pondelok, 6 februára, 2023
Home Blog

Antioxidanty v kozmetike, to nie sú len vitamíny. Vyskúšajte menej známy Resveratrol.

0
Strapce modrého hrozna, ktoré symbolizujú Antioxidanty, konkrétne reseveratrol

Viete, že si pokojne môžete dopriať horkú čokoládu, alebo aj pohár vína? Aj všade tam sú Antioxidanty.

Myslím, že dnes je už každému jasné, čo sú voľné radikály, a ako veľmi dokážu vyčerpať pokožku. Voľné radikály všade okolo nás a nedá sa im vyhnúť. UV lúče, toxíny, či znečistené ovzdušie sú zodpovené za poškodenie buniek, teda aj pleti. “Vďaka” voľným radikálom pokožka viditeľne predčasne starne, je náchylnejšia na vznik vrások, tmavých škvŕn, suchých fiačkov, produkcia kolagénu sa oslabuje. Tomuto všetkému dokážu celkom slušne zabrániť antioxidanty a jeden z nich je aj resveratrol. 

Je dokázané a známe, že antioxidanty sú najúčinnejšou zbraňou proti voľným radikálom. Antioxidant môže byť nejaká výživná látka (vitamín, minerál) alebo aj enzým (bielkovina).
Antioxidanty chránia bunky pred poškodením a majú jedinečnú schopnosť neutralizovať voľné radikály. Preto je správne, ak nechýbajú v žiadnej starostlivosti o pleť. Ani tej naozaj minimalistickej.

Najznámejšie antioxidanty v kozmetike sú hlavne vitamíny. Najčastejšie sa v súvislosti s ochranou pleti spomína účinné Céčko a E vitamín – vitamín krásy. Ale tých antioxidantov je oveľa viac. A určite stojí za to vyskúšať a dopriať si aj niečo iné. Napríklad menej známy resveratrol, o ktorom vám dnes niečo napíšem.

Čo je resveratrol

Resveratrol je superantioxidant, ktorý sa v prirodzenej forme vyskytuje v bobuľovitom ovocí, hlavne v červenom hrozne a čučoriedkach (keď som písala vlani článok o antioxidantoch v daroch leta, tak som o resveratrole ešte veľa nevedela), v arašídoch, v horkej čokoláde a áno, aj v červenom víne. (milovníci červeného, nebuďte príliš nadšení,  aby ste chceli poskytnúť telu aspoň 40mg antioxidantu, museli by ste vypiť asi 3l vína)

Resveratrol si dokáže vynikajúco poradiť s voľnými radikálmi, a podľa štúdie Tulanskej University v New Orleans (Departmet of Dermatology) z roku 2014 resveratrol preukázateľne vylepší stav pleti, zvýši elasticitu pokožky a zminimalizuje vrásky už do 12 týždňov. A to je podľa mňa cekom slušný dôvod, prečo by sme to mohli skúsiť aj s menej bežným antioxidantom.

Čo resveratrol dokáže, ak ho zaradíte do starostlivosti o pleť

Pokožka bude oveľa lepšie pripravená na zvládanie stretov s UV lúčmi a znečisteným prostredím, lebo resveratrol posilní jej prirodzenú vonkajšiu bariéru.
Vplyvom vonkajšieho prostredie bude pokožka poškodená oveľa menej, pretože resveratrol má supervlastnosť deaktivovať deštrukčné vlastnosti voľných radikálov.
Na oxidačný a UV stres bude pokožka reagovať oveľa miernejšie, čo znamená, že sa zminimalizuje tvorba tmavých škvŕn a do istej miery aj vrások.
Resveratrol pomáha pokožke so začervenaniami a zápalmi, preto táto ingrediencia je zaujímavá aj pre dámy (pánov) s rosacea, ale aj s ekzémom.
A tak ako každý antioxidant, aj resveratol pokožku rozžiari a pomôže jej pôsobiť mladšie.

Ako resveratrol používať

Tak ako vitamín C, aj resveratrol je citlivý na svetlo, preto by mal byť vždy zabalený v nepriehľadnom obale, a určite má zmysel spotrebovať produkt do doby na to určenej.
Resveratrol je antioxidant, tak preto sa zdá, že najlepšie ho bude zaradiť do rannej starostlivosti o pleť, aby ju mohol chrániť počas celého dňa. Väčšina odborníkov však resveratrol doporučuje aplikovať práveže večer, aby sa naplno využila jeho schopnosť povzbudzovať tvorbu kolagénu, a tiež aby sa využili jeho regeneračné a hojivé účinky.
V každom prípade, ak sa rozhodnete antioxidant dopriať pleti ráno, nezabudnite na kvalitný SPF.
Resveratrol môžete pokojne párovať s ostatnými ingredienciami.
Resveratrol môžete bez obáv používať každý deň, je to v podstate upokojujúca ingrediencia.
Resveratrol nájdete v mnohých druhoch produktov (toner, krémy, séra…), ale najúčinnejší bude zrejme ak sa rozhodnete pre sérum. Princíp séra totiž spočíva na oveľa menších molekulách, ktoré dokážu preniknúť hlbšie do pokožky.

Ktoré kombinácie s resveratrolom sú najúčinnejšie

Kyselina Hyalurónová a Resveratrol. Ráno KH, večer Resveratrol, alebo oba naraz vo večernej starostlivosti. Kombinácia podporí hydratáciu a elasticitu pokožky.
Vitamín C a Resveratrol. Táto kombinácia výrazne podporí elasticitu a pružnosť a zjednotí tón pleti. Taktiež výrazne spomalí až pozastaví hyperpigmetnáciu. Céčko si doprajte ráno a večer roseveratrol. Ak chcete použiť obidva antioxidanty večer, tak v poradí najprv C potom Resveratrol.
Viatím E a Resveratrol. Táto kombinácia výrazne pomôže s hydratáciou a s regeneračnými procesmi pokožky. Najčastejšie sa používajú spoločne večer, ale aj v kombinácii ráno E a večer R.
Retinol a Resveratrol. Používanie týchto dvoch ingrediencií sa doporučuje večer v poradí resveratrol a potom retinol, a samozrejme, následne nočný krém. Používaním R R komba dosiahnete pevnejšiu pleť s menej viditeľnými vráskami, zosvetlenie hnedých škvŕn, vyrovnanie tónu pleti a odstránenie suchých fliačkov.

Resveratrol nájdete na trhu vo forme prášku, výživových doplnkov, výživových nápojoch a v kozmetike určenej pre starostlivosť o pleť.

Poznáte Resveratrol, alebo ste o ňom čítali prvý krát?

Ako na suché a popraskané päty.

0
Upravené chodidlá ženy, v zlatých sandáloch, ktorá má ošetrené suché a popraskané päty.

Suché a popraskané päty vedia celkom slušne pokaziť celkový dojem, ale s týmto sa často zvykneme zaoberať až niekedy pred letom, keď sa už nevieme dočkať kedy konečne prevetráme sandálky. Ja ale článok o suchých pätách prinášam už teraz v januári.

Neviem ako to vnímate vy, ale ja som odpozorovala, že skoro každá žena si na niečo potrpí. Teda ženy si potrpia, samozrejme, na mnoho vecí, potrpia si na to, aby dobre vyzerali, aby boli pekne oblečené, aby boli zladené…… atď. Momentálne mám ale skôr na mysli to, že každá žena si potrpí na niečo viac a na niečo menej. Niektorá si potrpí na obočie, niektorá na nalakované nechty, niektorá potrebuje mať náušnice, iná musí mať bezchybne namaľovanú linku, alebo výrazný rúž. Niektorá bez dobrého parfumu nevyjde z domu. Jednoducho, niečo musí byť dokonalé aj keby neviem čo, nad iným pokojne prižmúri oko.

Mňa napríklad nenalakované nechty vôbec nerozhádžu, ani ma neštve, keď si nestihnem precízne vytrhať obočie, a na parfém si spomeniem tak 3x za uhorský rok.
Ja si potrpím, asi tak ako mnohé ženy, na mascaru, rúž a lícenku, ale v lete, v lete si potrpím (a všímam si to aj na iných na ženách) na pekne upravené chodidlá. Potrpím si na nalakované nechty na nohách a hlavne na ošetrené päty. Predstavte si krásne šaty, nádherné sandálky na podpätku….veď to sa ani nedá bez pekne ošetrených piat.

