Fixačný sprej a primer – pomocníci, na ktorých sa váš make up môže spoľahnúť.

0
primer a fixačný sprej naaranžované na saténovej šatke

Máte problém s tým, že vám líčenie nevydrží celý deň? A poznáte fixačný sprej a primer? Tieto šikovné produkty vám môžu prísť vhod, keď vám záleží na tom, aby make-up ostal na pleti tak, ako si to predstavujete, a aby tiene na očiach nevytvorili zhluk jednej nesúrodej šmuhy. Jednoducho vtedy, keď potrebujete udržať make-up v tip-top forme po celý deň.

💧 Prečo používať primer?

Primer vyhladzuje pokožku a pripravuje ju na aplikáciu make-upu. Jeho hlavnou úlohou je teda vytvoriť hladký povrch na pleti, na ktorý sa make-up nanesie ľahšie a precíznejšie, vďaka čomu make-up pôsobí prirodzenejšie a vydrží dlhšie. Mnoho žien, práve pre schopnosť primeru vyhladiť pleť, často používa primer aj bez následného nanesenia make-upu. Ja medzi ne patrím tiež.

🌟 Aké výhody poskytne fixačný sprej? 

Pomocou fixačného spreja si dokážete predĺžiť trvanlivosť make-upu. Už žiadne opätovné aplikácie počas dňa! Fixačný sprej v určitom zmysle pleť ochráni pred vonkajšími vplyvmi. Niektoré spreje dodávajú pleti jemný lesk alebo naopak matný vzhľad.

Princíp fungovania primerov

Primery vyplnia jemné linky, póry a nepravidelnosti na povrchu pokožky. Vďaka tomu make-up lepšie priľne k pokožke, čo zvýši jeho výdrž a odolnosť. Niektoré primery obsahujú zložky, ktoré kontrolujú tvorbu mazu, iné obsahujú viac hydratačných zložiek, niektoré svetlo odrážajúce častice a niektoré obsahujú SPF.

Najväčšia výhoda používania primerov je zabezpečenie rovnomernej aplikácie make-upu.

Druhy primerov

  • Primery na silikónovej báze: Obsahujú hlavne silikóny a sú najvhodnejšie pre pleť so zväčšenými pórmi. (Smashbox Photo Finish Foundation Primer)
  • Primery na báze vody: Obsahujú vodu a viac hydratačných zložiek. (Too Faced Hangover Replenish Face Primer)
  • Matné primery: Obsahujú zložky, ktoré kontrolujú lesk a absorbujú prebytočný maz. (Benefit The POREfessional Matte Rescue Primer)
  • Hydratačné primery: Obsahujú často väčší podiel kyseliny hyalurónovej.
  • Color-correcting primery: Obsahujú farebné pigmenty, ktoré neutralizujú nežiadúce tóny pleti. (Charlotte Tilbury Brightening Colour Correcting Glow Primer)
  • Illuminating primery: Obsahujú svetlo odrážajúce častice, ktoré dodávajú pleti svieži vzhľad.

Ako funguje fixačný sprej?

Fixačné spreje na make-up pracujú na princípe vytvorenia tenkej vrstvy na povrchu pokožky, ktorá pomáha uzamknúť make-up na mieste. Táto vrstva môže byť vytvorená rôznymi zložkami, najčastejšie polymérmi, silikónmi, filmotvornými látkami a alkoholom, často doplnenými o hydratačné ingrediencie a antioxidanty. Po nastriekaní sa sprej rýchlo odparí a na pleti zanechá neviditeľnú ochrannú vrstvu, ktorá chráni make-up pred rozmazaním a roztečením.

Typy fixačných sprejov

  • Rozjasňujúce (dewy): Obsahujú zvlhčovadlá a svetlo odrážajúce častice (NYX Professional Makeup Dewy Finish Setting Spray).
  • Matujúce: Pomáhajú kontrolovať lesk a obsahujú zložky na absorbovanie oleja a znižovanie lesku (Urban Decay De-Slick Oil Control Makeup Setting Spray, NYX Professional Makeup Matte Finish Setting Spray).
  • Hydratačné: Obsahujú vyšší podiel hydratačných zložiek (MAC Prep + Prime Fix+, Too Faced Hangover 3-in-1 Replenishing Primer & Setting Spray).

Fixačný sprej a primery sú skvelými pomocníkmi, ktorí vám pomôžu udržať váš make-up v perfektnej forme po celý deň. Či už potrebujete kontrolovať lesk, hydratovať pleť alebo zabezpečiť dlhšiu výdrž make-upu, tieto produkty vás nesklamú. 

Súvisiace články

https://www.beautyroom.sk/primer-podkladova-baza-na-silikonovom-alebo-vodnom-zaklade-ktora-je-pre-vas/

https://www.beautyroom.sk/je-primer-podkladova-baza-na-oci-ina-ako-podkladova-baza-pod-make-up/

Zápal – tichý vinník predčasného starnutia pleti

0
Tvár ženy prekrýva červená priesvitná fólia

Keď sa v súvislosti s pleťou spomenie zápal, väčšina z nás si predstaví červenú, niekedy až “horiacu” pokožku na tvári alebo zapálené vyrážky. Ak na pleti zbadáme zápal, automaticky sa ho snažíme čo najrýchlejšie riešiť. Čo je, samozrejme, správne. Ale čo ak vám poviem, že zápal je oveľa zákernejší, ako si myslíme? Že viditeľne zapálená pleť je len jedným z jeho príznakov? Často si ani neuvedomujeme, že zápal, aj ten, ktorý nevidíme, má na svedomí nielen začervenanie a vyrážky, ale aj hyperpigmentáciu, dehydrovanú, ochabnutú a mdlú pokožku. Jednoducho, zápal je jednou z príčin predčasného starnutia pokožky.

Čo je to zápal?

Zápal je užitočný biologický proces, pri ktorom biele krvinky vyvolávajú zápalovú reakciu, ktorá pomáha telu bojovať proti škodlivým mikroorganizmom. Zápal je vlastne obranná reakcia na infekcie, zranenia a iné škodlivé podnety. Avšak, ak je zápalov príliš veľa a často sa opakujú, prispieva to k neželaným reakciám kože. Tieto reakcie vnímame nielen vizuálne (ako starnutie pokožky), ale aj pocitovo (ako nepríjemné pocity).

Známky starnutia pokožky v súvislosti so zápalom

Ako som už spomenula, zápaly prispievajú k predčasnému starnutiu pleti a k zbytočnému zvýrazneniu znakov starnutia. Tento proces sa nazýva zápalové starnutie pleti.

Častý alebo dlho pretrvávajúci zápal postupne oslabuje obranné mechanizmy pokožky, čím ju robí slabšou a menej odolnou. Vďaka zápalu sa bunky pokožky narúšajú, ich štruktúra je poškodená a aktivita produkcie kolagénu a elastínu klesá. Pleť stráca pevnosť a tvoria sa na nej vrásky, ktoré by tam ešte nemuseli byť. Na pleti sa tvoria hnedé fliačky a prejavuje sa hyperpigmentácia.

Zápal spôsobuje znečistené životné prostredie a UV žiarenie, ktoré spoločne spôsobujú oxidačný stres. S oxidačným stresom je spojená tvorba voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunky pokožky a urýchľujú proces starnutia. Ak sa k tomu pridá stres a nezdravá strava s nízkym obsahom živín, zápal, ktorý nie je pre organizmus potrebný, je na svete.

Strava, chudobná na antioxidanty a esenciálne mastné kyseliny, znižuje schopnosť tela bojovať proti zápalu. Preto je dôležité venovať pozornosť strave, pravidelnej fyzickej aktivite a adekvátnemu zvládaniu stresu, aby sme minimalizovali zápal a jeho negatívne účinky na pokožku.

diagram súvislosti zápalu so vzikom hyperpigmentácie, starnutia pleti a dehydratácie
Zápal je zodpovený za predčasné starnutie, hyperpigmentáciu a dehytratáciu pleti

Zápal a tvorba hnedých škvŕn na pleti – nerovnomerná pigmentácia

Málokto si spája nerovnomerné rozloženie pigmentu so zápalom. Nečudujem sa, pretože na prvý pohľad to nedáva logiku. Aj keď hyperpigmentáciu vnímame ako nežiaducu, je to, žiaľ, prirodzený a potrebný mechanizmus tela na ochranu a obnovu pokožky. Vysvetlím vám prečo a ako tento proces prebieha.

