nejako pomôcť?

Nie je dokázané, čo presne začervenanie pleti spôsobuje, a čiastočne aj preto v súčasnosti neexistuje permanentné odstránenie problému.

Dobrá správa však je, že pri správnom ošetrovaní pleti výrobkami určenými na posilnenie kapilárnych buniek, výrobkami na redukciu zápalového procesu je možné udržať začervenania pod kontrolou. Môžete sa rozhodnúť ísť prírodnou cestou na báze doma namiešanej kombinácii panenských olejov a bylinkových macerátov alebo cestou komerčnou, kde si vyberiete si produkty vytvorené profesionálmi. Stoji však za to prečítať si zloženie a vyhnúť sa dráždivým a toxickým ingredienciam. Nikdy nesklamú produkty, ktoré obsahujú napríklad totarol (v súčasnosti považovaný za najsilnejší antioxidant), arnika, vŕba, harmanček, levanduľa, extrakt z mrkvových semienok…..

Kozmetické tipy pre pleť so sklonom k začervenaiu a rosaceou.

  • Na čistenie pleti používajte jemný prípravok s ľahkou štruktúrou, ktorý nevysušuje. Na pleť nepoužívajte bežné mydlá.
  • Vyhýbajte sa mechanickému pílingu, kefkám na masírovanie a čistenie pleti, rolovacím ihličkám.
  • Na exfoliáciu pleti používate leave-on BHA exfoliant. BHA zmierňuje začervenania a redukuje suché fľaky, ktoré sa často objavujú spoločne s rosaceou. Dobrou voľbou je aj namiesto BHA používanie jemneších PHA kyselín.
  • Nezabudnite používať pleťovú kozmetiku s vhodným SPF 30 a viac, prípadne samostatný produkt so obsahujúci SPF. Dajte si však záležať na výbere a zvoľte si len taký, ktorý na blokovanie UVA a UVB obsahuje titanium dioxide a/alebo zink oxide. Hlavne oxid zinočnatý je výborným pomocníkom v boji so začervenaním.
  • Ak máte kombinovanú alebo mastnú pleť používajte ľahké krémy alebo gély, ľahké séra.
  • Vyskúšať môžete aj sérum obsahujúci retinol, ktorý eliminuje zápal typický pre pleť so sklonom k začervanaiu. Zvoľte si však nižšiu koncetráciu retinolu v produkte.
  • Ak máte normálnu alebo suchú pleť používajte ľahké krémy s dostatočným množstvom antioxidantov a skin reparing ingedienciami.
  • Vyhýbajte sa kozmetickým produktom obsahujúcim alkohol, hamamel (witch-hazel) a niektoré esenciálne oleje ako napríklad pepermint, citrón, škorica, limetka.
  • Vyhýbajte sa parfumovanej kozmetike, hlavne tej s vôňou mentolu.

Viac o tom, ako pomôcť pleti so začervenaniami a čo zaradiť do jedálnička si môžete prečítať tu. 

Ak máte možnosť, neváhajte sa zveriť do rúk odborníkom v centrách lekárskej kozmetiky a absolvovať napríklad laserovú kúru, kde ”svetlo” dokáže posilniť či spojiť oslabené cievky a vrátiť im pružnosť.

Avšak pri trvalom začervenaní a pri spozorovaní príznakov, ktoré sú opísané ako sekundárne, je nutné navštíviť dermatológa a zápal preliečiť zvyčajne antibiotikami.

No a na záver už len pripomienka, že ak chceme pleti pomôcť, je veľmi dôležité dbať na správnu životosprávu s množstvom zeleniny a primeraným množstvom ovocia a vody a vylúčiť alebo obmedziť ……………ale to už predsa viete čo.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

BeautyRoom inšpirácie a diskusiespot_img

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Populárne

DEKORATÍVNA KOZMETIKA A LÍČENIE