piatok, 23 februára, 2024
Home Blog

Prečo máme čierne bodky a čo s nimi?

0
kreslený obrázok póru s čiernou hlavičkou
Photo: djvstock on Freepik

Nemôžem tvrdiť, že každá pleť má čierne bodky, pretože naozaj sú ženy, ktoré tento problém vôbec nepoznajú. Majú krásnu pleť ako snehulienka. Ale takých je naozaj málo. Väčšina z nás čierne bodky dôverne pozná, a niektoré ženy sa s nimi trápia viac, niektoré menej a niektoré si ich ledva všimnú.

To, ako veľmi nás čierne bodky potrápia najviac záleží od typu pleti. Potom veľkú úlohu hrá správna (alebo nesprávna) starostlivosť o pleť vrátane exfoliácie, a v niektorých prípadoch, aj používanie nekomedogénnej (póry neupchávajúcej) kozmetiky.

Čierne bodky dokážu byť niekedy poriadne tvrdohlavé a zaťato sedia v póre, nech robíme čo robíme. A to často aj napriek sľubom od výrobcov, že ak ich výrobok začneme používať, tak ten s čiernymi bodkami zatočí.

Prečo máme čierne bodky a čo s nimi?

Čo sú čierne bodky?

Na to, aby telo a pokožka moji bez problémov fungovať potrebuje mazové žľazy, ktoré sú súčasťou pokožky. Mazové žľazy produkujú maz, ktorý udržuje pokožku zdravú a hydratovanú. Maz (a iné látky) sa vylučuje z pokožky cez póry. (viac o póroch – tu Prečo máme póry, a ktorým ingredienciám sa vyhnúť, keď sa nám upchávajú
Pozrime sa na to obrátene a začnime od pórov. Takmer pod každým pórom je aspoň jedna mazová žľaza. V niektorých častiach pokožky je ich viac, v niektorých menej. Žľazy produkujú maz, ktorý sa má dostať pomocou pórov na povrch pokožky. Niekedy sa stane, že maz sa nedostane z póru von a ostane zaseknutý v jeho vnútri. Postupne sa maz zaseknutý v póre zmieša s odumretými bunkami kože. Vznikne tuková zmes, ktorá vďaka oxidácii zmení farbu na čiernu. A na svete je čierna bodka.

Čierne bodky Nezapríčiňuje nedostatočné čistenie pleti!

Pomocou cleanserov odstraňujeme z povrchu pleti nečistoty a zvyšky olejov, ktoré produkuje pokožka. No ani precízne čistenie nedokáže zachytiť a odstrániť prebytočnú zoxidovanú tukovú zmes, ktorá “sedí” v hĺbke póru.

Problém s bodkami nemajú len ženy s mastnou a zmiešanou pleťou

Čierne bodky, špeciálne na nose, má (môže mať) aj suchá pleť, aj keď v oveľa menšom množsve, pretože suchá pleť produkuje menej mazu.

Najviac čiernych bodiek nájdeme na nose.

Za čierne bodky môže maz v póroch, ktorý sa z nejakého dôvodu nedokáže dostať na povrch pokožky. Čierne bodky má každá pleť (aj suchá) a to hlavne na nose, pretože pokožka na nose má viac mazových žliaz pod jedným pórom, ako ich máme na ostatnej časti tváre.

NIE je pravda, čiernych bodiek zbavíte ak budete používať

 • Na čistenie pleti obyčajné mydlo.
 • Kozmetiku s alkoholom, mentolom, eukaliptom – tieto ingrediencie, naopak, sú spúšťačmi vyššej produkcie mazu.
 • Mechanický píling s abrazívnymi telieskami. Abrazívne telieska sa nedostanúdo póru dostatočne hlboko.
 • Bežné náplaste na čierne bodky. Náplaste fungujú (ak fungujú) len povrchovo, naviac náplaste obsahujú lepidlo a zvyčajne aj alkohol a mentol, čo môže byť problém pre citlivú alebo vystresovanú pleť.

Čierne bodky si môžete vytláčať, ale musíte dodržiavať určité pravidlá

 • Vyčistite si pleť.
 • Na 2-3 minúty si priložte na pleť navlhčený teplý uterák.
 • Prsty si “obaľte” do čistých napríklad papierových vreckoviek.
 • Môžete začať jemne vytláčať zdola nahor, ale ak čierna bodka nevyšla proces neopakujte. Skúsite to opäť o niekoľko dní.
 • Môžete pridať ošetrenie kvalitným BHA (kyselina salycilová) exfoliantom.
 • Myslite aj na obnovu a podporu normálnej tvorby mazu napríklad produktami s obsahom niacinamidov.Tie mimochodom pomáhajú “zmenšiť”viditeľnosť pórov.

Bodky nikdy nevytláčajte nasilu, nevyškrabujte, ani do nich neodborne nepichajte.

Najväčšiu istotu, že sa bodiek zbavíte správne a šetrne budete mať, ak sa zveríte do rúk profesionálnej kozmetičke

Ak sú čierne bodky vaším problémom

Zaraďte do kozmetickej rutiny aj kozmetické produkty s obsahom už spomínaných niacinamidov (vitamín B3). Niacinamidy pomáhajú posilniť pleť a pórom pomáhajú dostať sa do ich prirodzeného tvaru, čo znamená, že nahromadený olej v póroch bude mať vyššiu šancu dostať sa na povrch pokožky. A nezabúdajte na šetrný píling.

 

 

 

 

Bukálna masáž je porcia lásky a relaxu pre tvár a dušu

0
žena podstupujúca bukálnu masáž z vnútotnej strany líc
Photo: Karolina Grabowska

Minulý týždeň som si dopriala hĺbkovú masáž spojenú s bukálnou masážou, príjemný rituál relaxu a omladenia tváre. Musím povedať, že som bola atmosférou a výsledkom viac ako milo prekvapená. Čo to vlastne bukálna masáž je?

Bukálna masáž je špeciálna technika masáže, pri ktorej sa stimulujú tvárové svaly z vnútornej strany líc. Cieľom tejto vyslovene relaxačnej lahôdky je priniesť tvári uvoľnenie napätia, stimulovanie cirkulácie krvi a dosiahnutie spevnenia a vymodelovanie prirodzenej línie tváre. Dvoma slovami táto holistická metóda je o omladení a relaxe. Ak sa vám zdá, že masáž z vnútornej strany tváre je tak trochu čudná a neviete si to predstaviť, čítajte ďalej, všetko vám vysvetlím. Ale skôr ako začnem, podelím sa s vami o také malé zamyslenie.

Hovorí sa, že starnúť sa má s gráciou. Je celkom možné, že pod touto vetou si každá z nás predstavujeme niečo iné. Neviem. Podľa mňa, starnúť s gráciou znamená starnúť s eleganciou, dôstojnosťou, nehraním sa (čo sa týka líčenia a outfitov) na hru “stará mladou chcela byť”, s pozitívnym prístupom k životu a v harmónii s poznaním samej seba.

Niekde som si prečítala, že zostarnúť je privilégium. Niečo na tom bude. Pozerať sa späť na vlastné skúsenosti a na všetko krásne čo nám život doprial, a dožičiť lásku sebe a všetkým ostatným je naozaj privilégium.

Jedna vec sú ale slová, a druhá vec je pohľad do zrkadla, ktoré okrem toho, že vám povie, že ste stále krásna, že stále máte iskru v očiach a stále nádherný úsmev, vám povie aj to, že vaše kútiky úst už poznačil čas a plnosť líc a pier sa nejako záhadne vytratila.
Určite nie som sama, ktorá zrkadlu povie: “Ale veď počkaj ešte trochu! Ochabnutým lícam a kútikom úst sa dá pomôcť” “A neboj sa zrkadlo moje, aj keď trošku oklamem čas, stále príjmem starnutie s láskou a so štýlom. Akurát s pevnejšou a zdravo vyzerajúcou pleťou”.