Ja viem, že ešte je len január, ale ak túžime mať pekné päty, potrebujeme na ne myslieť hlavne teraz v zime.

V zime je (aj) pre chodidlá nepriateľom číslo jeden suchý vzduch. Suchý vzduch, ktorý je vonku aj dnu, “kradne” vlhkosť tak ako celej pokožke, tak aj pätám. Telo jednoducho potrebuje vodu a musí si ju zobrať odkiaľ vie. Naviac, päty sú prirodzene suchšie ako ostatná pokožka, preto je pokožka na pätách je náchylnejšia, hlavne v zime, na popraskanie. Ak k tomu ešte pridáme ponožky a teplú obuv, cez ktorú pokožka ťažšie dýcha a ťažšie prijíma aj to málo vlhka zo vzduchu, tak výsledkom sú tvrdé päty s niekoľkými vrstvami odumretých buniek, ktorých sa po čase zbavuje dosť ťažko.

Čo môžete pre svoje päty a nádherný pohľad na ne v sandálkach urobiť

 • Skráťte dĺžku horúcich kúpeľov. Ja viem, v zime je to o niečo ťažšie.
 • Používajte jemné mydlá. Tie agresívnejšie zbavia päty aj tej poslednej vlhkosti.
 • Vyberajte si správne sediacu obuv.
 • Snažte sa dlho nestáť na jednom mieste.
 • V zime si rozhodne obúvajte celú obuv a ponožky. Ja viem, že teraz si myslíte, že som asi trochu mimo, ale žijem v Anglicku a čudovali by ste sa, koľko ľudí si aj v zime obuje len flip-flopy a po dome behajú s bosími nohami. Je to síce zdravé, ale…
 • Doprajte nôžkam vlažnejší kúpeľ s epsonskou soľou, alebo napríklad aj s medom alebo cmarom. (Ja med radšej zjem…).
 • Spravte si jemný mechanický píling. Či už s pemzou alebo s krémami na to určenými. Mimochodom, ak používate pemzu, nezabudnite ju po použití veľmi dôkladne opláchnuť, aby sa z nej odstránili baktérie z odumretej kože.
 • Rozhodne si kožu neodstraňujte so skalpelom alebo so žiletkou. Rozumnejšie je objednať sa k pedikérke.
 • A teraz to najdôležitejšie – zvláčňujte, zvláčňujte, zvláčňujte. Investujte do dobrého balzamu alebo masti a naneste si ich každý deň. Ak sa dá, tak ráno, aj večer.
 • Nezabudnite ani na hydratáciu zvnútra, čo je v zime možno trošku problém, pretože nepociťujeme smäd tak, ako ho pociťujeme v lete.
 • Ak máte, využívajte doma zvlhčovač vzduchu. Tomu sa potešia nielen päty, ale aj celá pokožka. (a vaše kvietky tiež).
 • Doprajte si aspoň raz za čas profesionálnu starostlivosť a zverte chodidlá pedikérke.

Som si istá, že tieto všeobecné rady poznáte a možno preto sa vám príspevok zdá nemastný-neslaný.
Aby som príspevok spestrila, pridávam zopár tipov na kozmetiku (na ošetrenie nôh), ktorú používam ja.

Vyskúšala som už veľa balzamov a mastí ale najviac mi vyhovuje a je NAOZAJ super

 • Multi-Purpose JELLY Un-Petroleum. Má pekné zloženie, nie je to vazelína s parafínom. Hlavná ingrediencia je ricínový olej doplneý slnečnicovým olejom, ďalej obsahuje, samozrejme, včelí vosk, a syntetický vitamin E. Vyrába ho spoločnosť ALBA BOTANICA.
Multifunkčný balzam na telo bez použitia vazelíny od ALBA BOTANICA
Multifunkčný balzam bez použitia vazelíny vhodný aj na ošetrovanie chodidiel
 • Celkom účinné sú aj exfoliačné masky na nohy, ktoré sú vyrobené vo forme “sáčkových” ponožiek. Sú fajn, ale robia trošku “bordel”, pretože koža sa začne postupne odlupovať zhruba po 5 až 7 dňoch. Ale táto procedúra pomôže.
 • Skúšala som aj obyčajné (nie tie exfoliačné) masky na nohy, tie podľa mňa majú minimálny účinok, ale rozhodne je to lepšie ako nič. Mne trochu prekáža, tak ako aj pri tých exfoliačných, ten plastový ponožkový odpad.
 • Mám doma aj balzamy, napríklad FOOT BALM od NEYLS YARD REMEDIS, tiež celkom fajn zloženie.
 • A mám niečo aj z AVONU (dostala som), ale to zloženie je nie celkom podľa mojich predstáv a mám aj PETROLEUM JELLY balzam, čo je vazelína, bohužiaľ doplnená parfumom.

Čo sa týka cien, je jasné, že najdrahší je ten prvý prírodný a certifikovaný produkt, ale ani tie lacnejšie nie sú vyslovene zlé, a použivam ich. Nepáčia sa mi len produkty s dlhými, mne nič nehovoriacimi názvami, číslami a písmenkami (jeden taký doma mám).

Ani neviem, čo sa vás na záver opýtať. Či to, či a ako a s čím sa staráte o nôžky, alebo to, na čo si najviac potrpíte. Ani nejdem rozýšlať a rozhodovať sa. Napíšte a odpovedzte mi, na čo chcete.

Kuperóza a začervenanie pleti. Čo pomôže?

0
Naaranžovaný krém, sérum, výživový doplnok a zelený čaj ktoré môžu pomôcť pri kuperóze

Kuperóza, červené líčka, červený nos. Vedela by som o tom rozprávať. Začervenanie pleti ma trápi už pekných pár rokov. Vlastne keď si to tak spočítam, tak už to bude aj viac ako 20 rokov. Možno aj vďaka tomu, že som začala včas s kuprózou zaoberať, začervenania neprešli do náročnejšie zvládateľného štádia, ktoré sa označuje ako rosacea.

Začervenania nebolia, nie je to nejaký zdravotný problém. Začervenanie však „bolí“ v hlave. Pamätám sa, ako veľmi som túžila mať pleť ako moje kamarátky. Pamätám sa, že niekedy som kvôli červeným fľakom na tvári radšej ani nešla na akciu. Mladá žena má priority úplne inde, a na krásnej pleti ako z časopisu a uznanlivých pohľadoch jej záleží. Aby som bola úprimná, tak na pleti mi záleží stále (a uznanlivé pohľady tiež nie sú na zahodenie), len dnes už pupienok alebo občasná červeň neznamená pre mňa koniec sveta.

Ako som pomohla, a ako stále pomáham mojej začervenanej pleti.

Už dávnejšie som si dala popraskané žilky, hlavne v okolí nosa, ošetriť metódou sklerotizácie. (Dnes je určite populárnejšia laserová metóda, alebo vysokofrekvenčná VEER metóda.)
Aj keď skleroterizácia nebolela, nebolo to veľmi príjemné, ale dalo sa to v pohode zvládnuť. S vidinou peknej pleti by som zvládla aj horšie.

Ošetrenie bolo úspešné, „vrátili“ sa mi len zo 2-3 žilky, takže som si myslela, že už budem mať so začervenaním navždy pokoj. Bola to, ale aj nebola, to pravda. Stačilo trošku športu, námahy, stres, mrazivá zima, prechody z chladu do tepla, pohár prosecca, a začervenania boli späť. Niekedy na dlhšie, niekedy len na pár hodín.

Hnevalo ma to, ale bola som presvedčená, že môj problém sa dá riešiť. A začervenanie, ak samozrejme neprejde do chronickej formy, sa naozaj riešiť dá. Zbaviť sa ho sa pravdepodobne nepodarí, ale dá sa udržať pod kontrolou.

Čo pomôže

Aj keď je celkom účinné a pohodlné spoliehať sa na kozmetiku so správnymi ingredienciami, nebude to stačiť. Začervenaná pleť signalizuje, že cievky, vďaka ktorým sa pomocou krvi do buniek dostávajú živiny a kyslík, nie sú dostatočne pružné a silné. A zároveň je to signál, že cirkulácia krvi nie je celkom v poriadku. Preto sa oplatí steny cievok pomocou stravy posilniť a tiež podporiť cirkuláciu krvi. Okrem toho, že pleť bude lepšie chránená pred začervenaním, bude aj vynikajúco prekrvená a teda bude pôsobiť mladším, ja to volám, šťavnatejším dojmom.

