pondelok, 25 septembra, 2023
Home Blog

Nemusíme si zdravie a krásnu pleť dovážať z Južnej Ameriky. Čučoriedky sú lokálnou a dostupnou alternatívou k Acai

0
fotografia misky s čerstvými čučoriedkami a miska s čerstvým acai plodom

Cez víkend som si prezerala online časopisy Food & Nutrition, a v jednom z nich ma zaujal článok o superpotravine s názvom “Acai – fialové zlato”.
Ja som už raz taká. Takmer vždy, keď si čítam o potravinách, ktoré majú fantastický vplyv na zdravie, tak nejako automaticky si informácie a fakty pretransformovávam na to, aký majú vplyv na zdravo vyzerajúcu plet.

Čo je Acai

Acai je palmový strom, ktorý rastie v Južnej Amerike hlavne v oblasti Amazonskej džungle v Brazílii. Jeho plody sú drobné tmavofialové až čierne bobule s tvrdým jadrom. Dužina bobúľ obsahuje unikátnu koncentráciu všetkého, čo zdravá pleť miluje.

Ale takmer toto všetko obsahujú aj čučoriedky. Poďte sa presvedčiť.

Antioxidanty

  • Acai bobule obsahujú mimoriadnu dávku antioxidantov, ktoré chránia pleť pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom. Voľné radikály a oxidačný stres poškodzujú bunky spôsobom, ktorý má za následok predčasné starnutie pleti.
  • Čo sa týka čučoriedok, tak tie v porovnaní s acai obsahujú antioxidantov o málinko viac.

Vitamíny

  • Acai plody obsahujú výdatné množstvo vitamínu A, C a vitamínu E.
  • Acai bobuľky v porovnaní s čučoriedkami obsahujú viac vitamínu C.
  • Čučoriedky zase obsahujú oproti acai viac vitamínu E, ktorý pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom.
  • Čučoriedky obsahujú naviac aj komplex vitamínov B, ktoré posilňujú pleť.

Mastné kyseliny

  • Acai bobule obsahujú pre pleť dôležité mastné kyseliny vrátane omega-3, omega-6 a omega-9 mastné kyseliny. Tieto kyseliny doslova zlepšujú kvalitu pokožky. Pleť zjemňujú, zvláčňujú a pomáhajú ju udržiavať hydratovanú, majú protizápalové účinky.
  • Čučoriedky sú tiež skvelým prírodným zdrojom esenciálnych mastných kyselín, aj keď ich obsahujú menej, ako ich obsahuje acai.

Fytosteroly

  • Acai obsahuje fytosteroly, čo sú rastlinné molekuly, ktoré majú protizápalový efekt. Fytosteroly pomáhajú zabrániť poškodeniu alebo narušeniu štruktúry kolagénu, čo sa stáva hlavne, keď je pokožka vystavená UV žiareniu. Čo je úžasné, fytosteroly podporujú aj prirodzenú produkciu kyseliny hyalurónovej.
  • Čučoriedky nie sú typicky bohaté na fytosteroly, ale zase sú bohaté na flavonoidy, ktoré dokážu chrániť bunky pred oxidačných stresom.

Minerály

  • Plody palmy Acai obsahujú väčšie množstvo zinku a medi, a to sú minerály, ktoré spolu s magnéziom udržujú pleť zdravú a mladistvú. Meď je dôležitý stopový minerál, ktorý je potrebný na tvorbu kolagénu a elastínu. Zinok chráni pleť pred slnečným žiarením a má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti.
  • Čučoriedky síce obsahujú malé množstvo medi, ale obsahujú väčšie množstvo draslíka, a ten sa stará o správnu funkciu svalov a nervových buniek, udržuje správne pH pokožky, udržuje hladinu tekutín v tele, pomáha odstraňovať toxíny z tela. Naviac, čučoriedky obsahujú železo, ktoré je potrebné pre tvorbu červených krviniek a pre prevádzku kyslíka v tele.

Acai bobuľky sú právom považované za superpotravinu. Majú naozaj mimoriadnu nutričnú hodnotu, avšak acai sa veľmi rýchlo kazí, a k nám sa dostane už len zmrazené (čo je z hľadiska výživy fajn, ale už menej z environmentálneho hľadiska), alebo v podobe džúsov, práškov a výživových doplnkov.

Naopak, čučoriedky sú lokálne, a postupne sa stávajú súčasťou drobného udržateľného poľnohospodárstva a sú k dispozícii v rôznych podobách po celý rok. Sú bohaté na antioxidanty, vitamíny a minerály a pleti poskytujú podobné benefity, ako pre nás exotické acai.

Čo si o tom myslíte?

Je vaša pleť citlivá? Týchto ingrediencií sa (takmer určite) nemusíte báť

0
mixovnie ingrediencií na výrobu kozmetiky pomocou pipety

Citlivá, často nazývaná aj senzitívna pleť vie poriadne potrápiť. Uhádnuť prečo reaguje tak, ako reaguje, čo sa jej nepáči, a naopak, čo jej vyhovuje, je skutočná výzva.

Čo je citlivá (senzitívna) pleť

  • Senzitívna pleť je typ pokožky, ktorá je náchylná na podráždenie, ľahko vykazuje nežiadúce reakcie, intenzívne reaguje na vonkajšie, ale aj vnútorné podnety. Nedokáže tolerovať menej príjemnejšie vonkajšie a environmentálne podmienky, netoleruje niektoré bežné chemikálie alebo medikamenty, niekedy reaguje aj na bylinné či ovocné extrakty, nemusí tolerovať ani niektoré diéty.
  • Senzitívna pokožka odpovedá spustením reakcie na rôzne bežné podnety. Napríklad na mydlo, prací prášok, parfum, obyčajné skincare produkty, šampóny, čistiace prostriedky v domácnosti, slnko, vietor ….
  • Senzitívna pokožka môže byť daná genetikou, môže ju zapríčiniť napríklad choroba, liečba choroby, nesprávna starostlivosť o pleť, prehnaná starostlivosť o pleť, bezhlavé striedanie kozmetiky, životné prostredie, životný štýl, stres.
  • Reakcia citlivej (senzitívnej) pokožky sa prejavuje svrbením, začervenaním, pupencami, extrémnou suchosťou, popraskaním. Niekedy sa však stáva, že pleť je mylne označená za senzitívnu a nerieši sa primárny problém pleti, ktorý vyvoláva reakcie. Senzitívna pleť sa často zamieňa napríklad s hypoalergénnou pleťou, alebo pleťou s rosacea, alebo s kontaktnou dermatitídou.

Ktoré ingrediencie by ste mali vyhľadávať v kozmetike, ak je vaša pleť citlivá

Pre dámy (ale aj pánov), ktoré majú citlivú pleť dvojnásobne platí staré známe “menej je viac”. Menej je viac neznamená menej starostlivosti o pleť, alebo vynechávanie niektorých krokov v kozmetickej rutine, menej je viac znamená čo najjednoduchší zoznam INCI na kozmetickom produkte. Najideálnejšie taký, ktorý dokážete prečítať aj bez dekódera.

Pri senzitívnej pleti nikto nikdy nevie, ale tieto ingrediencie, o ktorých bude reč, by mohli byť cestou k pokojnejšej a zdravšej pleti.

Aloe Vera

Aloe by si mohli dať do hľadáčika nielen tí, ktorí spozorovali, že ich pleť je citlivá na počasie, ale aj tí, ktorých citlivosť pleti sa prejavuje suchosťou, vyrážkami, zápalmi.
Aloe obsahuje viac ako 75 aktívnych ingrediencií, ktoré navzájom spolupracujú a zabezpečujú upokojenie a ozdravenie pokožky. Okrem vitamínov, antioxidanov a niektorých kyselín, aloe obsahuje aj enzýmy, ktoré pôsobia ako prirodzený píling, čiže pomáhajú odstraňovať odumreté bunky, čo sa prejaví zdravým a mladším výzorom pleti.
Jedným z veľkých benefitov používania aloe je aj to, že aloe dokáže v pleti udžať potrebnú vlhkosť, ktorú pleť na to, aby vyzerala krásne, tak veľmi potrebuje.