Ale vráťme sa k masáži

Dnes máme na trhu k dispozícii množstvo elektrických (aj baterkových) alebo mechanických prístrojov, či pomôcok na spevnenie pleti. Niektoré fungujú viac, niektoré možno menej. Ale bez debaty, to, na čo sa dá naozaj spoľahnúť, čo naozaj funguje, sú ľudské ruky a prsty. Pravidelná tvárová joga, palpačné masáže tváre, ramien a dekoltu dokážu divy. Ale prsty, prsty niekoho, kto ovláda bukálnu techniku, dokážu spraviť zázrak na počkanie. Viem to, pretože ako som už spomínala v úvode, minulý týždeň som si takú masáž dopriala, a bolo to úžasná skúsenosť.

Bukálna (intraorálna) masáž v praxi

Niekomu sa intraorálna masáž môže zdať čudná, možno až neprijateľná. Veď kto by nemal zdráhavý pocit pri predstave, že mu niekto cudzí masíruje tvár z vnútra úst. Priznám sa, ja som ten čudný pocit nemala. Možno preto, lebo mi celá masáž dáva logiku, možno preto, lebo z mojej facial terapeutky Janky Boledovičovej, ktorej som sa zverila, priam srší nadšenie pre to čo robí a vidno, že s facial a s masážami žije vlastné poslanie. Možno preto, lebo Janku poznám a jej holistický prístup k životu so mnou rezonuje. Nech už to bolo čím to bolo, bukálna masáž, ktorej predchádzala masáž dekoltu, ramien a hlavy bol pre mňa silný zážitok.

Čo sa deje pri bukálnej masáži?

Bukálna masáž nie je to isté čo bežná masáž tváre. Je to trochu nezvyčajné, ale pri bukálke (buccal massage) masérka vkladá jej prsty (v sterilných rukaviciach 🙂 samozrejme) do vnútra úst klientky a masíruje tvár z vnútra von.
Najprv terapeutka tvárové svaly v oblasti líc a v tvárových línií “zahreje” pomocou hladkých pohybov a príjemného tlaku zvonku. Vlastne dá tak vedieť tzv. buccinatorovým svalom, že sa s nimi bude niečo robiť. To všetko sprevádza príjemná relaxačná hudba a vôňa.

(Buccinatorové svaly sú ploché svaly, ktoré sa nachádzajú medzi horným a dolným lícovým oblúkom a ich úlohou je pomáhať pri procese žuvania, ale!! čo je pre nás v tomto článku zaujímavé, buccinatorové svaly zohrávajú úlohu pri výraze tváre a pri formovaní pier.)

Potom masérka-terapeutka jemne pristúpi k masáži tvárových svalov z vnútra a postupne začne masírovať líca, kútiky úst a svaly čeľuste. Tlakom stimuluje lymfatické body, ktoré “prebudia k životu” svaly, ktorých úlohou je zabezpečovať pevnú pleť. Tvárové svaly sa postupne uvoľnia, napätie a strnulosť (ktoré si bežne neuvedomujeme) zmizne a masérka postupne nasmeruje prsty hlbšie do líc, kde krúživými pohybmi pokračuje v masáži tvárových svalov. Následne procedúra pokračuje lymfatickou masážou na podporu odplavenia toxínov. Masérka postupne uvoľňuje tlak a postupne ukončí masáž.

Masáž je relatívne bezbolestná. Relatívne preto, lebo niektoré klientky, môžu mať svaly veľmi napnuté až stuhnuté, a preto môžu pociťovať mierny diskomfort. Ja som pri masáži mala, naopak, celkom príjemné pocity.

S čím bukálna masáž dokáže pomôcť

 • Posilní tvárové svaly

Bukálna masáž je zameraná na uvoľnenie a posilnenie niektorých tvárových svalov. Tvár dosiahne mladistvejší, pevnejší výraz.

 • Pomôže vymodelovať pôvodnú líniu tváre

Ktorá z nás by nechcela mať opäť pôvodnú líniu tváre. Vďaka uvoľneniu a povzbudeniu svalov to technicky správne prevedená bukálna masáž dokáže.

 • Bukálna masáž rozjasní pleť

Aj keď to znie čudne, masáž svalov z vnútra pomôže rozjasniť pleť. Má to logiku, pretože vyvíjaný tlak svaly uvoľní, a už nič neprekáža pohodlnej cirkulácii krvi.

 • Pomôže zmierniť opuchy tváre

Masáž buccinatorových svalov podporí vstrebanie sa naakumulovanej vody v tvári, a to vlastne zmierni, až odstráni opuchy. Vrátane opuchov pod očami.

 • Pomôže s detoxikáciou pleti

Pokožka si vie poradiť s detoxikáciou len vtedy, ak správne funguje lymfatický systém a cirkulácia krvi. Obe veci sa dajú, vďaka bukálnej masáži, opäť nastaviť do pôvodnej formy.

 • Pomôže zredukovať chronickú bolesť

Tlak, ktorý často podvedome vytvárame na čeľusť, má za následok bolesti hlavy, alebo aj bolesti tváre. Bukálna masáž čeľusť uvolní, a ak príčinou bolesti hlavy je neprirodzený (často spôsobený psychikou) tlak v oblasti čeluste, zaručene bolest hlavy vďaka masáži zmizne.

 • Uvoľní napätie kĺbu, ktorý umožňuje pohyby čeľustí

Keď je takzvaný TMJ kĺb v napätí, vedie to k rôznym problémom vrátane bolesti, obmedzenia pohybu čeľustí, cvaknutia alebo iného zvuku pri otváraní úst.

 • Masáž môže byť užitočná pri niektorých prípadoch škrípania zubov

Ak je škrípanie zubov zapríčinené stresom alebo napätím bukálna masáž môže byť prospešná tým, že pomôže uvoľniť svaly a podporí relaxáciu.

Je bukálna masáž bezpečná?

Bukálna masáž je bezpečná pre väčšinu ľudí. Avšak nie je vhodná pre ľudí s momentálne aktívnym akné, pre ľudí s infekciami a ekzémom. Masáž by prispela ku kontaminácii zdravej pokožky baktériami. Dámy, ktoré podstúpili terapiu botoxom, musia počkať s bukálnou masážou aspoň dva týždne.

Ako často môžem absolvovať bukálnu masáž?

Podľa doporučení holistických expertov, najlepší výsledok sa dosiahne absolvovaním šiestich až ôsmich procedúr v rozpätí zhruba dvoch mesiacov. Ale výsledkom budete príjemne prekvapená už po prvom (alebo jedinom) sedení.

Môžem si robiť bukálnu masáž sama doma?

Áno, môžete. Existuje mnoho video návodov, ale s počiatočnou terapiou by ste sa mali zveriť do rúk odborníčke, ktorá pozná anatómiu svalov, a prešla podrobným certifikovaným kurzom. Som si istá, že ak je terapeutka profesionálna, dokáže vás usmerniť a poučiť, ako sa máte o tvárové svaly následne starať doma.

Ako vidíte, bukálna masáž to nie je len o spevnení a o vytónovaní pleti. Bukálna masáž je aj terapia, je to aj o spojení tela a mysle, je to o uvoľnení a spomalení, je to jedna z ciest nájdenia vnútornej harmónie a pokoja.

Ak sa rozhodnete dopriať si hĺbkovú masáž spojenú s bukálnou masážou, prajem vám, aby ste prežili všetky tie nové oslobodzujúce pocity, tak ako som ich prežila ja.

Vlasta Zvonárová – vlasová špecialistka rozpráva o vlasoch, novinkách a trendoch

0
Vlasta Zvonárová, specialistka na vlasy drží v ruke produkty vlasovej kozmetiky
Vlasta Zvonárová

Moja práca stojí na hodnotách a filozofii

Na linkedIn som zatiaľ málo aktívny nováčik a prispievateľov sledujem skôr sporadicky a náhodne. Ale Vlasta Zvonárová, jedinečná vlasová špecialistka, ktorú niekto označil ako tajomnú alchymistku, ma okamžite zaujala a sledujem ju od začiatku, ako som ju na linkedIn objavila.