Ktoré ingrediencie by ste mali hľadať v kozmetike pre kuperóznu pleť?

Na trhu je množstvo značiek, ktoré majú v ponuke kozmetiku špecializujúcu sa na ošetrenie niekedy sú ich obchodným tajomstvom. Niektorá kozmetika je super, niektorá je vydarená menej, niektorá dokonca obsahuje napríklad syntetický parfém. Nespoliehajte sa teda len na názov, čítajte aj INCI.

Najpoužívanejšie ingrediencie v kozmetike na ošetrenie začervenanej pleti sú

 • Kyselina Azelaiová (Azealic Acid)
 • Kyselina Tranexamová (Tranexamic Acid, niekedy sa používa skratka TXA)
 • Kyselina Ferulová (Ferulic Acid)
 • Allantoin
 • Niacinamidy (vitamín B3)
 • Centela Asiatica (CICA) (Gotu Kola)
  Antioxidanty, hlavne vitamín C a totarol
 • Z byliniek arnika, vŕba, harmanček, levanduľa
 • Geranium olej alebo geranium hydrolát
 • Avokádový olej

Ja osobne sa snažím pleť hlavne hydratovaťovať, a na to používam sérum s kyselinou hyalurónovou, ktorú striedam so sérom s vitamínom C, pretože pre pleť sú dôležité aj antioxidanty, plus Céčko pleť naozaj rozžiari. Hydratovanú pleť „zafixujem“ krémom, ktorý pomôže vlahu udržať v pokožke čo najdlhšie.
Séra určené na ošetrenie začervenanej pleti používam len v čase, keď vidím že sa s pleťou ide „niečo diať“. V krémoch vždy hľadám niektoré z ingrediencii, ktoré ste si práve prečítali.

Čo ešte môžete urobiť, keď riešite začervenania

 • Nezabúdajte na naozaj dôkladnú hydratáciu pleti. Hydratovaná pleť je odolnejšia voči podráždeniu.
 • Pokúste sa pleť chrániť pred UV žiarením.
 • Vyhýbajte sa parfémovanej kozmetike (nezabúdajte, že neparfémované, a bez vône, sú dve rozdielne veci).
 • Nepoužívajte kozmetiku s alkoholom (najčastejšie ich obsahujú tonery a kozmetika na odlíčenie, ale aj niektoré druhy hydrolátov).
 • Na odlíčnenie a na čistenie pleti používajte len šetrnú kozmetiku, pleť si „nedrhnite“ len sa jej jemne dotýkajte.
 • Nepoužívajte mechanický píling. (o pílingoch si môžete prečítať tu alebo v inom článku tu )
 • Zvážte používanie retonoidov alebo ich koncentráciu v produktoch.

Čo posilní cievky a zlepší cirkuláciu krvi zvnútra

 • Listová zelenina, Zeler
 • Špenát, Brokolica, Hrášok, Paradajky
 • Červená repa
 • Avokádo
 • Citrusové ovocie
 • Rozmarín, Cesnak, Petržlenová vňať
 • Škorica, Zázvor, Kurkuma
 • Ryby bohaté na 3 omega mastné kyseliny (Losos, Sardinky, Makrely, Treska…)
 • Zelený čaj, Čierny čaj
 • Orechy a semená
 • Ginkgo Biloba, Gotu Kola
 • akVoda

No a čo na záver? Už len hádam, že to, čo sa úplne nepodarí odstrániť, podarí sa dotiahnuť s dekoratívnou kozmetikou. Ale o tom až niekedy nabudúce.

Circadian rhythm / Poznáte denný rytmus pleti?

0
Kreslený obrázok znázorňujúci cyklus dňa.V ľavej polovici obrázku je nakreslené slnko, v pravej mesiac. Obe polovice obrázku sú prepojené s kružnicou, ktorá naznačuje hodiny.

Všimli ste sa nikedy, že nechcený červený pupienok na pleti začne svrbieť, alebo svrbí o niečo viac, práve večer? Ja som si to všimla minulý týždeň, keď som sa chystala na narodeninovú párty. Už som bola namaľovaná, keď som zacítila, že ma začína svrbieť líce, čo bol znak, že ma do pol hodiny bude zdobiť červený fliačik. A aj tak bolo. (Nevadí, aspoň vám vďaka tomu môžem predstaviť Circadian rhythm, čiže denný rytmus pleti.)

Uvedomila som si, že to nie je prvýkrát, a zo srandy som zadala do googlu, prečo sa svrbiaci pupienok ohlási večer, nafúkne sa, a ráno je preč. A viete čo? Google mi to povedal! A ešte dodal, že večer svrbia viac aj štípance od komárov, a že popoludní sa pleť leskne najviac. A že je za tým denný rytmus pleti.

To ma zaujalo, pretože o mesačných, 28 až 40 dňových bunkových cykloch, trojmesačných cykloch pleti som vedela, ale nad denným som sa nikdy nezamýšľala. Tak som si niečo o tom prečítala. To, čo som sa dozvedela, v podstate nie je nič prevratné, ale aspoň som si potvrdila, alebo skôr „vedecky“ zdôvodnila, prečo denná a večerná rutina je taká ako je.

Ako to myslím?

Naša pleť je múdra. Počas dňa sa správa inak ako ráno, večer alebo v noci, pretože vie, kedy sa potrebuje naštartovať, kedy sa potrebuje najviac chrániť, kedy regenerovať.

 • Ráno sa pleť pripravuje na to, že počas dňa sa bude pokúšať chrániť sa pred UV, pred voľnými radiklálmi a inými agresormi. Ráno teda pleti môžeme pomôcť tým, že ju zásobíme antioxidantami a pomôžeme jej aj s UV ochranou. Klasické a najznámejšie antioxidanty sú vitamín C, E, B, koenzým Q10… Tieto antioxidanty bežne obsahujú skoro všetky denné krémy.
 • Ráno je problematická pleť náchylnejšia na nepríjemné reakcie ako popoludní, preto ráno je dobré problematickú pleť podporiť produktami na jej upokojenie (ak je to potrebné, samozrejme).
 • Okolo obeda, pleť produkuje najviac kožného mazu, preto sa pleť v tomto čase najviac leskne.
 • Okolo 4 popoludní má pleť (podľa Neal’s Yard Remedies) naväčšiu schopnosť absorbovať aktívne látky, preto je to najlepší čas na aplikáciu masiek a účiných sér. (práve v čase, keď ľudia sú ešte v práci, alebo na ceste domov..)
 • Večer je pleť viac senzitívna, a keď sa musí vysporiadať s nejakým alergénom (môže to byť nejaká ingredienciou v make upe, ktorá jej počas dňa vôbec nevadí), tak vyprodukuje na obranu napríklad histamín. Histamín spôsobí, že vlásočnice, ktoré roznášajú krv sa zväčšia, a pokožka, ktorá obklopuje vlásočnicu opuchne a začne svrbieť.
 • Večer, medzi 8 a 9 je prirodzená teplota pleti najvyššia, póry sú najviac „otvorené“ (už som písala, že póry sa v skutočnosti neotvárajú a ani nezatvárajú, pretože pór nie je sval), a preto je tento čas najlepší na večerné čistenie pleti.
 • V noci je schopnosť regenerácie pleti najintenzívnejšia, preto sa večer pred spaním dopručujú ingrediencie, ktoré majú regeneračné schopnosti a napríklad aj retinoidy, ktoré urýchľujú bunkovú výmenu.
 • V zase, okolo 2 hodiny ráno, pleť produkuje najmenej kožného mazu, a je najsuchšia, preto pleti večer pred spaním doprajte kvalitnú hydratáciu pleti plus hutnejšie krémy.

Samozrejme, nič nie je čierne a ani biele, každej pleti vyhovuje niečo iné, pleť sa správa v každom ročnom období inak, všetky máme svoju vlastnú rutinu a poznáme vlastnú pleť. Ale ak náhodou, niektorá dáma, si nie je nie je celkom istá, ako, a s čím v starostlivosti o pleť začať, tento post jej môže na úvod poslúžiť.

