štvrtok, 25 apríla, 2024
Home Blog

Kedy si vybrať očný krém s SPF a UV ochranou, a kedy bez?

0
Mladá usmiata žena s vrstvou krému pod očami

Včera som dostala otázku, že či si myslím, že očný krém s UV ochranou je v súvislosti s anti age lepší, ako očný krém bez ochrany. Či naozaj potrebujeme SPF ko ešte aj v očnom kréme.

Na túto otázku je ťažko odpovedať kráto, jednou vetou, aj keď verte mi, naozaj sa snažím písať stručné príspevky 🙂 😉, aby som vás nezahlcovala nadmernými informáciami. Ale veď ma poznáte. Stručne a vecne mi to vyjde málokedy. 

Ale poďme k odpovedi na otázku 

Zadovážiť si očný krém s SPF môže byť niekedy naozaj užitočné a výhodné, ale niekedy to môže byť zbytočné. 

Ochrana pred UV lúčmi má (nielen) v súvislosti s anti age obrovský vplyv na stav a kondíciu pleti. Zvlášť pre okolie očí. Ochranu ľahko zraniteľnej pokožky v oblasti očí jednoducho a pohodlne zabezpečí krém s UV faktorom.  

Čo hovorí v prospech kúpy očného krému s SPF

  • Ak sa rozhodnete pre očný krém s SPF, máte istotu, že okolie očí si pred UV lúčmi chránite. 
  • Ak používate očný krém s SPFkom, máte istotu, že podvedome nevynecháte časť tváre okolo očí.
  • Očné krémy s SPF sú formulované tak, aby minimalizovali podráždenie a boli bezpečné pre použitie v okolí očí. To znamená, že je málo (menej) prevdepodobné, že by mohli spôsobiť slzenie alebo iné nepríjemné reakcie, na rozdiel od bežného SPF ochranného krému. 

Kedy je kúpa očného krému s SPF na zváženie

  • Očný krém s faktorom budete chcieť používať ráno a na večerné ošetrenie si pravdepodobne kúpite krém bez SPFka. Ono to vlastne ani tak nevadí, tie krémy nejaký čas, kým ich spotrebujete vydržia, len v poličke v kúpeľni budete mať o jeden krémik naviac. 
  • V podstate očný krém s SPF nepotrebujete ani vtedy, ak používate iný krém s ochranným faktorom na celú tvár, vrátane očného okolia. 

Je zbytočné si nanášať očný krém s UV ochranou a následne ďalší krém s UV ochranou. Použitie viacerých produktov s SPF faktorom neznamená, že sa ochranné účinky týchto produktov sčítavajú alebo zvyšujú. Ak si teda aplikujete SPF 15 očný krém a následne použijete na tvár SPF 15, nezískate ochranu SPF 30. Ochrana ostane na úrovni najvyššieho použitého SPF, teda SPF 15.

Pre koho by mohol byť očný krém s SPF-kom zaujímavý

  • Zaujímavý je hlave pre ženy s citlivou pleťou v oblasti očí. Očné krémy s SPF sú zvyčajne formulované tak, aby boli jemnejšie a bezproblematickejšie pre citlivú oblasť očí, kde by mohlo byť bežné SPF- ko pre pleť na tvári príliš dráždivé. 
  • Očný krém s faktorom je zaujímavý aj pre ženy, ktoré si chcú okolie očí pred UV lúčmi chrániť v prvom rade okolie očí. Myslím to tak, že je dobrou voľbou pre ženy, ktoré napríklad, keď nesvieti slniečko, alebo nie sú práve letné mesiace, nevenujú ochrane tváre a dekoltu pred UV lúčmi veľkú pozornosť. V každom prípade však chcú zabezpečiť ochranu očného okolia. 

Zatiaľ nie je úplne bežné denné používanie SPF na tvár a krk – aj keď by to tak malo byť, alebo používanie krémov s UV faktorom. 

  • Pre ženy, ktoré trávia veľa času vonku, napríklad kvôli práci, alebo kvôli životnému štýlu. Očný krém s UV ochranou je taká poistka, že žena podvedome nevynechá pri aplikácii SPF ka očné okolie. Z toho istého dôvodu to platí aj pre ľudí žijúcich v slnečných oblastiach. 
  • Pre ženy, ktoré majú problém s vytváraním hnedých škvŕn v okolí očí. (tiež z vyššie opísaného dôvodu).
  • Pre ľudí s históriou kožných problémov spôsobenými slnkom.

Prečo nepoužívať očný krém s SPF na noc

Samozrejme, že logicky preto, lebo v noci nesvieti slnko a nepotrebujeme sa pred UV lúčmi chrániť, lebo aj tak sme v posteli. 

Ale je tu ešte niekoľko dôvodov prečo sa vyhnúť použitiu SPF produktov v nočnej starostlivosti.  

  • Aj keď sú očné krémy s SPF navrhnuté tak, aby boli k očnému okoliu šetrné, stále obsahujú určité chemikálie, ktorých úlohou je chrániť pleť pred slniečkom. O tieto na noc nepotrebné chemikálie sú očné ochudobnené.   
  • V noci je pokožka naprogamavá na regeneráciu, menej už na ochranu. Používanie produktov s SPF s látkami, ktoré nie sú pokožke prirodzené môže spôsobiť podráždenie. Úplne zjednodušene povedané, pokožka je menej ostražitá, lebo nemusí bojovať proti nástrahám z vonkajšieho okolia, chce regenerovať a tak nemusí vyvolať ochrannú reakciu na chemické látky v SPF.  
  • SPF môže obmedziť prirodzenú nočnú regeneráciu pokožky, pretože žložky, ktoré sú podstatou SPF môžu narušiť optimálnu hydratáciu a dýchanie pokožky.

Pre večerné ošetrenie je lepšie zvoliť očné krémy, ktoré sú špecificky formulované pre nočnú regeneráciu bez obsahu SPF, alebo krémy, ktoré sú určené na dennú a večernú starostlivosť, tiež bez SPF. Tieto krémy často obsahujú zložky ako peptidy, retinol, vitamíny a hydratačné komponenty, ktoré pomáhajú obnovovať a vyživovať pokožku počas spánku bez zbytočného zaťaženia.

Ak už máte očný krém s SPF a chcete ho využiť, je lepšie ho aplikovať len počas dňa, keď je ochrana proti UV žiareniu skutočne potrebná. Na noc sa oplatí investovať do očného krému, ktorý podporí regeneračné procesy bez rizika podráždenia alebo iných negatívnych efektov.

Napísať stručnú odpoveď sa mi opäť veľmi nepodarilo, ale myslím si, že je to takto dobre, pretože už budete mať jasno v tom, či si vybrať očný krém s uv faktorom alebo bez. 

Možno vás bude zaujímať aj článok Všetko čo potrebujete vedieť o ochrane pred slniečnom

Zlato v kozmetike – zlaté tajomstvo krásy, alebo len zlatý sľub?

0
zlaté lupienky padajúce na dlaň

Zlato je už po stáročia symbolom luxusu a bohatstva, a keď sa povie zlato, tak väčšina z nás si predstaví šperky, zlatú výzdobu v chrámoch, zlaté tehly v banke….. (napríklad 🙂). Ale zlatým luxusom si už nejaký čas môžeme hýčkať aj našu pleť a telo, lebo zlato v kozmetike je dnes bežné, populárne a dostupné. Krémy, masky, beauty oleje a séra so zlatými čiastočkami sľubujú revitalizáciu a rozjasnenie pokožky, omladenie pleti a redukciu zápalov. 

Ale ako to vlastne s tým zlatom v kozmetických produktoch naozaj je? 

Zlato v kozmetike

Aj keď zatiaľ neexistuje veľké množstvo výskumov, je potrvrdené, že zlato má antibakteriálne, terapeutické a do určitej miery aj antioxidačné účinky. Je tiež dokázané, že zlato fantasticky spolupracuje s niektorými ingredienciami, ktorým pomáha zvyšovať ich efektivitu. Je dokázané, že má pre pleť upokojujúce účinky. Naďalej sa skúma, či zlato je schopné zlepšovať pružnosť pokožky, stimulovať produkciu kolagénu, minimalizovať vrásky. Jednoducho, naďalej sa skúma, ako to je s jeho anti age vlastnosťami.  

Toto všetko, čo som zatiaľ o zlate napísala je, ale aj nemusí byť pravda, pretože v kozmetike nie je zlato ako zlato. So zlatom v kozmetických produktoch sa môžeme stretnúť v jeho pevnej podobe, ktoré v produkte voľným okom vidíme alebo nie, a vo forme koloidného zlata. Aký je medzi nimi rozdiel a čo môžeme od ktorého čakať? 

Zlato v kozmetike v pevnej podobe

  • Zlaté šupinky

Aj keď šupinky, alebo lístočky zlata rozptýlené v oleji alebo v géli vyzerajú naozaj luxusne, nie sú primárnym zdrojom anti-aging účinku. V produktoch majú skôr estetický, dekoratívny účel vyvolávajúci pocit luxusu, a hoci ich účinok môže byť viditeľný, býva len dočasný. V podstate ide o rozjasnenie pleti pomocou odleskov zlata. Účinok lístočkov zlata je viac kozmetický, dočasne viditeľný, ako terapeutický.  

  • Zlaté častice viditeľné voľným okom 

Zlato (v kozmetike) v pevnej podobe môže mať aj formu malých zlatých častíc, ktoré poskytujú pleti zlatý lesk, alebo odlesk. Tiež majú skôr estetický než anti age alebo terapeutický efekt. 

  • Zlaté pigmenty

V dekoratívnej kozmetike sa používajú voľným okom viditeľné zlaté pigmenty, ktoré vytvárajú zlaté odlesky za účelom rozjasnenia líčenia a celkovo rozjasnenia pleti. 

  • Zlaté nanokryštály a nanolamináty a guľaté (sférické) častice zlata

V kozmetike sú populárne nanokryštály, nanolamináty a sférické častice zlata. Sú to drobné čiastočky zlata, v pevnej podobe. Nanokryštály majú kryštalický tvar v rôznych geometrických tvaroch, nanolamináty sú zase tenké vrstvy zlata a spherical častice majú tvar nano gule alebo sféry. 

Nano formy zlata voľným okom v produkte nevidieť, avšak produkt, ktorý nano častice  obsahuje, vytvára na pleti jemný zlatý odlesk, a ten už viditeľný je. To je najbežnejšou príčinou, že pleť po použití kozmetiky so zlatými neviditeľnými nano časticami pôsobí žiarivejšie a mladistvejše. 

Nanokryštály zlata v kozmetike, na rozdiel od lupienkov a častíc, ktoré sedia na povrchu pokožky, dokážu preniknúť aj do hlbších vrstiev kože, kde pôsobia terapeuticky, a kde vytvárajú (mali by) anti age benefity. Napríklad zlaté častice pomáhajú znižovať zápaly, môžu poskytovať antioxidačnú ochranu, môžu prispieť k podpore, ochrane a regenerácii buniek, pomáhajú s hydratáciou. Čo je celkom dosť. 

Koloidné zlato

Koloidné zlato, je forma zlata, kde sú zlaté nano až mikro častice rozptýlené a stabilizované v tekutom prostredí.  V kozmetickom priemysle sa koloidné zlato používa ako aktívna zložka, ktorá ošetruje, hydratuje a chráni pokožku. Hoci zlato má aj antioxidačné účinky, nedokáže nahradiť antioxidanty, ako sú napríklad vitamín C, alebo resveratrol, či kyselina felurová…. Ak  produkt spolu s koloidným zlatom v kozmetike neobsahuje aj antioxidanty, tak je dobré ich doplniť. 

Nano častice zlata, či už koloidného alebo v pevnej podobe, dokážu podľa niektorých výskumov urýchliť procesy hojenia, pomáhajú zvyšovať cirkuláciu krvi a pôsobia antisepticky a zároveň tiež majú už spomínané hydratačné, ochranné a regeneračné účinky. 