Vlasta miluje prácu s vlasmi. Je to cítiť z jej každého postu. Páči sa mi, s akou ľahkosťou Vlasta komunikuje, páči sa mi, ako neustále na sebe a na biznise pracuje, ale hlavne sa mi páči jej filozofia a štýl práce. Nikdy som Vlastu osobne nestretla, a všetko čo o nej viem, mám z jej instagramu (vlastazvonarova), z linkedIn postov a teraz už aj z niekoľkých vymenených e mailov.

Na Vlastinom profile nájdete veľa zaujímavých príspevkov o vlasoch. Niekedy Vlasta zdieľa také malé úvahy o živote, o biznise. Rada ich čítam, ale keď som natrafila na príspevok s videom s krásnymi dlhými vlnitými vlasmi vo farbe jesenných listov, presne vo farbe, po akej už roky túžim, s komentárom, že vie poradiť, ako takú farbu dosiahnuť, a ako sa o takú farbu postarať, aby sa z nej majiteľky dokázali dlho tešiť, neváhala som, a oslovila som ju s otázkou, či by súhlasila s rozhovorom pre BeautyRoom. Vlasta súhlasila, a tak rozhovor pre vás je tu. Spravte si pohodlie a začítajte sa do rozhovoru na tému vlasy, o starostlivosti o vlasy, možno inej na akú sme zvyknuté, o vlasových produktoch, o Vlastinej filozofii.

Zdravím ťa Vlasta

V úvode som ťa letmo predstavila, ale čitateľky bude určite zaujímať kto si, a ako dlho pracuješ s vlasmi, čo ťa na práci fascinuje , kde nájdeme vlasové štúdio, v ktorom pracuješ a čím to je, že máš doslova zástupy spokojných zákazníčiek.

Moje meno si už spomenula, som Vlasta, a vlasový salón, o ktorý sa delím s kolegom a zároveň majiteľom Hairdesigner Salon Lukasom Bielkom nájdete v Bratislave na Trenčianskej 56F. Možno ešte raz zopakujem názov, je to Hairdesigner Salon.

Ak mám ešte niečo o sebe povedať, a zároveň odpovedať na tvoje otázky z úvodu, tak to bude v podstate asi len to, že za všetkým, čo viem a kým som, stojí moja dlhoročná prax, skúsenosti z praxe a prístup ku klientkám.

Vieš, ja som si dlho myslela, že kvalitná práca stojí len na skúsenostiach a odrobených rokoch. Pred pár rokmi som však postupne prehodnotila svoje myslenie a uvedomila som si, že moja práca stojí na hodnotách a filozofii. Pracovných aj ľudských.
V prvom rade mi záleží na vzťahoch, ktoré si vytváram a budujem. Sú založené na dôvere. A dôvera sa získava a vytvára, NIE kupuje.

Nikdy som sa nesnažila kopírovať, ale tvoriť si vlastný rukopis, a to sa mi aj podarilo.
Celý život pracujem ako živnostník. Pracovať sama na seba ma donútilo spoliehať sa iba na seba, a tým aj neustále na sebe pracovať, vzdelávať sa.
Okrem tvorenia účesov, osobne veľký dôraz kladiem aj na výber vlasovej kozmetiky. Tú hľadám, skúšam, a testujem. A že doba ide aj vo vlasovej kozmetike dopredu, a že to má zmysel, potvrdzujú aj moje ruky, ktoré už nie sú vysušené a popraskané ako v minulom storočí.

Ako som už povedala, pracujem v salóne, ktorý patrí môjmu kolegovi. Mať za kolegu Lukasa je výnimočné. Naše vízie, ambície a filozofia sú veľmi podobné. Pracovať v salóne, kde sú ľudia v prvom rade kolegovia a nie konkurencia, to sa stáva málokde. Som vďačná za atmosféru, v ktorej môžem robiť svoju prácu.

Ženám, ktoré sledujú BeautyRoom som sľúbila, že sa budem s tebou rozprávať o vlasoch a o veciach, ktoré s nimi súvisia. Verím, že sa trafím do otázok, na ktoré hľadajú odpovede.  Začneme s vlasovou kozmetikou, a potom prejdeme na starostlivosť. Čo povieš?

Porozprávaš nám v skratke, prečo je výber vlasovej kozmetiky dôležitý, čo vo vlasovej kozmetike odporúčaš uprednostniť a čomu sa radšej vyhnúť? 

Viem, že pracuješ s prírodnou austrálskou vlasovou kozmetikou EVO, so slovenskou prírodnou vlasovou kozmetikou KVITOK a dánskou špičkovou vlasovou kozmetikou GOLD PROFESIONAL HAIRCARE, o ktorej som si prečítala, že spája inteligentné technológie a prírodu. Z toho mi vychádza, že nám poradíš, aby sme venovali pozornosť tomu, čo kupujeme. Prečo? Sú bežné komerčné prípravky s obsahom SLS alebo SLES, silikónov a parabénov naozaj také zlé? Naozaj môžu poškodvlasy a pokožku na hlave, alebo ide “len” o to, že sa cez pokožku dostáva chémia do tela?

Výber vlasovej kozmetiky je z môjho pohľadu dôležitý. Každá z nás túži po krásnych vlasoch. Ale aj trendoch. Vo všetkom by mala byť rovnováha. Ak sa rozhodnete vlasy chemicky alebo mechanicky poškodzovať, následne je nutné venovať a vybrať vlasom patričnú starostlivosť. Mojim zákazníčkam s výberom vlasovej kozmetiky vždy poradím. Zameriavam sa na dlhodobú starostlivosť, ktorá je predpokladom dlhodobého želaného výsledku.

Nešpecializujem sa na jednu alebo dve značky. Viem doporučiť veľké množstvo kozmetiky podľa potrieb vlasov a pri odporúčaniach sa viem pohybovať v rôznych cenových kategóriách. Poznám a vo svojom portfóliu mám vždy veľkú škálu produktov.

Aktuálne používam na starostlivosť o vlasy moju partnerskú značku GOLD. Styling a regeneraciu. Ale samozrejme, ako som už povedala, doporučujem aj iné značky. Napr. slovenskú poctivú značku KVITOK. Zo zahraničných sú to OLAPLEX, ORIGINAL MINERAL, MARIA NILLA, BOUCLEME, FOAMIE…. No a najnovšie sa u mňa objavila austrálska značka EVO. Každá zo značiek je niečim výnimočná a špecifická.

Pýtala si sa na SLS. Je veľmi náročné vysvetliť, aký vplyv a nepriaznivé účinky majú sulfáty, parabény a silikóny pre vlasy a pokožku, keďže nie sú okom viditeľné. Ale aj tu sa vývoj posúva a my kaderníci máme konečne veľkého pomocníka na trhu, s ktorým vieme škodlivé a prebytočné nánosy odstrániť a vyhnúť sa nepríjemným situáciám. Je to čistenie vlasov. Fantastická vec. Pomocou špeciálnej kryštalickej zmesi v salóne vieme odstrániť neviditeľné nánosy na vlasoch, ktoré by na vlasoch nemali čo robiť.

Na trhu je k dispozícii množstvo výrobkov a je to vlastne na každého preferencii, čo si vyberie a aký životný štýl žije. Tak ako si vieme vybrať zdravé potraviny, tak si vieme vybrať aj kozmetiku, ktorá nie je škodlivá zdraviu, a ktorá nezaťažuje životné prostredie. Našťastie všetky produkty majú svoje označenia. Len netreba zabúdať, že označenie môžu byť niekedy zavádzajúce. Pred kúpou si treba prečítať aj zloženie.

Čo šampóny? Má zmysel vyberať si šampóny podľa typu vlasov a toho, čo chceme dosiahnuť? Napríklad objem alebo hladký vlas. Alebo si vyberať šampón podľa stavu vlasov, podľa toho či vlas potrebuje regeneráciu, alebo skôr hydratáciu, alebo je farbený?

Ako vybrať správny šampón je veľká otázka. Každý vlas je špecifický a vyžaduje individuálny prístup a výber. Musím povedať, že podľa mojich skúseností, vlasy nikdy nemajú iba jeden problém. Ale ako to nakombinovať riešenie, keď firmy ponúkajú iba jeden systém ošetrenia v balení? Práve kvôli tomuto sa mi páči minimalistický GOLD. V jednom šampóne rieši viacero problémov naraz. V tom je čaro profesionálnej značky.