Nechtík lekársky (Calendula)

Nechtík lekársky a citlivá pleť si rozumie. Nechtík, čo sa týka benefitov, je k pleti veľkorysý a zároveň nesmierne šetrný. Svedčí o tom aj skutočnosť, že sa pridáva aj do kozmetiky pre najmenších. Nechtík je ideálny pre pleť, ktorá je citlivá a naviac aj mastná, alebo náchylná na tvorbu akné. Vie si úspešne poradiť so zápalmi, či už vo forme začervenania pleti, ale aj so zápalmi, ktoré sa prejavujú v podobe zapálených vyrážok. Je to vďaka tomu, že obsahuje deriváty síry.
Nechtík tiež účinne urýchľuje hojenie a podporuje samouzdravovací proces pleti. Ďalej podporuje cirkuláciu krvi, čo znamená lepšie okysličenie (prekrvenie) pokožky, a tak pokožka získava zdravšiu farbu.
Naviac, nechtík disponuje s vysokým obsahom antioxidantov, vďaka ktorým účinne pomáha v boji proti voľným radikálom, ktoré sú hádam v najväčšej miere zodpovedné za predčasné starnutie pokožky.

Bakuchiol

Aj dámy s citlivou pleťou snívajú o zdravej a mlado pôsobiacej peti s minimálnymi známkami starnutia. Lenže citlivá pleť si často nerozumie s niektorými anti age ingredienciami, ako je napríklad aj populárny retinol (r – forma vitamínu A). Bakuchiol (b – rastlinná látka, zlúčenina, s podobnými vlastnosťami ako retinol) je však pre citlivú pleť úplne iná šálka kávy.
Vďaka bakuchiolu, alebo ak chcete napríklad bakuchiolovému séru, sa bunky obnovujú rýchlejšie, akoby sa obnovovali prirodzene, za bežných okolností. To v praxi znamená, že vďaka mladým a čerstvým bunkám pleť je rozjasnená a pôsobí zdravšie a mladšie.
A to nie je všetko. Bakuchiol zintenzívňuje produkciu kolagénu a elastínu, a to znamená, že pleť nielenže pôsobí, ale aj je pevnejšia, plnšia a elastickejšia.
A to ešte stále nie je všetko. Fantastické na bakuchiole (zvlášť pre citlivú pleť) je, že ho môžete bez problémov kombinovať s ostatnými skin care ingredienciami. Pokojne ho teda môžete kedykoľvek zaradiť do už existujúcej kozmetickej rutiny.

Bisabolol

Bisabolol je bezpečná, a zároveň v mnohých smeroch fantastická ingrediencia. Napríklad bisabolol dokáže účinne upokojiť podráždenú pleť a zápaly. Ďalej pomáha pri uzdravovacích procesoch pleti, zabraňuje rastu baktériám, ktoré sú zodpovedné za vyrážky, pomáha s hydratáciu, a čo je skvelé, pomáha s ochranou pred voľnými radikálmi a zmierňuje oxidačný stres. A to sa samozrejme vždy hodí, pretože práve “vďaka” voľným radikálom naša pleť starne oveľa rýchlejšie, ako by mala.
Bisabolol naviac pomáha molekulám, s ktorými si pleť rozumie preniknúť do pokožky a zároveň pôsobí ako rušivý prvok (zabraňuje) pri tvorbe pigmentových škvŕn.
Je tu len jedno upozornenie. Keďže bisabolol sa prírodnou cestou získava z harmančeka (chamomile), ktorý patrí do tej istej “rodiny” ako ambrózia, bisabolol nemusí sadnúť dámam, ktoré sú alergické na pele ambrózie.

Allantoin

Allantoin je fantastický emollient, ktorý pleť udržuje pleť vláčnu, účinne pomáha pleti, ktorá má problém s tvorením suchých plôšok. Upokojuje neželané reakcie pleti, hydratuje, rozjasňuje a taktiež stimuluje činnosť fibroblastov, čo sú bunky, ktoré sú zodpovedné za produkciu kolagénu. Kozmetika s allantoinom je výbornou voľbou pre dámy s citlivou pleťou.

Dámy (ale aj páni), s citlivou pleťou ďalej môžu v kozmetike hľadať

  • Extrakt zo zeleného čaju (vďaka antioxidantom pomáha s ochranou a opravou pleti)
  • Niacinamidy (vitamín B3, pomáha liečiť a predchádzať zápalom, hydratuje a podporuje tvorbu ceramidov)
  • Ceramidy (pomáhajú udržiavať ochrannú bariéru pokožky v dobrej kondícii)
  • Panthenol (pro vitamín B5, zabraňuje strate vlhkosti z pokožky, podporuje tvorbu kolagénu, posilňuje bariéru pleti, upokojuje podráždenú pokožku)
  • Kyselinu hyalurónovú a/alebo glycerol (hydratuje pleť – veľmi dôležité pri citlivej pokožke)

Žijeme v hektickom svete, zvládame povinnosti, riešime problémy, sme vystavené rôznym environmentálnym vplyvom a stresu, a to sa odzrkadľuje aj na našej pleti. Úplne najideálnejšie by bolo spomaliť, dopriať si čas len pre seba, a byť šťastné. Určite ani nemusím písať, že toto by sa našej pleti páčilo. A ak k tomu pridáme ešte aj trochu pozornosti a správnu kozmetiku, pleť sa nám určite odvďačí. Udržujme si pleť múdro, s láskou a ohľaduplnosťou.

V tomto článku ste sa dozvedeli, na ktoré ingrediencie by ste mohli staviť, ak máte problematickú, citlivú pleť. Ingrediencie nájdete v sérach, moisturizéroch, krémoch. Pred kúpou vždy mrknite na INCI a podozrivo znejúce názvy si radšej vygúglite, nezabudnite, že syntetický parfém nie je váš kamarát, a myslite na to, že označenie bez parfému a neparfémované sú dve rôzne veci. 

Čo vie ponúknuť pleti baza čierna, alebo doprajme si antioxidanty tak trochu nekonvenčne so štipkou luxusu

0
Baza čierna. Naaranžované plody bazy čiernej v prútenom košíku

Veľmi dobre poznám fantastické účinky kvetu bazy čiernej na pokožku. V časoch, keď mojím koníčkom bola výroba domácej kozmetiky, do mojej top trojky patrili šípky, nechtík lekársky a baza čierna. Vlastne, ked’ si to tak pripomeniem, hneď, ako na jar začala kvitnúť baza čierna, tak sa u mňa sušilo a následne macerovalo. Bazu v lete vystriedal nechtík a na jeseň šípky.

Tento rok som čas, keď sa dá nazbierať kvalitný kvet bazy prešvihla. Iste si aj vy spomínate, že jarné počasie bolo také nijaké. Zima, vietor, dážď a zrazu bola baza odkvitnutá. Preto tento rok žiadny bazový olej na pokožku, žiadne telové maslo s bazou, žiadna liečivá mastička, dokonca žiadny sirup z bazových kvetov pre deti a ani čaj.

Samozrejme, viem, že nie mnohým z nás učarovala DIY kozmetika (čo je mimochodom dobrý “žrút” času) a chápem, že vôbec nemajú v pláne sa do výroby kozmetiky a la baza čierna pustiť.

Dobrá správa však je, že benefity z bazy pre pokožku sa dajú využiť aj jednoduchšou cestou, plus naviac potešíte aj celé telo. Z bazy si môžete pripraviť výborný liečivý čaj, lahodný sirup, bazu (sirup) môžete priešať do džemu, do horčice, nechať nasiaknuť jej vôňou cukor, dokonca (nikdy som to neskúšala), bazové kvety môžete aj vyprážať.

Ale ako som napísala, čas, keď sa dali nazbierať bazové kvety som premeškala, no bazové plody som si rozhodne nenechala ujsť.