Čo je ešte užitočné o zlate v kozmetike vedieť

Aby sa zlato dostalo do hlbších vrstiev pokožky, kde začne účinkovať, obvykle potrebuje k sebe “nosič”, ktorý ho tam dopraví. Na “distribúciu” zlata sa často využívajú panenské oleje, lipozómy, peptidy, alebo aj rôzne stabilizátory, kroré čiastôčky zlata na seba naviažu a prinesú tam, kam treba. Panenské oleje v INCI spoznáte hravo, to ostatné može mať napríklad názov “Phospholipids”, “Lecithin”, “Lamellar Nanoparticles”. (hlavne ten Lecithin je v kozmetike veľmi užitočný)

Bonusom cesty zlata pomocou nosičov do hlbších vrstiev pokožky je to, že vďaka zlatu, alebo lepšie povedané spolu so zlatom, do pokožky ľahšie preniknú aj ďalšie aktívne ingrediencie. Teda zlato je takým druhotným nosičom aktívnych látok do pleti. 

S akými ingredienciami si zlato rozumie najlepšie, a s ktorými nie?

Vhodným “parťákom” pre zlato v kozmetike je kyselina hyalurónová, vitamín C, ceramidy a peptidy. 

Zlato tiež optimalizuje, alebo zosilňuje účinky vitamínov a polyfenolov a tiež pomáha stabilizovať emulzie v kozmetických produktoch. 

Naopak, kombinácia zlata s AHA, BHA a PHA kyselinami, benzoyl peroxidom, alebo retinolom, môže vyvolať nežiaducu reakciu pokožky. 

Pre koho nebude kozmetika so zlatom to pravé

Aj keď sa zdá, že zlato v kozmetike je bezpečné, stabilné a čisté, nie je vhodné pre ľudí, ktorí majú alergiu na kovy. Špeciálne nie je vhodná pre dámy, ktoré majú mimoriadne citlivé očné okolie.

Existujú aj určité obavy ohľadom používania nanočastíc v kozmetických produktoch z dôvodu, že nanočastice by sa mohli dostať do krvného obehu a ukladať sa v tele. Väčšina vedeckých dôkazov však preukazuje bezpečnosť používania nanočastíc zlata, ale stále nie je jednoznačné, či sa nanočastice zlata, ktoré sú stabilné a nerozpúšťajú sa ani vo vode ani v iných telesných tekutinách, nemôžu dostať do orgánov a tkanív a hromadiť sa v nich. Nie je tiež jasné, či prípadné hromadenie zlata v tkanivách by mohlo mať negatívny vplyv na zdravie.  

Na čo si dávať pozor pri kúpe kozmetických produktov so zlatom, v čom by mohol byť problém

  • Skontrolujete si zoznam všetkých ingrediencií, zistite či produkt neobsahuje niečo, na čo vaša pleť môže reagovať zle. 
  • Skontrolujte si, akú formu zlata výrobok obsahuje. Zlaté častice sa v INCI označujú ako Gold (CI 77480) alebo Gold Nano, Gold Leaf, Gold Powder, Colloidal Gold, nanolamináty sa označujú Lamerall nanoparticles. 

Ak sa dá, overte si koncentráciu zlata. Vysoká koncentrácia zlata v kozmetike môže mať rýchlejšie a silnejšie účinky, ale môže spôsobiť aj neželané reakcie. Výrobca však bežne spotrebiteľa o koncentrácii zlata v produkte neinformuje. Tu sa treba spoľahúť na dôveryhodnosť predajcu a možno aj cenu.     

  • Za mňa to najhlavnejšie je, že ak sa rozhodnete pre kozmetiku so zlatom, kupujte si ju od spoľahlivého výrobcu, ktorý má skúsenosti a kde je predpoklad, že bude mať primerané vybavenie na výrobu “zlatej” kozmetiky. 

Pri výrobe zlatej kozmetiky sa musí zlato v kvapaline absolútne rovnomerne rozptýliť.  Rovnomerné rozptýlenie zlatých kúskov je kľúčové. Len tak sa môžu docieliť  želané účinky. Na to, aby sa to dosiahlo, je potrebné zabezpečiť dôkladnú homogenizáciu (rozptýlenie čiastočiek do tekutiny pomocou silných mechanických síl). Okrem rozptýlenia, výrobca musí zabezpečiť potrebnú stabilizáciu zlatých kúskov, čo znamená, že je potrebné zabezpečiť to, aby sa čiastočky po čase nezlúčili opäť dokopy, alebo aby nespadli na dno kontajnerika, téglika, či fľaštičky. Počas celého procesu výroby sa musí dodržiavať a kontrolovať  teplota, tlak a rýchlosť miešania. Seriózny výrobca by mal byť podľa mňa jeden z rozhodujúcich faktorov, ktorý by mal ovplyvniť rozhodnutie pri kúpe produktu. Kozmetika so zlatom nie je lacný špás.

Čo na záver? 

Kozmetika so zlatom sľubuje a ukazuje sa, že aj plní veľa. Určite má niečo do seba. Avšak zatiaľ neexistujú relevantné štúdie, ktoré by porovnávali účinky zlata s účinkami “bežnejších” potentných anti age ingrediencií. Jednoducho povedané, zatiaľ nevieme, či zlato v kozmetike naozaj dokáže spraviť viac, ako iné, efektívne, bezpečné a často aj lacnejšie ingrediencie. Ja osobne som k zlatu v kozmetike trochu skeptická.

Prebiotiká a probiotiká v kozmetike. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

0
zväčšená fotografia mikroorganiznov

Do sveta kozmetiky vstúpili probiotiká a prebiotiká, ktoré sľubujú zmenu prístupu k starostlivosti o pleť. Výsledky suverénne presviedčajú, že o pro a pre biotikách v kozmetike, budeme počuť oveľa viac. 

Nie je prekvapením, že kozmetika, ktorá sa môže pochváliť, že obsahuje pre a probiotiká, má rastúcu popularitu.

Význam probiotík spočíva v ich schopnosti podporiť zdravie a rovnováhu mikrobiómu pokožky. Mikrobióm je ekosystém mikroorganizmov, ktoré sa nachádzajú na povrchu pokožky, a jeho rovnováha je dôležitá pre zachovanie zdravej pleti. 

Ak sa zaujímate o nové prístupy k starostlivosti o pleť, určite ste zachytili, že niektoré kozmetické produkty obsahujú populárne prebiotiká a/alebo probiotiká.

Probiotiká v kozmetike môžu zabezpečiť

  • rovnováhu mikrobiómu pleti, čím sa znižuje riziko vzniku problémov ako akné, ekzémy alebo podráždenie pokožky.
  • Znižujú zápaly a začervenania.
  • Posilňujú kožnú bariéru, čo je dôležité pre udržanie optimálnej úrovne hydratácie a ochrany pleti pred vonkajšími podnetmi. 

Aj keď prebiotiká a probiotiká majú majú podobný názov, ich význam a účinok je odlišný. Poďme si veľmi stručne vysvetliť aký je medzi nimi rozdiel. 

Čo sú probiotiká, a aká je ich funkcia

  • Prebiotiká sú živé mikroorganizmy, samotné baktérie, alebo celé rody, či kmene mikroorganizmov žijúcich na pokožke.
  • Prispievajú k rovnováhe mikrobiómu pokožky, podporujú jeho vitalitu a rast. 
  • Probiotiká používané v kozmetike sú napríklad Lactobacillus alebo Bifidobacterium.

Čo sú prebiotiká, a aká je ich funkcia

  • Sú to zložky, ktoré podporujú rast a aktivitu prospešných mikroorganizmov. Prirovnám to ako keby k potrave pre probiotiká. 
  • Prebiotiká podporujú rast “dobrých” baktérii na povrchu pleti a zároveň potláčajú negatívne stavy pokožky. 
  • Prebiotiká v kozmetike môžu predstavovať rôzne druhy cukrov, ako napríklad známy Inulín, Fructooligosacharidy a Oligosacharidy. 

Takže ak to zhrniem, tak probiotiká sú samotné živé mikroorganizmy, ktoré priamo prispievajú k rovnováhe mikrobiómu, a prebiotiká sú substancie, ktoré sú potravou pre probiotiká, čím podporujú ich rast a životaschopnosť. 

Nech vás nepomýli, ak v popise produktu sa stretnete so slovom postbiotic. Nejde o preklep. 

Postbiotiká sú vlastne akoby kúsky, alebo lepšie povedané, metabolické produkty niektorých probiotických baktérií. Sú výsledkom metabolických procesov, života a aktivity samotných probiotík, ale samotné postbiotiká už nie sú živé organizmy, také ako sú probiotiká. 

Postbiotiká majú rovnako pozitívny efekt na mikrobióm pokožky, ako samotné probiotiká, len “pracujú s iným materiálom”, a nie sú to už živé organizmy. 

Postbiotiká určite poznáte veľmi dobre. Sú to tak často spomínané napríklad peptidy, enzýmy a kyseliny, ktoré posilňujú, hydratujú, uzdravujú, regenerujú a ochraňujú pokožku.  

Zdá sa, že probiotiká a prebiotiká predstavujú novú éru v kozmetike, ktorej záleží na podpore životachopnosti pokožky. V kozmetike, ktorej cieľom nie je len estetika, ale aj zdravie pleti. A zdá sa, že starostlivosť o pleť založená na princípoch pre a probiotík, sa čoskoro stane investíciou nielen do krásy a mladosti, ale aj investíciou do vitality pokožky.

Parfum, vôňa osobnosti a dôverných príbehov

0
Parfumy poukladané na stole so šuplíkom

Podľa mňa parfum je oveľa viac, ako len vôňa. Vône, to sú spomienky, to sú príbehy, pomocou vône vyjadrujeme seba, svoj štýl, vôňa ovplyvňuje sebavedomie a náladu. Avšak vybrať si parfum nie je celkom jednoduché. Je to taká menšia alchýmia.  

Ako to vlastne s parfumami a ich výberom je, som sa porozprávala s Veronikou Jančovou, odborníčkou vo svete vôni.

Myslím si, že nie som jediná, ktorá sa v parfumérii bezradne prechádza so snahou vybrať si peknú vôňu, takú, ktorá je “vyrobená pre mňa”. Musím sa priznať, že mne to s výberom vôni veľmi nejde. S výberom parfumu vždy zápasím, strácam orientáciu a často trafím vedľa. Preto som veľmi rada, že som mala možnosť pripraviť rozhovor s Veronikou a položiť jej niekoľko otázok, ktoré budú, myslím, zaujímať aj vás. Vitaj Veronika.

  • Veronika, môžeš nám na úvod poradiť, čo si ujasniť, keď sa rozhodneme kúpiť si parfum? Viem, že existujú kategórie vôní, a že sa mám rozhodnúť podľa toho, čo sa mi páči, ale čo si mám predstaviť pod názvami orientálna, ovocná, drevitá a citrusová vôňa? 

Nie je práve najjednoduchšie opisovať vône slovami, ale pokúsim sa typy vôní opísať tak, aby si čitateľky vedeli vôňu v mysli vybaviť. 

Vône sú roztriedené do rodín, pričom názov každej rodiny nesie rodové meno najviac dominantnej zložky alebo zložiek celej kompozície. Čiže v drevitej vôni prevládajú tóny dreva a najvýraznejší tón môže byť podobný vôni nového nábytku, alebo čerstvo zrezaných stromov. 

Kvetinové parfumy voňajú po kvetoch, v kožených parfumoch milovníčky módy ucítia povedomú vôňu nových topánok či kabelky. 

Citrusové voňavky voňajú citrusmi, ovocné ovocím, aromatické zasa intenzívnou zeleňou a bylinkami.