Ak doporučujem vlasovú kozmetiku, často značky kombinujem, alebo doporučujem rôzne rady ohľadom starostlivosti, aby vlasy dostali čo najviac výživy. A výživu potrebujú takmer všetky vlasy. Nebojte sa experimentovať, no myslite aj na interval umývania vlasov, a vyberajte šampón aj podľa toho.

Máš rada tuhé šampóny? A čo tie suché?

Tuhé šampóny sú moja srdcová záležitosť. Práve značka FOAMIE a KVITOK sú moji favoriti. Ich produkty zabezpečia dokonale očistené vlasy a pokožku. Milujem pocit vŕzgajúcich vlasov čerstvo po umytí.
Tuhé šampóny sú šetrné k vlasom a k životnému prostrediu, sú však aj veľmi praktické. Napríklad pri cestovaní. Sú malé, nevylejú sa a neprodukujú odpad.

Čo sa týka suchých šampónov, tak tie odporúčam veľmi rada. Okrem minimalizácie efektu mastných vlasov dokážu neutralizovať aj pachy.

No a ešte radšej ponúkam volumizéry. Je to novodobá forma objemových púdrov, ktoré vlasom navyše v porovnaní so suchými šampónmi, ešte dodajú aj objem.

Akú úlohu presne majú kondicionéry? Sú nevyhnutnosťou, alebo je to skôr len doplnok, ktorý pomáha vlasy rozčesať. A ako dlho sa má nechať kondicionér na vlasoch pôsobiť? Je leave-In kondicionér iný ako klasický zmývateľný?

Kondicionér je kľúčový v starostlivosti o vlasy. Pravidelnosť používania je viditeľná. Nikdy netrvám až tak na výbere šampónu, ten má hlavne zmyť nečistoty. Ale kondicionér má za úlohu vlasy vrátiť do pôvodného stavu ako pred namočením. Kondicionér vrchnú zrohovatenú časť vlasu uhladí, a tým sa vlas menej opotrebuje mechanicky pri česaní, sušení, fúkaní…

Kondicionér nemusí pôsobiť. Kondicionér obaľuje a uzatvára vlas. Je to menej ako minútová záležitosť, ak samozrejme výrobca neuvádza inak. Má to logiku, pretože kondicionér slúži ako starostlivosť, nie ako regenerácia. Na regeneráciu je určená maska na vlasy.

Čo sa týka leave-In kondicionérov, ja ich doporučujem ako doplnok popri zmývateľných kondicionéroch, ak treba. Môžu sa použiť aj len samostatne, ale je to na zváženie. Na detskom vlase leave-In kondicionér funguje super, ale bežný vlas potrebuje spravidla aj zmývateľný kondicionér.

Poďme na tému farbenie vlasov. Ako, a podľa čoho by sa mala žena rozhodnúť akú farbu si zvoliť. Permanentú, dočasnú, farebný odtieň. Ako to vlastne u teba v kaderníctve prebieha? Zvykneš ženám poradiť, doporučiť, alebo, nechcem to tak rovno napísať, ale aj niečo vyhovoriť?

Farba vlasov je ako náš štýlový doplnok. Vystihuje našu podstatu. V našom salóne každá nová klientka najprv absolvuje konzultáciu, najmä vtedy, ak klientka má požiadavku o chemický zákrok do vlasov. Na konzultácii sa s klientkou (a s jej vlasmi 🙂) zoznámim, vlasy zdiagnostikujem, preberieme niektoré otázky, niekedy si spolu pozrieme obrázky a potom ak treba, tak zákazníčke aj poradím.

Neprináleží mi súdiť výber, ale ak si niekto vyžiada môj názor, poviem ho, aj keď sa nezhoduje s názorom zákazníčky.

Som však aj tak trochu psychológ a dokážem vyhodnotiť, čo je len rozmar a dočasný výmysel, ktorý by zákazníčka mohla neskôr ľutovať. Vtedy sa s klientkou porozprávame a vždy nájdeme riešenie. Musím však povedať, že zákazník-nezákazník, službu alebo požiadavku, ktorú zhodnotím, že je riskantná z hľadiska zdravia vlasov, odmietnem spraviť. No a ešte určite nikdy nesľubujem výsledok podľa obrázkov.

Aké farby používaš v tvojom vlasovom štúdiu a prečo? Predpokladám, že farby s amoniakom u teba nemajú šancu.

Dlhé roky používam farbiaci systém JOICO. A práve naopak, systém je s amoniakom, avšak postavený na keratínovom komplexe, ktorý vlasy farbí a zároveň aj regeneruje.

Ked som pred viac ako desiatimi rokmi začala s JOICO pracovať, bola to na trhu prevratná značka a takou je dodnes. Variabilita ich produktov mi ponúka široké možnosti kreativity.

Chápem, že bezamoniakové farby môžu byť ešte šetrnejšie, ale nezabúdajme na to, ža aj prírodná alternatíva farbenia vlasov môže vyvolať nežiaducu reakciu.

Takže som verná značke JOICO, mám s ňou dlhoročné skúsenosti, a za všetko hovorí spokojnosť zákazníkov. No a nakoniec moja klientela je dlhodobá, a kombinovať alebo používať rôzne značky je neefektívne a zbytočné.

Ako sa následne o farbené vlasy starať? Naozaj má zmysel používať produkty, ktoré sú určené na farbené vlasy?

Áno má. Produkty na farbené vlasy uchovávajú farebné pigmenty vo vlasoch. Do určitej miery zabezpečujú stabilitu farby. Najnáchylnejšie sú červené, medené, gaštanové odtiene. Tie si vyžadujú mimoriadnu starostlivosť.

Aktuálne sú veľmi populárne farebné kondicionéry vo farbe vlasov. A v tomto je úplný unikát práve už spomínaná značka EVO. Na mieru namiešaný farebný kondicionér, ktorý si klient vezme domov.

Čoraz viac žien odvážne priznáva šediny. Dokonca pred pár rokmi šedivé vlasy boli trendy. Je niečo, čo by si poradila ženám s prirodzenými šedinami? Napríklad ako zjednotiť farbu, ako zvoliť odtieň, a ako sa o šedivé vlasy starať, aby nenaberali nepekný žltý podtón?

Odvážnym a originálnym patrí svet. Môj pohľad na nefarbené sivé vlasy je čistá vyzretosť ženy. Nech už ich viedlo k tomuto akékoľvek rozhodnutie, zdravie, comfort, sebavedomie, financie …. je to obdivuhodné. Ale aj šedivé vlasy si zaslúžia špeciálnu starostlivosť. Milé je, že so šedivými vlasmi sa dá dočasne experimentovať, bez trvalých zásahov. Populárne sú jemné prelivy v pastelových odtieňoch.

Čo sa týka ošetrenia, vhodné a možné je používanie šampónov pre blond vlasy. A na riešenie problému žltého podtónu vlasov je určený fialový šampón.Ten žltnutiu vlasov zabráni.

Objem vo vlasoch je snom každej ženy, teda s výnimkou žien, ktoré majú vlasy aj na tri hlavy dosť, ale je nás viac, ktoré si ten objem želáme. Ako naozaj fungujú produkty na zväčšenie objemu? Ako naozaj dosiahnuť objem vo vlasoch?

Objem vo vlasoch si vyžaduje viac, ako iba produkty. Keď si zvolíte patričnú starostlivosť alebo styling, uľahčíte si manipuláciu s vlasmi, no extra zázrak nečakajte.

Funguje to tak, že objemový šampón na vlasy má ľahšie zloženie a samotné vlasy nezaťaží. Starostlivosť je tiež odľahčená, ale treba dbať na množstvo.

A ako funguje objemové tužidlo? Na získanie objemu pomocou objemového tužidla treba dodržiavať malý trik. Aby sa aktivovali zložky tužidla a vytvorili objem, je potrebné tužidlo na vlasoch zohriať fénom. A ešte jedna vec zohráva veľkú úlohu, a to vaša manuálna zručnosť. Tu pomôže len prax 🤷.