Maličké čierne guličky, plody bazy čiernej, sú výborným zdrojom vitamínu C (antioxidant), vitamínu A (antiage), vitamínu B6 (pomáha udržiavať lipidovú bariéru pokožky v dobrej forme, pomáha redukovať zápaly), dokonca obsahuje aj celkom zaujímavú dávku železa, draslíka a kalcia.

Takže prečo to nevyužiť? Vybrali sme sa s rodinou na prechádzku a za necelú hodinku sme nazbierali plný košík bazy.

Sirup z plodov bazy čiernej nie je taký lahodný ako sirup z jej kvetov, preto som na sirup vyčlenila “menšiu polovicu” (🙂 vždy sa pousmejem nad slovným spojením menšia polovica, veď polovica nemôže byť väčšia a ani menšia 😀🙂), ten sa zíde v zime, keď sa o slovo bude chcieť prihlásiť prechladnutie a nádcha, a zo zbytku som spravila likér. Ten sa tiež zíde pri prechladnutí, a pri škrabkaní v hrdle, no my sme ho s manželom otestovali hneď a je naozaj výborný.

Podelím sa s vami o recept, len chcem napísať, že recept nie je môj, našla som ho na internete na niekoľkých stránkach, takže je nemožné označiť komu patrí.

  • Približne 2 litre odstopkovaných plodov bazy čiernej (ostopkovávajte radšej v rukaviciach, pretože baza dosť farbí) dajte do hrnca, zalejte litrom vody a povarte 10-15 minút. Preceďte cez husté sitko. Bobuľky v sitku zľahka postláčajte, ale nepasírujte.
  • Do bazovej šťavy pridajte kilo cukru (ja som dala menej), balíček vanilkového cukru, 5-6 lyžíc silnej čiernej kávy a znovu povarte približne 5 minút. (vďaka vareniu toho vitamínu C tam veľa asi neostane, ale plody bazy sa musia tepelne upraviť, pretože surové sú mierne toxické)
  • Do vychladnutej zmesi prilejte pol litra rumu (ja som použila biely karibský) a možete plniť fľaše.

Fľaše a poháre s likérom z bazy čiernej so žltými kvetmi v pozadí

Čo poviete, nie je až také zlé si raz za čas dopriať aj bazový likérik….veď baza čierna obsahuje antioxidanty, flavonoidy (tie pomáhajú pokožke vysporiadať sa s reakciou na UV lúče), má protizápalové účinky a podporuje imunitu.

Tak čo? Nahovorila som vás? Spravíte si sirup, alebo likér z bazových bobuliek? Alebo už dávno máte svoj vlastný recept?

Čo sú to voľné radikály, oxidačný stres a antioxidanty

0
Kreslený obrázok znázorňujúci antioxidanty, voľné radikály a zdravú bunku.

Nezriedka sa stretávame so slovami voľné radikály, oxidačný stres, UV žiarenie….
Vlastne aj a sama tieto pojmy v mojich článkoch veľmi často používam. Často píšem o tom, aký je oxidačný stres pre našu pokožku nebezpečný. Tiež často spomínam antioxidanty, a píšem o tom, že majú schopnosť nás pred oxidačným stresom ochrániť. Nikdy som sa však nezamyslela nad tým, či je všetkým jasné, čo tieto pojmy znamenajú, a či si všetci vedia predstaviť, ako to celé medzi antioxidantmi a voľnými radikálmi funguje.

Napriek tomu, že nie všetci potrebujeme úplne presne vedieť, čo sa skrýva pod pojmami voľné redikály, alebo oxidačný stres mi napadlo, že niekomu, kto si len tak hmlisto uvedomuje, že voľné radikály nie sú práve najlepší priatelia pleti, sa bude hodiť stručné vysvetlenie o čo vlastne ide. Nechcem nikoho trápiť s chémiou, takže pokúsim sa to napísať čo najstručnejšie ako sa dá.

Nech sa páči trochu chémie okorenenou štipkou fyziky.

Čo sú to voľné radikály?

Voľné radikály sú malé reaktívne častice (atómy, molekuly, ióny), ktorým chýba v ich štruktúre jeden alebo viac elektrónov. Častice s chýbajúcimi elektrónmi sa snažia neprítomný elektrón doplniť (ukradnúť inej častici), a preto napádajú a poškodzujú zdravé bunky, ktoré sa po strate elektrónu samé stávajú voľným radikálom, ktorý spôsobuje ďalšie reťazové reakcie.

Pôvodné voľné radikály vznikajú pri rôznych metabolických procesoch v organizme, ale sú prítomné aj vo vzduchu a v prostredí, v ktorom sa pohybujeme. Takže voľné radikály vlastne vdychujeme, alebo sa nám usádzajú na ochrannej bariére pokožky, ktorá sa proti nim bráni.
Zdrojom voľných radikálov je aj ultrafialové žiarenie. Nie úplne primárnym, ale sekundárnym určite. Keď UV žiarenie zasiahne bunky organizmu, zvyčajne sa spustí tvorba reaktívnych kyslíkových druhov vrátane voľných radikálov.

Našťastie, existujú antioxidanty, ktoré sú schopné tieto voľné radikály neutralizovať.

V niektorých prípadoch sú voľné radikály prospešné. Je to napríklad pri ochrane organizmu pred infekciami, pri likvidácii patogénov, pri signalizácii, že niečo v organizme nie je v poriadku, a pri niektorých fyziologických procesoch.

Je dôležité, aby organizmus bol schopný udržiavať rovnováhu medzi voľnými radikálmi a zdravými bunkami. Táto rovnováha je kľúčová pre normálne fungovanie ľudského tela.

Čo je to antioxidačný stres

Ak v tele prevláda nerovnováha medzi voľnými radikálmi (ROS -Reactive Oxygen Species) a schopnosťou organizmu ich neutralizovať a odstrániť, vzniká v tele, v pokožke atď stav, ktorý sa volá Oxidačný stres. Oxidačný stres sa spája so starnutím a s degeneratívnymi chorobami a so spomalením regeneračných procesov.

Čo sú to antioxidanty a ako fungujú

Antioxidanty sú skupiny chemických látok, ktoré chránia bunky pred oxidačným stresom. Funguje to tak, že antioxidanty sa vzdávajú niektorých vlastných elektrónov a odovzdávajú ich voľným radikálom. Takto sú voľné radikály stabilizované/zneutralizované, čím sa radikálom zabráni v ich ďalšej deštrukčnej činnosti a v ďalšej reťazovej reakcii poškodenia bunkových štruktúr.

Jednou vetou: antioxidanty chránia bunkové štruktúry pred poškodením, pričom samotné voľné radikály neutralizujú.

Naše telo prostredníctvom antioxidantov neutralizuje potenciálne škodlivé voľné radikály a udržuje rovnováhu medzi produkciou voľných radikálov a schopnosťou tela ich neutralizovať.

Verím, že tento článok napriek tomu, že sa týkal chémie, nebol veľmi nudný, že ste ho dočítali až do konca, a že ste sa dozvedeli aj niečo nové. Chémia, fyzika a biológia je každodennou súčasťou našich životov, preto si myslím že je dobre vedieť ……….

Chráňte si elastín, posilníte tak pružnosť pokožky.

0
Žena s knihou a javorovým listom
Photo: Andrea Piacquadio

Chcete mať čo najdlhšie pevnú, pružnú a mladistvú pleť? V tom prípade nezabúdajte na elastín.
Aj keď možno už o elastíne viete dosť, a viete aj to, čo sa s pleťou stane, keď elastín začne ubúdať, spravte si dobrý čaj a prečítajte si spolu s nami niekoľko tipov, ako elastín udržať čo najdlhšie v dobrej forme.

