Ak by mala pleť svoj vlastný fitnes program, za trénera by si určite vybrala peptidy. Malé, no dôležité a šikovné molekuly, ktoré “rozdávajú pokyny” pleti, aby sa udržiavala v kondícii. No a čo sú biopeptidy? Biopeptidy sú taký vyšší level peptidov, niečo ako prémioví tréneri s prírodným certifikátom. Biopetidy sú efektívne a zároveň šetrné, ladiace s tým, čo pleť prirodzene pozná. Biopeptidy zakomponovávajú do formúl kozmetických produktov viacerí výrobcovia, mne sa dostalo do rúk sérum s biopetidami od značky Larens, preto vám dnes napíšem o biopeptidoch práve od Larens.
Čo sú peptidy a ako fungujú?
Aby ste si vedeli predstaviť biopeptidy, najprv vám vysvetlím čo sú peptidy, ako vznikajú a fungujú a potom sa pustíme ďalej.
Na začiatku všetkého sú aminokyseliny – živiny, ktoré pleť potrebuje, aby bola krásna a zdravá. Pre lepšiu predstavu aminokyseliny rada prirovnávam k jednotlivým korálkam, ktoré keď sa spoja do krátkej retiazky, tak vytvoria peptid.
Ak k retiazke pridáme ďalšie korálky, tak retiazka sa predĺži a tým vznikne bielkovina – čiže niečo ako napríklad kolagén, elastín alebo keratín – všetko samé dobré veci, ktoré udržiavajú našu pleť pevnú a pružnú.
Malá rekapitulácia:
Peptidy – krátke reťazce aminokyselín
Bielkoviny – dlhé reťazce aminokyselín
Na to, aby pokožka bola pevná a pružná potrebuje kolagén a elastín. Keď kolagén a elastín začne ubúdať, čo je prirodzený proces starnutia, pleť pomaly stráca svoju pevnosť a elasticitu a začnú sa objavovať vrásky a kontúry začnú ochabovať.
Tu sa začína práca pre peptidy, ktoré fungujú (okrem iného) ako poslíčkovia – dávajú bunkám signál, aby začali obnovovať a tvoriť viac pre pleť dôležitých bielkovín – kolagén a elastín.
Bežné peptidy a biopeptidy – aký je mezi nimi rozdiel?
Bežné peptidy
Peptidy ako také, sú pre pleť nesmierne dôležité. Pomáhajú jej regenerovať, podporujú tvorbu kolagénu a udržiavajú ju pevnou a pružnou.
Bežné peptidy sú synteticky vytvorené v laboratóriu, kde vedci presne pospájajú aminokyseliny do reťazcov, zabezpečia im (peptidom) stabilitu a “pridelia” im konkrétne účinky. Niektoré peptidy majú za úlohu signalizovať pokožke, aby tvorila viac kolagénu, iné pokožku upokojujú, ďalšie pomáhajú prenášať aktívne látky hlbšie do kože. Peptidy sú precízne, efektívne a dobre preskúmané, v kozmetike sa používajú už roky a majú spoľahlivé výsledky.
Biopeptidy
Biopeptidy sa získavajú prírodnou cestou, napríklad fermentáciou rastlín, morských rias alebo baktérií, ktoré dokážu „vyrobiť“ peptidy podobné tým, ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele. Ich najväčšia výhoda je v tom, že sa viac podobajú na to, čo je telu vlastné, a preto spolupracujú s pokožkou prirodzenejším spôsobom. A bonus navyše – ich výroba je ekologickejšia.
Len pre predstavu, ako peptidy a biopetidy fungujú – ľudskou rečou
Obe verzie peptidov robia pre pleť skvelú prácu, podporujú ju, stimulujú ju a pomáhajú jej regenerovať. Rozdiel medzi bio a laboratórnymi je hlavne v tom, odkiaľ pochádzajú a aký majú prístup k pleti.
- Syntetické (bežné) peptidy si predstavte ako precízných inžinierov, ktorí presne vedia, čo majú robiť. Sú naprogramované na určitú úlohu.
- Biopeptidy sú skôr takí talentovaní remeselníci s dobrou intuíciou, ktorí pracujú v súlade s prirodzenými procesmi pokožky. Obaja remeselníci odvádzajú skvelú prácu, len sú trochu iní.
Ako sa dostanú peptidy do pokožky?
Bolo by fajn, keby to bolo jednoduché a peptidy by sme si mohli napríklad objednať ako kávu, alebo kúpiť ako vitamínové doplnky. Škoda, že sa to takto nedá.