 

Konjac špongia – čo to je, čo dokáže, a ktorú si vybrať

0
Rôzne druhy konjac špongií

Konjac špongiu považujem za super pomocníka pri večernom a hlavne pri  rannom ošetrení pleti. Aj keď konjac špongia nerotuje, neosciluje a ani nevibruje tak ako to dokáže sonická kefka na čistenie pleti, pleť vyčistí naozaj dôkladne. A to napriek tomu, že je naozaj super jemná a že k svojej práci potrebuje len len vodu. Špongia sľubuje rozžiarenú a čitú pleť. A konjak špongia svoj sľub plní. 

Konjac špongia je naozaj nevšedná. Vyrába sa z koreňov ázijskej rastliny s netradičnou, unikátkou pórovitou textúrou. pH tejto zvláštenj rastlinky je zásadité, a to je známka toho, že rastlina má „čistiace“ vlastnosti. Podobné tým, aké má mydlo. Korene rastlinky sú zásobárňou minerálov, ako napríklad zinku, magnézia, niacínu, mastných kyselín, kyseliny listovej… a teraz si predstav, že toto všetko môžeš veľmi jednoducho dopriať pleti.

Čo môžeš od konjac špongie očakávať

 • Dôkladné vyčitenie pleti od prirodzených nečistôt, čo znamená vyčistenie pórov od prebytočného mazu, odumretých buniek a potu.
 • Konjac špongia, okrem toho, že čistí pleť, funguje aj ako veľmi šetrný píling. Môžeš sa spoľahnúť na to, že pleť v krátkom čase dostaneš do lepšej formy. Pleť budeš mať jemnejšiu a žiarivejšiu.
 • Pretože je k pleti extrémne jemná, je vhodná aj pre senzitívnu pleť alebo pre pleť s rosacea.
 • Konjac pomôže pleti s hydratáciou a revitalizáciou. Môžeš teda počítať aj s tým že pleť bude pôsobiť mladšie. (Často spomínam, že hydratovaná pleť = mladšia, zdravšia pleť)
 • Konjac, vďaka jeho alkalickým (zásaditým), vlastnostiam vyrovná pH pokožky, čo znamená, že pleť efektívnejšie využije všetky aktívne látky z následnej kozmetickej starostlivosti.
 • Konjac špongia použitá spolu s kozmetikou na čistenie pleti dokonale odstráni make up.

Ak ste sa s konjac špongiou už stretli, určite viete, že si ju môžete kúpiť v niekoľkých farbách. V tomto prípade farba špongií nie je marketingový trik na zapôsobenie zákazníkov. Odlišná farba špongie znamená odlišné aktívne ingrediencie, ktorými je doplnená.

Čierna špongia

 • Obsahuje bambusové uhlie bohaté na minerály.
 • Má silné antibakteriálne účinky, bude teda vyhovovať pleti, ktorá je náchylná k vyrážkam a akné. Viem, že niektoré dámy asi sklamem, ale musím napísať, aby ste nečakali, že konjac špongia si poradí s existujúcimi akné, pretože aj keď špongia má antibakteriálne účinky a obsahuje bambusové uhlie, toto uhlie nie je aktívne.
 • Čierna špongia je ideálna voľba pre mastnú alebo dospievajúcu pleť, pretože bambusové uhlie pleť nielen čistí, ale aj detoxikuje.
 • Špongia dokáže vstrebať prebytočný maz a baktérie, ktoré sa, ako vieme, snažia ublížiť krásnej pleti.

Zelená špongia

 • Je doplnená o zelený francúzsky íl, ktorý si hravo poradí s nečistotami a toxínmi.
 • Niektoré druhy zelenej špongie obsahujú extrakty zeleného čaju alebo aloe vera. Tie majú zvyčajne tmavšiu zelenú farbu, ako slabozelené špongie, ktoré sú doplnené zeleným ílom.
 • Zelený íl účinne pomáha odstraňovať toxíny, vďaka čomu pleť pôsobí oddýchnuto.
 • Zelený íl revitalizuje bunky a tonizujú pleť.
 • Špongia so zeleným francúzskym ílom je najvhodnešia hlavne pre dámy so zmiešaným typom pleti.

Červená špongia

 • Najviac ju ocení hlavne zrelá pleť ale aj pleť suchá alebo dehydratovaná.
 • Červená alebo tmavo ružová špongia je pravdepodobne doplnená s červeným francúzkym ílom.
 • Okrem toho, že špongia vďaka ílu pleť detoxikuje a čistí, prispieva aj k lepšej cirkulácii krvi. To znamená, že krv ľahšie zásobí bunky samými dobrými vecami a pleť bude opäť o niečo zdravšia.
 • Červená špongia je mimoriadne vhodná aj pre pleť so sklonmi k začervenaniu, pretože francúzsky červený íl pomáha redukovať a „opravovať“ poškodené a natrhnuté cievky. Jednoducho povedané podporuje samoozdravný proces buniek.

Žltá špongia

 • Tá je najčastejšie doplnená kurkumou, ktorá pôsobí protizápalovo, antioxidačne a antibakteriálne.
 • Zmierňuje opuchy a podráždenia.
 • Žltá špongia je dobrou voľbou pre dámy so suchou pleťou, alebo s pleťou poškodenou slniečkom.
 • Môžete sa stretnúť aj so žltou špongiou, ktorá namiesto kukrumy obsahuje žltý kaolín (preto tie rozdielene ceny). Žltý kaolín pleť upokojuje, detoxikuje, regeneruje a zvláčňuje, plus podporuje elasticitu pokožky.

Ružová špongia

 • Je doplnená ružovým ílom a je vhodný pre senzitívnu pleť.
 • Odporúča sa aj pre pokožku, ktorá musí čeliť nepríjemnému počasiu a prudkému striedaniu teplôt. (Mrazivé počasie versus vykúrená miestnosť)
 • Mala by dokázať „napumpovať“ unavenú pleť, dodať jej objem a mladistvejší vzhľad. (mne sa toto posledné tvrdenie zdá trošku utiahnuté za vlasy, ale človek nikdy nevie).

Biela špongia

 • Originálna biela, jemná a ničím nedoplnená špongia vhodná aj pre mimoriadne senzitívnu pleť alebo aj novorodencov.
 • Obsahuje množstvo konjac rastline vlastných minerálov, ktoré pleť čistia a zároveň ju pomáhajú držať v dobrej kondícii.

Ja osobne konjac špongiu používam pri rannom čistení pleti. Ráno si pleť čistím len s konjac a hydrolátom. Špongia odstráni z pleti nočný pot a maz, zásobí ju s minerálmi a hydrolát zase pleť osvieži a vyrovná pH a pripraví pleť na následné ošetrenie.

Špongiu ponorim do teplejšej vody, nechám zmäknúť a krúživými pohybmi si vyčistím pleť. Opláchnem pod tečúcou vodou a nechám voľne na vzduchu vyschnúť. Vymením za novú zhruba po dvoch mesiacoch.

No a na záver ešte jedna taká veľká maličkosť. Konjac špongia je úplne kompostovateľná.

 

Textilná pleťová maska – nechajte pleť omladnúť

0
Žena v turbane so slnečnými okuliarmi a s textilnou maskou na tvári

Ako som zmenila názor na pleťové masky a prečo mi vyhovuje práve textilná pleťová maska.

Dost dlho som bola, čo sa týka pleťových masiek, lajdák. Skoro úplne som ich ignorovala. Nemala som rada, keď mi niečo po domácky vyrobené stekalo po tvári, nemala som rada, ani keď mi masky tuhli na tvári a nemala som rada ani tie masky, ktoré na tvári zaschnú, vytvoria akýsi film a ten potom treba kúsok po kúsku odlupovať. Chvíľu som dala šancu betonitovým maskám, no pri nich mi začala prekážať ich príprava a aj pracné zmývanie.

S textilnými (vliselinovými) pleťovými maskami je to však iné. Textilné masky sú na manipuláciu maximálne pohodlné a sú nesmierne účinné. Sú úžasné. Stačí približne 15 minúť a pleť je o poznanie vylepšená.

Ako použiť textilné masky, a prečo ich tak vychvaľujem

Vychvaľujem ich preto, lebo mám s nimi výborné skúsenosti. Vás ale určite viac ako moje pocity budú zaujímať fakty. Poďme na to!