Zvláštnou kapitolou sú cyprusové alebo tzv. chypre parfumy. Tvorí ich mix tónov, ktorých súhra dáva dokopy výraznú vôňu cyprusov (štíhlych ihličnatých stromčekov). Ak viete, ako vonia tuja, tak táto rodinka má veľmi podobný švih.

Poslednou skupinou sú orientálne parfumy, u ktorých sa v súčasnosti preferuje používanie pojmu ambrové a pripomínajú závan z obchodu s ezoterikou. Omámi vás teplá a zmyselná aróma santalového dreva, vanilky, korenín, živíc používaných ako kadidlo a vonných tyčiniek s výraznými tónmi kvetov, ako napríklad jazmín. Vôňa ambrového tónu samotného je ako tón živice, ľudovo povedané smola zo stromu.

Týchto rodín je v skutočnosti oveľa viac. Viaceré z nich sa prelínajú, alebo môže názov rodiny zahŕňať konkrétnu dominantnú zložku. Parfumy môžu byť kvetinovo-ovocné, aromatické drevité, ale aj kvetinovo-zelené, ambrovo-vanilkové, drevité korenisté… Na týchto príkladoch vidíme snahu výrobcov vyhovieť želaniam zákazníkov a vytvárať zložitejšie zaujímavejšie vône.

  • Vysvetlíš nám presne, čo sú to fragrance notes, a čo je dôležité o nich vedieť? A ktorej časti by sme mali venovať najväčšiu pozornosť, aby sa nám vôňa páčila? Asi to nebude top note a prvý dojem, alebo sa mýlim?

Podobne, ako dobrá hudba, aj vôňa je spravidla zložitejšia a tvorí ju viacero „fragrance notes“, teda vonných tónov (alebo nôt). 

Niektoré vône sú nemenné, tie sa nazývajú lineárne. Tak, ako voňajú na začiatku, rovnako pokračujú a končia. Až kým sa úplne nestratia. 

V oveľa početnejšej skupine parfumov ale budete poznať skôr tradičnú pyramídovú štruktúru, teda rozdelenie na vrchné tóny (úvod), stredné tóny (alebo tóny srdca) a základ.

Začneme zhora.

Úvod je pomerne prchavý. Jeho trvanie je individuálne, no spravidla sa nezdrží dlhšie než 15 – 30 minút. Aj kvôli tomuto sa neodporúča kúpiť parfum podľa prvého dojmu. Nemusí sa to vyplatiť. Ak by sme vonnú kompozíciu porovnali s pesničkou, úvod bude chytľavá časť, ktorá buď vyvolá záujem alebo nie. Občas možno ešte v pesničke zaznie, no len ako taká ozdôbka. 

Napríklad tóny korenia v úvode zvyknú vôňu rozvibrovať pri každom vašom pohybe. Cyklámen, melón, uhorka sú takzvané akvatické a dávajú pocit sviežosti obláčika z kvapiek vody. Skrátka akoby ste vyšli zo sprchy.

Srdce je hlavný motív a refrén, podľa ktorého pieseň a rovnako parfum vždy spoznáte. Ak sa výrobca rozhodne pridať k parfumu mladších súrodencov (nové variácie), aby súrodenci zapadli, ich vonná pyramída býva inšpirovaná srdcom predošlej vône. Srdce začnete poznávať až potom, keď vrchné tóny z veľkej časti vyprchajú a najintenzívnejšie, ho budete vnímať zhruba 2 – 4 hodiny.

Základ sú pomyselné basové tóny, ktoré dávajú rytmus, hĺbku a zaznievajú takmer počas celej piesne. Rovnako ako v pesničke, aj v parfume môže byť základ veľmi silný a výrazný, ale aj jemný. Najväčšia pozornosť by teda mala patriť tónom srdca a základu. Sú to práve tieto tóny, ktoré tvoria celkový dojem a udávajú charakter, ktorý sa vám na vôni môže/nemusí páčiť. 

Tóny základu zvyčajne vydržia najdlhšie. Celé hodiny a niekedy aj celý deň. Ak teda viete, že vám niektoré konkrétne tóny vadia (niekomu nemusí sedieť pižmo, niekomu zasa ambra) a práve tieto tóny radia parfum do určitej rodiny, nespoliehajte sa na zvyšok pyramídy a radšej pohľadajte favorita v inej rodinke.

  • Zaujímavé. Takže na nákup novej vône potrebujeme hlavne čas. Ako by sme mali testovať vône? Marí sa mi, že nos vie rozlíšiť v krátkom čase len 3-4 vône, a potom by sme sa už vraj nemali spoliehať na naše zmysly. Je to tak?

Na testovanie každej vône, aj na rozhodovanie, si nechajte vždy dostatok času. Ak sa aj rozhodnete striekať vône na papieriky, nikdy neovoniavajte viacero papierikov v krátkom čase po sebe. Na netrénovaný nos sú 3 – 4 vône už naozaj dosť na jednu návštevu obchodu. 

Môj tip: Keď sa chcem zoznamovať s viacerými novinkami, idem do parfumérie vždy s pohárikom kávy. Takáto jednodruhová vôňa ingrediencie môže byť pomyselný „kalibračný bod”, ku ktorému stačí medzi čuchaním papierikov občas privoňať. Je dosť výrazná, aby vymazala posledné vnímané vône, a zároveň dosť jednoduchá na to, aby mi pomohla pomôcť opäť začať rozlišovať vône komplikované.

Keď už máte v užšom „papierikovom“ výbere favoritku, ideálne je zoznámiť sa s celou jej skladbou, a vôňu na sebe nechať pôsobiť až do konca. Alebo čo najdlhšie. Nastriekajte si ju na zápästie a pokojne si odíďte vybaviť ďalšie nákupy. Aspoň otestujete v teréne jej výdrž i to, ako sa bude šíriť v priestore. Angličtina má pre charakter tohto obláčika pekné slovo „sillage“. Ja by som to popísala takto. Buď sa bude vôňa držať pri tele, pôjde za vami ako hodvábny šál, alebo ako pluh a každého človeka pred vami i za vami odrovná.

Správanie vône je naozaj celé len o chémii a fyzike. Budete sa čudovať, ale ešte aj to, čo jeme a akú hormonálnu hladinu máme, z časti vplýva na to, ako voniame. Každý človek má iný životný štýl, inú teplotu, inak prekrvenú pokožku, iný typ pleti a iné zloženie telesných tekutín, ktoré tiež so zložkami vône nejakým spôsobom reagujú. Buď sa vytvorí harmónia alebo nesúlad. Niektoré tóny potrebujú na svoje rozvinutie a šírenie naokolo viac tepla, iné zasa menej. Inak vyznie sladká vôňa na tele dámy s večne studenými rukami, a inak na dobre prekrvenom teplom zápästí. Preto ak si chcete nájsť svoju „signature“ vôňu, treba testovať poriadne.

  • Čo to znamená, keď sa povie ťažká vôňa, a naopak?

Ťažká vôňa je spravidla taká, z ktorej môže ľudí v okolí rozbolieť hlava. Je to ten už spomínaný pluh. 🙂 Pomerne problémové tóny v parfumoch môžu byť tóny korenia, kože, pižma, ambry (pozor, nemýliť si vôňu ambry a ambergrisu), vyslovene sladké i výrazné kvetinové tóny (hlavne jazmín, ľalia, konvalinka, orgován, hyacint, fialka, ylang-ylang).

Niekedy však ani nejde o samotné tóny ako o ich koncentráciu a rýchlosť, akou sa z tela odparujú. Vonné zložky totiž tvoria prchavé látky, ktoré spravidla neznášajú teplo. Čím je teplejšie a čím viac máme prekrvenú pokožku, tým rýchlejšie sa uvoľňujú a plnia každý priestor. V tom priestore však nemusíme byť sami. Mali by sme byť preto k sebe láskaví a rešpektovať určité hranice.

  • Opíšeš nám základné rozdiely medzi 7 typmi parfumov? Mám na mysli perfume, eau de Parfum, Eau de Toilette, Perfume oil, Eau Fraiche, Eau De Cologne, Body Mist, a kedy si ktorý typ vybrať. 

Ak sa bavíme o vôňach ako takých, a chceme rozprávať spisovne, je úplne v poriadku používať slovo „parfum“ (nie „parfém“, lebo to je české slovo). Pokiaľ by však prišla reč na koncentrácie vo svete vôní, alebo by sme chceli dať/prijať odporúčanie na nejaký konkrétny produkt, slovo Parfum predstavuje najkoncentrovanejšiu vôňu s 15 – 40 percentami vonných látok.

Ďalej v „(ne)oficiálnom“ triedení nasledujú parfumované vody s 8 – 15 percentami, toaletné vody s 4 – 8 percentami a kolínske vody, kde sa koncentrácia pohybuje okolo 3 – 5 percent. 

Menej typické vonné výrobky sú vody po holení s 2 – 4 % a Eau Fraiche s 1 – 3 % vonných látok. Do sveta vôní a kozmetiky ďalej patrí parfumovaný olej, telový sprej, telový závoj (body mist), vlasová hmla (hair mist) a Eau de Soin (osvieženie tela s hydratáciou, ktoré môže byť v podstate aj telovým sprejom alebo závojom) s naozaj len kvapkou vonnej esencie.

Od správne zvoleného parfumu väčšinou čakáme celodennú výdrž, správne zvolená parfumovaná voda môže vydržať 3 – 6 hodín, toaletná voda menej (2 – 4 hodiny). Schválne zdôrazňujem správnosť voľby. Na triedenie a s ním súvisiacu výdrž sa nemožno spoliehať. Ani neexistuje žiadne pravidlo, ktoré káže výrobcom držať sa nejakých číselných limitov. Niektorý výrobca môže priniesť na trh toaletnú vodu s väčšou koncentráciou vonných tónov, než má parfum iného výrobcu. Ako som spomínala, rozhoduje chémia a fyzika. Nie čísla.

  • Ako a kde si máme nastriekať (alebo natrieť) parfum? 

Coco Chanel povedala, že každá žena sa má navoňať tam, kde túži byť pobozkaná 🙂. Lepšiu radu vám asi nedám. Takmer každý z nás si strieka vône na miesta, kde najviac pulzuje krv, pretože práve pulz uvoľňuje vône. Čiže na zápästia, krk a/alebo dekolt. Parfumovaný olej ponúka väčšiu variabilitu, keďže sa spravidla natiera. Trošku si môžeme dať aj na lakťové jamky, spánky a oblasť za ušami. Môj tip na leto sú podkolenné jamky a členky. A pohyb. Ten tiež rozprúdi krv.

Rozhodne sa vyhnite bežným zlozvykom. Prvým je striekanie vône na telo pár minút po horúcom kúpeli/sprche. Tým druhým je trenie zápästí o seba, za účelom prenosu kvapiek z jednej ruky na druhú. Vôňa síce zdanlivo lepšie vsiakne, no teplou vodou a trením rozprúdená krv zároveň spôsobí aj jej zbytočne rýchle odparenie. Chceme predsa trvácnosť, nie?

  • Ako dlho trvá, kým parfum zostarne? Môžeme spraviť niečo, aby nám parfum vydržal čo najdlhšie? 

Trvanlivosť výrobku je daná koncentráciou vonných zložiek, alkoholu, vody + externými faktormi. Čím viac vody (vo flakóne i mimo neho), svetla a teplotných výkyvov, tým kratšia trvanlivosť. Z toho potom vyplýva aj moja rada k skladovaniu. Veľa žien vystavuje svoje parfumy na obdiv v kúpeľni na poličke, čo je to najhoršie miesto, aké možno zvoliť. Vlhkosť a občasné teplo (i svetlo, ak je nablízku okno) rýchlo dokončí svoje dielo skazy. Ani miesto na toaletnom stolíku pri okne a chladničke nebude to pravé. Najrozumnejšie je parfum držať v tme, trebárs aj v originálnej krabičke, a na mieste s čo najstabilnejšou teplotou. 