Naozaj si nemyslím, že večná mladosť a mlado vyzerajúca pleť je to najdôležitejšie. To naozaj nie. A aj napriek tomu, že dnes je tak jednoduché sa stratiť v spoločenskom tlaku a kultu mladosti si myslím, že je stále čoraz viac žien, ktoré krásu doslova vyžarujú, pretože poznajú vlastnú hodnotu a vedia čo chcú. Získať nadhľad, spoznať samu seba, a uvedomiť si, čo je podstatné, sa nezaobíde bez skúsenosti, bez hry na pokus a omyl, a !! bez času.

Pravda je však taká, že aj keď toto všetko vieme a chápeme, ochabnutá pleť nás vôbec nenadchýňa.
Našťastie aj tomuto problému sa dá čeliť, a pokožke možeme pomôcť v boji proti strate elasticity. Na elasticitu pokožky, čiže to, čo po natiahnutí pokožky ju vráti späť na miesto, vplýva mnoho faktorov. Ale na pružnosť a pevnosť pokožky nemá nič väčší vplyv ako má elastín.

Čo je to elastín

Pôvodne som vám chcela opísať elastín ako bielkovinu, opísať ako sa v tele vytvára, ako funguje, ako spolupracuje s kolagénom, …..ale radšej elastín opíšem inak, jednoducho a krátko.

Takže vybavte si v mysli taký klasický matrac. Taký, so strunami. Taký, ako sa často zobrazuje v kreslených rozprávkach. A teraz si predstavte, že ten matrac je naša pokožka. Výplň v matraci je kolagén a elastín predstavujú struny v matraci. Vďaka výplni má pokožka plnosť a objem, a vďaka strunám je pokožka elastická a pevná.

Teraz už určite máte lepšiu predstavu o tom, aký je elastín dôležitý pre zdravý a mladistvý vzhľad pokožky. Škoda, že vekom sa sila elastínu oslabuje a jeho prirodzená tvorba sa  spomaľuje, až zastavuje.

Elastín a jeho vitalita sa dá chrániť.

Zdá sa, že nenapíšem nič nové, pretože všetci to už dobre vieme, že našej pokožke dávajú najviac zabrať voľné radikály. A nie je to inak pri elastíne. Voľné radikály sú pre elastín nepriateľ číslo jeden.

Dnes, čo je super, kozmetika už bežne obsahuje mnoho kvalitných ingrediencií bohatých na antioxidanty, ale niektoré antioxidanty chránia práve elastín o niečo lepšie.

Extrakt z javorových listov

Jednou z najefektívnejších ingrediencií (čo sa týka ochrany elastínu) je extrakt z javorových listov. Ukázalo sa, že skladba antioxidantov v extrakte obsahuje aj jednu účinnú zlúčeninu (GCGs), ktorá dokáže prekaziť aktivitu enzýmov, ktoré oslabujú elastín. Naviac, extrakt z javorových listov pomáha riešiť aj problém s pigmentovými škvrnami. Na etikete extrakt z javorových listov najpravdepodobnejšie nájdete pod názvom Maple Leaf Extract.

Bakuchiol

Druhá topka, v ochrane elastínu, je bakuchiol. Bakuchiol nielenže podporuje elasticitu pokožky, ale postará sa aj o minimalizovanie známok predčasného starnutia.
Fantastické je, že bakuchiol zároveň stimuluje produkciu kolagénu. To je také bonusové 2v1. Súhlasíte? (Keď už spomínam bakuchiol, tak práve včera som objavila antiage nočné sérum – Vitabooster s bakuchiolom a s ďalšími skutočne luxusnými ingredienciami, slovenká znčka ILOVEME. Stojí za to mrknuť na ich stránku)

V kozmetike hľadajte aj vitamíny B

Niacinamidy – vitamín B3, majú schopnosť neutralizovať voľné radikály, ktoré sú príčinou degradácie kolagénu a elastínu.

Dermatológovia nedajú dopustiť ani na retinol

Podľa štúdií pravidelné používanie retinolu (vitamín A) má vplyv na formovanie elastínových vlákien a zároveň podporuje (do určitej miery) aj samotnú tvorbu tak ako kolagénu, tak aj elastínu. Keďže elastín a kolagén sa vzájomne dopĺňajú, výsledkom je pevnejšia, plnšia a pružnejšia pleť.

Nezabúdajte na vitamín C a podporte tvorbu kolagénu

Elastín a kolagén je dvojka, ktorá pracuje spolu. To znamená, že ak podporíte tvorbu kolagénu, podporíte zároveň, ako som to už spomenula vyššie, aj stimuláciu a ochranu elastínu.

Jedným z najlepších prírodných stimulantov kolagénu je vitamín C, preto ho nielenže hľadajte vo vhodnej forme v kozmetike, ale doprajte si ho aj na tanieri.

Doprajte si pestrý tanier so všetkým, čo naša (nielen) pokožka miluje, vrátane kvalitnej čokolády

Pravidelné dopĺňanie antioxidantov pomocou jedla, byliniek, ale aj korenia je tiež cesta, ako udržať elastín v dobrej forme. Plnohodnotná strava podporí prirodzený obranný systém, ktorý chráni pokožku pred voľnými radikálmi a zápalmi, čo je kľúčové pre udržanie pevnej, sviežej a pružnej pokožky.

Buďte aktívne

Aktivita a pravidelný pohyb v prírode má priamy vplyv nielen na našu postavu, náladu a vyčistenie hlavy, ale podporuje aj krvný obeh, ktorý zásobí pokožku kyslíkom a základnými nutrientami, čo má fantastický vplyv na hladinu a kvalitu kolagénu a elastínu.

A nezabúdajte na SPF

Dobré SPF nie je práve najlacnejšou záležitosťou, ale ukázalo sa, že kvalitná ochrana pred UV žiarením dokáže efektívne chrániť aj elastínové vlákna pred poškodením.

Ako som niekde v úvode napísala, viem, že som vám pravdepodobne nepovedala nič nové. Toto o antioxidantoch a vitamínoch už predsa všetky dávno vieme. Ale myslím si, že je celkom fajn si niektoré fakty stále pripomínať a zároveň ich vidieť “čierne na bielom”.

A ešte sa priznám. Napriek tomu, že ešte predtým, ako som si pripravovala materiály k článku, som už o elastíne čo to vedela. Vedela som o tom, aký má význam, ako a čím elastín podporovať a chrániť, s informáciou o veľkej sile extraktu z javorových listov som sa stretla prvý krát.

Používate alebo viete o kozmetike s výťažkami z javorových listov? Ja už teraz áno.

Čo majú spoločné Cutting Crew a beauty?

0
Spevák Nick Van Eede a gitarista Gareth Moulton skupiny Cutting Crew s úsmevom pózujú na fotku
Cutting Crew - Boisdale of Canary Wharf - 22 June 2023. Photo: Steve Ritchie

Pravdu povediac, Cutting Crew a beauty nemá spoločné v podstate nič. Alebo vlastne takmer nič. Napriek tomu, sa však chcem s vami podeliť s mojím včerajším zážitkom, pretože Nick, spevák skupiny, povedal niečo, čo si chcem vždy pripomínať. 

Včera sme spolu s manželom Stevom robili rozhovor pre PCN Magazin so spevákom (Nick Van Eede) a gitaristom (Gareth Moulton) skupiny Cutting Crew. Sú to naozaj znamenití muzikanti s nesmiernym šarmom a charizmou. Obaja už majú nejaký ten rôčik odohraný, no napriek tomu na nich vidno, že si muziku stále dokonale užívajú takým tým jedinečným mladíckym sviežim nadšením. A obaja vyzerajú naozaj skvelo.

Keď sme skončili rozhovor o hudbe, živote, plánoch a o ich priateľstve (mimochodom to, že si veria, a že sa môžu jeden na druhého spoľahnúť, už na prvý pohľad to o nich prezradí ich body language), nemohla som si odpustiť poznámku, že vyzerajú vynikajúco, a zároveň som sa opýtala Nicka, či mi prezradí tajomstvo jeho mladistvého vzhľadu.