Vyberte si tužidlo v akejkoľvek forme, pena, sprej, krém….všetky sa správajú rovnako. Nanášajú sa mokré vlasy. Vlasy vysušte v predklone na 50% a potom dofúkajte spôsobom, ako ste zvyknuté. Cez kefu, natáčky…

Je možné v skratke poradiť, čo s kučeravými vlasmi? A s vlasmi, ktoré už pri štipke vlhka hneď sú hneď skrepované? Alebo toto je na dlhšie?

Na kučeravé vlasy mám len jednu radu, ak máte svoje prirodzené vlnité vlasy rady, vyhľadajte všetky stránky CGM curly-girl-method. Tam nájdete tipy, triky, starostlivosť…. Ak sa vám vlasy vlnia a predsa túžite po hladkých a nestrapatých vlasoch, hľadajte produkty s anti-frizz zložkou. Na vlhké jesenné, zimné obdobie odporúčam značku COLOR WOW product Dream Coat. Vlasy uhladzuje, nevyrovnáva.

Čo si myslíš o produktoch 2 v jednom?

Robím sa, že neexistujú……..

Myslíš si, že vlasové masky alebo oleje majú význam, alebo je to len marketing? Vlas je predsa mŕtvy.

Vlas je síce mŕtvy, ale ak je zdravý, tak je plný. Ak je narušený a prázdny, je potrebné ho vyplniť. Maska na vlasy má zmysel. Maska je kúra na vlasy. Treba si vyhradiť potrebný čas, ako udáva výrobca cca 10min. a urobiť si vlasový rituál. Vlasové masky nie sú marketingový ťah. Sú pre vlasy prínosné a ozdravujúce. Regeneračné, rekonštrukčné. Podľa toho, akú zvolíte.

Vlasové oleje tiež regenerujú, ale aj zabraňujú prenikaniu vlhkosti do vlasu. Jeho účinnosť sa stráca a trvá iba do umytia. A to je dobre, lebo vlasy potrebujú hydratáciu. Ak sa snažíte urobiť si vlasovú kúru s olejom na vlasy (akýmkoľvek), je to fajn, ale jeho účinnosť bude trvať, len kým ho neumyjete. A s mastnými vlasmi nechce chodiť nikto. Myslím 🙂

Počula som o vlasom pílingu. Je to pre mňa novinka, viem, že to nie je domáce ošetrenie, že sa robieva len vo vlasových salónoch. Aký ma vlasový píling zmysel?

Vlasový píling patrí medzi novinky. Môže sa používať ako detox na vlasovú pokožku, na zmiernenie pocitu svrbenia a odstránenie zrohovatenej vlasovej pokožky. Ale napríklad aj pri prvých náznakoch lupín. Jemné kryštály soli sa vo vode postupne rozpustia a vytvoria penu. Ide o hustú koncentrovanú zmes, ktorá je veľmi podobná pílingu na telo, ktorý poznáme. Stačí malé množstvo. Takéto produkty bývajú zväčša univerzálne a unisex. Ak môžem uviesť príklad, môj obľúbený je URBAN ALCHEMY Salt Scrub.

Vedela by som sa ti položiť ešte aspoň tisíc otázok, ale už teraz je otáok veľmi veľa, tak ti dám už iba jednu, poslednú. Momentálne máme zimné obdobie. Vietor, vlhko, mráz, prudké striedanie teplôt z prechodu z chladu do vykúrenej miestnosti.

Ako sa v zime starať o vlasy a vlasovú pokožku? Čo môžeme pre vlasy urobiť naviac?

V zimnom období je dôležité vlasy hlavne hydratovať. Vlasy totiž netrpia chladom, ale smädom. Hydratáciu dopĺňajte hydratačnou radou pomocou šampónov, kondicionérov, masiek, nezmývateľných krémov. Stačí, ak je vlasový produkt označenný ako hydratačný.

No a čo sa týka elektrizovania vlasov, ktoré registrujeme viac v zime ako v lete, tak toto sa stáva preto, lebo prechodom zo zimy do tepla a opačne vzniká na vlasoch statika a vlasy elektrizujú. Na to poradím suchý vlasový olej. Stačí malá kvapka, ktorú rozotrite v rukách a veľmi opatrne natrite dĺžky vlasov. Pomôže aj lesk v spreji, alebo aj lak. Môj favorit je ORIGINAL MINERAL lak s olejom v spreji Frizzy Logic shine spray.

Ďakujem za rozhovor

Rozprávala som sa s Vlastou Zvonárovou, vlasovou alchymistkou.

Nenápadne aktívne neaktívne látky v kozmetike

0
Žena v oranžovom oblečení číta ingrediencie na kozmetickom výrobku

Neaktívne látky – tichý hrdina kozmetických produktov

Všimli ste si, že v súčasnosti na obale kozmetických produktov výrobcovia špeciálne vymenovávajú aktívne ingrediencie, ktoré kozmetika obsahuje? Ja si myslím, že je to veľmi dobre, pretože my spotrebitelia sa môžeme (a aj vieme) veľmi rýchlo zorientovať a kúpiť si presne taký produkt, aký naša pleť potrebuje. Rozmýšľala som, či spotrebitelia venujú pozornosť aj látkam, ktoré sú neaktívne a či vedia, že aktívne látky by sa často nezaobišli bez neaktívnych. Kozmetika by bez nich jednoducho nefungovala. 

Ako to s neaktívnymi látkami je, a prečo sú dôležité

Sú neaktívne ingrediencie neaktívne?

Aj keď neaktívne ingrediencie možno priamo nevyriešia kozmetickú “požiadavku” pleti a nemajú ani špecifické zameranie riešiť krásu a zdravie pokožky, stále sú v kozmetike nesmierne dôležité. Neaktívne ingrediencie sa starajú o to, aby aktívne ingrediencie pracovali tak, ako to pleť potrebuje, aby sa aktívne ingrediencie dostali tam, kde sú potrebné, aby ingrediencie medzi sebou spolupracovali a dopĺňali sa, ale aj o to, aby sa kozmetika po pleti hladko kĺzala a bola pre pleť príjemná, a aby sa kozmetika nepokazila.

Neaktívne ingrediencie majú svoj význam. Dopravia napríklad hydratáciu alebo antiaging ingrediencie do vnútra pokožky, pomáhajú zjemňovať pleť, upravujú pH produktu, zabezpečia, aby sa spojila voda s olejom, dokážu zabezpečiť, aby sa nečistoty z vnútra kože dostali na jej povrch a mohli sa odstrániť, určujú charakter a viskozitu produktov (krém, sérum, gél, textúra makeupu ….)

Sú neaktívne ingrediencie pre pleť bezpečné?

Nie všetky neaktívne (presne tak isto ako aktívne) ingrediencie sú prírodné. Mnohé neaktívne ingrediencie sa vyrábajú v laboratóriu a na ich výrobu sa používajú šetrné, ale aj menej šetrné zdroje. A niekde tu sa začína spochybňovanie syntetických neaktívnych ingrediencií.

Napríklad, keď formula kozmetického výrobku vyžaduje použitie emulgátora, čiže látku, ktorá spojí vodu a oleje do jednej konzistencie, výrobca si môže vybrať podľa povahy produktu, či použije prírodný emulgátor (lecithin, cetyl alcohol, …), alebo syntetický šetrný emulgátor (sorbitan olivate, polyglyceryl ….), alebo menej bezpečné a menej šetrné emulgátory (PEG, TEA….)

Znamená to, že nie každá synteticky vyrobená neaktívna látka je nebezpečná a nešetrná. Vždy záleží na zdrojoch, technológii spracovania a niekedy aj na koncentrácii neaktívnej látky vo výrobku.

V súčasnosti sa často využívajú kombinácie prírodných a syntetických látok.

Čo všetko nájdeme v kozmetike okrem aktívnych látok, ktoré látky sú považované za neaktívne, a čo je ich úlohou.