Dobre skladovaný parfum môže vydržať aj 6 – 10 rokov, parfumovaná voda polovicu. Toaletnú a kolínsku vodu si (až na pár výnimiek) spravidla nekupujeme na dlhšie než 2 – 3 roky. Potom sa jej farba zmení a podľa toho poznáme, že už nie je vhodná na použitie.

  • Čo si myslíš, Veronika. Je lepšie, ak žena ostane verná jednej značke a parfumu takmer celý život, alebo podľa teba je lepšie parfum prestriedať? 

Je podľa mňa v poriadku byť verná značke alebo vôni. Vôňa môže byť pre niekoho doslova ako podpis. Keď niekomu z vašich blízkych sadne a prejde poza váš chrbát, spoznáte ho po čuchu a hneď máte príjemný pocit. Tak isto môžu iní ľudia vnímať vás.

Za rozumné naopak nepovažujem lipnúť na silnej vôni a nosiť ju všade. Aj tam, kde to vhodné nie je. Ak sa vám páči nejaký typ vône, vždy sa dá nájsť aj jej jemnejšia alebo intenzívnejšia verzia. Pokiaľ takú daná značka nemá, obzrite sa v ponuke iných značiek. Voňavý svet je bohatý a vždy sa dá nájsť vhodná alternatíva. Ja osobne používam na výnimočné príležitosti, keď chcem žiariť, aj silnejšie parfumy. Aby som nesplynula s davom.

Mať vo výbave vône z rozličných rodín a rôznych koncentrácií môže byť výhoda. Môžete si ich striedať podľa počasia, nálady i ročných období. V zime na ľuďoch najlepšie vynikajú parfumy s teplým základom, pretože ich neprebije chladný vzduch. V lete naopak svieže tóny pekne kontrastujú s horúcim vzduchom. Ale každý človek má iné preferencie. Ak vôňa naozaj sedí, nič vám nebráni ju nosiť celoročne a po celý život. Pokiaľ sa, pravda, neprestane vyrábať. 

Ďakujem Veronika za tvoj cenný čas a rozhovor,  ale hlavne ďakujem za cenné rady, ako lepšie porozumieť vôňam a za návod, ako si vybrať správny neviditeľný doplnok, ktorý vyjadrí môj štýl. Nabudúce, keď sa vyberiem do parfumérie, už budem odvážnejšia. Ešte raz vďaka.  

Kto je Veronika Jančová?  

“Svet kozmetiky a vôní ma láka odkedy si pamätám, a nikoho v mojom okolí neprekvapilo, že som sa rozhodla pre profesiu farmaceutického laboranta, ktorý ma k obom svetom veľmi blízko. 

Za mnou je zhruba 6 rokov práce v lekárni, rok práce externej redaktorky (rubrika o kozmetike a zdraví), roky venované blogu s rovnakou témou, potom viac ako 7 rokov práce v online parfumérii. Dnes som opäť v online lekárni, kde sa venujem písaniu blogových článkov a odborných popisov k produktom. V tomto úžasnom svete sa stále cítim ako ryba vo vode, a asi ma nikdy neprestane fascinovať.”

Viete čo funguje na akné?

0
žena si ošetrujúca si pleť

Akné ! Určite súhlasite, že ošetrenie a liečenie aknóznej pleti nie je práve najjednoduchšie. V snahe zbaviť sa akné, ženy často musia hrať hru na pokusy, omyly a vytúžené víťazstvá. Niektoré omyly v živote akceptujeme a často sa dá z nich poučiť. Ale s chybami, ktoré sa týkajú ošetrenia pleti, je najlepšie si vôbec nezačínať.

Čo s akné, ako ošetrovať aknóznu pleť

Aj pri aknóznej pleti platí, že dôležité je pleti rozumieť, sledovať jej reakciu, správne určiť nároky pokožky, jej kondíciu a typ, a podľa toho si vyberať kozmetiku.

Je viac druhov akné a každý druh akné pleť potrápi s väčším alebo menším rozdielom. Ale takmer vždy pri akné pleť čelí niekoľkým výzvam naraz, ktoré musí zvládnuť. Pleť trápi

  • Nadmerná tvorba kožného mazu
  • Upchaté póry
  • Zápaly
  • Hrbolčeky
  • Vyrážky s bielymi hlavičkami
  • Čierne bodky

Zvládnutie akné si vyžaduje premyslenú voľbu kozmetiky s obsahom ingrediencií, ktoré aknózna pleť potrebuje. Zároveň je dôležité dať pozor, aby ingrediencií bojujúcich proti akné (alebo ich koncentrácia) nebolo veľa alebo málo. Treba myslieť aj na to, že to, čo pomáha pri zapálených vyrážkach, nemusí zaberať na tie nezapálené.

S akné to naozaj jednoduché nie je. Ich liečba často zlyháva práve kvôli nesprávnemu alebo nedostatočnému zadefinovaniu druhu akné a typu pleti.

Ako sa o aknóznu pleť starať, a na ktoré ingrediencie sa zamerať

ČISTITE SI PLEŤ S KOZMETIKOU URČENOU PRE AKNÓZNU PLEŤ.

Čistenie pleti je prvý a dôležitý krok v starostlivosti o aknóznu pleť. (Viac sa asi hodí napísať v boji s akné). Kozmetika na čistenie pleti má byť šetrná, bez póry upchávajúcich ingrediencií, a hlavne mala by obsahovať ingrediencie, ktoré dokážu bojovať s akné baktériami. Súčasťou produktu na čistenie by mohli (mali) byť napríklad:

  • Kyselina salicylová (Salicylic acid). Koncentrácia kyseliny by mohla (mala) byť tak okolo 0,5% (pre porovnanie BHA píling jej obsahuje zvyčajne 2%). Kyselina salicylova zničí akné baktérie a vyčistí póry.
  • Šalviový extrakt (sage extract) ukľudňuje podráždenie a pomáha predchádzať vysušovaniu okolia vyrážky.
  • Provitamin B5 (panthenol, alebo aj Dexpanthenol) pomôže regulovať produkciu mazu v pokožke.
  • Benzoyl peroxide. Benzoyl peroxide bojuje proti akné baktériam a zároveň hlboko v póroch rozpúšťa kožný maz, ktorý sa rozpustený ľahšie dostane na povrch pokožky. Benzoyl peroxide však nie je práve najvhodnejšia ingrediencia pre senzitívnu pokožku.
POKOŽKU PO VYČISTENÍ TONIZUJTE A VYROVNÁVAJTE JEJ PH POMOCOU TONEROV ALEBO HYDROLÁTOV.

Toner by mohol (mal) obsahovať napríklad

  • Výťažok zo zeleného čaju. Zelený čaj upokojuje vystresovanú pokožku, kontroluje produkciu kožného mazu, a zároveň útočí na akné baktérie.
  • Výťažok z múčenky (passioflora incarnata), redukuje zápaly.
  • Aloe vera upokojuje podráždenú pokožku.
  • Extrakt zo šalvie (sage extract). Ukľudňuje podráždenie a pomáha predchádzať vysušovaniu okolia vyrážky
  • Gotu Kola, pomáha pokožke vyrovnať sa so začervenaniami, urýchľuje jej hojenie.
POKOŽKE POMÔŽE AJ POUŽÍVANIE SÉRA SO SPRÁVNYMI INGREDIENCIAMI.

Podstatou séra je vysoká koncentrácia aktívnych látok, ktorých malé molekuly dopravia účinné látky hlbšie do pokožky. Zamerajte sa na séra, ktoré obsahujú napríklad

  • Benzoyl Peroxide (3,5% – 5%) na zneškodnenie akné baktérií
  • Zelený čaj extrakt, na kontorlu produkcie mazu
  • Tea Tree olej na utíšenie zápalov (pozor na koncentráciu)
  • Extrakt z vŕbovej kôry (prirodzená forma kyseliny salicylovej)
  • Vitamín E, Vitamín C
  • Niacinamidy regulujú tvorbu mazu, redukujú začervenania a zápaly
  • Gotu Kola redukuje zápaly a začervenania, urýchľuje hojenie
  • Kyselina azelaiová účinne likviduje akné baktérie
  • Retinol pomáha udržiavať póry čisté a urýchľuje bunkovú výmenu
  • Kyselina hyalurónova udržiava pokožku hydratovanú
AJ AKNÓZNA POKOŽKA POTREBUJE MOISTURIZÉR (PLEŤOVÝ KRÉM).

Aj keď by niekto možno prirovnal krémovanie mastnej pokožky k noseniu dreva do lesa, nie je to tak. Krém je dôležitý. Mastná pokožka tiež potrebuje hydratáciu (v opačnom prípade, aby sa bránila, produkovala by ešte viac mazu), potrebuje zvláčňovať, a potrebuje aj ochranu v podobe fyzickej bariéry. (Podrobnejšie som o tom písala v článku Čo má obsahovať dobrý krém)

V pleťových krémoch by ste mali hľadať ingrediencie ako tie, ktoré som spomínala pri sérach. Dopĺňam ich ešte o

  • Ceramidy, ktoré posilnia pokožku a postarajú sa o jej zdravú bariéru
  • Glycerín, ktorý hydratuje a redukuje tvorbu nových vyrážok
  • Panthenol (B5), ktorý reguluje tvorbu mazu
  • Squálan, ktorý čistí póry, udržiava v pleti vlhkosť, vytvára ochrannú bariéru
  • Aloe vera, ktoré má antibakteriálne účinky
PLETI DOPRAJTE AJ MASKU PODĽA TYPU A STAVU PLETI. MÔŽE TO BYŤ NAPRÍKLAD
  • Upokojujúca s harmnčekom, tea tree, s tekvicovými enzýmami
  • Na báze ílu alebo uhlia (toxíny vyťahujúca)
  • S vitamínom C
  • Hydratujúca (dôležité!)
  • Póry čistiaca, s výťažkami soli z mŕtveho mora
  • S BHA kyselinami
  • S výťažkami Gotu Cola (Cica, centella asiatica)
  • S niacinamidami……

Viem, trošku veľa čítania a priveľa ingrediencií…. ale ingrediencie sa opakujú, tak hádam to nebude ťažké (pre toho, kto to potrebuje) si ich zapamätať. Ale aby to nebolo len o ingredienciách, pridávam aj link na článok, ktorom píšem o tom, ako a prečo akné vzniká, a v ktorom spomínam aj niekoľko mýtov o akné.

Spoznávate a používate ingrediencie, ktoré spomínam? Myslíte, že sú účinné a fungujú?

Squalane, skvalán – kľúč k hebkej a hydratovanej pokožke

0
obrázok vetvičky s olivami, a pipetkou v ktorej je squalane

Ak máte pocit, že vaša pokožka je suchá,alebo vyzerá unavene, alebo cítite, že vaša pleť by potrebovala o niečo viac extra ochrany, riešením by sa mohol stať Squalane, ktorý môžno poznáte aj pod poslovenčeným názvom skvalán. 

Čo je squalane / skvalán?

Squalane je vo svete kozmetických ingrediencií, vďaka jeho univerzálnosti a efektivite, právom považovaný za skutočnú triedu s množstvom skvelých účinkov na pokožku. Používa sa vo forme čistého oleja, ktorý sa veľmi ľahko vstrebáva a nezanecháva mastný pocit. Alebo môže tvoriť jednu zložku viacdruhových olejov, alebo môže byť súčasťou pleťového  séra alebo krému. Niekedy sa squalane využíva aj ako alternatíva k silikónom, ktoré sa do výrobkov pridávajú kvôli zabezpečeniu kĺzavosti a pohodlia nanášania produktu.

Aký je to typ ingrediencie?

Squalane je zvláčňujúca, zjemňujúca a hydratačná ingrediencia. Hydratačná v zmysle ochrany vody pred vyparením z pokožky, v zmysle pomoci udržania vody v pleti.

Aké sú jeho hlavné účinky?