Gareth Moulton, gitarista Cutting Crew
Gareth Moulton, gitarista Cutting Crew C – Boisdale of Canary Wharf – 22 June 2023. Photo: Steve Ritchie

Nick sa šarmantne usmial a povedal. “Milujem svoju prácu, robím to, čo ma naozaj baví, teší ma spievať a hrať. Teší ma, že moja hudba robí ľudí šťastnými, a ja zakaždým to šťastie na pódiu prežívam s nimi. Ale okrem práce viem aj oddychovať a užívam si život. Vychutnávam si chvíle s rodinou a priateľmi. Pretože byť s najbližšími je jeden z najväčších darov života. A ja viem, o čom hovorím, v živote som už spoznal, akú má strata milovaných trpkú príchuť.

Spevák Nick Van Eede a gitarista Gareth Moulton skupiny Cutting Crew
Cutting Crew (Nick Van Eede a Gareth Moulton) Boisdale of Canary Wharf – 22 June 2023. Photo: Steve Ritchie

Tieto jeho slová vo mne ešte stále rezonujú a nemôžem na ne prestať myslieť.
A áno, Nick má pravdu. Robme to, čo nás napĺňa, robme to, v čom sme dobré, robme to, čo je našim poslaním a čím môžeme spraviť seba aj iných šťastnými. Šťastie a spokojnosť sa nám odrazí v tvári a spraví nás krásnymi.

Na koncerte Cutting Crew

Mirka

Bezchybný pohľad aj v horúčave, alebo ako ostane mascara na mieste (na riasach).

0
naaranžovaná mascara, primer, púder so štetcom na drevenom podklade s náhrdelníkom ako dekoráciou

Konečne je teplo! Čo teplo, horúco!!! Ale keď je teplo, častejšie sa nám môže stať nemilá “nehoda” a my ani nevieme, ako a kedy nám mascara vytvorí na viečkach nepekné čierne machule, ktoré pokazia iným pohľad na nás. (A nám zase náladu, keď na toto malé faux pax prídeme.)

Je jedno, či máte riasy dlhé alebo kratšie, je jedno, či vaša pleť je mastnejšia alebo suchá.
V lete, keď je horúco, mascara sa môže pri troche nepozornosti otlačiť na viečka komukoľvek.

Našťastie, tieto nenáročné triky pomôžu.

Translucentný púder je váš kamarát

Mám rada translucentný púder a celkom často ho používam. Teda na moje pomery celkom často.

Translucentný púder je bezfarebný, alebo presnejšie povedané priehľadný, na pleti takmer neviditeľný púder. Jeho výhoda je, že nepridáva pokožke žiadne odtiene, ani farbu. A teraz to hlavné, prečo spomínam púder, keď píšem o maskare. Translucentný púder je navrhnutý tak, aby absorboval prebytočný ľudský maz, aby zabezpečil matné pokrytie, a aby vytvoril hladší a rovnomernejší povrch.

Keď púder zabsorbuje prebytočný “olej”, je oveľa menšia šanca, že sa farba z riasenky otlačí na viečka. Myslite na to najmä v horúcich dňoch a naneste si tenkú vrstvu púdru na horné a dolné viečka očí. Na tento účel sa bude najlepšie hodiť veľmi jemný sypký translucentný púder, ale samozrejme, poslúži aj transparentný.

Vodeodolná mascara, primer na riasy a voderezistentná mascara

Dobrá, vodeodolná riasenka je naozaj výborným riešením, ako udržať farbu po celý čas na riasach, a nie na viečkach. Vodeodolná mascara však nie je to pravé pre každú ženu. Hlavne dámy s jemnejšími a slabšími riasami by mali zvážiť, či takú mascaru použijú alebo nie, pretože odlíčiť vodeodolnú mascaru býva často trochu zložitejšie, a práve pri odličovaní sa riasy môžu poškodiť. Riešením môže byť použitie comba mascary a primeru na riasy. Vtedy sa riasy odličujú o niečo ľahšie. Ale stále myslite na to, že vodeodolná mascara, či už s primerom alebo bez, ide ruka v ruke s ozaj kvalitným odličovacím prípravkom na oči.

Alebo trochu popátrajte na internete a zadovážte si vodevzdornú (označuje sa water resistant) mascaru. Je k riasam šetrnejšia a vydrží takmer toľko ako waterproof – vodeodolná riasenka.

Pomôže aj primer, ktorý sa používa pod očné tiene

Primer pod očné tiene okrem vytvorenia hladkého povrchu tiež kontroluje a neutralizuje mastnotu pokožky na viečkach. Hladký a suchý povrch pokožky minimalizuje riziko odtlačenia farby.

Použitie primeru pod očné tiene je účinným spôsobom, ako predísť otlačeniu mascary na viečka, vyberte si ten s matným efektom.

Vedeli ste o týchto tipoch a už dávno ich používate? Alebo vás niečo prekvapilo a povedali ste si “jeeeej, aké jednoduché…..

Či sa už líčite alebo nie, užívajte si tieto horúce dni spokojne a bez starostí. 

Viete čo je púdrové obočie?

0
fotografia Miriam Ritchie autorky rozhovoru s Eva Hewitt špecialistkou na púdrové obočie
S Eva Hewitt, špecialistkou na púdrové obočie a tieť permanentný a semipermanetný make up

Rozhovor s expertkou na permanentný make up Evou Hewitt.

Pred časom som mala možnosť osobne sa zoznámiť s Evou Hewitt, veľmi šikovnou eye brow artistkou, ktorú okrem úpravy obočia nadchol permanentný a semipermanentný makeup. Evka je veľmi talentovaná a má neuveriteľne “dobré oko” pre symetriu a prirodzenosť. Ja som sa s ňou rozprávala som na tému púdrové obočie.  

Evkina úprava obočia pomocou púdrovej techniky, ma nesmierne zaujala, pretože už konečne by som rada aj ja, aspoň na čas, dala zbohom každodennému maľovaniu a domaľovávaniu obočia. 

Videla som (na našich, už teraz spoločných známych) Evkinu prácu “naživo”, a zatúžila som aj ja mať krásne rovnomerne vyplnené, obočie, ktoré bude vyzerať naozaj prirodzene. Čo-to som si o technike púdrového obočia prečítala, (zaujímala ma hlavne časť, kde sa písalo, či to bolí 🙂 a ako dlho to vydrží), a dohodla som si s Evkou termín. 

Samozrejme, že mi hneď napadlo, že ju môžem aj trošku vyspovedať a položiť jej otázky, ktoré by vás mohli zaujímať. Eva súhlasila, tak nech sa páči, tu je rozhovor, v ktorom sa dozviete čo je to technika púdrového obočia, ako prebieha, či sa treba pripraviť na bolesť ako pri tetovaní, ako dlho powder brow vydrží…… 

Evka, asi by sme na začiatok mohli čitateľkám vysvetliť, čo je púdrové obočie? Je to nová microblading technika, alebo je to niečo úplne iné? 

Púdrové obočie a microblading sú dve odlišné techniky takzvaného trvalého líčenia obočia. Vysvetlím najprv, čo je to microblading. 

Microblading je metóda, pri ktorej sa do pokožky obočia ručne, pomocou špeciálnej žiletky ako keby zarezávajú jemné ryhy pigmentu. Ryhy pigmentu imitujú (teda mali by imitovať) prirodzený rast chĺpkov.

Púdrové obočie využíva techniku povrchového rozprašovania pigmentov do pokožky pomocou elektrického pera s malinkou ihlou, ktorá je dlhá len 2 mm. Nejde sa teda do hĺbky, ako je to pri microbladingu, a preto je táto metóda k pokožke oveľa šetrnejšia. Výhodou oproti microbladingu je to, že táto metóda nezanecháva žiadne jazvy. To je v skratke taký hlavný rozdiel.

Výsledný efekt je pri púdrovom obočí iný ako pri microbladingu. Technika púdrového obočia vytvára dojem púdrom jemne nalíčeného obočia. Čo znamená, že namiesto intenzívnejšie zvýrazneného obočia microbladingom, púdrová technika vytvorí mäkší a plne zaplnený, či vyplnený vzhľad obočia. Naviac, pre púdrové obočie je charakteristický obľúbený ombré efekt (plynulý prechod farieb od tmavšej k svetlejšej), vďaka čomu je celkový dojem tváre prirodzenejší.  