Neaktívne ingrediencie a ich význam

Surfaktanty (povrchovo aktívne látky)

Surfaktanty pomáhajú zmiešať a spojiť rôzne látky (napr. vodu a olej) tým, že znižujú napätie medzi nimi. Využívajú sa hlavne v produktoch, ktoré slúžia na čistenie alebo umývanie pokožky a vlasov. Ako surfaktanty fungujú si môžete prečítať tu.

Emulgátory

Emulgátor je špecifický typ surfaktantu, ktorý spája dve látky dokopy, ale naviac, zabezpečuje, aby voda a oleje ostali v stabilnom spojení. Všetky emulgátory sú vlastne surfaktanty, ale nie všetky surfaktanty môžu byť emulgátormi. Emulgátory v kozmetike nájdeme všade tam, kde sú použité dve prirodzene nezlučiteľné ingrediencie.

Zahusťovadlá

Zahusťovadlá zlepšujú a zjemňujú konzistenciu, textúru produktu a optimalizujú, čiže spríjemňujú aplikáciu produktu.

Stabilizátory

Stabilizátory sú látky, ktoré zabraňujú nežiaducim zmenám v štruktúre, farbe, vôni produktu. Tiež zabraňujú zmenám v účinnosti produktu a starajú sa aj o to, aby konzervant, ak je v produkte použitý, bol funkčný celý doporučený čas používania. Okrem toho bránia oddeľovaniu zložiek, oxidácii, rastu mikroorganizmov.

Stabilizátory pH (Buffers)

Úloha stabilizátorov pH je trochu iná, ako úloha stabilizátorov spomenutých vyššie. Stabilizátor udržuje celkovú stabilitu výrobku, a stabilizátor pH – buffer – udržuje stabilnú hodnotu pH výrobku, takú, ktorá vyhovuje pleti. Toto je celkom dôležitá “maličkosť”, pretože pH prostredie má vplyv na účinnosť aktívnych látok a hlavne na bezpečnosť pokožky.

Konzervanty

Konzervanty sú v kozmetike nesmierne dôležité neaktívne látky. Ich hlavnou úlohou je zabránenie rastu baktérií, plesní, kvasiniek a iných organizmov, ktoré by v prípade kontaminácie znehodnotili kozmetický produkt, ktorý by nebolo možné používať bez následkov. Okrem toho konzervanty pomáhajú aj udržiavať stabilitu aktívnych látok v produkte.

Rozpúšťadlá

Rozpúšťadlá pomáhajú rozpúšťať (ale aj stabilizovať) aktívne látky v produktoch, čím sa zabezpečuje ich rovnomerné rozloženie. Tým sa docieli rovnomerné pôsobenie. Rozpúšťadlá tiež látkam pomáhajú preniknúť do hlbších vrstiev pokožky, ovplyvňujú konzistenciu produktu a rovnomerné rozpustenie vonných látok a farbív. Čo je tiež dôležité, ropúšťadlá sa používajú aj na riedenie koncentrovaných zložiek vo výrobku.

Parfumy

Parfumy alebo esenciálne oleje sa do výrobkov pridávajú preto, aby sa zvýšila ich atraktivita a predajnosť, ale aj kvôli maskovaniu nepríjemných pachov. Mnohé značky používajú špecifické vône ako súčasť rozpoznateľnosti ich výrobkov.

Na záver ešte spomeniem úlohu vody v kozmetických produktoch

Voda v kozmetických produktoch je základnou zložkou, ktorá prispieva k hydratácii pokožky, funguje ako rozpúšťadlo a distribútor, vytvára emulzie, odstraňuje nečistoty, osviežuje a roznáša vône.

 

Ako vidíte, význam neaktívnych ingrediencií sa neoplatí podceňovať. Na neaktívne látky sa vôbec nepozerajme ako na chudobné príbuzné aktívnych ingrediencií, aj keď tie sa priamo nepodieľajú na zvládnutí konkrétnych problémov pleti. Naozaj majú opodstatnenie a dôležitosť.

Pri výbere kozmetiky venujte pozornosť nielen aktívnym zložkám, ale aj týmto (zdanlivo) neaktívnym a vyberajte si tie bezpečné.

9 zlatých pravidiel pre čistenie pleti, alebo ako čistiť pleť

0
Žena pred okrúhlym zrkadlom zaveseným na stene si ošetruje pleť.
Photo: Cottonbro Studio

Zdravá a žiarivá pleť nemusí byť len snom. Zdravá a žiarivá pleť sa stane skutočnosťou, keď čistenie pleti začneme brať naozaj vážne a  čistiť pleť si budeme poctivo a správne. A ešte viac sa pokožke na tvári zavďačíme, ak si čistenie pleti obľúbime a spravíme si z toho taký malý rituál. Vtedy sa do čistenia pleti zapoja aj naše zmysly a účinok sa znásobí. Pocit čistej pleti je skvelý. Je takým milým bonusom k všetkým benefitom, ktoré čistá pleť poskytuje. Som si istá, že si ten pocit čistej pleti zamilujete na prvý šup.

1. Vyberajte si produkty určené pre váš typ pleti

Čistite si pleť správne, s kozmetikou, ktorá vyhovuje vašej pleti. Vedeli ste, že čistenie pleti je najviac podceňovaný krok v kozmetickej rutine. A vedeli ste, že do produktov na čistenie pleti sú ženy ochotné investovať najmenej?

2. Na čistenie pleti si spravte čas ráno aj večer

Pleť si čistite ráno a večer. Ráno, ak vám to pleť dovoľuje, si môžete vystačiť len s konjac špongiou a vodou, ale večer si čistite pleť 100 percentne – dvojfázovo. V prvej fáze použite cleanser na olejovej (alebo penovej) báze, ktorý odstráni z tváre mastnotu, makeup a iné nečistoty, ktoré dokáže odstrániť olej. V druhej fáze použite cleanser na báze vody alebo gélu alebo jemnej emulzie. V tejto fáze odstraňujete zvyšky, ktoré ostali na pleti po prvom čistení, odumreté bunky a nečistoty, ktoré odstraňuje voda.

3. S cleanserom nešetrite, ale ani to s ním nepreháňajte

Na čistenie pleti použite primerané množstvo produktu. Ak ho použijete primálo, pleť si dôkladne nevyčistíte, ak priveľa, tak pleť zbytočne zaťažíte. Prsty by sa mali po tvári pohodlne kĺzať, nie šmýkať. Pri čistení pleti využite čas a spravte si zároveň mini masáž.

4. Venujte pozornosť aj teplote vody

Ak používate na čistenie pleti aj vodu, tak tá by mala byť vlažná. Studená voda čistí pleť menej efektívne a horúca voda môže pleť podráždiť a zbytočne vysušiť.

5. A čo micerálna voda? Oplachovať alebo neoplachovať?

Ak používate na čistenie pleti aj micelárnu vodu, väčšina expertov ju doporučuje na záver opláchnuť vodou, alebo hydrolátom. V súčasnosti však trh ponúka aj micelárne vody, na  výrobu ktorých výrobca použil šetrné neagresívne povrchovo aktívne látky a priamo na obale uvádza, že tieto si nevyžadujú následný oplach. Ak vás zaujíma ako je to s micelárnou vodou, či skutočne sa nemusia oplachovať alebo radšej áno, a na akom princípe fungujú kliknite tu.

6. Chráňte si mikrobiom pokožky.

Nesnažte sa mať super čistú pleť. Agresívne čistenie naruší kyslý ochranný plášť pokožky, ktorý spolu so zdravými baktériami tvorí mikrobiom pleti, ktorý pleť chráni pred patogénmi,  mikrooragnizmami a nešetrným vplyvom prostredia.

7. Ako čistiť pleť, ktorá je senzitívna

Je vaša pleť senzitívna? Hľadajte cleanser s vyrovnaným pH a bez parfumácie! Senzitívnej pleti budú vyhovovať hydratačné cleansery cleansery s ceramidami, kyselinou hyalurónovou a napríklad aj s vitamínom E, alebo s výžažkami zeleného čaju či uhorky.