Zápal je často odpoveďou na poškodenie tkaniva. Keď je tkanivo poškodené, zápalové signály spúšťajú obrannú reakciu. Vtedy sa produkcia melanínu zvyšuje. Tento proces pomáha chrániť pokožku pred ďalším poškodením, podporuje hojenie a regeneráciu tkaniva a pomáha znižovať riziko infekcie.

To, ako životné prostredie a slnko poškodzujú tkanivo na pokožke, ktorá odpovedá na poškodenie zvýšenou tvorbou pigmentu, si dokážete predstaviť. Rovnako si určite viete predstaviť, ako pokožka reaguje postzápalovou pigmentáciou na vyrážky alebo iné poškodenia kože zvýšenou produkciou melanínu. Čiže tam, kde bola zápalom poškodená koža, sú často tmavé škvrny. Stane sa tak preto, lebo melanín má aj niektoré vlastnosti, ktoré pomáhajú chrániť, posilniť a opravovať pokožku.

Čo je však menej známe a čo si už viete predstaviť ťažšie, je to, že aj zápal vo vnútri tela, spôsobený napríklad nesprávnou výživou, môže prispievať k tvorbe tmavých škvŕn na pokožke. 

Ako to funguje? Počas zápalu imunitné bunky produkujú voľné radikály na ničenie nežiaducich látok v tele. Kde sú voľné radikály, tam je oxidačný stres (a naopak), ktorý stimuluje produkciu látok zodpovedných za aktiváciu nadmernej tvorby melanínu na pokožke.

Dehydratácia pokožky v súvislosti so zápalom

Málokto si uvedomuje, že zápal vo vnútri tela môže spôsobiť dehydratáciu pokožky. Vnútorný zápal je často spôsobený nesprávnou životosprávou, ako je nevhodná strava, nedostatok pohybu a stres.

Chronický zápal uvoľňuje chemické látky, ktoré narúšajú ochrannú bariéru pokožky. Táto bariéra normálne udržuje vlhkosť v pokožke a chráni ju pred poškodením. Keď je narušená, vlhkosť sa z pokožky rýchlejšie stráca, čo vedie k jej dehydratácii. Dehydrovaná pokožka má za následok rýchlejšie starnutie pleti, pretože je náchylnejšia na tvorbu vrások a stratu pevnosti.

Zápal tiež znižuje produkciu prirodzených hydratačných látok v pokožke. Keď ich je menej, pokožka je suchšia a krehkejšia.

A aby toho nebolo málo, zápal zvyšuje priepustnosť krvných ciev, čo vedie k úniku tekutín z ciev do tkanív, vrátane pokožky. Za normálnych okolností krvné cievy prenášajú výživu, kyslík a tekutiny do tkanív a zabezpečujú správnu hydratáciu buniek. Pri zápale však tekutiny unikajú z oslabených ciev do okolitého tkaniva namiesto toho, aby boli dopravené do kožných buniek, čo vedie k dehydratácii pokožky. Naviac uniknuté tekutiny z oslabených ciev často spôsobujú opuch, čo tiež prispieva k dehydratácii pokožky, pretože tekutiny sa sústreďujú v tele nerovnomerne.

Zápal pod kontrolou je jedným z tajomstiev zdravej pleti

Krásna, žiarivá a zdravá pleť je snom každej ženy. Ak sa nám podarí vyhnúť sa zbytočným zápalom, pleť sa nám určite odmení. Minimalizujme zápaly v tele, o ktorých často ani nevieme, a spomalíme tak starnutie pokožky. Myslime nielen na šetrné ošetrenie a pravidelnú starostlivosť o pleť, ale aj na vhodnú výživu, pohyb a regeneráciu.

Strava bohatá na antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny, celozrnné produkty a zdravé tuky pomáha znižovať zápal a podporuje zdravie pokožky. Pravidelný pohyb zlepšuje cirkuláciu a podporuje imunitný systém, zatiaľ čo dostatok spánku je kľúčový pre regeneráciu a zníženie zápalu.

A nezabudnite sa tešiť zo života a občas si urobiť radosť len tak. Táto pozitívna životná energia je dôležitá pre celkové zdravie a pohodu, čo sa prejaví aj na vašej pleti.

Koľko vody si dnes vypila?

0
Žena s uterákom na hlave pije pohár vody.

Keď sa niekto opýta celebrít, aké je tajomstvo ich krásnej a žiarivej pleti s minimom vrások, často odpovedajú, že majú zdravý životný štýl a pijú veľké množstvo vody. Uhmmmm… Myslím si, že len zdravým životným štýlom a pitím vody to nebude, ale súhlasím, že dostatočné pitie vody, zvlášť teraz v lete, má veľký vplyv na to, v akom stave je naša pleť. Aj keď rovnica primerane hydratovaný organizmus sa automaticky rovná žiarivá pokožka tak úplne neplatí. Ale čo úplne platí je to, že hydratácia je dôležitou súčasťou celkového zdravia pleti, aj keď na dosiahnutie perfektnej pleti je potrebné ešte niečo viac. Ale o tom niekedy inokedy. Tak koľko vody si dnes vypila?

Ako to vlastne s tou vodou je? Má pitie vody vplyv na stav pokožky?

Áno, má, len je to trošku zložitejšie. Keď sa napijeme, voda sa nedostane okamžite do pokožky, a prioritne už vôbec nie, ale putuje po tele. Najprv sa dostane do žalúdka a potom do tenkého čreva. Cez steny tenkého čreva prechádza do krvného obehu a pomocou ciev sa dostane najprv do pečene, a následne do celkového krvného obehu, kde začne hydratovať všetky orgány vrátane pokožky. Prioritne však putuje do mozgu, srdca a obličiek, aby bolo zabezpečené ich správne fungovanie.

Aj keď pitie vody s veľkou pravdepodobnosťou nemá priamy vplyv na okamžitú hydratáciu pokožky, stále má veľký vplyv na zdravie a správne fungovanie tela, čo úzko súvisí so stavom pleti. Pleť je zdravšia, pružnejšia a žiarivejšia aj vďaka tomu, že orgány v tele netrpia núdzou o vodu. Oplatí sa teda udržiavať telo hydratované. Čo poviete?

Čo sa stane s pokožkou, keď telu zabezpečíme dostatočné množstvo vody?

💦 Pokožka bude sviežejšia, jemnejšia a pružnejšia, pretože voda sa dostane okrem najdôležitejších orgánov aj k bunkám kože. Hydratované bunky sú plnšie a pevnejšie. 

💦 Pleť bude mať lepšiu textúru a vyrovnanejší tón, lebo voda pomáha telu a pokožke zbavovať sa toxínov. Voda uľahčuje transport toxínov do orgánov, ktoré majú na starosti filtráciu a vylučovanie. Naviac, voda podporuje činnosť obličiek a pomáha pri vylučovaní toxínov z tela. Menej toxínov v tele znamená menej záťaže pre pokožku.

💦 Paradoxne, pleť sa môže zbaviť opuchov. Telo totiž nezriedka zadržiava vodu, čo sa prejavuje opuchmi, napríklad na tvári a v okolí očí. Často sa to stáva vtedy, keď sa telo nemôže spoľahnúť na pravidelný prísun vody. Vtedy má telo tendenciu si vodu skladovať, aby mohlo zásoby použiť, keď bude potrebovať vodu pre fungovanie orgánov.