Už si nám v skratke vysvetlila techniku púdrového obočia. Môžeš nám ale povedať, ako taká procedúra vyzerá a ako dlho to trvá?

Pravdaže, veľmi rada. Naozaj to nie je tak, že zákazníčka príde, pohodlne sa usadí a začneme robiť. (smiech)

  • Pred samotnou procedúrou sa s klientkou pozorne porozprávam. Opýtam sa jej na preferencie, na to, čo sa jej páči, akú farbu obočia si predstavuje, aký tvar obočia by chcela mať. Niekedy si zákazníčka praje mať farbu a tvar obočia taký, o ktorom už dopredu viem, že nebude pre ňu nebude práve najvhodnejšie, alebo z rozhovoru vyplynie, že dáma má nerealistické očakávanie. Vtedy zákazníčku nenápadne usmerním a vysvetlím jej, čo by bolo vhodnejšie.
  • Potom načrtnem tvar obočia, ktorý mi klientka odsúhlasí. Ak sa spoločne zhodneme, tak pristúpim k ďalšiemu kroku.
  • Oblast obočia vydezinfikujem, začnem rozprašovať prvú vrstvu pigmentu, čo nie je bolestivé. Potom nanesiem anestetikum, ktoré začne pôsobiť, a klientka už nič necíti. 
  • Nasleduje fáza, v ktorej už prichádzam k samotnému rozprašovaniu a rozotieraniu pigmentov do pokožky. A to je v podstate všetko.
  • Po dokončení aplikácie pigmentov dám klientke inštrukcie ako sa o obočie, hlavne prvé dni, starať. Dám jej ešte krém, ktorý sa používa od tretieho dňa po aplikácii. No a dohodneme si termín na ďalšie stretnutie, ktoré je naozaj veľmi dôležité. Druhé stretnutie zvyčajne býva po 6-8 týždňoch.   
  • Čo sa týka času, tak prvé sedenie u mňa trvá približne 3 hodiny. Asi hodinu trvá nákres a následne hodinku a pol až dve samotná práca. 

Druhé stretnutie trvá už len takú hodinu, maximálne hodinu a pol.

 Povedala si, že druhé sedenie je veľmi dôležité. Čo sa deje na druhom sedení? 

Po tých 6 až 8 týždňoch je už obočie úplne zahojené, a to je ten správny čas na to, aby som obočie mohla skontrolovať, a ak treba aj skorigovať. Niekedy sa totiž môže stať, že obočie sa “vyhojí” niekde tmavšie, niekde svetlejšie, niekde sa pigment udrží presne tak, ako treba, niekde menej. Ak je to potrebné, tak ja práve na tomto “touch up” sedení ešte dopĺňam a upravujem chýbajúci pigment. 

Zároveň na druhom sedení majú dámy možnosť rozhodnúť sa, či im intenzita obočia vyhovuje, alebo by privítali obočie tmavšie. Ak sa rozhodnú pre intenzívnejšiu farbu, tak im hneď, na tomto sedení, farbu zvýrazním. Zintenzívniť farba sa dá vždy, opačne to ale nefunguje. (smiech)  

Podľa čoho vyberáš farbu obočia?

Vždy sa snažím zachovávať prirodzenú farebnosť zákazníčky. Farbu vyberám podľa farby chĺpkov obočia, podľa farby a tónu pleti, rešpektujem podtón pleti. A podľa toho vlastne vyberiem farbu. Dávam si záležať na tom, aby obočie nebolo veľmi tmavé a nepôsobilo na tvári tvrdo, ale aj naopak, aby nebolo veľmi bledé a nevýrazné. Vždy začínam s o málinko svetlejšou farbou, ktorú môžem na druhom sedení, ak si to zákazníčka želá, “stmaviť”. Ako som už povedala, zvýrazniť farbu môžem vždy, opačne to ale nejde. 

Ako dlho sa obočie hojí? 

Obočie sa hojí zhruba 2-3 týždne s tým, že prvé dni sa zdá, že obočie je dosť tmavé. Potom sa spravia na obočí chrasty, ktoré odpadnú tak do 14 dní. Počas týchto dní je veľmi dôležité obočie vôbec nenamáčať. Maximálne, ak je to potrebné, len veľmi zľahka ošetriť vlhkým tampónom. Tiež je dôležité, aby chrastičky opadli prirodzene. 

Proces hojenia nie je nejako strašný. Na celom hojení je asi najnepríjemnejší prvý deň, keď si klientka musí zhruba každé 2 hodiny obočie pretierať vlhkým vatovým tampónom. A na tretí deň sa do obočia vtiera hojivá mastička, ktorú dostane odo mňa.  Robí sa to kvôli tomu, aby tkanivový mok tuhol pomalšie a postupne. Zabráni sa tým vytvoreniu vytvoreniu hrubej chrasty. 

Na škále od jedna do desať, kde 1 je minimálne a 10 maximálne, čo by si povedala, ako veľmi je procedúra bolestivá?

Ťažko povedať. Bolesť je relatívna a závisí od citlivosti každej osoby. Každý má inú úroveň citlivosti. 

Vo všeobecnosti môžem bolesť opísať ako miernu, podobnú škrabaniu, či miernemu páleniu. Pred procedúrou používam anestetikum vo forme (gélu) krému. Aplikácia pigmentov pomocou tejto techniky je však menej bolestivá ako pri microbladingu. 

Môžu túto procedúru absolvovať aj ženy so senzitívnou pleťou? 

Áno, môžu, ale vždy na úvodnej konzultácii sa klientky pýtam na citlivosť a reakcie jej pokožky. To mi pomôže lepšie porozumieť jej pleti. 

Pred samotnou procedúrou vykonávam skúšku citlivosti na pigment (na lakťovej jamke), aby som zistila možné alergické reakcie, alebo nežiadúce účinky. 

Zároveň každá klientka dostane odo mňa zoznam inštrukcií, ako sa o pleť starať pred procedúrou, a čomu sa pred procedúrou vyhnúť. Napríklad pred procedúrou žiaden alkohol, aspirín, 3 hodiny pred ani žiadna káva, nedoporučujem ani orálne vitamín E…..

Vyrieši púdrová technika problém riedkeho obočia? Ako budú vyzerať miesta, kde chĺpky chýbajú, pretože už nenávratne vypadli? 

Určite. Opticky sa problém chýbajúcich chĺpkov dá vyriešiť. Táto technika perfektne vyrieši problém chýbajúcich chĺpkov a to tak, že prázdne miesta sa vyplnia pigmentom. Obočie pôsobí upravene a plnšie. Vlastne ono nepôsobí, ono je upravené 🙂 🙂

Opravuješ aj chyby, ktoré zákazníčky, čo sa týka obočia, nadobudli v minulosti?  

Áno. A stáva sa to celkom často. Nie vždy sa to však dá opraviť na 100 percent. 

Ako dlho obočie upravené púdrovou technikou vydrží?

Nedá sa to jednoznačne úplne presne povedať, ale je to niekde medzi jedným rokom a pol až dvoma rokmi, ale s tým, že zhruba po roku by klientka mala prísť na tzv. Color boost, čo je vlastne také oživenie pôvodnej farby. Farba pochopiteľne, hlavne na slnku, bledne. Najúčinnejšie je chrániť pred slniečkom aj obočie. Pigmenty mierne blednú aj vtedy, keď prídu do kontaktu napríklad s chemickým pílingom, alebo nejakou kozmetikou určenou na boj proti hyperpigmetácii. Takže špeciálnu kozmetiku na pleť určite áno, ale na púdrové obočie nie. 

No a to, ako dlho obočie vydrží, záleží aj od typu pokožky, a aj od životného štýlu klientky.