8. Suchá a dehyrovaná pleť

Je vaša pleť skôr suchá a dehydrovaná? Zamerajte sa na čistiace balzamy, oleje alebo olejobalzamy alebo cleansery s obsahom hydratačných ingrediencií

9. Čistenie pleti, ktorá je mastná

Je vaša pleť skôr mastná? Vyberte si cleanser v gélovej forme, alebo šetrnej penovej forme, alebo olejobalzam bez akejkoľvek parfumácie a bez alkoholu.

Čistíte si pleť už dávno podľa týchto pravidiel, alebo ste sa dozvedeli niečo nové?

Ak máte k čisteniu pleti ešte nejaké otázky, napíšte mi komentár, veľmi rada vám odpoviem, pokojne aj podrobnejšie

Pery starnú tiež, postarajme sa aj o ne

0
Narúžované usmievajúce sa ženské pery
Photo: Shiny Diamond

Opýtala som sa googlu čomu ženy, ktoré sa zaoberajú anti-agingom, venujú najviac pozornosti. Dostala som takú odpoveď, akú som čakala. Ženy sa najviac zaoberajú, čo je samozrejme úplne v poriadku, tvárou a to minimalizáciou vrások a zlepšovaním textúry pleti. Hneď na druhom mieste je krk a dekolt a do hľadáčika sa dostali aj ruky, potom to bolo športovania a výživa. Ani ma neprekvapilo, že google vôbec nespomenul, že ženy sa zameriavajú aj na starostlivosť o pery. Možno niekde na 120 tej strane by som starostlivosť o pery ako jednu z topiek našla, ale tak ďaleko som odkazy neprelistovala.

Keď rozoberáme anti age, na starostlivosť o pery sa ani tak veľmi nemyslí.
A je to vlastne taká malá irónia, pretože, aj keď sa to nezdá, štúdie ukázali, že práve pery sú jedny z prvých, ktoré vykazujú známky starnutia. Pery postupne strácajú plnosť, sviežosť a farbu a okolo úst sa tvoria vrásky. Len ono to asi tak veľmi nevnímame. Nehovorím, že plné a mlado pôsobiace pery je niečo, čo by malo byť prioritou, ale keď už sa v mojich príspevkoch bavíme o beauty, tak si myslím, že by sme si mohli všimnúť aj túto tému.

Prečo sa pery vekom stávajú tenšími, prečo klesajú a blednú

 • Najväčší podiel na zmene plnosti a pevnosti pier má “na svedomí” neslávne známy úbytok kolagénu a elastínu.  Potom je to zmenšovanie sa tukových vankúšikov, ktoré fungujú ako vypchávky okolia pier, a ochabovanie svalov.
 • Svoje spraví aj úbytok mäkkého tkaniva, ale aj zmeny v ústnej dutine (ustupovanie ďasien a všetko čo je s tým spojené 😕).
 • Krvné cievky v perách postupne slabnú a nedokážu pery intenzívne prekrvovať, čo je príčinou nielen blednutia farby pier, ale nedostatočné prekrvenie spôsobí to aj to, že okraj pier začne byť menej ostrý, stáva sa menej výrazným a pomaly začína ako keby splývať s pokožkou okolo úst.

Čo je príčinou, že pery sa takto menia

 • Vek a genetika, a často aj zdravotný stav.
 • Opakujúce sa poškodenie pokožky pier spôsobené UV žiarením.
 • Fajčenie.
 • Niektoré zlozvyky napríklad hryzenie pier, podvedomé hranie sa s perami (napr. pri rozmýšľaní, sledovaní filmu…).
 • Dýchanie ústami namiesto dýchania nosom.

Ako pery chrániť

S vekom a s genetikou toho veľa nenarobíme, ale niečo ovplyvniť môžeme.

 • Najväčším nepriateľom zdravej pleti, a to vrátane pokožky na perách, sú voľné radikály a UV žiarenie. Pred UV žiarením a voľnými radikálmi pery vieme celkom slušne chrániť výberom balzamov a/alebo rúžov na pery so SPF a s obsahom účinných ingrediencií. Dobrá správa je, že dnes sú v dobrej dekoratívke ingrediencie schopné neutralizovať voľné radikály už samozrejmosťou.
 • Do starostlivosti o pleť môžeme pridať momentálne veľmi populárne masky na pery.

Ingrediencie, ktoré pomôžu nielen v prevencii, ale pomôžu aj opraviť poškodené

 • Kyselina hyalurónová. Kyselina hyalurónová zabezpečí okamžitý (samozrejme v rámci realistických očakávaní), a tiež aj dlhodobý efekt. Tým, že kyselina hyalurónová pritiahne vlahu do pier zo vzduchu a zároveň aj zo spodnejších vrstiev pokožky, vytvorí efekt plnších pier. To je ten okamžitý efekt. Dlhodobý efekt sa dosiahne tým, že kyselina (ak sa používa pravidelne) zásobí vodou vrchnejšiu vrstvu pokožky, čo pomôže opäť postupne vytvoriť jasnejšiu líniu pier.
 • Peptidy. Peptidy majú významný vplyv na štruktúru pleti. Peptidy pleť posilňujú, čo v súvislosti s perami znamená, že pomáhajú udržať pružný a pevný tvar pier. Pružné a pevné pery dávajú menšiu šancu tvorbe vrások okolo pier. (Opäť pripomínam realistické očakávania.)
 • Squalane, ricínový panenský olej, glycerín, alebo iné zvláčňujúce ingrediencie, ktoré bežne obsahujú takmer všetky rúže a balzamy pery zvláčnia a vypnú.
 • Mastné kyseliny, ktoré sú tiež súčasťou kozmetiky, pomáhajú chrániť a posilňujú jemnú pokožku pred environmentálnym stresom, čo znamená menej vrások a minimalizovanie iného poškodenia.

Je jasné, že štruktúra a plnosť pier sa neobnoví okamžite, a ani po čase možno nezbadáte dramatický rozdiel, avšak investovať čas aj do starostlivosti o pery má zmysel. Výsledky sa určite postupne dostavia, plus aj tu platí, že prevencia je jednoduchšia ako naprávanie „pokazeného“.

A ako je to s blednutím farby pier

Možno ste si všimli, že som nespomenula nič o tom, čo pomôže obnoviť prirodzenú farbu pier.
A je to tak. Ingrediencie, o ktorých som písala, síce perám pomôžu, dokonca ich aj rozjasnia, no farbu im nevrátia.
S farbou pier vám pomôžu v salónoch permanentných a semi permanentných makeupov. Technika na vyvolanie efektu zdravej a prirodzenej farby pier sa volá Lip Blush. Pomocou tejto techniky pery nadobudnú prirodzenú, pôvodnú, alebo podľa želania intenzívnejšiu farbu. Zároveň Lip Blush pomôže zadefinovať líniu pier, vďaka čomu sa pery budú zdať väčšie.

 

Suchá pleť vs dehydrovaná pleť. Aký je medzi nimi rozdiel?

0
Tvár ženy, ktorá si pred zimou chráni a zakrýva polovicu tváre pleteninou.

Keď nie ste si celkom istá, či vaša pleť je suchá alebo je len dehydrovaná verte mi, nie ste sama. Tiež nie ste sama, ak si myslíte, že suchá pleť a dehydrovaná pleť je takmer to isté, a vyžadujú si rovnakú starostlivosť.

Kým suchá pleť je typ pleti, dehydrovaná pleť je jej kondícia (alebo stav), do ktorej sa môže dostať, zvyčajne len na prechodné obdobie, každá pokožka. Suchá a dehydrovaná pleť sú teda dva rozdielne problémy, ktoré potrebujú rozdielne riešenia.

Aká je teda suchá pleť?

Suchá pleť je typ pokožky, ktorá si nedokáže vyprodukovať dostatočné množstvo kožného mazu (sébum). Prirodzený kožný maz pomáha zdravému fungovaniu pokožky a to tým, že znemožňuje, alebo aspoň účinne spomaľuje vyparovanie sa vody z jej vrchných vrstiev. Zároveň kožný maz na povrchu pleti vytvára mastný film, ktorý posilňuje ochrannú funkciu kože.