 • Aby ste z masky “vyžmýkali” čo najviac a dokonale ju využili, vždy si pred jej nanesením pleť poctivo vyčistite, aby všetky póry a bunky mohli pohodlne do seba “vcucnúť” všetky ingrediencie, ktorými je maska napustená.
 • Urobíte dobre, ak pleti po vyčistení doprajete toner alebo hydrolát. Toner a hydrolát vyrovná pH, prostredie pleti sa stane neutrálnym, a pokožka takto bude pripravená na maximálne využitie veľkej porcie nutrientov z vašej masky.
 • Tá tekutina, ktorou je maska napustená, a ktorá niekedy po otvorení z balenia kvapká alebo ostáva vo vnútri sáčku, je sérum. Využite aj toto do masky nevsiaknuté sérum a natrite si ním napríklad dekolt.
 • Textilné masky sú rôzne a obsahujú nesmierne množstvo kombinácií aktívnych látok, vitamínov a antioxidantov. Pri výbere porozmýšľajte, čím chcete pleť rozmaznávať. Ak momentálne neviete, ktorú si vybrať, stavte na tie hydratačné. Hydratovaná pleť rovná sa žiarivá, svieža pleť.
 • Masku si na pleť popritláčajte prstami aby takto dokonale priľnula k pokožke, vyrovnajte prípadné vzduchové bubliny. Aj touto maličkosťou pomôžete k maximálnemu využitiu masky.
 • Masku majte na pleti zhruba 15 minút (alebo podľa doporučenia výrobcu). Čo si má pleť z masky zobrať, to si zoberie. Textilná maska sa z pleti sa odstraňuje, kým je ešte vlhká.
 • Pleť následne NEUMÝVAJTE, ale namiesto toho radšej sérum, ktoré sa do pokožky nestihlo vpiť, ešte po pleti poroztierajte prstami.
 • Aj keď ste pomocou masky zásobili pleť množstvom fantastických účinných látok, nezabudnite na záver ešte použiť moisturizér, ktorý vytvorí na povrchu pokožky bariéru, ktorá celkom slušne zabráni úniku vzácnych látok.

Vždy je vhodný čas na pleťovú masku, ale keby existoval najvhodnejší čas, tak by to bolo práve teraz na konci jesene a v zime. Myslite na chlad, mráz a studený vietor, na to, ako sa pleť musí vyrovnať s prudkými zmenami teplôt, keď z vonku prichádzame do teplých miestností. Myslite na to, že práve masky pleť ochránia a pomôžu jej s regeneráciou a hydratáciou.

(P.S. viem, že viete, ale pre istotu… masky o ktorých píšem, najčastejšie nájdete pod názvom sheet mask)

Ak máte bližšie k vlastnoručne vyrobeným prírodným maskám, ktoré zaručene neobsahujú žiadne konzervanty, ktoré so zárukou pleť vyživia a zároveň z pleti odstránia toxíny, vyskúšajte betonitové masky, o ktorých si môžete prečítať tu.

Ako si v zime vybrať pleťový krém či moisturizér

0
Usmiata šťastná žena v zime v zasneženej prírode

V článku sa dozviete ako, a ktorý krém či moisturizér si vybrať v zime, či je krém s obsahom vody v zime bezpečný, a aký je rozdiel medzi moisturizérom (krémom) na báze vody a na báze oleja. 

Keď teplota vonku už poriadne klesá a my s nadšením čakáme nádielku snehu, oplatí sa aspoň jedným očkom skontrolovať obľúbený moisturizér a porozmýšľať, či bude OK ho používať aj v zime.

Nízka teplota, dokonca mráz a studený vietor, vie s pleťou urobiť svoje. K tomu si pripočítajme pokles vlhkosti vzduchu vonku, plus suchý vzduch v miestnostiach a pohroma pre pleť je na svete. Kombináciu studeného a suchého vzduchu strieda kombinácia vykúreného a suchého vzduchu, a to dáva pleti naozaj zabrať. Ak sa o pleť správne nepostaráme, výsledok nedá na seba dlho čakať a pleť bude suchá, citlivá, začervenaná, drsná, pretože bude v prvom rade dehydratovaná.

Vyberte si na zimu správny krém či moisturizér

Moisturizér na zimu by mal rozhodne obsahovať

 • Zvlhčujúcu ingredienciu, ktorá priťahuje vodu zo vzduchu alebo z hlbších vrstiev pokožky. V kréme hľadajte  kyselinu hyalurónovú, alebo glycerín,
 • Amino kyseliny, napríklad peptidy, ktoré vodu v pokožke uzamknú,
 • Mastné kyseliny, napríklad ceramidy. Tie na povrchu pokožky pomôžu vytvoriť ochrannú bariéu, ktorá bráni úniku vlhkosti z pokožky von.
 • Suchej a podráždenej pokožke dobrú službu v zime spraví (okrem ostatných ingrediencií) lanolín, squálan, bambucké maslo.

Je moisturizér s obsahom vody v zime bezpečný?

Ja sa prikláňam k názoru, že ÁNO, JE!! A to aj napriek tomu, že som si už niekoľkokrát prečítala, že keď vonku mrzne, tak sa každá kvapka vody premení na ľad. Nepremení. Nemá ako. (Nepíšem teraz o situácii, keď sa v extrémnych podmienkach na tvári vytvára srieň z vlastného vlhkého dychu.)
Telo a pokožka má teplotu okolo 37°Celzia, a ani v najväčšom chlade, podľa toho, čo som zistila, neklesne pod 26,5°C. Znamená to, že voda, ktorú moisturizér obsahuje, sa veľmi rýchlo prispôsobí teplote tela a môžete si byť isté, že nezamrzne.

Iné je, ak chcete pokožku chrániť pred chladom posilnením jej prirodzenej ochrannej bariéry. Vtedy môžete vymeniť bežný moisturizér za hutnejší krém alebo moisturizér na báze oleja.
Ja osobne moisturizér (v bežných podmienkach) v zime nemením, ale keď je naozaj chladno alebo viem, že budem vonku dlhšie, na vrstvu moisturizéru si ešte rozotriem pár kvapiek panenského oleja (ja mám rada šípkový).

Čo si myslím, že je vhodné v zime skontrolovať a zvážiť, je používanie moisturizérov v podobe gélov a v podobe lotion. Sú to populárne prípravky určené hlavne pre mastnú a zmiešanú pleť.

Gélov a lotion sa ani v zime nemusíte vzdávať, mali by však obsahovať už spomínanú kyselinu hyalurónovú a ceramidy alebo aj niacinamidy. Pri lotion a géloch, myslite na to, že obsahujú viac vody ako krémy a bežné moisturizéry, čo znamená, že voda, ktorú obsahujú, sa na suchom vzduchu oveľa rýchlejšie odparí, a tak lotion alebo gél menej hydratuje. Čiže poskytuje menej ochrany. Preto je dobré preskúmať, či moisturizér obsahuje niečo, čo pomáha pokožke s “uzamknutím” vlhkosti a vytvorením ochrannej bariéry.

Čoho by ste sa ale v zime mali vzdať sú tonery obsahujúce alkohol, a mechanického pílingu, a hádam ešte aj parfémovanej kozmetiky, pretože parfém v kombinácii s nepriaznivým počasím môže pleť podráždiť.

Pre senzitívnu pleť sú v zime najvhodnejšie hutnejšie krémy s pridanou dávkou glycerínu, ktorý pokožku hydratuje a zároveň jej pomáha s ochrannou bariérou. Pre suchú pleť je top kozmetika s kyselinou hyalurónovou.

Moisturizéry na báze vody a moisturizéry na báze oleja.

Pri výbere moisturizéra sa asi najčastejšie ako prvé zaujímame o značku. Či už obľúbenú, alebo doporučenú. Potom sa zameráme na ingrediencie a textúru, a na záver chceme vedieť, či výrobok obsahuje viac vody alebo oleja.

Moisturizér na báze vody

Obsahuje zvlhčujúce a zvláčňujúce substancie a ingrediencie, ktoré vlhkosť uzamknú, a ktoré na pleti vytvoria ochrannú bariéru. Ďalej bežne obsahujú olej, ktorý zabraňuje alebo spomaľuje proces odparovania sa vody z pokožky. Ak vyslovene nechcete, kvôli obmedzeniu lesku pleti, moisturizér s obsahom oleja, popozerajte sa po výrobku s označením oil-free, water based moisturizer.