💦 Pleť bude vyzerať zdravšie, prirodzene a bude mať aj hladšiu textúru, pretože voda pomáha vyrovnávať pH pokožky. Správne pH pokožky zohráva dôležitú úlohu v podporovaní jej ochranných funkcií, predovšetkým posilňovaní lipidovej bariéry, ktorá zabraňuje nadmernej strate vody.

 💦 Pleť bude čulá a bude mať jasnú farbu, pretože pitie vody zvyšuje cirkuláciu krvi a to vrátane cirkulácie malých kapilár v pokožke, a tak kapiláry lahko pomocou krvi doručia kyslík a výživu priamo do buniek kože. 

💦 A navyše, vodu milujú aj vlasy a nechty.

Čo sa stane s pokožkou, keď telo musí s vodou šetriť?

Pri nedostatku vody je pleť menej pružná, suchá, napätá a drsnejšia. Tenké vrásky a linky sú viditeľnejšie 😒 . Pleť pôsobí mdlo a nezdravo. Na pleti sa zdanlivo bez dôvodu objavujú vyrážky, a aj proces hojenia sa predlžuje.

Ustriehnuť si dostatočný príjem vody sa oplatí

Ustriehnuť si dostatočný príjem vody sa naozaj oplatí, najmä keď ide o zdravie a vzhľad pleti. Voda je nevyhnutná pre správnu hydratáciu pokožky, ktorá je základom pre jej zdravý a žiarivý vzhľad. Dostatočný príjem vody pomáha udržiavať pleť pružnú, jemnú a mladistvú.

Dámy so suchou pleťou majú v pití vody pravdepodobne jasno, ale čo pitie vody a mastná pleť? 

Pre ženy s mastnou pleťou môže byť lákavé obmedziť pitie vody z obavy pred zvýšeným potením a produkciou mazu, čo automaticky zvýši lesk pleti, plus kombinácia mazu a potu sa môže postarať o upchatie pórov. Tu je dobré vedieť, že nedostatočný príjem vody môže mať opačný efekt – dehydratovaná pokožka spravidla produkuje ešte viac mazu v snahe kompenzovať nedostatok vlhkosti, čo môže viesť k upchávaniu pórov. 

Pitie dostatočného množstva vody prispeje (aj keď nepriamo) k dosiahnutiu krásnej pleti, pomôže s detoxikáciou, čo sa tiež prejaví na kondícii pokožky, no a v neposlednom rade podporí celkové zdravie tela. 

Namiesto záveru zhrnutie

Dostatočný príjem vody je neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu a má významný vplyv na stav našej pokožky. Aj keď pitie vody nemusí okamžite zlepšiť hydratáciu pokožky, jej pravidelný prísun je kľúčový pre celkové zdravie tela, čo sa následne odráža aj na kvalite a vzhľade pleti.

Hydratovaná pleť je pružnejšia, jemnejšia a má zdravší vzhľad, pretože voda pomáha transportovať výživu do buniek a odstraňovať toxíny. Na druhej strane, nedostatok vody môže viesť k suchej, napnutej a mdlej pleti s výraznejšími vráskami a nepríjemnými vyrážkami.

Pre ženy s rôznymi typmi pleti je dôležité uvedomiť si, že dostatočný príjem vody môže prispieť k lepšej regulácii tvorby mazu a predchádzaniu upchávania pórov. Či už máte suchú alebo mastnú pleť, pitie vody je základným krokom k dosiahnutiu zdravej, žiarivej a mladistvej pleti.

Dbajme na to, aby sme denne vypili dostatočné množstvo vody a naša pleť sa nám za to odvďačí svojím krásnym a zdravým vzhľadom. A naviac, hydratácia je kľúčová nielen pre pokožku, ale aj pre celkové zdravie vášho tela.

Tak teda na zdravie 💧

Potrebuje pleť ďalšiu UV ochranu, ak denný krém obsahuje SPF?

0
Denný krém s obsahom SPF s pozadím sušenej kvetiny

Potrebujem si na denný krém s obsahom SPF naniesť ešte ďalšiu vrstvu SPF?

Niekedy áno a niekedy nie. Niekedy si pleť pred UV lúčmi v pohode ochránime s denným krémom s obsahom SPF, ale niekedy, aby sme zabezpečili pokožke dostatočnú ochranu, potrebujeme ešte ďalšiu vrstvu SPF ka. Záleží to od viacerých faktorov.

Najprv, čo na to hovoria odborníci

📌 Mnoho expertov odporúča používať denný krém s obsahom SPF a následne aj samostatný produkt s UVA a UVB ochranou, aby sa zabezpečila optimálna ochrana pleti. Dôvodom je, že denný krém so SPF často nie je nanesený v dostatočnom množstve, čo nemusí zabezpečiť dostatočnú ochranu a účinnosť.

📌 Iný dôvod, prečo experti odporúčajú nanášanie SPF na denný krém s UV ochranou, je ten, že niektorí výrobcovia, žiaľ, môžu obchádzať určité pravidlá pri výrobe SPF krémov. Výroba opaľovacích krémov je regulovaná EMA (European Medicines Agency) a tieto regulácie vyžadujú dodržiavanie prísnych štandardov. Denný krém s SPF nemusí prechádzať takými prísnymi testami, pretože primárnou úlohou denného krému nie je ochrana pred UVA a UVB lúčmi, ale hydratácia, výživa, neutralizácia voľných radikálov, stimulácia produkcie kolagénu….ochrana pred uv žiarením je teda často len doplnkom.

📌 Na druhej strane, niektorí experti neodporúčajú kombinovať denný krém s SPF s ďalším náhodne zvoleným SPF ochranným, pretože niektoré denné krémy môžu obsahovať ingrediencie, ktoré sa nemusia znášať s aktívnymi zložkami ochranných (opaľovacích) krémov.

Podľa mňa je najlepšie používať zdravý rozum

  • Nanášajte si primerané množstvo denného krému. 
  • Ak neplánujete dlhší pobyt na slnku, ale idete len do obchodu alebo do práce, denný krém s UV ochranou bude väčšinou stačiť. 
  • Denný krém so SPF poskytne ochranu približne na 2-3 hodiny. Ak však budete športovať, potiť sa, alebo slnko je intenzívne, je vhodné naniesť si na denný krém s SPF ešte ďalší ochranný (ľudovo nazývaný opaľovací) krém. 
  • Ak máte problém s hyperpigmentáciou alebo rosaceou, rozhode sa oplatí zabezpečiť pleti dvojitou ochranou a to aj na krátky čas. 
  • Rovnako berte do úvahy, či pobyt vonku plánujete v jesenných dňoch alebo napríklad na lyžovačke, či v lete.  
  • Myslite aj na to, že denný krém napríklad s SPF 30 vás neochráni teoretických 300 minút (30×10=300), pretože pleti sa podvedome dotýkame a taktieť sa aj potíme. (hoci to potenie ani nemusí byť vždy vidno).

Takže ako to vlastne je?

  • Ak si to vyžaduje situácia, používajte oba produkty naraz, ale často si môžete vystačiť na určitý čas a v určitých situáciách len s jedným produktom. 
  • V prípade potreby si SPF aplikujte opätovne. Oplatí sa to. 
  • Nezabudnite sa pred slnkom chrániť aj klobúkom a kvalitnými slnečnými okuliarmi a nezabúdajte si večer od SPFka si precízne vyčistiť pleť.

Kedy nanášať (v akom poradí) SPF krém?

Postup (poradie) nanášania jednotlivých produktov je nasledovný: najprv vyčistenie pleti, potom tonizácia, sérum (ak používate), denný hydratačný krém a nakoniec SPF (alebo len hydratačný krém s SPFkom, prípadne oba), a potom make-up. A po určitom čase opätovné nanesenie SPF priamo na make-up. Samozrejeme, ak používate očný krém tak si ho naneste tak, ako ste zvyknutá a ak plánujete použiť píling, tak ten použite po tonizácii pleti

Na akom princípe fungujú denné krémy s obsahom SPF

Denné krémy s obsahom SPFka sú, dalo by sa povedať, hybridnými produktami. Musia obsahovať maličké molekuly, ktoré ľahko preniknú do hlbších vrstiev pokožky, aby pokožku hydratovali alebo vyživovali, a zároveň musia obsahovať ingrediencie, ktoré zabezpečia ochranu pred UV lúčmi. Molekuly týchto “ochranných” ingrediencií sú väčšie, pretože ich úlohou je zostať na povrchu pokožky a odrážať, absorbovať alebo neutralizovať UVA a UVB lúče.