Squalane pleť ochraňuje, zjemňuje, zlepšuje elasticitu pleti, podporuje regeneráciu buniek. Redukuje známky predčasného starnutia pokožky, upokojuje zápaly, začervenania, podporuje zdravie vonkajšej vrstvy pokožky, má anitoxidačné účinky.

Akému typu pleti vyhovuje?

Squalane je vhodný pre každú pleť, no najviac zo squalane bude profitovať pleť suchá a dehydrovaná.

Ako často sa môže squalane používať?

Squalane sa môže používať denne ráno a/alebo večer. Tu však trochu záleží na type pleti a na forme, v ktorej sa squalane používa. (v 100% forme, alebo ako produkt so squalane).

S čím sa môže kombinovať?

Squalane sa môže kombinovať so všetkými aktívnymi látkami. Naviac, squalane sa považuje za výborný doplnok k používaniu agresívnejších ingrediencií (napr. retinoidy).

Aký má squalane pôvod?

Pre kozmetické účely sa squalane získava takmer vždy z rastlinných zdrojov (olivy, pšeničné klíčky, ryžovné otruby, amarant) vo forme squalene, ktorý sa potom laboratórne upravuje na squalane. Úpravou sa zabezpečuje jeho oveľa viac stabilnejšia forma, ktorá je odolná voči kyslíku a ostatným vonkajším vplyvom. V minulosti sa squalene získaval zo žraločej pečene.

Upcháva squalane póry?

Nie, squalane neupcháva póry, squalene je pokožke vlastný. To znamená, že je to niečo, čo produkuje aj samotná ľudská pokožka za účelom ochrany a udržania hydratácie pokožky.

Avšak, pri viacdruhových olejoch alebo kozmetických produktoch, môžu byť ku squalane pridané oleje, alebo iné ingrediencie, ktoré môžu póry upchávať. Oleje, ktoré môžu upchávať póry sú napríklad mandľový, avokádový, sezamový, kokosový, palmový, nimbový.

Ako skvalán používať, a v ktorom kroku ho zaradiť do ošetrenia pleti?

Skvalán sa používa vo forme oleja, alebo ako súčasť séra, alebo ako súčasť krémov, napríklad v očnom sére od Janinekozmetika.sk. Ak je svalán vo forme oleja, tak sa na pleť nanáša po vyčistení a vytonizovaní pokožky buď samostatne, alebo nakoniec, po aplikácii zvoleného séra alebo booster či ampulky. Existuje však aj výnimka. Niekedy, ak je pokožka citlivejšia, sa pri používaním retinoidov postupuje tak, že sa skvalán aplikuje na pleť pred retinoidovým sérom. Je to z dôvodu vytvorenia ochrannej vrstvy.

Ak je skvalán vo forme oleja (100% ného, alebo viacdruhového), tak spravidla už moisturizér (čiže krém) nie je potrebný, pretože squalanový olej zabezpečuje pleti dostatočnú ochranu. Ak je skvalán len niekoľko percentnou súčasťou séra, tak moisturizér v následnom kroku ošetrenia pleti bude pravdepodobne potrebný. Alebo ak je skaván súčasťou samotného krému, tak ten sa na pleť nanáša ako posledný.

Ak to zhrnieme, tak to, čo je dôležité si o skvaláne zapamätať je, že svalán funguje ako prirodzená bariéra, ktorá zabraňuje strate vody, vďaka čomu je pleť hydratovaná, že posilňuje pokožku, že má upokojujúce účinky, že neupcháva póry, že je vhodná pre všetky typy pleti, a že sa môže kombinovať so všetkými aktívnymi látkami.

Prečo máme čierne bodky a čo s nimi?

0
kreslený obrázok póru s čiernou hlavičkou
Photo: djvstock on Freepik

Nemôžem tvrdiť, že každá pleť má čierne bodky, pretože naozaj sú ženy, ktoré tento problém vôbec nepoznajú. Majú krásnu pleť ako snehulienka. Ale takých je naozaj málo. Väčšina z nás čierne bodky dôverne pozná, a niektoré ženy sa s nimi trápia viac, niektoré menej a niektoré si ich ledva všimnú.

To, ako veľmi nás čierne bodky potrápia najviac záleží od typu pleti. Potom veľkú úlohu hrá správna (alebo nesprávna) starostlivosť o pleť vrátane exfoliácie, a v niektorých prípadoch, aj používanie nekomedogénnej (póry neupchávajúcej) kozmetiky.

Čierne bodky dokážu byť niekedy poriadne tvrdohlavé a zaťato sedia v póre, nech robíme čo robíme. A to často aj napriek sľubom od výrobcov, že ak ich výrobok začneme používať, tak ten s čiernymi bodkami zatočí.

Prečo máme čierne bodky a čo s nimi?

Čo sú čierne bodky?

Na to, aby telo a pokožka moji bez problémov fungovať potrebuje mazové žľazy, ktoré sú súčasťou pokožky. Mazové žľazy produkujú maz, ktorý udržuje pokožku zdravú a hydratovanú. Maz (a iné látky) sa vylučuje z pokožky cez póry. (viac o póroch – tu Prečo máme póry, a ktorým ingredienciám sa vyhnúť, keď sa nám upchávajú
Pozrime sa na to obrátene a začnime od pórov. Takmer pod každým pórom je aspoň jedna mazová žľaza. V niektorých častiach pokožky je ich viac, v niektorých menej. Žľazy produkujú maz, ktorý sa má dostať pomocou pórov na povrch pokožky. Niekedy sa stane, že maz sa nedostane z póru von a ostane zaseknutý v jeho vnútri. Postupne sa maz zaseknutý v póre zmieša s odumretými bunkami kože. Vznikne tuková zmes, ktorá vďaka oxidácii zmení farbu na čiernu. A na svete je čierna bodka.

Čierne bodky Nezapríčiňuje nedostatočné čistenie pleti!

Pomocou cleanserov odstraňujeme z povrchu pleti nečistoty a zvyšky olejov, ktoré produkuje pokožka. No ani precízne čistenie nedokáže zachytiť a odstrániť prebytočnú zoxidovanú tukovú zmes, ktorá “sedí” v hĺbke póru.

Problém s bodkami nemajú len ženy s mastnou a zmiešanou pleťou

Čierne bodky, špeciálne na nose, má (môže mať) aj suchá pleť, aj keď v oveľa menšom množsve, pretože suchá pleť produkuje menej mazu.

Najviac čiernych bodiek nájdeme na nose.

Za čierne bodky môže maz v póroch, ktorý sa z nejakého dôvodu nedokáže dostať na povrch pokožky. Čierne bodky má každá pleť (aj suchá) a to hlavne na nose, pretože pokožka na nose má viac mazových žliaz pod jedným pórom, ako ich máme na ostatnej časti tváre.

NIE je pravda, čiernych bodiek zbavíte ak budete používať

  • Na čistenie pleti obyčajné mydlo.
  • Kozmetiku s alkoholom, mentolom, eukaliptom – tieto ingrediencie, naopak, sú spúšťačmi vyššej produkcie mazu.
  • Mechanický píling s abrazívnymi telieskami. Abrazívne telieska sa nedostanúdo póru dostatočne hlboko.
  • Bežné náplaste na čierne bodky. Náplaste fungujú (ak fungujú) len povrchovo, naviac náplaste obsahujú lepidlo a zvyčajne aj alkohol a mentol, čo môže byť problém pre citlivú alebo vystresovanú pleť.

Čierne bodky si môžete vytláčať, ale musíte dodržiavať určité pravidlá

  • Vyčistite si pleť.
  • Na 2-3 minúty si priložte na pleť navlhčený teplý uterák.
  • Prsty si “obaľte” do čistých napríklad papierových vreckoviek.
  • Môžete začať jemne vytláčať zdola nahor, ale ak čierna bodka nevyšla proces neopakujte. Skúsite to opäť o niekoľko dní.
  • Môžete pridať ošetrenie kvalitným BHA (kyselina salycilová) exfoliantom.
  • Myslite aj na obnovu a podporu normálnej tvorby mazu napríklad produktami s obsahom niacinamidov.Tie mimochodom pomáhajú “zmenšiť”viditeľnosť pórov.

Bodky nikdy nevytláčajte nasilu, nevyškrabujte, ani do nich neodborne nepichajte.

Najväčšiu istotu, že sa bodiek zbavíte správne a šetrne budete mať, ak sa zveríte do rúk profesionálnej kozmetičke

Ak sú čierne bodky vaším problémom

Zaraďte do kozmetickej rutiny aj kozmetické produkty s obsahom už spomínaných niacinamidov (vitamín B3). Niacinamidy pomáhajú posilniť pleť a pórom pomáhajú dostať sa do ich prirodzeného tvaru, čo znamená, že nahromadený olej v póroch bude mať vyššiu šancu dostať sa na povrch pokožky. A nezabúdajte na šetrný píling.

 

 

 

 

Bukálna masáž je porcia lásky a relaxu pre tvár a dušu

0
žena podstupujúca bukálnu masáž z vnútotnej strany líc
Photo: Karolina Grabowska

Minulý týždeň som si dopriala hĺbkovú masáž spojenú s bukálnou masážou, príjemný rituál relaxu a omladenia tváre. Musím povedať, že som bola atmosférou a výsledkom viac ako milo prekvapená. Čo to vlastne bukálna masáž je?

Bukálna masáž je špeciálna technika masáže, pri ktorej sa stimulujú tvárové svaly z vnútornej strany líc. Cieľom tejto vyslovene relaxačnej lahôdky je priniesť tvári uvoľnenie napätia, stimulovanie cirkulácie krvi a dosiahnutie spevnenia a vymodelovanie prirodzenej línie tváre. Dvoma slovami táto holistická metóda je o omladení a relaxe. Ak sa vám zdá, že masáž z vnútornej strany tváre je tak trochu čudná a neviete si to predstaviť, čítajte ďalej, všetko vám vysvetlím. Ale skôr ako začnem, podelím sa s vami o také malé zamyslenie.

Hovorí sa, že starnúť sa má s gráciou. Je celkom možné, že pod touto vetou si každá z nás predstavujeme niečo iné. Neviem. Podľa mňa, starnúť s gráciou znamená starnúť s eleganciou, dôstojnosťou, nehraním sa (čo sa týka líčenia a outfitov) na hru “stará mladou chcela byť”, s pozitívnym prístupom k životu a v harmónii s poznaním samej seba.

Niekde som si prečítala, že zostarnúť je privilégium. Niečo na tom bude. Pozerať sa späť na vlastné skúsenosti a na všetko krásne čo nám život doprial, a dožičiť lásku sebe a všetkým ostatným je naozaj privilégium.

Jedna vec sú ale slová, a druhá vec je pohľad do zrkadla, ktoré okrem toho, že vám povie, že ste stále krásna, že stále máte iskru v očiach a stále nádherný úsmev, vám povie aj to, že vaše kútiky úst už poznačil čas a plnosť líc a pier sa nejako záhadne vytratila.
Určite nie som sama, ktorá zrkadlu povie: “Ale veď počkaj ešte trochu! Ochabnutým lícam a kútikom úst sa dá pomôcť” “A neboj sa zrkadlo moje, aj keď trošku oklamem čas, stále príjmem starnutie s láskou a so štýlom. Akurát s pevnejšou a zdravo vyzerajúcou pleťou”.

Ale vráťme sa k masáži

Dnes máme na trhu k dispozícii množstvo elektrických (aj baterkových) alebo mechanických prístrojov, či pomôcok na spevnenie pleti. Niektoré fungujú viac, niektoré možno menej. Ale bez debaty, to, na čo sa dá naozaj spoľahnúť, čo naozaj funguje, sú ľudské ruky a prsty. Pravidelná tvárová joga, palpačné masáže tváre, ramien a dekoltu dokážu divy. Ale prsty, prsty niekoho, kto ovláda bukálnu techniku, dokážu spraviť zázrak na počkanie. Viem to, pretože ako som už spomínala v úvode, minulý týždeň som si takú masáž dopriala, a bolo to úžasná skúsenosť.