Moisturizér na báze vody (water based) je ten, ktorého najväčšie zastúpenie v použitých ingredienciách má vodu (označuje sa ako aqua). Množstvo vody v produkte určuje jeho textúru a tu rozlišujeme či ide o krémy, gély alebo lotion. Krémy majú, samozrejme, menší podiel vody ako gély a lotion, a preto sú hutnejšie. Gély obsahujú viac vody ako lotion, a preto sú ľahšie ako lotion a krém. No a lotion (často sa predáva v kontajneriku s pumpičkou) je niekde v prostriedku.

Moisturizér na olejovej báze

Či ide o produkt s olejovým základom spoznáte ľahko, pretože na prvom mieste v zozname ingrediencií bude olej. Často to býva napríklad jojobový, nechtíkový, mandľový, z marhuľových jadier….
Všetky ingrediencie, ktoré moisturizér obsahuje, sú rozpustné v oleji, takže ak hľadáte moisturizér na báze oleja s vitamínom C, tak taký pravdepodobne nenájdete (aj keď moisturizéry na báze oleja tiež obsahujú aj vodu). V moisturizéroch na báze oleja najčastejšie nájdete okrem olejov, ďalšie pleť účinné látky ako ceramidy, cica, lanolín, parafín ale aj minerálne oleje (na tie posledné si ja dávam pozor).

Olejové moisturizéry majú hutnejšiu konzistenciu a nie sú veľmi populárne v starostlivosti o mastnú pleť, a to aj napriek tomu, že niektoré oleje, ktoré tvoria najväčší podiel vo výrobku, svedčia aj mastnej pleti. Taký je napríklad jojobový olej, ktorý reguluje tvorbu kožného mazu a zároveň má hydratačné schopnosti a na povrchu pleti nezanecháva mastný film.

Najčastejšie si tetno druh moisturizéra vyberajú ženy so suchou alebo s na chlad senzitívnou pleťou, ale vhodné sú skoro pre všetky druhy pleti.

Ktorý typ si vybrať?

Rozhodujte sa hlavne podľa stavu pleti. Ak je pleť dehydrovaná, tak jej chýba voda. Dehydrovaná pleť  produkuje viac mazu, pretože sa snaží kompenzovať nedostatok vody. Z toho dôvodu niekedy nastáva paradoxná situácia, že aj keď je pleť mastná, reaguje presne ako pleť suchá. Každá dehydrovaná pleť potrebuje hlavne hydratáciu. A naopak, suchá pleť (nie dehydrovaná) potrebuje doplniť viac olejové ochranné ingrediencie, pretože pokožka neprodukuje dostatočné množstvo kožného mazu.

Moisturizér na báze vody je vhodný pre každý typ pleti, ale najviac ho potrebuje, ako som už písala, dehydrovaná pleť.

Moisturizér na báze oleja je so zreteľom na druh oleja, ktorý obsahuje, tiež vhodný pre každý typ pleti, ale najviac z neho vyťaží veľmi suchá pleť s poškodenou vonkajšou bariérou (popraskaná pleť). Moisturizéry s olejovým základom často obsahujú vitamín A a beta karotén, a samozrejme, mastné kyseliny, ktoré majú anti ageingový efekt, plus ktoré dokážu pleť rozžiariť.

Moisturizér si vyberajte aj podľa toho, ktorý druh maku upu a primeru uprednostňujete (na vodnej alebo olejovej báze). Aby make up dobre sedel mal by mať rovnaký základ ako moisturizér.

Na záver už len pripomeniem aby ste ani v zime nezabúdali na UV ochranu či už samostatne alebo pomocou moisturizérov, ktoré SPF obsahujú.

Sladké zemiaky – superpotravina, ktorú miluje aj pleť

0
Hranolky zo sladkých zemiakov naaranžované na tanieri s priloženým dipom tmavej farby.

Dávno som nenapísala niečo o tom, ako sa najesť do krásy, preto dnes namiesto písania o krémoch a sérach, vám narobím chute na batáty – sladké zemiaky.

Nie som si istá, či budete so mnou súhlasiť alebo nie, ale ja si myslím, že v zime je oveľa ťažšie vymyšľať a zostavovať zaujímavé, pestré a vyvážené jedlá. (Hlavne keď máte deti… Ale o tom dnešná téma nebude.)

Nemám veľmi v obľube moderné vymoženosti supermarketov, v ktorých si môžete kúpiť jahody alebo melón hoci aj v januári. Nemyslím si, že je to ok. Osobne si myslím, že všetko má svoj čas a na konci jesene a v zime by sme mali jesť iné potraviny ako v lete.

V zime je podľa mňa hlúposť nakupovať paradajky bez chuti a tvrdohlavo trvať na zeleninovom šaláte s feta syrom, ale to neznamená, že v zime je nemožné pomocou potravín hýčkať si telo a pleť.

Jedna alternatíva sú napríklad sladké zemiaky. Poďme si o nich niečo povedať.

Sladké zemiaky. Sú dostupné, nenáročné, plné vitamínov, antioxidantov, minerálov a vlákniny a dajú sa pripraviť na mnoho spôsobov. Podporujú imunitný systém, majú výborný vplyv na zdravé prostredie v črevách, regulujú hladinu cukru v krvi a starajú sa aj o našu pleť. Proste superpotravina.

Prečo pokožka a pleť miluje sladké zemiaky a my by sme ich mali milovať tiež.

 • Vysoké množsvo beta karoténu – vitamínu A (hlavne v oranžových a žltých odrodách) a kyseliny listovej pomáha pleti ľahšie sa vysporiadať s dôsledkami slnečného žiarenia. Čo je v zime, v období, keď máme tendenciu menej dôsledne sa chrániť pred UV žiarením fantastické.
 • Vďaka tomu istému vitamínu A je pleť hladšia a žiarivejšia, pretože vitamín A má vplyv aj na produkciu nových buniek, ktoré nahrádzajú bunky odumreté.
 • Pleť je pružnejšia a pevnejšia, pretože vitamín C, ktorý batáty (sladké zemiaky) obsahujú, podporuje tvorbu kolagénu a elastínu.
 • Pleť je zdravšia, pretože vitamín C je fantastický antioxidant, a ten si spolu s vitamínom E poradí s neutralizáciou molekúl voľných radikálov, ktoré sú veľkými nepriateľmi krásnej pleti.
 • Sladké zemiaky pomáhajú udržať pleť hydratovanú, pretože obsahujú živiny, vrátane draslíka a vitamínu B5 (kyselina pantoténová), ktoré majú prirodzené hydratačné vlastnosti.
 • Batáty sú tiež dobrým zdrojom medi a mangánu. Tieto minerály majú fantastické účinky na výzor pleti. Meď pomáha pri produkcii kolagénu, pomáha pri riešení pigmentácie, zápalov a začervenaní. Mangán zase pomáha telu absorbovať vitamín B a E, vďaka čomu sa vitamíny využijú naplno. Plus mangán podporuje rast buniek a má dôležitý vplyv na zdravé fungovanie metabolizmu a zdravie kostí.

Aj keď som doteraz písala o sladkých zemiakov hlavne v súvislosti s ich účinkami na pleť, je jasné, že batáty majú ohromný vplyv na celkové zdravé fungovanie tela a dokonca aj na psychiku.

 • Sladké zemiaky pomáhajú redukovať stres a úzkosť. Sú totiž prírodným zdrojom magnézia, ktorý udržiava ľudí v mentálne dobrej forme. Magnézium v kombinácii s draslíkom, ktorý tiež batáty obsahujú, prispejú aj ku kvalitnejšiemu spánku.
 • Magnézium, okrem mentálneho zdravia sa postará o prevenciu, ale aj o lepšie zvládanie cukrovky.
 • Batáty pomáhajú redukovať zápaly v tele, ktoré síce nevidno, ale ktoré sú príčinou mnohých zdravotných problémov. Podporujú imunitu.
 • Sladké zemiaky, ako bohatý zdroj viatamínu A,C, a E sa postará aj o podporu kvality vlasov, a ako som už písala, aj o zdravie pokožky.
 • Pomôžu pri redukcii alebo udržiavaní telesnej váhy. Aj keď zemiaky sú v podstate uhľohydráty, ktoré telo mimochodom, napriek nízko uhľohydrátovému trendu, potrebuje ako zdroj energie, majú nízky glykemický index, vďaka čomu sa v tele dlhodobo udržiava rovnomerná hladina cukru, a preto, človek nie je každú chvíľu hladný a má dostatok energie.