Môžu sa dámy rozhodnúť, že si dajú spraviť púdrové obočie v lete? 

V podstate áno, musia však dodržať kľudový režim obočia počas prvých 10 -14 tich dní. Na mysli mám to, že ženy by mali obmedziť priame slnko, a tiež by sa nemali kúpať v bazéne a tak ďalej. Jednoducho, dámy by si nemali naplánovať letnú dovolenku počas prvých dvoch týždňov po prvom sedení u mňa. Po odpadnutí chrastičiek je dovolenka, a všetko čo k tomu patrí, OK.  

To, že si profesionálna, trpezlivá, a že si veľmi milá som si prečítala na tvojej webovej stránke v referenciách a komentároch. Ale podľa teba, čo je taká tvoja značka? Čím sa líšiš od iných?

Ako vo všetkom, aj v technike púdrového obočia sú rôzne štýly prevedenia. Ja mám rada, a preferujem štýl, keď obočie pôsobí prirodzene, keď nevyzerá ako vytlačené alebo precízne namaľované. Na obočí nevytváram ostré, výrazné, rovné hrany. Naopak, ja obočie robím tak, aby horná línia obočia bola akoby “rozpitá”, tak, ako vyzerá prirodzené vlastné obočie.

Naučila som sa metódu, ktorá vytvára dojem vzdušného a rozpitého prirodzeného obočia.    

Tiež rada dodržiavam prirodzený oblúk obočia, nerada ho mením do tvaru, ktorý je síce populárny, ale na zákazníčke by vyzeral čudne. Ono aj keď sa obočie vytvaruje do niečoho nového, a ak to aj bude vyzerať super, treba počítať s tým, že chĺpky budú stále dorastať a obočie bude treba udržiavať a častejšie sa oň profesionálne postarať.   

Evka, ďakujem za čas a rozhovor, potvrdzujem môj termín u teba, a teším sa na ďalší rozhovor s tebou o permanentnom vyplnení farby pier.

 

UV žiarenie, UV lúče a ochrana pred nimi nielen na kúpaliskách a plážach

0
Ženy šoférujúce kabriolet s otvorenou strechou chraniace si oči okuliarmi pred UV žiarením
Photo by cottonbro studio

Keď si predstavíme ochranu pred UV lúčmi v spojení s SPF, často si v mysli vybavíme obraz slnečných kúpalísk, pláží a letných aktivít. Avšak nebezpečenstvo UV žiarenia je prítomné nielen počas slnečných dní strávených pri vode alebo vonku, ale aj v každodennom živote. Neviditeľné UV lúče (alebo UV žiarenie ) nie sú vôbec také nevinné ako si myslíme.   

Hoci aj keď UV žiarenie nie je LEN zlé, a určité množstvo lúčov je pre naše telo prospešné a nevyhnutné kvôli tvorbe vitamínu D, je lepšie mať na pamäti aj jeho odvrátenú stránku. Ultrafialové lúče majú totiž významný vplyv na predčasné starnutie pleti vrátane vrások, strate elasticity, pigmentácie, a žiaľ aj k zvýšenému riziku vzniku kožného rakovinového ochorenia.

O čom vám chcem ale vlastne napísať?

Zhruba pred dvoma týždňami som si spravila radosť a dopriala som si dovolenku na Sicílii. Konečne som navštívila moju kamarátku Marcelku Vániovú, skvelú a veľmi šikovnú ženu (ak vás zaujíma líčenie, štýl a farebná typológia, mrknite do jej skupiny Armocrostyle, google celkom slušne všetko prekladá).

Cestou na Sicíliu som v lietadle sedela pri okne. Nemám veľmi rada toto miesto, oveľa radšej sedím v uličke, ale tentokrát musím uznať, že výhľad pri pristávaní naozaj stál za to.

Nebojte sa, nebudem vám písať o mojej dovolenke, ale keď som sedela pri tom okne, tak mi napadlo, že sa vás opýtam, či viete, že aj v lietadle by sme sa mali chrániť pred UV lúčmi.

Vo vysokej nadmorskej výške sú UV lúče rozhodne oveľa silnejšie a plexisklové okno v lietadle “zablokuje” len ich časť. Do vnútra lietadla sa dostane dosť veľká dávka UVA lúčov. Najrozumnejšie je, počas letu, clonou zatvoriť okienko. To sa však počas celého letu nedá, preto nezabúdajte na ozaj kvalitný SPF, a ešte lepšie, keď si nejaký čas pred letom doprajete aj extra dávku vitamínu C a Astaxanthinu. A pri dlhších letoch sa nehanbite použiť gélovú masku pod oči.

Lietame skôr výnimočne (častejšie sa držíme pri zemi 🙂), tak si myslím, že bude fajn, ak pripomeniem ešte niekoľko faktov o UV lúčoch.

Keď je vonku pod mrakom, alebo ak chcete keď je zamračené, (meteorologický stav, keď je 90 až 100 percent oblohy pokryté mrakmi), logicky znamená menej UV lúčov.

Žiaľ, len o niečo málo menej, pretože mraky zablokujú len malé percento UV lúčov. Nechránená pokožka je vystavená riziku aj pod zatiahnutou oblohou. UV lúče poškodia pokožku aj cez mraky, a dokonca vraj, podľa odborníkov, keď je polojasno ešte viac, ako keď je úplne jasná obloha (má to niečo spoločné s odrazom a uhlom lomu svetla).
Používanie SPF má teda zmysel aj vtedy, keď je pod mrakom. Hlavne keď sa chystáte na dlhší pobyt vonku.

Ako je to pri šoférovaní, alebo v práci v moderných presklených kanceláriach?

Je to podobné ako pri letoch, s tým, že okienka v lietadle sú vyrobené z plexiskla a okná ofisov na budovách, či okná v aute sú vyrobené zo skla. Hoci sklo dokáže zablokovať UVB lúče, myslite na to, že stále sú to ešte UVA lúče. Obyčajné hladké sklo prepustí zhruba 74 percent UVA lúčov.
Mimochodom, ak sa chystáte šoférovať, nezabúdajte na ruky. Tie pri šoférovaní UV lúče poškodia najviac. A ruky (spolu s kolenami) vedia kruto prezradiť vek. 😣

Na záver už vám len oživím v pamäti rozdiel medzi UVA a UVB lúčmi.

UVA lúče sú lúče s dlhou vlnovou dĺžku

  • Až 95% UVA lúčov sa dostane cez ozónovú vrstvu a dopadnú na zem, čiže potenciálne na našu pokožku.
  • Dokážu preniknúť hlbšie do pokožky, čím poškodzujú, alebo prinajmenšom ovplyvňujú nielen bunky kože na povrchu, ale aj hlbšie v pokožke.
  • Sú zodpovedné za predčasné starnutie pleti a vrásky.
  • UVA lúče spôsobujú opálenie, niekedy až spálenie. Sú hlavným typom svetla, ktoré využívajú solária.
  • Dokážu preniknúť oblakmi a časť z nich aj sklom.

UVB lúče sú lúče so strednou vlnovou dĺžkou

  • To, že majú kratšiu vlnovú dĺžku znamená, že majú dosah “len” na epidermu (vonkajšia vrstva kože).
  • UVB lúče sú vo veľkej miere absorbované ozónom, ale stále ich na zem dopadne približne 5%.
  • UVB lúče sú zodpovedné za spálenie pokožky, prispievajú k predčasnému starnutiu pokožky a rakovine kože.
  • Účinky UVB lúčov sa dostavujú niekoľko hodín po slnení alebo vystavení pokožky slnku.
  • UVB lúče nepreniknú cez sklo.

Rozdiely medzi UVA a UVB si môžete ľahko si zapamätať podľa toho, že UVA má na konci “A” čo vám v mysli môže reprezentovať Aging – starnutie, a UVB s “B” na konci si môžete zapamätať podľa anglického Burns – spálenie.

No a ešte sú tu aj UVC lúče, ktoré majú z tých troch lúčov najkratšiu vlnovú dĺžku, ale tých sa našťastie obávať nemusíme, pretože tie sa nedostanú cez “filter” atmosféry.