Peptidy si telo vytvára samo, no s vekom, stresom a vplyvom prostredia sa produkcia peptidov (a nielen ich) spomaľuje a pleť postupne stráca pružnosť, pevnosť a tiež aj schopnosť rýchlo zregenerovať.
Na pomoc môže prísť kozmetika s extra dávkou peptidov. Tie sa dostanú presne tam, kde ich pleť najviac potrebuje a pomôžu jej zvládnuť to, čo už nestíha sama.
Biopeptidy sa, ako som už písala vyššie, od bežných peptidov sa líšia tým, že sú získavané prírodnou cestou. Biopeptidy okrem toho, že “len” doplnia chýbajúce, tiež aj povzbudia pleť k tomu, aby si sama začala tvoriť to, čo potrebuje.
Ak to môžem povedať poeticky, tak biopeptidy nie sú v pokožke len hostia, ktorí prídu pokožke pomôcť, ale sú to hostia, ktorí sa po “príchode” sa udomácnia a stanú sa súčasťou tímu pleti.

S čím si peptidy a biopeptidy rozumejú?
Peptidy sú tímoví hráči! Najlepšie im to ide s:
- Kyselinou hyalurónovou alebo inými humekantami – pretože dobrá hydratácia je základ, keď chce pleť niečo opravovať alebo tvoriť.
- Antioxidantmi (napr. vitamín C) – pomáhajú peptidom bojovať proti voľným radikálom a odolávať oxidačnému stresu.
- Ceramidmi a lipidmi – podporujú ochrannú bariéru pleti, aby si peptidy mohli nerušene robiť svoju prácu efektívne.
- Retinolom – extra silný anti-aging tím, retinol stimuluje obnovu buniek, peptidy posilňujú štruktúru.
Ako dlho peptidy a biopeptidy prežijú a kedy je najlepší čas ich aplikovať?
Žiaľ, s výdržou peptidov, to nie je žiadna sláva. Peptidy totiž nie sú žiadni maratónci. Pracujú efektívne, ale rýchlo sa rozkladajú, takže pravidelná aplikácia je dôležitá. Sem-tam, keď si len náhodou spomeniete, neprinesie žiaden efekt.
Pre viditeľné výsledky je pravidelnosť dôležitá. Najlepšie denne. Ak rozmýšľate, či si na pleť naniesť peptidové sérum ráno alebo večer, tak večer to bude mať väčší význam.
Večer – vlastne v noci – je pleť v režime opravy. Počas noci pokožka regeneruje a opravuje poškodenia. Peptidy, ktoré stimulujú tvorbu kolagénu a regeneráciu buniek, majú počas odpočinku tela pokoj a priestor na účinné pôsobenie.
Ráno uprednostnite ochranné zložky. Cez deň pleť bojuje s UV žiarením, znečistením a voľnými radikálmi. Preto sú ráno vhodnejšie antioxidanty (napr. vitamín C), SPF a hydratačné látky, ktoré pleť chránia pred poškodením.
Avšak aj tu existuje výnimka. Ak potrebujete používať peptidy na hydratáciu alebo upokojenie pokožky (napr. v kombinácii s kyselinou hyalurónovou), peptidy budú prospešné práve ráno. Ale ak vám ide hlavne o anti-aging a regeneračný účinok, večer je určite lepšia voľba.
Čo pre pleť znamenajú peptidy – zhrnutie
- Podporu tvorby kolagénu – aby pleť bola pevná a vypnutá.
- Zlepšenie hydratácie – pomáhajú udržiavať vlhkosť v pleti.
- Zmiernenie podráždení a zápalov – sú ideálne aj pre citlivú pleť.
- Pomoc s minimalizáciou vrások – pretože ak sa peptidy pospájajú vytvoria kolagénu a elastín.
A ak chcete, aby pleť dostala ešte niečo špeciálnejšie, ešte niečo naviac na udržanie pružnosti a mladistvého vzhľadu, vyskúšajte biopeptidy. Určite s nimi nespravíte krok vedľa.
Našla som niečo, čo stojí za pozornosť
Keď som sa tak trochu “vŕtala” v biopetidoch, pretože som sa po nich cielene pozerala, natrafila som na značku Larens. Kto ma pozná vie, že mňa pri výbere kozmetiky najviac zaujímajú tie drobné písmenka na etiketách. A keď som si čítala zloženia produktov od Larens, tak som si potvrdila, že toto nebude len ďalšia značka, ktorá sľubuje zázraky.
Larens je kozmetika s pekným zložením, s efektívnymi biopetidami a myslím, že k vymenovaniu plusov čoskoro budem môcť zaradiť aj slová – s reálnými výsledkami. Uvidím, nechám sa prekvapit.