Je toho dosť, s čím všetkým nám sladké zemiaky dokážu pomôcť, a preto sa ich oplatí pravidielne zaradiť do jedálnička. Podľa odborníkov, viac nutrientov zo sladkých zemiakov získame, ak uprednostníme ich prípravu varením pred pečením. Toto beriem na vedomie, ale je to pre mňa len detail. Síce podstatný, ale stále len detail, pretože ja mám batáty rada hlavne pečené.

Ako ich máte radi vy?

Ako dlho vydrží dekoratívna kozmetika

0
Kreslené ovorené kozmetické produkty so znázorneným počtom mesiacov, ktoré hovoria o tom, ako dlho sa môže výrobok bezpečne používať.

Veru, aj dekoratívna kozmetika má svoju záručnú dobu, ktorú sa neoplatí ignorovať.
Áno. Viem, aké ťažké je rozlúčiť sa s obľúbeným rúžom, alebo s make upom, z ktorého sme neminuli ani polovicu, alebo s perfektnou tekutou linkou na oči, ktorú sme použili len pár krát v lete.

Vyhodiť kozmetiku, o ktorej si myslíme, že ešte nenastal jej čas, sa môže zdať ako plytvanie, ale v prípade dekoratívky je často postaviť sa k tomu nekompromisne ten správny prístup.

Ako vieme, že kozmetike už vypršal čas.

Najlepšie je, samozrejme, značiť si priamo na produkt dátum jeho otvorenia, a potom už len po očku sledovať, či kozmetiku používame v súlade s doporučením od výrobcu. Výrobca uvádza túto informáciu číslom umiestnenom na ikonke znázorňujúcej otvorený téglik. Číslo znamená počet mesiacov, koľko je bezpečné produkt používať po otvorení.

Poďte si prečítať po akom čase jednotlivú kozmetiku vymeniť a prečo. Ako dlho vydržia jednotlivé produkty, a kedy ich ešte môžeme s prižmúreným okom použiť chvíľu po záruke.

Make up a korektory

Make upy a korektory sú, okrem púdrovej formy, vyrobené na vodnej, silikónovej a olejovej báze. Životnosť záleží od samotnej bázy make upu a od použitých ingrediencií.
Make up vyrobený na vodnej báze vydrží spravidla do 12 mesiacov.
Produkty na olejovej báze vydržia najčastejšie 18 mesiacov. Životnosť sa, samozrejme, môže rôzniť. Záleží od druhov konzervantov, antioxidantov a ďalších pomocných látok.

Čas vymeniť make up za nový bezpodmienečne nastáva vtedy, keď sa olejové zložky, ktoré make up obsahuje, oddelia od ostatnej emulzie a usadia sa na povrchu produktu.
Make up je starý aj vtedy, keď zbadáte, že pri nanášaní sa vytvárajú hrudky, alebo make up neprimerane zhustne, zmení farbu alebo vôňu.

Životnosť make upu môžeme predĺžiť správnym skladovaním, najlepšie na tmavom, chladnom mieste. Hrdlo nádobky s make upom a aplikátor (štetec, prsty) udržiavajte čo najčistejšie. Pomôže aj sem tam pretrepať nádobku s make upom.

Púder, bronzer, lícenka, kompaktný korektor

Napriek tomu, že kompaktný púder, lícenka či bronzer neobsahujú vodu, a preto by sme mohli predpokladať, že baktérie nemajú ako vznikať, rásť a množiť sa, aj tieto “suché” produkty majú svoju expiračnú dobu. Do práškovej a kompaktnej kozmetiky sa vždy pomocou aplikátorov dostane napríklad maz z pleti alebo čiastočky z použitej kozmetiky, ktoré priľnú na štetec alebo labutienku, špongiu… a baktérie či oxidácia kozmetiku znehodnotia.

Spomínané produkty bez problémov vydržia okolo dvoch rokov, ale niekedy výrobca uvádza aj viac. No často sa stane, že na povrchu kompaktného výrobku sa vytvorí tvrdý sivý film, čo je jedna zo známok zostarnutia produktu.
Niektorá suchá dekoratívka obsahuje mini čiastočky vody z botanických extraktov (zelený čaj, tee trea, bambus, aloe…), ktoré jej životnosť mierne skracujú, a preto sa môžete stretnúť aj s kratšou bezpečnou dobou používania.
Životnosť púdru môžete predĺžiť tak, že sa budete snažiť o zabránenie jeho zbytočnej oxidácii, a budete ho nechávať otvorený len na najnutnejší čas, a po použití ho starostlivo zatvoríte. Používanie čistých štetcov a aplikátorov je samozrejmosť.

Krémová lícenka

Krémovú lícenku by sme mali vymeniť zhruba po roku. Baktérie sa do nej dostávajú pomocou prstov alebo aplikátorov. Že je krémová lícenka stará spznáte opäť podľa zmeny farby, konzistencie, alebo podľa sivého filmu na jej povrchu a zmeny vône.

Aj lícenke predĺžite životnosť tým, že budete používať čisté aplikátory alebo čisté suché prsty. Oplatí sa aj „osušiť“ líčka od zostatkov olejov a mazu po predchádzajúcich produktoch. Môžete to spraviť presne tak, ako keď si servítkou odstraňujeme prebytočný rúž z pier (možno len trošku jemnejšie).

Očné tiene

Čas na výmenu práve používaných obľúbených očných tieňov za nové je krutý. Podľa odborníkov očné tiene, aj tie púdrové, kompaktné, je vhodné vymeniť približne po 9 mesiachoch. Zdôvodňujú to tým, že pomocou štetcov sa do tieňov okrem baktrerii z povrchu viečka dostávajú aj miničiastočky z prirodzeného hlienu alebo slizu, ktoré oko obsahuje. V takom prostredí sa baktériam darí výborne.

Dvojnásobne to platí pre očné tiene na krémovej báze, v ktorej baktérie rastú omnoho rýchlejšie.
Otázka je, čo s očnými tieňmi, ktoré sa používajú tak 3x do roka?

Mascara

Rozlúčiť sa s dobrou a často aj drahou maskarou nie je ľahké. Výrobcovia doporučujú vymeniť mascaru za novú po 3 mesiacoch dennnodenného používania a po 6 mesiachoch príležitostného používania. Niektoré mascary vydržia aj dlhšie, opäť, záleží od výrobcom použitých konzervantov.
Špirála je vo svojej podstate vlhká, a vlhké prostredie je ideálny inkubátor na množenie sa baktérií. Baktérie, ktoré prirodzene sú aj na riasach, sa pomocou kefky dostanú do vnútra špirály a tam sa začnú množiť a rásť.

Znakom, že špirála je už stará, je jej zmenená vôňa a konzistencia. Stará je aj keď je emulzia už hustá a na riasach vytvára hrudky.

Ideálne je, keď vytiahnutie aplikátora z tuby sprevádza “plop” zvuk. Znamená to, že mascara zatiaľ nie je naplnená prebytočným vzduchom, ktorý ju vysušuje.

Špirálu nikdy nepumpujte, pretože takto do tuby zbytočne pridáte vzduch. Hrdlo tuby pravidelne otierajte od prebytočnej farby. Zdanlivo maličkosti, ale mascare život predĺžia.

Ceuzka na oči

Ceruzky na oči sú diskutabilné, pretože ich expirácia sa pohybuje od 3 mesiacov do 3 rokov. Záleží od ingrediencií, konzervantov a charaktere ceruzky. Opäť treba myslieť na to, ako ceruzku používame, či len na povrchu vonkajšej časti viečka, alebo aj z vnútornej strany oka.

Výhoda je, že ceruzka na oči sa musí pravidelne zastrúhať,  čím sa odstráni starý nános olejov a baktérií, ktoré  z očného viečka priľnú na ceruzku.

Ak sa vám však stane, že aj keď ceruzku zastrúhate a stále ju pokrýva biely film, tak ceruzku vyhoďte. Mimochodom, z času na čas sa oplatí vydenzifikovať aj strúhadlo na ceruzky.