Vyberajte si denné krémy s SPFkom od dôveryhodného výrobcu, pretože výroba krému, ktorý pleť ošetruje a zároveň chráni, nie je jednoduchá.

Súvisiace články: https://www.beautyroom.sk/vsetko-co-potrebujete-vediet-o-ochrane-pred-slnieckom/,

https://www.beautyroom.sk/uv-ziarenie-uv-luce-a-ochrana-pred-nimi-nielen-na-kupaliskach-a-plazach/

https://www.beautyroom.sk/kedy-si-vybrat-ocny-krem-s-spf-a-uv-ochranou-a-kedy-bez/

https://www.beautyroom.sk/co-su-to-volne-radikaly-oxidacny-stres-a-antioxidanty

Starostlivosť o pleť a vlasy v lete

0
Slnečné okuliare s pozadím západu slnka

Leto je tu a s ním prichádza celkom milá potreba prispôsobiť starostlivosť o pleť a vlasy novým výzvam. Slnko, teplo a vlhkosť môžu byť pre našu pokožku a vlasy náročné, preto je dôležité mať správne produkty, ktoré nám pomôžu udržať ich zdravé a krásne. V tomto článku nájdete otázky, ktoré vás môžu inšpirovať pri rozhodovaní sa čo si dokúpiť, aby bola vaša letná starostlivosť o pleť a vlasy čo najefektívnejšia. Či už hľadáte ochranu pred slnkom, hydratačné produkty alebo vhodný letný make-up, mám tu pre vás mini tipy pre váš ďalší nákup. Užite si to v lete naplno a cíťte krásne a skvele.

Letný kozmetický nákupný ťahák

Skôr, ako si spravíte nákupný zoznam a vyberiete sa do obchodov, aby si doplnili, prípadne vymenili kozmetiku a dekoratívku za ľahšiu a letnejšiu, odpovedzte si na tieto otázky. 

  1. Ochrana pred slniečkom: 

Tip: Na pleť si vyberajte šetrné a ľahko roztierateľné, certifikované krémy s uv filtrom. 

  1. Hydratácia:
  • Je môj denný krém dostatočne hydratačný a ľahký? (príklady hydratujúcich ingrediencií, ktoré by ste mali hľadať v INCI nájdete pod ťahákom)

Tip: Krémy na vodnej báze (tie ktorých prvá ingrediencia v zozname INCI je voda alebo hydrolát), fluidy a gély sú ľahké a ideálne pre horúce dni. 

  1. Starostlivosť o pleť
  • Je moja kozmetika dostatočne šetrná?
  • Obsahuje moja kozmetika ingrediencie, ktoré upokoja slnkom namáhanú pleť?  (príklady upokojujúcich ingrediencií, ktoré by ste mali hľadať v INCI nájdete pod ťahákom)

Tip: Produkty s obsahom aloe vera alebo ružovou vodou pomôžu upokojiť slniečkom namáhanú pleť. 

  1. Make-up:
  • Je môj make-up ľahký a vhodný pre teplé počasie? 
  • Je môj make-up odolný proti poteniu a dlhotrvajúci?

Tip: BB krémy alebo tónovacie krémy s SPF sú skvelou voľbou pre ľahký letný make-up. Ak sa nechcete vzdať make upu, vyberte si make up, ktorý je na rovnakej báze ako váš primer. Takto vydrží oveľa dlhšie. 

  1. Dekoratívna kozmetika: 

Tip: Hitom leta 2024 sú korálové, peach a nude odtiene rúžov a farebných balzamov. Nezabudnite na to, že vodeodolná riasenka potrebuje špeciálnejší prípravok na odlíčenie.  

  1. Ochrana vlasov: 
  • Mám prípravky na ochranu vlasov pred slnkom a chlórovanou vodou? 
  • Mám šampón a kondicionér, ktorý pomôže zregenerovať a vyživiť vlasy po pobyte na slnku?  

Tip: Spreje s UV filtrom na vlasy a hydratačné masky na vlasy sú pre vlasy v lete záchranou.

  1. Starostlivosť o telo: 
  • Mám telové mlieko, alebo olej, alebo oleogél, ktorý hydratuje a upokojí pokožku po slnení? 
  • Používam píling na telo, ktorý pomôže odstrániť odumreté bunky a “omladí” pokožku a pripraví ju na ďalšie ošetrenie? 

Tip: Telové krémy a oleogély s aloe vera a pílingy s jemnými abrazívnymi čiastočkami sú ideálne.  

  1. Starostlivosť o chodidlá: 

Tip: Pravidelné obrusovanie zrohovatenej kože na chodidlách nasucho, večerné krémovanie chodidiel prípadne masky na chodidlá dokážu spraviť naozajstné zázraky. 

  1. Starostlivosť o telo po odstránení chĺpkov: 
  • Mám doma kozmetiku, ktorá upokojí pokožku po epi-depilácii alebo holení? 

Tip: Aloe vera gély alebo hydratačné mlieka s tea tree olejom pokožku takmer okamžite upokoja. Pomôžu aj teplé obklady.   

  1. Kontrola lesku a osvieženie pleti:
  • Nezabudnite si do kabelky pribaliť matujúce papieriky (blotting papers), ktoré vám pomôžu s kontrolou lesku a zároveň v prípade núdze osviežia vašu namáhanú pleť. 
  • Určite toto leto vyskúšaj mať stále poruke aj flakónik s kvetovou vodou (hydrolátom). Kvapôčky hydrolátu vašu pleť nielenže osviežia, ale aj potešia, pretože v kvetových vodách sa ukrývajú poklady, ktoré pleť miluje.

Tip: Matujúce papieriky s výťažkami z uhorky, zeleného čaju alebo maty sú na leto naozaj skvelým pomocníkom.   

Tak, a teraz už si na leto pripravená ☀️ 💄 💧 . Nezabudni si odpovedať na otázky, doplň svoju kozmetickú taštičku o všetko potrebné a hlavne – Uži si leto naplno!!!

Čo nikdy nechýba v tvojej letnej kozmetickej taštičke? Je tvoja starostlivosť o pleť v lete iná ako v zime? Daj mi vedieť. 

———————————–

Sľúbený príklad hydratačných a upokojujúcich ingrediencií: 

Hydratujúce ingrediencie

Upokojujúce ingrediencie

  • Hamamelis (Witch hazel)
  • Aloe Vera
  • Panthenol 
  • Harmanček
  • Centella Asiatica (CICA)
  • Bisabolol
  • Nechtík lekársky (Calendula)
  • Allantoin
  • Extrakt zo zeleného čaju

Gua Sha, staroveké umenie v modernom svete krásy

0
Gua sha kameň v dekoráciou v pozadí

Gua sha, tisícročná liečebná technika z koreňov tradičnej čínskej medicíny, si opäť získava pozornosť vo svete krásy. Táto jedinečná forma terapie, založená na masáži, nevyužíva prsty a dlane, ale špeciálne vyhladené nástroje – gua sha kamene, na jemné stieranie pokožky.  

Podstatou Gua sha masáže je stimulovanie energetických dráh a podpora prietoku lymfy, čo pomáha telu vysporiadať sa s toxínmi, ktoré sú často príčinou zápalov alebo opuchov. Okrem toho, masáž podporuje mikrocirkuláciu krvi, čo zlepší prísun kyslíka a živín do pokožky.   