Bukálna (intraorálna) masáž v praxi

Niekomu sa intraorálna masáž môže zdať čudná, možno až neprijateľná. Veď kto by nemal zdráhavý pocit pri predstave, že mu niekto cudzí masíruje tvár z vnútra úst. Priznám sa, ja som ten čudný pocit nemala. Možno preto, lebo mi celá masáž dáva logiku, možno preto, lebo z mojej facial terapeutky Janky Boledovičovej, ktorej som sa zverila, priam srší nadšenie pre to čo robí a vidno, že s facial a s masážami žije vlastné poslanie. Možno preto, lebo Janku poznám a jej holistický prístup k životu so mnou rezonuje. Nech už to bolo čím to bolo, bukálna masáž, ktorej predchádzala masáž dekoltu, ramien a hlavy bol pre mňa silný zážitok.

Čo sa deje pri bukálnej masáži?

Bukálna masáž nie je to isté čo bežná masáž tváre. Je to trochu nezvyčajné, ale pri bukálke (buccal massage) masérka vkladá jej prsty (v sterilných rukaviciach 🙂 samozrejme) do vnútra úst klientky a masíruje tvár z vnútra von.
Najprv terapeutka tvárové svaly v oblasti líc a v tvárových línií “zahreje” pomocou hladkých pohybov a príjemného tlaku zvonku. Vlastne dá tak vedieť tzv. buccinatorovým svalom, že sa s nimi bude niečo robiť. To všetko sprevádza príjemná relaxačná hudba a vôňa.

(Buccinatorové svaly sú ploché svaly, ktoré sa nachádzajú medzi horným a dolným lícovým oblúkom a ich úlohou je pomáhať pri procese žuvania, ale!! čo je pre nás v tomto článku zaujímavé, buccinatorové svaly zohrávajú úlohu pri výraze tváre a pri formovaní pier.)

Potom masérka-terapeutka jemne pristúpi k masáži tvárových svalov z vnútra a postupne začne masírovať líca, kútiky úst a svaly čeľuste. Tlakom stimuluje lymfatické body, ktoré “prebudia k životu” svaly, ktorých úlohou je zabezpečovať pevnú pleť. Tvárové svaly sa postupne uvoľnia, napätie a strnulosť (ktoré si bežne neuvedomujeme) zmizne a masérka postupne nasmeruje prsty hlbšie do líc, kde krúživými pohybmi pokračuje v masáži tvárových svalov. Následne procedúra pokračuje lymfatickou masážou na podporu odplavenia toxínov. Masérka postupne uvoľňuje tlak a postupne ukončí masáž.

Masáž je relatívne bezbolestná. Relatívne preto, lebo niektoré klientky, môžu mať svaly veľmi napnuté až stuhnuté, a preto môžu pociťovať mierny diskomfort. Ja som pri masáži mala, naopak, celkom príjemné pocity.

S čím bukálna masáž dokáže pomôcť

  • Posilní tvárové svaly

Bukálna masáž je zameraná na uvoľnenie a posilnenie niektorých tvárových svalov. Tvár dosiahne mladistvejší, pevnejší výraz.

  • Pomôže vymodelovať pôvodnú líniu tváre

Ktorá z nás by nechcela mať opäť pôvodnú líniu tváre. Vďaka uvoľneniu a povzbudeniu svalov to technicky správne prevedená bukálna masáž dokáže.

  • Bukálna masáž rozjasní pleť

Aj keď to znie čudne, masáž svalov z vnútra pomôže rozjasniť pleť. Má to logiku, pretože vyvíjaný tlak svaly uvoľní, a už nič neprekáža pohodlnej cirkulácii krvi.

  • Pomôže zmierniť opuchy tváre

Masáž buccinatorových svalov podporí vstrebanie sa naakumulovanej vody v tvári, a to vlastne zmierni, až odstráni opuchy. Vrátane opuchov pod očami.

  • Pomôže s detoxikáciou pleti

Pokožka si vie poradiť s detoxikáciou len vtedy, ak správne funguje lymfatický systém a cirkulácia krvi. Obe veci sa dajú, vďaka bukálnej masáži, opäť nastaviť do pôvodnej formy.

  • Pomôže zredukovať chronickú bolesť

Tlak, ktorý často podvedome vytvárame na čeľusť, má za následok bolesti hlavy, alebo aj bolesti tváre. Bukálna masáž čeľusť uvolní, a ak príčinou bolesti hlavy je neprirodzený (často spôsobený psychikou) tlak v oblasti čeluste, zaručene bolest hlavy vďaka masáži zmizne.

  • Uvoľní napätie kĺbu, ktorý umožňuje pohyby čeľustí

Keď je takzvaný TMJ kĺb v napätí, vedie to k rôznym problémom vrátane bolesti, obmedzenia pohybu čeľustí, cvaknutia alebo iného zvuku pri otváraní úst.

  • Masáž môže byť užitočná pri niektorých prípadoch škrípania zubov

Ak je škrípanie zubov zapríčinené stresom alebo napätím bukálna masáž môže byť prospešná tým, že pomôže uvoľniť svaly a podporí relaxáciu.

Je bukálna masáž bezpečná?

Bukálna masáž je bezpečná pre väčšinu ľudí. Avšak nie je vhodná pre ľudí s momentálne aktívnym akné, pre ľudí s infekciami a ekzémom. Masáž by prispela ku kontaminácii zdravej pokožky baktériami. Dámy, ktoré podstúpili terapiu botoxom, musia počkať s bukálnou masážou aspoň dva týždne.

Ako často môžem absolvovať bukálnu masáž?

Podľa doporučení holistických expertov, najlepší výsledok sa dosiahne absolvovaním šiestich až ôsmich procedúr v rozpätí zhruba dvoch mesiacov. Ale výsledkom budete príjemne prekvapená už po prvom (alebo jedinom) sedení.

Môžem si robiť bukálnu masáž sama doma?

Áno, môžete. Existuje mnoho video návodov, ale s počiatočnou terapiou by ste sa mali zveriť do rúk odborníčke, ktorá pozná anatómiu svalov, a prešla podrobným certifikovaným kurzom. Som si istá, že ak je terapeutka profesionálna, dokáže vás usmerniť a poučiť, ako sa máte o tvárové svaly následne starať doma.

Ako vidíte, bukálna masáž to nie je len o spevnení a o vytónovaní pleti. Bukálna masáž je aj terapia, je to aj o spojení tela a mysle, je to o uvoľnení a spomalení, je to jedna z ciest nájdenia vnútornej harmónie a pokoja.

Ak sa rozhodnete dopriať si hĺbkovú masáž spojenú s bukálnou masážou, prajem vám, aby ste prežili všetky tie nové oslobodzujúce pocity, tak ako som ich prežila ja.

Vlasta Zvonárová – vlasová špecialistka rozpráva o vlasoch, novinkách a trendoch

0
Vlasta Zvonárová, specialistka na vlasy drží v ruke produkty vlasovej kozmetiky
Vlasta Zvonárová

Moja práca stojí na hodnotách a filozofii

Na linkedIn som zatiaľ málo aktívny nováčik a prispievateľov sledujem skôr sporadicky a náhodne. Ale Vlasta Zvonárová, jedinečná vlasová špecialistka, ktorú niekto označil ako tajomnú alchymistku, ma okamžite zaujala a sledujem ju od začiatku, ako som ju na linkedIn objavila.

Vlasta miluje prácu s vlasmi. Je to cítiť z jej každého postu. Páči sa mi, s akou ľahkosťou Vlasta komunikuje, páči sa mi, ako neustále na sebe a na biznise pracuje, ale hlavne sa mi páči jej filozofia a štýl práce. Nikdy som Vlastu osobne nestretla, a všetko čo o nej viem, mám z jej instagramu (vlastazvonarova), z linkedIn postov a teraz už aj z niekoľkých vymenených e mailov.

Na Vlastinom profile nájdete veľa zaujímavých príspevkov o vlasoch. Niekedy Vlasta zdieľa také malé úvahy o živote, o biznise. Rada ich čítam, ale keď som natrafila na príspevok s videom s krásnymi dlhými vlnitými vlasmi vo farbe jesenných listov, presne vo farbe, po akej už roky túžim, s komentárom, že vie poradiť, ako takú farbu dosiahnuť, a ako sa o takú farbu postarať, aby sa z nej majiteľky dokázali dlho tešiť, neváhala som, a oslovila som ju s otázkou, či by súhlasila s rozhovorom pre BeautyRoom. Vlasta súhlasila, a tak rozhovor pre vás je tu. Spravte si pohodlie a začítajte sa do rozhovoru na tému vlasy, o starostlivosti o vlasy, možno inej na akú sme zvyknuté, o vlasových produktoch, o Vlastinej filozofii.

Zdravím ťa Vlasta

V úvode som ťa letmo predstavila, ale čitateľky bude určite zaujímať kto si, a ako dlho pracuješ s vlasmi, čo ťa na práci fascinuje , kde nájdeme vlasové štúdio, v ktorom pracuješ a čím to je, že máš doslova zástupy spokojných zákazníčiek.

Moje meno si už spomenula, som Vlasta, a vlasový salón, o ktorý sa delím s kolegom a zároveň majiteľom Hairdesigner Salon Lukasom Bielkom nájdete v Bratislave na Trenčianskej 56F. Možno ešte raz zopakujem názov, je to Hairdesigner Salon.

Ak mám ešte niečo o sebe povedať, a zároveň odpovedať na tvoje otázky z úvodu, tak to bude v podstate asi len to, že za všetkým, čo viem a kým som, stojí moja dlhoročná prax, skúsenosti z praxe a prístup ku klientkám.

Vieš, ja som si dlho myslela, že kvalitná práca stojí len na skúsenostiach a odrobených rokoch. Pred pár rokmi som však postupne prehodnotila svoje myslenie a uvedomila som si, že moja práca stojí na hodnotách a filozofii. Pracovných aj ľudských.
V prvom rade mi záleží na vzťahoch, ktoré si vytváram a budujem. Sú založené na dôvere. A dôvera sa získava a vytvára, NIE kupuje.

Nikdy som sa nesnažila kopírovať, ale tvoriť si vlastný rukopis, a to sa mi aj podarilo.
Celý život pracujem ako živnostník. Pracovať sama na seba ma donútilo spoliehať sa iba na seba, a tým aj neustále na sebe pracovať, vzdelávať sa.
Okrem tvorenia účesov, osobne veľký dôraz kladiem aj na výber vlasovej kozmetiky. Tú hľadám, skúšam, a testujem. A že doba ide aj vo vlasovej kozmetike dopredu, a že to má zmysel, potvrdzujú aj moje ruky, ktoré už nie sú vysušené a popraskané ako v minulom storočí.

Ako som už povedala, pracujem v salóne, ktorý patrí môjmu kolegovi. Mať za kolegu Lukasa je výnimočné. Naše vízie, ambície a filozofia sú veľmi podobné. Pracovať v salóne, kde sú ľudia v prvom rade kolegovia a nie konkurencia, to sa stáva málokde. Som vďačná za atmosféru, v ktorej môžem robiť svoju prácu.

Ženám, ktoré sledujú BeautyRoom som sľúbila, že sa budem s tebou rozprávať o vlasoch a o veciach, ktoré s nimi súvisia. Verím, že sa trafím do otázok, na ktoré hľadajú odpovede.  Začneme s vlasovou kozmetikou, a potom prejdeme na starostlivosť. Čo povieš?

Porozprávaš nám v skratke, prečo je výber vlasovej kozmetiky dôležitý, čo vo vlasovej kozmetike odporúčaš uprednostniť a čomu sa radšej vyhnúť? 