Tekutá linka na oči

Linky na oči majú v podstate podobnú formulu ako mascary. Keďže linka na oči je “vlhký” produkt, platia podobné pravidlá životnosti ako pri mascare.

Rúž na pery a lesky na pery

Rúže sú poväčšine “v záruke” 12 až 18 mesiacov. Znakom toho, že rúž je načase vymeniť, je jeho zmenená vôňa a konzistencia. Starý rúž vytvára hrudky na perách, alebo má konzistenciu tvrdej kriedy.

Životnosť rúžu a lesku na pery môžete predĺžiť tak, že tie rúže, ktoré práve nepoužívate, budete držať v chladničke.

Musím sa priznať, že ani mne sa niektoré odporúčania výrobcov nečítajú dobre. Akokeby výrobcovia ani netušili koľko stojí fantastická paletka očných tieňov a super špirála, ktoré si opatrujem ako svätý grál. Oni ich s ľahkosťou odporúčajú vymeniť po niekoľkých mesiacoch.
Ale jednoducho je to tak, a ja s tým súhlasím, veď v hre je zdravie pleti a očí.

Čo teda povedať na záver? Ja dekoratívku používam o niečo dhšie ako je doporučované, ale zároveň, aj keď nie som chemik, používam aj zdravý rozum, a so životnosťou kozmetiky to nepreháňam. Veď predsa dekoratívka má krásu zvýrazniť a nedokonalosti zakryť, a nie spôsobiť.

Primer – podkladová báza pod make up. Na silikónovom alebo vodnom základe ktorý vybrať?

0
žena aplikujúca si primer - podkladovú bázu

Aj keď primer  – podkladová báza pod make up, nie je nevyhnutným kúskom v kozmetickej taštičke, dámy, ktoré pri líčení pravidelne používajú make up, ho určite veľmi dobre poznajú.

Viem, mnohé z nás sa snažíme beauty režim a líčenie čo najviac zjednodušiť, ale ak používate make up, primer by nemal byť jeden z produktov, ktoré by sme mohli s pokojom vypustiť.

Primer je skvelý v tom, že sa dá naň, čo sa týka make upu, spoľahnúť

 • Vďaka primeru vydrží make up na tvári v dobrej forme oveľa dlhšie.
 • Primer vyplní jemné vrásky, a make up sa neusadzuje v ryhách. Určite ste si už všimli, že makeup pri nesprávnom použití dokáže vrásky zvýrazniť.
 • Primer zminimalizuje póry, a to opať tým, že ich vyplní, a teda make up má menšiu šancu póry zvýrazniť. Jednoducho namiesto make upu sa v póroch usadí primer.
 • Primer si poradí so suchými fliačkami, alebo aj naopak, s mastnejšou zónou na pleti. Ale pozor! Primer nenahradí poctivé ošetrenie, primer len pripraví pleť na líčenie.
 • Primer dokonca vyrovná tón pleti, a preto ho niektoré dámy používajú len tak bez make upu, prípadne si na pleť nanesú už len lícenku.

Na čo myslieť pri výbere primeru

Ak je vaším cieľom používať primer ako podkladovú bázu pod make up, najlepší výsledok dosiahnete, ak zvolíte primer, ktorý bude na rovnakej báze ako make up.
To znamená, že ak máte make up na silikonóvej báze, tiež si vyberte primer na silikónovej báze. A podobne, make up na vodnej báze kombinujte s primerom na vodnom základe.

Prečo to takto funguje?
Iste viete, že voda a silikón, alebo voda a olej, sa vzájomne odpudzujú, a teda sa nedajú prirodzene zmiešať. Takže, ak sa aj budete snažiť make upu pomôcť primerom, a ak zvolíte nesprávny, výsledok vás nepoteší. Make up v kombinácii s nesprávnym typom primeru vytvorí na pleti nepravidelné mapy, a po čase začne klesať alebo sadať nadol.

Ako rozoznať typ primeru a make upu

Je to jednoduché. Stačí, ak sa pozriete na zoznam ingrediencií.

Primer na silikónovej báze má na prvých miestach ingrediencie s koncovkami -cone, -silicate, siloxane, aj keď môže mať na prvom mieste vodu (aqua).

Primer na vodnej báze neobsahuje žiadne oleje, a spravidla ani silikóny, a ak áno, tak len vo veľmi malom množstve. Ako prvú položku bude mať vodu – aqua /alebo glycerín.

Primer na olejovom
základe je menej bežný, ale existuje. Na prvých miestach v INCI nájdete napríklad ingrediencie ako lanolin oil, paraffin oil, petroleum oil, almond oil… alebo ingrediencie s koncovkou oleate.

Niektoré primery sú označené ako Oil-free, čo je ajčastejšie známka toho, že sú na vodnej báze. V tomto prípade je stále dobre skontrolovať INCI, pretože niekedy označenie hovorí len o olejoch, a primer môže obsahovať silikóny.

Ktorý primer si vybrať

Silikónové primery sú veľmi populárne, pretože fantasticky dokážu vyplniť jemné, ale aj mierne hlbšie vrásky a póry. Napriek tomu však silikónový primer NIE je najvhodnejšia voľba pre senzitívnu alebo aknóznu pleť. Z jednoduchého dôvodu – silikóny môžu senzitívnu pleť podráždiť, a pri aknóznej pleti ešte viac upchať už aj tak namáhané póry.

Primer na silikónovej báze, podľa makeup vizážistov, najlepšie “sadne” mastnej pleti, pretože silikón vytvorí vrstvu, cez ktorú sa kožný maz dostáva na povrch pleti ťažšie. Ale, nie je vhodný, ako som už spomenula, pre aknóznu pleť.

Primer na vodnej báze vyhovuje najviac suchej a dehydrovanej pleti, ale je vhodný aj pre aknóznu a citlivú pleť. Primery na vodnej báze majú ľahšiu textúru, do istej miery pokožku hydratujú a zvyčajne obsahujú aj zvláčňujúce ingrediencie.

Primer na olejovej báze je trochu hutnejší a ťažší, a je vhodný pre suchú pleť. Nezabudnite, že suchú pleť ešte pred nanesením primeru treba dôkladne, pomocou hydratačného moisturizéra, hydratovať.

Na primer sa môžete pozrieť aj z inej strany a rozhodnúť sa podľa toho čo od neho očakávate.

 • Ak potrebujete, aby vaša pleť bola matnejšia, zvoľte si primer na vodnej báze, pretože môžete počítať so zmatňujúcim efektom. Najčastejšie zvyknú byť označené ako Matte Base alebo Matifying.
 • Chcete mať mastnú a lesknúcu sa pleť pod kontrolou? Zvoľte primer s označením Oil Control.
 • Ak máte viditeľné póry, dobrú službu vám spraví Pore Minimizing Primer.
 • Ak potrebujete plet viac hydratovať, vyberte si primer na vodnej báze.
 • Ak predpokladáte, že sa budete počas dňa napríklad potiť, alebo viete, ze sa budete pohybovať vo veľmi vlhkom vzduchu, rozhodnite sa pre silikónový primer.
 • Ak od primeru očakávate vyplnenie vrások a vyhladenie pleti, rozhodnite sa tiež pre silikónový, alebo hľadajte primer s názvom Smoothing Primer.
 • Ak vám záleží najviac na tom, aby ste make up na pleť naniesli ľahko, rýchlejšie a perfektne, čiže ak chcete pleť na nanesenie make upu pripraviť najlepšie ako sa dá, skúste napríklad primer s označením Silk Touch Luminizing.
 • Ak potrebujete pomôcť so začervenaniami pleti zvoľte si primer s označením napríklad Redness Control.
 • Ak si chcete rozjasniť pleť a/alebo neplánujete použiť make up, popozerajte sa po primeri, ktorý je obohatený o perlový prášok. Zvykne sa označovať ako Highlighting Primer.

Ak ste teraz z toho popletené a neviete ako skombinovať obľúbený a osvedčený make up s primerom, skúste porovnať na zozname INCI ich prvé ingrediencie, alebo aspoň ich koncovky. Ak sú podobné alebo rovnaké, tak ste s najväčšou pravdepodobnosťou našli primer a make up, ktoré budú spolu fungovať.

Verím, že teraz už bude pre vás hračka vybrať si ten správny primer, s pomocou ktorého si s ľahkosťou vykúzlite dlhotrvajúci dokonalý makeup.