Gua Sha masáž sa využíva na celé telo, ale my sa zameráme na oblasť tváre a dekoltu

Masáž tváre a dekoltu technikou gua sha je o niečo jemnejšia a šetrnejšia, ako jej pôvodná tisícročia stará verzia. Tvár a dekolt sa masíruje jemnejšími, pomalými ťahmi a na pokožku sa vyvíja menší tlak. Avšak už aj jemné ťahy bez enormného tlaku dokážu uvoľniť svalové napätie, prekrviť pleť a po určitom čase aj spevniť kontúry tváre. 

Okrem uvoľnenia napätia gua sha masáž podporuje prietok lymfy, čo vedie k prirodzenej detoxikácii a zlepšeniu celkového vzhľadu pokožky. Myslím, že môžem povedať (vlastnými slovami, dúfam, že si nerozhnevám odborníkov), že gua sha pomáha udržať čistotu a zdravie pokožky pod jej povrchom. 

Gua sha, prečo s ňou začať ešte dnes? 

Lebo, ak gua sha budete pravidelne aplikovať, tak 

  • Zbadáte, že vaša pokožka je jasnejšia a žiarivejšia, lebo povzbudenie cirkulácie krvi zabezpečí posilnenie buniek živinami a kyslíkom. 
  • Už po krátkom čase budete mať pevnejšiu pleť, pretože masáž podporí tvorbu kolagénu.
  • Môžete sa spoľahnúť na to, že gua sha masáž pomôže zredukovať opuchy tváre alebo v okolí očí. 
  • Zmiernite intenzitu tmavých kruhov pod očami. Samozrejme, ak príčinou tmavých kruhov nie je genetika. 
  • Dokonca, gua sha masáž pomôže – v rámci realistických očakávaní – vymodelovať peknú bradu. (S tukom dvojitej brady si neporadí, ale s jej liftingom určite.) 
  • No a bonusom bude dôkladné “zapracovanie” skvelých zložiek olejov, alebo inej kozmetiky, ktorú pri masáži použijete. 

Oplatí sa teda kameň gua sha mať doma a v rámci chvíľky pre seba si spraviť aspoň minimasáž. Možno tak 3x do týždňa by mohlo stačiť (alebo aj denne 😉 🙃), ale záleží od typu a kondícii pleti. Masírujte aspoň niekoľko minút a uvidíte, že výsledky nedajú na seba dlho čakať. V každom prípade však začnite pomaly a s menším tlakom a pozorujte, ako vaša pleť na masáž reaguje.

Masáž “spárujte” s obľúbeným olejom – šípkový, jojobový, kadidlový….. , ktorý si aplikujte, tak ako vždy, na navlhčenú pleť. Ak vaša pleť oleje neznesie, použite obľúbené sérum, ktoré má dobré lubrikačné vlastnosti. 

A ako je to s tým kameňom? Ktorý si vybrať? 

Priznám sa, že na túto otázku veľmi neviem odpovedať. Niektorí ľudia veria na terapeutické a omladzovacie vlastnosti rôznych minerálov a kryštálov. A možno niečo na tom aj bude. Neviem. 

V každom prípade vyberať si môžete z rôznych farieb a tvarov gua sha kameňa. Môžete sa rozhodovať medzi zeleným jadeitovym alebo nefritovým kameňom, ružovým ruženínovým, fialovým ametystom, čiernym obsidiánom, bielym krištáľovým. A som si istá, že ich je oveľa viac. 

Tvary kameňov sú navrhované tak, aby sa dokonale prispôsobili špecifickým oblastiam a anatómii tváre. Najbežnejšie tvary kameňov sú v podobe akéhosi srdiečka, rybej  šupiny, v tvare polmesiaca, oválu, alebo hrebienka. 

Dôležité je, že aby ste kameň udržiavali čistý a najlepšie v chladničke. Samozrejme, že kameň sa nepokazí, ale chladivý efekt kameňa k masáži pridá pleti ďalšie benefity. 

Čo je však úplne najdôležitejšie je pravidelnosť používania a technika masáže. 

Ako správne masírovať pleť s gua sha kameňom

Keďže správna technika masáže s nástrojom gua sha vyžaduje špecifické zručnosti a presnosť, rozhodla som sa, že najlepšie bude, ak vám ako na to, pomocou videa, ukáže skutočná odborníčka. 

S radosťou vám preto predstavujem video od Evy Prokešovej, skúsenej lektorky tvárovej jogy, ktorá mi potvrdila, že aj pár minút denne práce s tvárou prinesie výsledky.  

Eva, lektorka tvárovej jógy, pripravila pre BeautyRoom niekoľkominútové video, v ktorom názorne ukazuje, ako si môžeme spraviť doma gua sha masáž tak, aby z nej pleť mala maximálny úžitok. Pre viac informácii a užitočných tipov Evku môžete sledovať na webe Eva Prokešová – lektorka obličejové jógy alebo sa môžete pridať k jej online komunite do fb skupiny faceyoga by eva.  

Možno ste sa dnes dozvedeli niečo nové, možno nie. Ale verím, že priložené Evkine video sa stane cenným pomocníkom vo vaších chvíľkach vyhradených pre krásu.

Lesklá pleť pod kontrolou

0
Dve krabičky s matujúcimi paierikmi

Niektoré z nás to poznáte veľmi dobre. Máte perfektnú rutinu, používate oil free dekoratívku s matným finishom, no ale tak ….😐! Už okolo obeda lesk na pleti začne hrať prím. Dámy s mastnou pleťou to poznáte dôverne. Však? Jasné, že lesklá pleť nie je obrovský problém (to hovoríme hlavne my, ktoré máme suchšiu pokožku 😉), ale niekedy, lesk na pleti dokáže ženu poriadne rozladiť, lebo kazí celkový dojem a uberá na sebavedomí. 

Matujúce papieriky alias blotting papers

Pravdepodobne ste si všimli, že keď prichádza túžobne očakávané leto a vlhkosť a teplota naberá na sile, s leskom sa musí porátať aj vaša pleť. A to možno aj vtedy, keď tá vaša je skôr suchá, ako mastná. 

Rýchlym riešením sa môžu stať matujúce papieriky – čiže blotting papers, čo sú malé, kompaktné, v šikovnom obale uložené papieriky, ktoré majú schopnosť absorbovať prebytočný olej a pot z tváre bez toho, aby ste museli následne okamžite bežať k zrkadlu a obnoviť si make up. Hoci matujúce papieriky neupravia a ani neomedzia problém s produkciou mazu, dočasne sa na ne môžete spoľahnúť. 

Na akom princípe fungujú matujúce papieriky? 

Matujúce papieriky sú nadizajnované tak, aby ich použitie bolo jednoduché. Zvyknú byť poukladané v malej obálke alebo krabičke z tvrdého papiera, ktorá sa zmestí hoci do peňaženky, ale nemusí to byť pravidlo. Papieriky sú poukladané tak, aby sa z obálky či krabičky pohodlne vyberali. Sú vyrobené z materiálu, ktorý má vynikajúce absorpčné vlastnosti a často sú obohatené o určité ingrediencie. Môžu to byť napríklad kyselina salicylová, alebo zelený čaj, výťažky z harmančeka, ruže, ryže, bambus, aktívne uhlie……(Dokonca, značka Tatcha má v ponuke matujúce papieriky s vtlačenými zlatými šupinkami. Ale proti gustu…. 😉)

Ako použiť matujúci papierik? 

  • Trh ponúka niekoľko typov matujúcich papierikov. Môžete si vybrať obyčajné, univerzálne, alebo si môžete vybrať papierik podľa požiadaviek pleti. Niektoré sú napustené už spomínanými ingredienciami pre zvýšenie benefitu z používania. 
  • Otvorte balenie, vyberte papierik a pritlačte si ho na miesto, z ktorého chcete odstrániť olej (alebo pot), čiže na miesto, ktoré sa leskne. Len jemne pritlačte, nešúchajte ani nezotierajte, aby ste si nezničili make up. Hotovo. 
  • Použitý papierik odhadzujte do koša, nesplachute ho do WC, pretože tieto papieriky sa vo vode len tak ľahko nerozpustia. (A nech vás ani nenapadne použiť ten istý papierik 2x. Ale to asi ani nemusím písať, však?)