Viem, že pracuješ s prírodnou austrálskou vlasovou kozmetikou EVO, so slovenskou prírodnou vlasovou kozmetikou KVITOK a dánskou špičkovou vlasovou kozmetikou GOLD PROFESIONAL HAIRCARE, o ktorej som si prečítala, že spája inteligentné technológie a prírodu. Z toho mi vychádza, že nám poradíš, aby sme venovali pozornosť tomu, čo kupujeme. Prečo? Sú bežné komerčné prípravky s obsahom SLS alebo SLES, silikónov a parabénov naozaj také zlé? Naozaj môžu poškodvlasy a pokožku na hlave, alebo ide “len” o to, že sa cez pokožku dostáva chémia do tela?

Výber vlasovej kozmetiky je z môjho pohľadu dôležitý. Každá z nás túži po krásnych vlasoch. Ale aj trendoch. Vo všetkom by mala byť rovnováha. Ak sa rozhodnete vlasy chemicky alebo mechanicky poškodzovať, následne je nutné venovať a vybrať vlasom patričnú starostlivosť. Mojim zákazníčkam s výberom vlasovej kozmetiky vždy poradím. Zameriavam sa na dlhodobú starostlivosť, ktorá je predpokladom dlhodobého želaného výsledku.

Nešpecializujem sa na jednu alebo dve značky. Viem doporučiť veľké množstvo kozmetiky podľa potrieb vlasov a pri odporúčaniach sa viem pohybovať v rôznych cenových kategóriách. Poznám a vo svojom portfóliu mám vždy veľkú škálu produktov.

Aktuálne používam na starostlivosť o vlasy moju partnerskú značku GOLD. Styling a regeneraciu. Ale samozrejme, ako som už povedala, doporučujem aj iné značky. Napr. slovenskú poctivú značku KVITOK. Zo zahraničných sú to OLAPLEX, ORIGINAL MINERAL, MARIA NILLA, BOUCLEME, FOAMIE…. No a najnovšie sa u mňa objavila austrálska značka EVO. Každá zo značiek je niečim výnimočná a špecifická.

Pýtala si sa na SLS. Je veľmi náročné vysvetliť, aký vplyv a nepriaznivé účinky majú sulfáty, parabény a silikóny pre vlasy a pokožku, keďže nie sú okom viditeľné. Ale aj tu sa vývoj posúva a my kaderníci máme konečne veľkého pomocníka na trhu, s ktorým vieme škodlivé a prebytočné nánosy odstrániť a vyhnúť sa nepríjemným situáciám. Je to čistenie vlasov. Fantastická vec. Pomocou špeciálnej kryštalickej zmesi v salóne vieme odstrániť neviditeľné nánosy na vlasoch, ktoré by na vlasoch nemali čo robiť.

Na trhu je k dispozícii množstvo výrobkov a je to vlastne na každého preferencii, čo si vyberie a aký životný štýl žije. Tak ako si vieme vybrať zdravé potraviny, tak si vieme vybrať aj kozmetiku, ktorá nie je škodlivá zdraviu, a ktorá nezaťažuje životné prostredie. Našťastie všetky produkty majú svoje označenia. Len netreba zabúdať, že označenie môžu byť niekedy zavádzajúce. Pred kúpou si treba prečítať aj zloženie.

Čo šampóny? Má zmysel vyberať si šampóny podľa typu vlasov a toho, čo chceme dosiahnuť? Napríklad objem alebo hladký vlas. Alebo si vyberať šampón podľa stavu vlasov, podľa toho či vlas potrebuje regeneráciu, alebo skôr hydratáciu, alebo je farbený?

Ako vybrať správny šampón je veľká otázka. Každý vlas je špecifický a vyžaduje individuálny prístup a výber. Musím povedať, že podľa mojich skúseností, vlasy nikdy nemajú iba jeden problém. Ale ako to nakombinovať riešenie, keď firmy ponúkajú iba jeden systém ošetrenia v balení? Práve kvôli tomuto sa mi páči minimalistický GOLD. V jednom šampóne rieši viacero problémov naraz. V tom je čaro profesionálnej značky.

Ak doporučujem vlasovú kozmetiku, často značky kombinujem, alebo doporučujem rôzne rady ohľadom starostlivosti, aby vlasy dostali čo najviac výživy. A výživu potrebujú takmer všetky vlasy. Nebojte sa experimentovať, no myslite aj na interval umývania vlasov, a vyberajte šampón aj podľa toho.

Máš rada tuhé šampóny? A čo tie suché?

Tuhé šampóny sú moja srdcová záležitosť. Práve značka FOAMIE a KVITOK sú moji favoriti. Ich produkty zabezpečia dokonale očistené vlasy a pokožku. Milujem pocit vŕzgajúcich vlasov čerstvo po umytí.
Tuhé šampóny sú šetrné k vlasom a k životnému prostrediu, sú však aj veľmi praktické. Napríklad pri cestovaní. Sú malé, nevylejú sa a neprodukujú odpad.

Čo sa týka suchých šampónov, tak tie odporúčam veľmi rada. Okrem minimalizácie efektu mastných vlasov dokážu neutralizovať aj pachy.

No a ešte radšej ponúkam volumizéry. Je to novodobá forma objemových púdrov, ktoré vlasom navyše v porovnaní so suchými šampónmi, ešte dodajú aj objem.

Akú úlohu presne majú kondicionéry? Sú nevyhnutnosťou, alebo je to skôr len doplnok, ktorý pomáha vlasy rozčesať. A ako dlho sa má nechať kondicionér na vlasoch pôsobiť? Je leave-In kondicionér iný ako klasický zmývateľný?

Kondicionér je kľúčový v starostlivosti o vlasy. Pravidelnosť používania je viditeľná. Nikdy netrvám až tak na výbere šampónu, ten má hlavne zmyť nečistoty. Ale kondicionér má za úlohu vlasy vrátiť do pôvodného stavu ako pred namočením. Kondicionér vrchnú zrohovatenú časť vlasu uhladí, a tým sa vlas menej opotrebuje mechanicky pri česaní, sušení, fúkaní…

Kondicionér nemusí pôsobiť. Kondicionér obaľuje a uzatvára vlas. Je to menej ako minútová záležitosť, ak samozrejme výrobca neuvádza inak. Má to logiku, pretože kondicionér slúži ako starostlivosť, nie ako regenerácia. Na regeneráciu je určená maska na vlasy.

Čo sa týka leave-In kondicionérov, ja ich doporučujem ako doplnok popri zmývateľných kondicionéroch, ak treba. Môžu sa použiť aj len samostatne, ale je to na zváženie. Na detskom vlase leave-In kondicionér funguje super, ale bežný vlas potrebuje spravidla aj zmývateľný kondicionér.

Poďme na tému farbenie vlasov. Ako, a podľa čoho by sa mala žena rozhodnúť akú farbu si zvoliť. Permanentú, dočasnú, farebný odtieň. Ako to vlastne u teba v kaderníctve prebieha? Zvykneš ženám poradiť, doporučiť, alebo, nechcem to tak rovno napísať, ale aj niečo vyhovoriť?

Farba vlasov je ako náš štýlový doplnok. Vystihuje našu podstatu. V našom salóne každá nová klientka najprv absolvuje konzultáciu, najmä vtedy, ak klientka má požiadavku o chemický zákrok do vlasov. Na konzultácii sa s klientkou (a s jej vlasmi 🙂) zoznámim, vlasy zdiagnostikujem, preberieme niektoré otázky, niekedy si spolu pozrieme obrázky a potom ak treba, tak zákazníčke aj poradím.

Neprináleží mi súdiť výber, ale ak si niekto vyžiada môj názor, poviem ho, aj keď sa nezhoduje s názorom zákazníčky.

Som však aj tak trochu psychológ a dokážem vyhodnotiť, čo je len rozmar a dočasný výmysel, ktorý by zákazníčka mohla neskôr ľutovať. Vtedy sa s klientkou porozprávame a vždy nájdeme riešenie. Musím však povedať, že zákazník-nezákazník, službu alebo požiadavku, ktorú zhodnotím, že je riskantná z hľadiska zdravia vlasov, odmietnem spraviť. No a ešte určite nikdy nesľubujem výsledok podľa obrázkov.

Aké farby používaš v tvojom vlasovom štúdiu a prečo? Predpokladám, že farby s amoniakom u teba nemajú šancu.

Dlhé roky používam farbiaci systém JOICO. A práve naopak, systém je s amoniakom, avšak postavený na keratínovom komplexe, ktorý vlasy farbí a zároveň aj regeneruje.

Ked som pred viac ako desiatimi rokmi začala s JOICO pracovať, bola to na trhu prevratná značka a takou je dodnes. Variabilita ich produktov mi ponúka široké možnosti kreativity.

Chápem, že bezamoniakové farby môžu byť ešte šetrnejšie, ale nezabúdajme na to, ža aj prírodná alternatíva farbenia vlasov môže vyvolať nežiaducu reakciu.

Takže som verná značke JOICO, mám s ňou dlhoročné skúsenosti, a za všetko hovorí spokojnosť zákazníkov. No a nakoniec moja klientela je dlhodobá, a kombinovať alebo používať rôzne značky je neefektívne a zbytočné.

Ako sa následne o farbené vlasy starať? Naozaj má zmysel používať produkty, ktoré sú určené na farbené vlasy?

Áno má. Produkty na farbené vlasy uchovávajú farebné pigmenty vo vlasoch. Do určitej miery zabezpečujú stabilitu farby. Najnáchylnejšie sú červené, medené, gaštanové odtiene. Tie si vyžadujú mimoriadnu starostlivosť.

Aktuálne sú veľmi populárne farebné kondicionéry vo farbe vlasov. A v tomto je úplný unikát práve už spomínaná značka EVO. Na mieru namiešaný farebný kondicionér, ktorý si klient vezme domov.

Čoraz viac žien odvážne priznáva šediny. Dokonca pred pár rokmi šedivé vlasy boli trendy. Je niečo, čo by si poradila ženám s prirodzenými šedinami? Napríklad ako zjednotiť farbu, ako zvoliť odtieň, a ako sa o šedivé vlasy starať, aby nenaberali nepekný žltý podtón?

Odvážnym a originálnym patrí svet. Môj pohľad na nefarbené sivé vlasy je čistá vyzretosť ženy. Nech už ich viedlo k tomuto akékoľvek rozhodnutie, zdravie, comfort, sebavedomie, financie …. je to obdivuhodné. Ale aj šedivé vlasy si zaslúžia špeciálnu starostlivosť. Milé je, že so šedivými vlasmi sa dá dočasne experimentovať, bez trvalých zásahov. Populárne sú jemné prelivy v pastelových odtieňoch.

Čo sa týka ošetrenia, vhodné a možné je používanie šampónov pre blond vlasy. A na riešenie problému žltého podtónu vlasov je určený fialový šampón.Ten žltnutiu vlasov zabráni.

Objem vo vlasoch je snom každej ženy, teda s výnimkou žien, ktoré majú vlasy aj na tri hlavy dosť, ale je nás viac, ktoré si ten objem želáme. Ako naozaj fungujú produkty na zväčšenie objemu? Ako naozaj dosiahnuť objem vo vlasoch?

Objem vo vlasoch si vyžaduje viac, ako iba produkty. Keď si zvolíte patričnú starostlivosť alebo styling, uľahčíte si manipuláciu s vlasmi, no extra zázrak nečakajte.

Funguje to tak, že objemový šampón na vlasy má ľahšie zloženie a samotné vlasy nezaťaží. Starostlivosť je tiež odľahčená, ale treba dbať na množstvo.

A ako funguje objemové tužidlo? Na získanie objemu pomocou objemového tužidla treba dodržiavať malý trik. Aby sa aktivovali zložky tužidla a vytvorili objem, je potrebné tužidlo na vlasoch zohriať fénom. A ešte jedna vec zohráva veľkú úlohu, a to vaša manuálna zručnosť. Tu pomôže len prax 🤷.