Dozvedeli ste sa niečo nové? Prekvapilo vás niečo? Dajte mi vedieť. ….a prajem vám bezpečné užívanie si letných dní.

Korenie pre krásu a vitalitu. Spoznajte zázračné účinky korenia (nielen) na pleť.

0
Rôzne druhy korenia rozsypané na sivom podklade v kombinácii s korením naaranžovanzm na lyžičkách.
Photo by Shantanu Pal

Možno ani neviete, že to, čo máme doma bežne v kuchyni, sú cenné poklady, ktoré nám môžu pomôcť rozžiariť pleť a posilniť organizmus. Silné a liečivé korenie nielenže premení obyčajné jedlo na lahôdku s nádhernou arómou, ale postará sa aj o jasnú a zdravú pokožku. Prečítajte si o jednoduchom, prírodnom tajomstve korenia.

Škorica

Práve mám pred sebou kapučínko, tak mi napadlo, že ako prvú spomeniem škoricu.
Škorica nielenže chutí, ale má aj fantastické účinky na pleť.

  • Obsahuje mimoriadne veľké množstvo antioxidantov, ktoré sú prepotrebné v boji proti voľným radikálom.
  • O škorici je známe, že stimuluje prúdenie krvi, čo podporuje dostatočné prekrvenie pleti. Pekne prekrvená pleť je žiarivejšia a pôsobí mladšie a plnšie.
  • Škorica tiež pomáha bojovať proti baktériám, aj proti tým, ktoré sú zodpovedné za akné.

Dopriať telu škoricu je jednoduché. Stačí ak si ju nezabudnete primiešať do jogurtu, alebo do raňajkovej kaše. Ja škoricu pridávam napríklad aj do hokkaido polievky, alebo do paradajkovej omáčky, a niekedy ju prepašujem deťom na chlieb s medom, alebo ňou mierne posypem aj pečenú zeleninu. Nechcem tu propagovať mlsky (Vlastne prečo nie? Veď život si treba aj osladiť), ale ja jednoducho musím spomenúť aj škoricové osie hniezda. Tie mám veľmi rada.

Kurkuma

Kurkuma má naozaj nesmiernu silu, a pleť ju vyslovene miluje.

  • Kurkuma má antibakteriálne a antivírusové účinky, čo pomáha pleti predchádzať tvorbe vyrážok.
  • Má silné protizápalové účinky, ktoré pomáhajú v prípade potreby pleť rýchlo upokojiť.
  • A kurkuma, tak ako aj škorica, obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré zvládajú zdolávať oxidačný stres. Čo v preklade znamená, že bojujú proti voľným radikálom, ktoré sú zodpovedné za predčasné starnutie pleti a za jej unavený výzor.

Kurkumu môžete pokojne pridávať do mnohých jedál, zeleninových alebo mäsitých a ak to s kurkumou nepreženiete, tak nikto z rodiny si to ani nevšimne.

Muškátový oriešok

Nenápadné korenie, na ktoré sa v našich kuchyniach dosť často zabúda. Čo je škoda, pretože jeho beauty benefity sú celkom pozoruhodné.

  • Muškátový oriešok sa presne tak ako škorica a kurkuma môže pochváliť s poriadnymi antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami, čo sa zíde vedieť dámam, ktoré trápia vyrážky.
  • Navyše toto korenie pomáha redukovať začervenania a opuchy. A to je zaujímavá informácia nielen pre dámy s pleťou so sklonmi k začervenaniu, ale aj pre dámy, ktoré trápia opuchnuté viečka.
  • Antioxidanty sú aj v muškátovom oriešku samozrejmosťou. Výnimočným ho robí schopnosť stimulovať rast nových zdravých buniek.

Muškátový oriešok môžete pridať napríklad do horúcej čokolády, mlieka, čaju, cereálií…. Môžete si ním okoreniť pečenú zeleninu. Výborne sa hodí na karfiol, či špenát, a môžete ho pridávať napríklad do jedál na indický spôsob.

Čítala som niekde, že ako “vedľajší účinok” muškátového orieška je to, že pôsobí ako afrodiziakum.Tu ale radšej spomeniem, že s muškátovým orieškom to netreba preháňať, pretože jeho nadmerná konzumácia, čo je podľa odborníkov okolo 10 tich gramov (jednorázovo), môže viesť k otrave, ktorá sa prejaví svrbením, nevoľnosťou, poklesom tlaku, agresivite výnimočne kóme. Menej ako pol lyžičky denne úplne stačí.

Fenikel

Ak máte senzitívnu pleť, fenikel by mal byť váš kamarát.

  • Fenikel efektívne pomáha zmierniť začervenania a upokojiť podráždenia pleti.
  • Navyše pomáha zmierniť škody, ktoré zavinilo slniečko.
  • Fenikel je tiež okrem iného prírodné antiseptikum (dezinfikuje), čo je perfektné pre mastnú a aknóznu pleť, pretože ako antiseptikum pomôže likvidovať špinu a baktérie spôsobujúce vyrážky.
  • Obsahuje vitamíny A,C a E ktoré pomáhajú s bojom proti vráskam a pigmentácii.

Feniklom si môžete obvzláštniť chuť rýb, pridať ho do rôznych zeleninových jedál. Často sa používa pri príprave rôznych čatní. Nenahraditeľný je v stredomorskej (najviac v talianskej), indickej, čínskej, ale aj vo francúzskej a nemeckej kuchyni. V našich končinách je populárny feniklový čaj.

Zázvor

Tento malý zázrak som si nechala na taký pomyselný koniec. Pomyselný preto, lebo ak by som mala spomenúť všetko korenie, vďaka ktorému je naše telo zdravšie a pleť krajšia, tak by vzniklo čítanie na niekoľko hodín.

Už po stáročia je overené, že zázvor si dokáže poradiť s mnohými neduhmi, preto vás určite neprekvapí, že toto korenie má tiež aj jedinečné beauty účinky.

  • Zázvor je mimoriadne bohatý na antioxidanty. Podľa odborných zdrojov zázvor ich obsahuje viac ako 40 druhov. Antioxidanty, ako som už písala, neutralizujú voľné radikály, ktoré sú zodpovedné za predčasné starnutie pleti. Myslím, že môžem smelo napísať, že zázvor je jeden z lídrov v antiagingu zvnútra.
  • Stojí za to spomenúť, že v kombinácii s kurkumou stimuluje produkciu kolagénu.
  • Zázvor povzbudzuje aj produkciu melanínu, čím pomáha minimalizovať intenzitu farby pigmentových škvŕn, a naopak, ten istý melanín dokáže podporiť zjednotenie farby jazvičiek, (ktoré sú po zahojení biele) s farbou pokožky. Stručne povedané, zázvor účinne tonizuje pleť.
  • Protizápalové účinky zázvoru sú na nezaplatenie ak pokožka musí bojovať proti vyrážkam, akné a začervenaniam.
  • Zázvor veľmi účinne podporuje cirkuláciu krvi, čo znamená, že vďaka krvi sa omladzujúci kyslík dostane všade tam kde má, vrátane pokožky na hlave. To znamená, že krv spolu s kyslíkom prinesie do pokožky hlavy aj vitamíny, minerály a mastné kyseliny. Tie sa postarajú o pevnejšie a vyživené vlasy.

Zázvor môžete do jedál pridať v podobe už hotového korenia, ale lepšie je ho konzumovať čerstvý. Ja ho zvyknem do jedál nastrúhať, ale manžel má radšej, ak je nakrájaný na tenké kolieska. Výborne sa hodí aj do džemov, a zaujímavo obzvláštni ovocné šaláty. Deťom môžete zázvor prepašovať do domácich sušienok alebo koláčikov.
A ešte pre nás dospelých…. zázvorový likér chutí neskutočne dobre. (sem tam si ho s manželom cuckáme úplne bez výčitiek. Veď je to medicínka 😀)