Na čo všetko môžete použiť matujúce papieriky?

  • V prvom rade na to, na čo sú určené, teda na odstránenie prebytočného mazu bez toho, aby ste si museli utekať opraviť make up, alebo prepudrovať nos. 
  • Papieriky vám môžu pri líčení pomôcť zafixovať make up, hlavne tekutý na olejovej báze.
  • Pomôžu zafixovať rúž. Stačí si otlačiť narúžované pery a naniesť si druhú vrstvu, alebo ani nie. 
  • V prípade núdze vám dočasne pomôžu odstrániť prebytočný maz pri korienkoch vlasov. (To som nedávno vyskúšala a bola som prekvapená, že to funguje. Ale pochopiteľne, s primeranými očakávaniami.)   

Samozrejme, že matujúce papieriky nie sú Must Have. Jasné, že namiesto blotting papierika môžete použiť servítku alebo toaletný papier. To je na vás. Servítka však spolu s olejom odstráni aj vrstvičku make upu a tolaetný papier to isté. Plus, ak si ho odmotáte rovno z kabínky, tak viete čo si dáte na pleť… Ale v prípade núdze lepšie ako nič.  

Ak nechcete investovať do matujúcich papierikov, tak vám možno poslúži nastrihaný hodvábny papier, alebo cigaretové papieriky, ale to prosím píšem bez záruky, len som to niekde na internete čítala!!! Stale si myslím, že originál je najbezpečnejší. 

A na čo dať pozor?

Matujúce papieriky sú super, ale netreba to s nimi preháňať. Ak sa budú používať veľmi často, môžu zanechať pokožku suchú a drsnú. Nezabúdajte, že pleť na to, aby bola zdravá, potrebuje jej vlastný maz. Ak sa maz bude sústavne odstraňovať, pokožka sa tento stav pokúsi kompenzovať produkciou ešte väčšieho množstva oleja, čo bude viesť paradoxne k efektu ešte väčšieho lesku. 

Tak ako? Myslíte si, že matujúce papieriky sú fajn? Ja áno, hlavne v lete. Vtedy robia “môj život” menej lesklým a oveľa viac úžasným. 

Kedy si vybrať očný krém s SPF a UV ochranou, a kedy bez?

0
Mladá usmiata žena s vrstvou krému pod očami

Včera som dostala otázku, že či si myslím, že očný krém s UV ochranou je v súvislosti s anti age lepší, ako očný krém bez ochrany. Či naozaj potrebujeme SPF ko ešte aj v očnom kréme.

Na túto otázku je ťažko odpovedať kráto, jednou vetou, aj keď verte mi, naozaj sa snažím písať stručné príspevky 🙂 😉, aby som vás nezahlcovala nadmernými informáciami. Ale veď ma poznáte. Stručne a vecne mi to vyjde málokedy. 

Ale poďme k odpovedi na otázku 

Zadovážiť si očný krém s SPF môže byť niekedy naozaj užitočné a výhodné, ale niekedy to môže byť zbytočné. 

Ochrana pred UV lúčmi má (nielen) v súvislosti s anti age obrovský vplyv na stav a kondíciu pleti. Zvlášť pre okolie očí. Ochranu ľahko zraniteľnej pokožky v oblasti očí jednoducho a pohodlne zabezpečí krém s UV faktorom.  

Čo hovorí v prospech kúpy očného krému s SPF

  • Ak sa rozhodnete pre očný krém s SPF, máte istotu, že okolie očí si pred UV lúčmi chránite. 
  • Ak používate očný krém s SPFkom, máte istotu, že podvedome nevynecháte časť tváre okolo očí.
  • Očné krémy s SPF sú formulované tak, aby minimalizovali podráždenie a boli bezpečné pre použitie v okolí očí. To znamená, že je málo (menej) prevdepodobné, že by mohli spôsobiť slzenie alebo iné nepríjemné reakcie, na rozdiel od bežného SPF ochranného krému. 

Kedy je kúpa očného krému s SPF na zváženie

  • Očný krém s faktorom budete chcieť používať ráno a na večerné ošetrenie si pravdepodobne kúpite krém bez SPFka. Ono to vlastne ani tak nevadí, tie krémy nejaký čas, kým ich spotrebujete vydržia, len v poličke v kúpeľni budete mať o jeden krémik naviac. 
  • V podstate očný krém s SPF nepotrebujete ani vtedy, ak používate iný krém s ochranným faktorom na celú tvár, vrátane očného okolia. 

Je zbytočné si nanášať očný krém s UV ochranou a následne ďalší krém s UV ochranou. Použitie viacerých produktov s SPF faktorom neznamená, že sa ochranné účinky týchto produktov sčítavajú alebo zvyšujú. Ak si teda aplikujete SPF 15 očný krém a následne použijete na tvár SPF 15, nezískate ochranu SPF 30. Ochrana ostane na úrovni najvyššieho použitého SPF, teda SPF 15.

Pre koho by mohol byť očný krém s SPF-kom zaujímavý

  • Zaujímavý je hlave pre ženy s citlivou pleťou v oblasti očí. Očné krémy s SPF sú zvyčajne formulované tak, aby boli jemnejšie a bezproblematickejšie pre citlivú oblasť očí, kde by mohlo byť bežné SPF- ko pre pleť na tvári príliš dráždivé. 
  • Očný krém s faktorom je zaujímavý aj pre ženy, ktoré si chcú okolie očí pred UV lúčmi chrániť v prvom rade okolie očí. Myslím to tak, že je dobrou voľbou pre ženy, ktoré napríklad, keď nesvieti slniečko, alebo nie sú práve letné mesiace, nevenujú ochrane tváre a dekoltu pred UV lúčmi veľkú pozornosť. V každom prípade však chcú zabezpečiť ochranu očného okolia. 

Zatiaľ nie je úplne bežné denné používanie SPF na tvár a krk – aj keď by to tak malo byť, alebo používanie krémov s UV faktorom. 

  • Pre ženy, ktoré trávia veľa času vonku, napríklad kvôli práci, alebo kvôli životnému štýlu. Očný krém s UV ochranou je taká poistka, že žena podvedome nevynechá pri aplikácii SPF ka očné okolie. Z toho istého dôvodu to platí aj pre ľudí žijúcich v slnečných oblastiach. 
  • Pre ženy, ktoré majú problém s vytváraním hnedých škvŕn v okolí očí. (tiež z vyššie opísaného dôvodu).
  • Pre ľudí s históriou kožných problémov spôsobenými slnkom.

Prečo nepoužívať očný krém s SPF na noc

Samozrejme, že logicky preto, lebo v noci nesvieti slnko a nepotrebujeme sa pred UV lúčmi chrániť, lebo aj tak sme v posteli. 

Ale je tu ešte niekoľko dôvodov prečo sa vyhnúť použitiu SPF produktov v nočnej starostlivosti.  

  • Aj keď sú očné krémy s SPF navrhnuté tak, aby boli k očnému okoliu šetrné, stále obsahujú určité chemikálie, ktorých úlohou je chrániť pleť pred slniečkom. O tieto na noc nepotrebné chemikálie sú očné ochudobnené.   
  • V noci je pokožka naprogamavá na regeneráciu, menej už na ochranu. Používanie produktov s SPF s látkami, ktoré nie sú pokožke prirodzené môže spôsobiť podráždenie. Úplne zjednodušene povedané, pokožka je menej ostražitá, lebo nemusí bojovať proti nástrahám z vonkajšieho okolia, chce regenerovať a tak nemusí vyvolať ochrannú reakciu na chemické látky v SPF.  
  • SPF môže obmedziť prirodzenú nočnú regeneráciu pokožky, pretože žložky, ktoré sú podstatou SPF môžu narušiť optimálnu hydratáciu a dýchanie pokožky.