Vyberte si tužidlo v akejkoľvek forme, pena, sprej, krém….všetky sa správajú rovnako. Nanášajú sa mokré vlasy. Vlasy vysušte v predklone na 50% a potom dofúkajte spôsobom, ako ste zvyknuté. Cez kefu, natáčky…

Je možné v skratke poradiť, čo s kučeravými vlasmi? A s vlasmi, ktoré už pri štipke vlhka hneď sú hneď skrepované? Alebo toto je na dlhšie?

Na kučeravé vlasy mám len jednu radu, ak máte svoje prirodzené vlnité vlasy rady, vyhľadajte všetky stránky CGM curly-girl-method. Tam nájdete tipy, triky, starostlivosť…. Ak sa vám vlasy vlnia a predsa túžite po hladkých a nestrapatých vlasoch, hľadajte produkty s anti-frizz zložkou. Na vlhké jesenné, zimné obdobie odporúčam značku COLOR WOW product Dream Coat. Vlasy uhladzuje, nevyrovnáva.

Čo si myslíš o produktoch 2 v jednom?

Robím sa, že neexistujú……..

Myslíš si, že vlasové masky alebo oleje majú význam, alebo je to len marketing? Vlas je predsa mŕtvy.

Vlas je síce mŕtvy, ale ak je zdravý, tak je plný. Ak je narušený a prázdny, je potrebné ho vyplniť. Maska na vlasy má zmysel. Maska je kúra na vlasy. Treba si vyhradiť potrebný čas, ako udáva výrobca cca 10min. a urobiť si vlasový rituál. Vlasové masky nie sú marketingový ťah. Sú pre vlasy prínosné a ozdravujúce. Regeneračné, rekonštrukčné. Podľa toho, akú zvolíte.

Vlasové oleje tiež regenerujú, ale aj zabraňujú prenikaniu vlhkosti do vlasu. Jeho účinnosť sa stráca a trvá iba do umytia. A to je dobre, lebo vlasy potrebujú hydratáciu. Ak sa snažíte urobiť si vlasovú kúru s olejom na vlasy (akýmkoľvek), je to fajn, ale jeho účinnosť bude trvať, len kým ho neumyjete. A s mastnými vlasmi nechce chodiť nikto. Myslím 🙂

Počula som o vlasom pílingu. Je to pre mňa novinka, viem, že to nie je domáce ošetrenie, že sa robieva len vo vlasových salónoch. Aký ma vlasový píling zmysel?

Vlasový píling patrí medzi novinky. Môže sa používať ako detox na vlasovú pokožku, na zmiernenie pocitu svrbenia a odstránenie zrohovatenej vlasovej pokožky. Ale napríklad aj pri prvých náznakoch lupín. Jemné kryštály soli sa vo vode postupne rozpustia a vytvoria penu. Ide o hustú koncentrovanú zmes, ktorá je veľmi podobná pílingu na telo, ktorý poznáme. Stačí malé množstvo. Takéto produkty bývajú zväčša univerzálne a unisex. Ak môžem uviesť príklad, môj obľúbený je URBAN ALCHEMY Salt Scrub.

Vedela by som sa ti položiť ešte aspoň tisíc otázok, ale už teraz je otáok veľmi veľa, tak ti dám už iba jednu, poslednú. Momentálne máme zimné obdobie. Vietor, vlhko, mráz, prudké striedanie teplôt z prechodu z chladu do vykúrenej miestnosti.

Ako sa v zime starať o vlasy a vlasovú pokožku? Čo môžeme pre vlasy urobiť naviac?

V zimnom období je dôležité vlasy hlavne hydratovať. Vlasy totiž netrpia chladom, ale smädom. Hydratáciu dopĺňajte hydratačnou radou pomocou šampónov, kondicionérov, masiek, nezmývateľných krémov. Stačí, ak je vlasový produkt označenný ako hydratačný.

No a čo sa týka elektrizovania vlasov, ktoré registrujeme viac v zime ako v lete, tak toto sa stáva preto, lebo prechodom zo zimy do tepla a opačne vzniká na vlasoch statika a vlasy elektrizujú. Na to poradím suchý vlasový olej. Stačí malá kvapka, ktorú rozotrite v rukách a veľmi opatrne natrite dĺžky vlasov. Pomôže aj lesk v spreji, alebo aj lak. Môj favorit je ORIGINAL MINERAL lak s olejom v spreji Frizzy Logic shine spray.

Ďakujem za rozhovor

Rozprávala som sa s Vlastou Zvonárovou, vlasovou alchymistkou.

Nenápadne aktívne neaktívne látky v kozmetike

0
Žena v oranžovom oblečení číta ingrediencie na kozmetickom výrobku

Neaktívne látky – tichý hrdina kozmetických produktov

Všimli ste si, že v súčasnosti na obale kozmetických produktov výrobcovia špeciálne vymenovávajú aktívne ingrediencie, ktoré kozmetika obsahuje? Ja si myslím, že je to veľmi dobre, pretože my spotrebitelia sa môžeme (a aj vieme) veľmi rýchlo zorientovať a kúpiť si presne taký produkt, aký naša pleť potrebuje. Rozmýšľala som, či spotrebitelia venujú pozornosť aj látkam, ktoré sú neaktívne a či vedia, že aktívne látky by sa často nezaobišli bez neaktívnych. Kozmetika by bez nich jednoducho nefungovala. 

Ako to s neaktívnymi látkami je, a prečo sú dôležité

Sú neaktívne ingrediencie neaktívne?

Aj keď neaktívne ingrediencie možno priamo nevyriešia kozmetickú “požiadavku” pleti a nemajú ani špecifické zameranie riešiť krásu a zdravie pokožky, stále sú v kozmetike nesmierne dôležité. Neaktívne ingrediencie sa starajú o to, aby aktívne ingrediencie pracovali tak, ako to pleť potrebuje, aby sa aktívne ingrediencie dostali tam, kde sú potrebné, aby ingrediencie medzi sebou spolupracovali a dopĺňali sa, ale aj o to, aby sa kozmetika po pleti hladko kĺzala a bola pre pleť príjemná, a aby sa kozmetika nepokazila.

Neaktívne ingrediencie majú svoj význam. Dopravia napríklad hydratáciu alebo antiaging ingrediencie do vnútra pokožky, pomáhajú zjemňovať pleť, upravujú pH produktu, zabezpečia, aby sa spojila voda s olejom, dokážu zabezpečiť, aby sa nečistoty z vnútra kože dostali na jej povrch a mohli sa odstrániť, určujú charakter a viskozitu produktov (krém, sérum, gél, textúra makeupu ….)

Sú neaktívne ingrediencie pre pleť bezpečné?

Nie všetky neaktívne (presne tak isto ako aktívne) ingrediencie sú prírodné. Mnohé neaktívne ingrediencie sa vyrábajú v laboratóriu a na ich výrobu sa používajú šetrné, ale aj menej šetrné zdroje. A niekde tu sa začína spochybňovanie syntetických neaktívnych ingrediencií.

Napríklad, keď formula kozmetického výrobku vyžaduje použitie emulgátora, čiže látku, ktorá spojí vodu a oleje do jednej konzistencie, výrobca si môže vybrať podľa povahy produktu, či použije prírodný emulgátor (lecithin, cetyl alcohol, …), alebo syntetický šetrný emulgátor (sorbitan olivate, polyglyceryl ….), alebo menej bezpečné a menej šetrné emulgátory (PEG, TEA….)

Znamená to, že nie každá synteticky vyrobená neaktívna látka je nebezpečná a nešetrná. Vždy záleží na zdrojoch, technológii spracovania a niekedy aj na koncentrácii neaktívnej látky vo výrobku.

V súčasnosti sa často využívajú kombinácie prírodných a syntetických látok.

Čo všetko nájdeme v kozmetike okrem aktívnych látok, ktoré látky sú považované za neaktívne, a čo je ich úlohou.

Neaktívne ingrediencie a ich význam

Surfaktanty (povrchovo aktívne látky)

Surfaktanty pomáhajú zmiešať a spojiť rôzne látky (napr. vodu a olej) tým, že znižujú napätie medzi nimi. Využívajú sa hlavne v produktoch, ktoré slúžia na čistenie alebo umývanie pokožky a vlasov. Ako surfaktanty fungujú si môžete prečítať tu.

Emulgátory

Emulgátor je špecifický typ surfaktantu, ktorý spája dve látky dokopy, ale naviac, zabezpečuje, aby voda a oleje ostali v stabilnom spojení. Všetky emulgátory sú vlastne surfaktanty, ale nie všetky surfaktanty môžu byť emulgátormi. Emulgátory v kozmetike nájdeme všade tam, kde sú použité dve prirodzene nezlučiteľné ingrediencie.

Zahusťovadlá

Zahusťovadlá zlepšujú a zjemňujú konzistenciu, textúru produktu a optimalizujú, čiže spríjemňujú aplikáciu produktu.

Stabilizátory

Stabilizátory sú látky, ktoré zabraňujú nežiaducim zmenám v štruktúre, farbe, vôni produktu. Tiež zabraňujú zmenám v účinnosti produktu a starajú sa aj o to, aby konzervant, ak je v produkte použitý, bol funkčný celý doporučený čas používania. Okrem toho bránia oddeľovaniu zložiek, oxidácii, rastu mikroorganizmov.

Stabilizátory pH (Buffers)

Úloha stabilizátorov pH je trochu iná, ako úloha stabilizátorov spomenutých vyššie. Stabilizátor udržuje celkovú stabilitu výrobku, a stabilizátor pH – buffer – udržuje stabilnú hodnotu pH výrobku, takú, ktorá vyhovuje pleti. Toto je celkom dôležitá “maličkosť”, pretože pH prostredie má vplyv na účinnosť aktívnych látok a hlavne na bezpečnosť pokožky.

Konzervanty

Konzervanty sú v kozmetike nesmierne dôležité neaktívne látky. Ich hlavnou úlohou je zabránenie rastu baktérií, plesní, kvasiniek a iných organizmov, ktoré by v prípade kontaminácie znehodnotili kozmetický produkt, ktorý by nebolo možné používať bez následkov. Okrem toho konzervanty pomáhajú aj udržiavať stabilitu aktívnych látok v produkte.

Rozpúšťadlá

Rozpúšťadlá pomáhajú rozpúšťať (ale aj stabilizovať) aktívne látky v produktoch, čím sa zabezpečuje ich rovnomerné rozloženie. Tým sa docieli rovnomerné pôsobenie. Rozpúšťadlá tiež látkam pomáhajú preniknúť do hlbších vrstiev pokožky, ovplyvňujú konzistenciu produktu a rovnomerné rozpustenie vonných látok a farbív. Čo je tiež dôležité, ropúšťadlá sa používajú aj na riedenie koncentrovaných zložiek vo výrobku.

Parfumy

Parfumy alebo esenciálne oleje sa do výrobkov pridávajú preto, aby sa zvýšila ich atraktivita a predajnosť, ale aj kvôli maskovaniu nepríjemných pachov. Mnohé značky používajú špecifické vône ako súčasť rozpoznateľnosti ich výrobkov.

Na záver ešte spomeniem úlohu vody v kozmetických produktoch

Voda v kozmetických produktoch je základnou zložkou, ktorá prispieva k hydratácii pokožky, funguje ako rozpúšťadlo a distribútor, vytvára emulzie, odstraňuje nečistoty, osviežuje a roznáša vône.

 

Ako vidíte, význam neaktívnych ingrediencií sa neoplatí podceňovať. Na neaktívne látky sa vôbec nepozerajme ako na chudobné príbuzné aktívnych ingrediencií, aj keď tie sa priamo nepodieľajú na zvládnutí konkrétnych problémov pleti. Naozaj majú opodstatnenie a dôležitosť.

Pri výbere kozmetiky venujte pozornosť nielen aktívnym zložkám, ale aj týmto (zdanlivo) neaktívnym a vyberajte si tie bezpečné.