Pre večerné ošetrenie je lepšie zvoliť očné krémy, ktoré sú špecificky formulované pre nočnú regeneráciu bez obsahu SPF, alebo krémy, ktoré sú určené na dennú a večernú starostlivosť, tiež bez SPF. Tieto krémy často obsahujú zložky ako peptidy, retinol, vitamíny a hydratačné komponenty, ktoré pomáhajú obnovovať a vyživovať pokožku počas spánku bez zbytočného zaťaženia.

Ak už máte očný krém s SPF a chcete ho využiť, je lepšie ho aplikovať len počas dňa, keď je ochrana proti UV žiareniu skutočne potrebná. Na noc sa oplatí investovať do očného krému, ktorý podporí regeneračné procesy bez rizika podráždenia alebo iných negatívnych efektov.

Napísať stručnú odpoveď sa mi opäť veľmi nepodarilo, ale myslím si, že je to takto dobre, pretože už budete mať jasno v tom, či si vybrať očný krém s uv faktorom alebo bez. 

Možno vás bude zaujímať aj článok Všetko čo potrebujete vedieť o ochrane pred slniečnom

Zlato v kozmetike – zlaté tajomstvo krásy, alebo len zlatý sľub?

0
zlaté lupienky padajúce na dlaň

Zlato je už po stáročia symbolom luxusu a bohatstva, a keď sa povie zlato, tak väčšina z nás si predstaví šperky, zlatú výzdobu v chrámoch, zlaté tehly v banke….. (napríklad 🙂). Ale zlatým luxusom si už nejaký čas môžeme hýčkať aj našu pleť a telo, lebo zlato v kozmetike je dnes bežné, populárne a dostupné. Krémy, masky, beauty oleje a séra so zlatými čiastočkami sľubujú revitalizáciu a rozjasnenie pokožky, omladenie pleti a redukciu zápalov. 

Ale ako to vlastne s tým zlatom v kozmetických produktoch naozaj je? 

Zlato v kozmetike

Aj keď zatiaľ neexistuje veľké množstvo výskumov, je potrvrdené, že zlato má antibakteriálne, terapeutické a do určitej miery aj antioxidačné účinky. Je tiež dokázané, že zlato fantasticky spolupracuje s niektorými ingredienciami, ktorým pomáha zvyšovať ich efektivitu. Je dokázané, že má pre pleť upokojujúce účinky. Naďalej sa skúma, či zlato je schopné zlepšovať pružnosť pokožky, stimulovať produkciu kolagénu, minimalizovať vrásky. Jednoducho, naďalej sa skúma, ako to je s jeho anti age vlastnosťami.  

Toto všetko, čo som zatiaľ o zlate napísala je, ale aj nemusí byť pravda, pretože v kozmetike nie je zlato ako zlato. So zlatom v kozmetických produktoch sa môžeme stretnúť v jeho pevnej podobe, ktoré v produkte voľným okom vidíme alebo nie, a vo forme koloidného zlata. Aký je medzi nimi rozdiel a čo môžeme od ktorého čakať? 

Zlato v kozmetike v pevnej podobe

  • Zlaté šupinky

Aj keď šupinky, alebo lístočky zlata rozptýlené v oleji alebo v géli vyzerajú naozaj luxusne, nie sú primárnym zdrojom anti-aging účinku. V produktoch majú skôr estetický, dekoratívny účel vyvolávajúci pocit luxusu, a hoci ich účinok môže byť viditeľný, býva len dočasný. V podstate ide o rozjasnenie pleti pomocou odleskov zlata. Účinok lístočkov zlata je viac kozmetický, dočasne viditeľný, ako terapeutický.  

  • Zlaté častice viditeľné voľným okom 

Zlato (v kozmetike) v pevnej podobe môže mať aj formu malých zlatých častíc, ktoré poskytujú pleti zlatý lesk, alebo odlesk. Tiež majú skôr estetický než anti age alebo terapeutický efekt. 

  • Zlaté pigmenty

V dekoratívnej kozmetike sa používajú voľným okom viditeľné zlaté pigmenty, ktoré vytvárajú zlaté odlesky za účelom rozjasnenia líčenia a celkovo rozjasnenia pleti. 

  • Zlaté nanokryštály a nanolamináty a guľaté (sférické) častice zlata

V kozmetike sú populárne nanokryštály, nanolamináty a sférické častice zlata. Sú to drobné čiastočky zlata, v pevnej podobe. Nanokryštály majú kryštalický tvar v rôznych geometrických tvaroch, nanolamináty sú zase tenké vrstvy zlata a spherical častice majú tvar nano gule alebo sféry. 

Nano formy zlata voľným okom v produkte nevidieť, avšak produkt, ktorý nano častice  obsahuje, vytvára na pleti jemný zlatý odlesk, a ten už viditeľný je. To je najbežnejšou príčinou, že pleť po použití kozmetiky so zlatými neviditeľnými nano časticami pôsobí žiarivejšie a mladistvejše. 

Nanokryštály zlata v kozmetike, na rozdiel od lupienkov a častíc, ktoré sedia na povrchu pokožky, dokážu preniknúť aj do hlbších vrstiev kože, kde pôsobia terapeuticky, a kde vytvárajú (mali by) anti age benefity. Napríklad zlaté častice pomáhajú znižovať zápaly, môžu poskytovať antioxidačnú ochranu, môžu prispieť k podpore, ochrane a regenerácii buniek, pomáhajú s hydratáciou. Čo je celkom dosť. 

Koloidné zlato

Koloidné zlato, je forma zlata, kde sú zlaté nano až mikro častice rozptýlené a stabilizované v tekutom prostredí.  V kozmetickom priemysle sa koloidné zlato používa ako aktívna zložka, ktorá ošetruje, hydratuje a chráni pokožku. Hoci zlato má aj antioxidačné účinky, nedokáže nahradiť antioxidanty, ako sú napríklad vitamín C, alebo resveratrol, či kyselina felurová…. Ak  produkt spolu s koloidným zlatom v kozmetike neobsahuje aj antioxidanty, tak je dobré ich doplniť. 

Nano častice zlata, či už koloidného alebo v pevnej podobe, dokážu podľa niektorých výskumov urýchliť procesy hojenia, pomáhajú zvyšovať cirkuláciu krvi a pôsobia antisepticky a zároveň tiež majú už spomínané hydratačné, ochranné a regeneračné účinky. 

Čo je ešte užitočné o zlate v kozmetike vedieť

Aby sa zlato dostalo do hlbších vrstiev pokožky, kde začne účinkovať, obvykle potrebuje k sebe “nosič”, ktorý ho tam dopraví. Na “distribúciu” zlata sa často využívajú panenské oleje, lipozómy, peptidy, alebo aj rôzne stabilizátory, kroré čiastôčky zlata na seba naviažu a prinesú tam, kam treba. Panenské oleje v INCI spoznáte hravo, to ostatné može mať napríklad názov “Phospholipids”, “Lecithin”, “Lamellar Nanoparticles”. (hlavne ten Lecithin je v kozmetike veľmi užitočný)

Bonusom cesty zlata pomocou nosičov do hlbších vrstiev pokožky je to, že vďaka zlatu, alebo lepšie povedané spolu so zlatom, do pokožky ľahšie preniknú aj ďalšie aktívne ingrediencie. Teda zlato je takým druhotným nosičom aktívnych látok do pleti. 

S akými ingredienciami si zlato rozumie najlepšie, a s ktorými nie?

Vhodným “parťákom” pre zlato v kozmetike je kyselina hyalurónová, vitamín C, ceramidy a peptidy. 

Zlato tiež optimalizuje, alebo zosilňuje účinky vitamínov a polyfenolov a tiež pomáha stabilizovať emulzie v kozmetických produktoch. 

Naopak, kombinácia zlata s AHA, BHA a PHA kyselinami, benzoyl peroxidom, alebo retinolom, môže vyvolať nežiaducu reakciu pokožky. 

Pre koho nebude kozmetika so zlatom to pravé

Aj keď sa zdá, že zlato v kozmetike je bezpečné, stabilné a čisté, nie je vhodné pre ľudí, ktorí majú alergiu na kovy. Špeciálne nie je vhodná pre dámy, ktoré majú mimoriadne citlivé očné okolie.

Existujú aj určité obavy ohľadom používania nanočastíc v kozmetických produktoch z dôvodu, že nanočastice by sa mohli dostať do krvného obehu a ukladať sa v tele. Väčšina vedeckých dôkazov však preukazuje bezpečnosť používania nanočastíc zlata, ale stále nie je jednoznačné, či sa nanočastice zlata, ktoré sú stabilné a nerozpúšťajú sa ani vo vode ani v iných telesných tekutinách, nemôžu dostať do orgánov a tkanív a hromadiť sa v nich. Nie je tiež jasné, či prípadné hromadenie zlata v tkanivách by mohlo mať negatívny vplyv na zdravie.  

Na čo si dávať pozor pri kúpe kozmetických produktov so zlatom, v čom by mohol byť problém

  • Skontrolujete si zoznam všetkých ingrediencií, zistite či produkt neobsahuje niečo, na čo vaša pleť môže reagovať zle. 
  • Skontrolujte si, akú formu zlata výrobok obsahuje. Zlaté častice sa v INCI označujú ako Gold (CI 77480) alebo Gold Nano, Gold Leaf, Gold Powder, Colloidal Gold, nanolamináty sa označujú Lamerall nanoparticles. 

Ak sa dá, overte si koncentráciu zlata. Vysoká koncentrácia zlata v kozmetike môže mať rýchlejšie a silnejšie účinky, ale môže spôsobiť aj neželané reakcie. Výrobca však bežne spotrebiteľa o koncentrácii zlata v produkte neinformuje. Tu sa treba spoľahúť na dôveryhodnosť predajcu a možno aj cenu.     

  • Za mňa to najhlavnejšie je, že ak sa rozhodnete pre kozmetiku so zlatom, kupujte si ju od spoľahlivého výrobcu, ktorý má skúsenosti a kde je predpoklad, že bude mať primerané vybavenie na výrobu “zlatej” kozmetiky. 

Pri výrobe zlatej kozmetiky sa musí zlato v kvapaline absolútne rovnomerne rozptýliť.  Rovnomerné rozptýlenie zlatých kúskov je kľúčové. Len tak sa môžu docieliť  želané účinky. Na to, aby sa to dosiahlo, je potrebné zabezpečiť dôkladnú homogenizáciu (rozptýlenie čiastočiek do tekutiny pomocou silných mechanických síl). Okrem rozptýlenia, výrobca musí zabezpečiť potrebnú stabilizáciu zlatých kúskov, čo znamená, že je potrebné zabezpečiť to, aby sa čiastočky po čase nezlúčili opäť dokopy, alebo aby nespadli na dno kontajnerika, téglika, či fľaštičky. Počas celého procesu výroby sa musí dodržiavať a kontrolovať  teplota, tlak a rýchlosť miešania. Seriózny výrobca by mal byť podľa mňa jeden z rozhodujúcich faktorov, ktorý by mal ovplyvniť rozhodnutie pri kúpe produktu. Kozmetika so zlatom nie je lacný špás.

Čo na záver? 

Kozmetika so zlatom sľubuje a ukazuje sa, že aj plní veľa. Určite má niečo do seba. Avšak zatiaľ neexistujú relevantné štúdie, ktoré by porovnávali účinky zlata s účinkami “bežnejších” potentných anti age ingrediencií. Jednoducho povedané, zatiaľ nevieme, či zlato v kozmetike naozaj dokáže spraviť viac, ako iné, efektívne, bezpečné a často aj lacnejšie ingrediencie. Ja osobne som k zlatu v kozmetike trochu skeptická.

Prebiotiká a probiotiká v kozmetike. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

0
zväčšená fotografia mikroorganiznov

Do sveta kozmetiky vstúpili probiotiká a prebiotiká, ktoré sľubujú zmenu prístupu k starostlivosti o pleť. Výsledky suverénne presviedčajú, že o pro a pre biotikách v kozmetike, budeme počuť oveľa viac. 

Nie je prekvapením, že kozmetika, ktorá sa môže pochváliť, že obsahuje pre a probiotiká, má rastúcu popularitu.

Význam probiotík spočíva v ich schopnosti podporiť zdravie a rovnováhu mikrobiómu pokožky. Mikrobióm je ekosystém mikroorganizmov, ktoré sa nachádzajú na povrchu pokožky, a jeho rovnováha je dôležitá pre zachovanie zdravej pleti. 

Ak sa zaujímate o nové prístupy k starostlivosti o pleť, určite ste zachytili, že niektoré kozmetické produkty obsahujú populárne prebiotiká a/alebo probiotiká.

Probiotiká v kozmetike môžu zabezpečiť

  • rovnováhu mikrobiómu pleti, čím sa znižuje riziko vzniku problémov ako akné, ekzémy alebo podráždenie pokožky.
  • Znižujú zápaly a začervenania.
  • Posilňujú kožnú bariéru, čo je dôležité pre udržanie optimálnej úrovne hydratácie a ochrany pleti pred vonkajšími podnetmi. 

Aj keď prebiotiká a probiotiká majú majú podobný názov, ich význam a účinok je odlišný. Poďme si veľmi stručne vysvetliť aký je medzi nimi rozdiel. 

Čo sú probiotiká, a aká je ich funkcia

  • Prebiotiká sú živé mikroorganizmy, samotné baktérie, alebo celé rody, či kmene mikroorganizmov žijúcich na pokožke.
  • Prispievajú k rovnováhe mikrobiómu pokožky, podporujú jeho vitalitu a rast. 
  • Probiotiká používané v kozmetike sú napríklad Lactobacillus alebo Bifidobacterium.

Čo sú prebiotiká, a aká je ich funkcia

  • Sú to zložky, ktoré podporujú rast a aktivitu prospešných mikroorganizmov. Prirovnám to ako keby k potrave pre probiotiká. 
  • Prebiotiká podporujú rast “dobrých” baktérii na povrchu pleti a zároveň potláčajú negatívne stavy pokožky. 
  • Prebiotiká v kozmetike môžu predstavovať rôzne druhy cukrov, ako napríklad známy Inulín, Fructooligosacharidy a Oligosacharidy. 

Takže ak to zhrniem, tak probiotiká sú samotné živé mikroorganizmy, ktoré priamo prispievajú k rovnováhe mikrobiómu, a prebiotiká sú substancie, ktoré sú potravou pre probiotiká, čím podporujú ich rast a životaschopnosť. 

Nech vás nepomýli, ak v popise produktu sa stretnete so slovom postbiotic. Nejde o preklep. 

Postbiotiká sú vlastne akoby kúsky, alebo lepšie povedané, metabolické produkty niektorých probiotických baktérií. Sú výsledkom metabolických procesov, života a aktivity samotných probiotík, ale samotné postbiotiká už nie sú živé organizmy, také ako sú probiotiká. 

Postbiotiká majú rovnako pozitívny efekt na mikrobióm pokožky, ako samotné probiotiká, len “pracujú s iným materiálom”, a nie sú to už živé organizmy. 

Postbiotiká určite poznáte veľmi dobre. Sú to tak často spomínané napríklad peptidy, enzýmy a kyseliny, ktoré posilňujú, hydratujú, uzdravujú, regenerujú a ochraňujú pokožku.  

Zdá sa, že probiotiká a prebiotiká predstavujú novú éru v kozmetike, ktorej záleží na podpore životachopnosti pokožky. V kozmetike, ktorej cieľom nie je len estetika, ale aj zdravie pleti. A zdá sa, že starostlivosť o pleť založená na princípoch pre a probiotík, sa čoskoro stane investíciou nielen do krásy a mladosti, ale aj investíciou do vitality pokožky.