Suchej pokožka chýba olej, ktorý by jej pleti pomohol uchovávať hydratáciu, a ktorý by podporil pleť v jej ochrannej funkcii.

Čo je suchá pleť?

 • Suchá pleť je taká, ktorá si nevie vytvoriť dostatočné množstvo mazu, ktorý by mal pleť chrániť pred stratou vody, a ktorý by mal podporovať ochrannú funkciu pokožky pred vonkajšími vplyvmi. Suchá pleť (pokožka) vyvoláva pocity pnutia a suchosti.

Prečo je pleť suchá?

 • Jednou z príčin suchej pleti môže byť to, že koža má k dispozícii len obmedzené množstvo žliaz, ktorých úlohou je produkovať kožný tuk. Častejšie sa však pleť stáva suchou vekom. Na príčine je jednoducho starnutie a spomalenie jednotlivých procesov fungovania tela, ale aj nesprávna starostlivosť o pleť, nesprávna výživa, niektoré lieky, nedostatočná ochrana pred UV lúčmi, a znečistené prostredie.

Ako vyzerá suchá pleť?

 • Suchá pleť vyzerá unavene, je matná (nežiari), má drsnejšiu štruktúru, nebýva hebká, ani jemná, charakterizujú ju tenké, ale zato husté a suché vrásky.
 • Má menej viditeľné póry a často sa na nej tvoria šupinky a to nielen na tvári, ale na ktorejkoľvek časti tela.
 • Pleť nezriedka býva senzitívna hlavne na vonkajšie podnety.
 • Suchosťou pokožka trpí najviac v zimných mesiacoch. Že pokožke niečo chýba je vidno nielen na tvári, ale aj na rukách, zadnej časti ramien, predkoleniu a na pätách.

Ako sa starať o suchú pleť?

 • Suchá pleť potrebuje v prvom rade “výživu”. Kozmetika, ktorá dopĺňa potrebné oleje a zároveň sa stará o to, aby pomer olejov a vody bol v rovnováhe, sa zvyčajne označuje ako “Nourishing”.
 • Pleť potrebuje denné čistenie a pravidelný píling. Čistením a pílingom sa odstraňujú nečistoty a odumreté bunky. Cleanser, toner a píling by mali byť šetrné a hlavne bez alkoholu a parfumácie. Na čistenie pleti sú vhodné cleansery v podobe balzamov alebo olejov alebo oleobalzamov.
 • Suchá pleť potrebuje pomoc v podobe hydratujúceho séra (napríklad s glycerínom alebo kyselinou hyalurónovou)
 • Mastnejší denný krém je žiadúci, ale pozor na prílišné premasťovanie a na nevstrebanie kdému do pleti. Krém pre suchú pleť by mohol obsahovať napríklad squalane, omega mastné kyseliny, glycerin, ceramidy, avokádový olej.
 • Ak je to potrebné, dajme tomu pri mrazivom alebo veternom počasí a pleť to pleť znesie, tak krém môže byť po aplikácii doplnený ešte o ďalšiu ochrannú vrstvu oleja (napríklad olejom s vitamínom E).
 • Pre suchú pleť sú vhodné pleťové oleje, ale netreba zabúdať aj na už spomínané hydratačné sérum, ktoré sa nanáša rovnako, ako je to pri kréme, pod vrstvu oleja.
 • Nočný krém môže byť hutnejší, alebo ak je to potrebné, tak zopárkrát v týždni v podobe pleťovej masky, ktorá sa nezmýva, ale necháva sa pôsobiť celú noc. Nočné krémy a masky pre suchú pleť zvyknú byť označené napríklad ako “Repair” (opravujúce, ošetrujúce), alebo “Skin-strengthening” (posilňujúce).

Stav suchej pleti sa dá správnou kozmetikou, životosprávou a životným štýlom dostať pod kontrolu.

Aká je to dehydrovaná pleť?

Označenie dehydrovaná pleť nepomenováva typ, ale stav pokožky (alebo pleti, ak chcete).
Dehydrovanej pokožke chýba voda, čo môže byť spôsobené nedostatočným príjmom vody, alebo zvýšenou stratou vody cez povrchovú bariéru kože. Keď je povrchová bariéra pleti poškodená napríklad chladným suchým vzduchom, alebo aj priamym prudkým slnkom, voda má zjednodušenú cestu k neželaného úniku. Čo nechceme.

Najčastejšie sa dehydrovaná pleť spája so suchou pleťou, ale dehydrovanou sa môže stať akákoľvek pleť. Tak ako suchá, môže to byť byť aj mastná, senzitívna, zmiešaná, aknózna… Dehydratácia pokožky môže mať rôzne príznaky a môže spôsobiť rôzne stupne poškodenia.

Dehydrovanej pokožke chýba voda, ktorá je nevyhnutná pre ochranu, správne fungovanie pokožky.

Čo je dehydrovaná pleť?

 • Dehydrovaná pokožka (pleť) je stav, keď koža stráca svoju prirodzenú vlhkosť a nie je schopná udržiavať dostatočnú úroveň hydratácie. Je to pleť ktorej chýba voda.

Prečo je pleť dehydrovaná?

 • Hlavnou príčinou dehydrovanej pleti je nedostatočný príjem tekutín, a hneď ďalšou vystavovanie nechránenej pokožky priamenu slnečnému žiareniu. Na príčine môže byť aj prudké striedanie vonkajšej teploty suchého chladného a suchého teplého vzduchu, klimatizácia.
 • Na príčine môže byť aj častá konzumácia alkoholu, fajčenie, emočné vypätie alebo nedostatok spánku.
 • Ďalšou príčinou môže byť používanie kozmetiky s agresívnymi ingredienciami.

Ako vyzerá dehydrovaná pleť?

 • Dehydrovaná pleť vyzerá unavene, nevýrazne, má sivastý podtón a pri dotyku vyvoláva pocit, ako keby bola z krehkého, drsnejšieho a hrubého papiera. Často sú prítomné aj tmavé kruhy pod očami a suché pery.
 • Na lícach alebo na čele má často suché plôšky, ktoré môžu svrbieť, alebo aj začervenať. Niekedy sa stane, že koža na suchých plôškach popraská. (Pre porovnanie na suchej pokožke sa vytvárajú skôr šupinky ako suché plôšky.)
 • Pleť môže byť, tak ako to je aj pri suchej pleti, poznačená jemnými, husto posiatymi vráskami, hlavne okolo úst a na lícach.
 • Pleť stráca elasticitu a pružnosť.
 • Je náchylná na vyrážky alebo aj akné, nezriedka vyvoláva pocit sucha a mastnoty naraz.

Ako sa starať o dehydrovanú pleť?

 • Dehydrovaná pleť potrebuje v prvom rade pomoc “zvnútra”. Vodu, dostatok kvalitných mastných kyselín a vitamínov, čerstvý vzduch a obmedzenie najväčších dehydrátorov – alkoholu, kávy a nikotínu.
 • Pleť potrebuje starostlivosť, ktorá pokožku hydratuje a zároveň chráni, teda kozmetiku ktorá obsahuje vodu hydratačné ingrediencie, ale aj kvalitné oleje.
 • Cleansery by mali byť na báze vody alebo na báze olejogélu, a samozrejme, bez alkoholu, parfumov a sufátov.
 • Pleti pomôžu séra obsahujúce napríklad kyselinu hyalurónovú alebo aj kolagén, bakuchiol.
 • Moisturizéry by mohli obsahovať napríklad glycerín, kyselinu hyalurónovú, allantoin, algae (riasy) a antioxidanty. Dobrú službu spravia aj krémy s obsahom ceramidov a s prebiotikami.
 • Nočný krém by mohol obsahovať napríklad peptidy, jojobový olej, alebo iné vzácne oleje, ktoré zabránia úniku vlahy počas noci.

Čo môžete pridať?

 • V zimných mesiacoch je vhodné používať zvlhčovače vzduchu, alebo aspoň difuzér. Zapnutím zvlhčovača vzduchu sa pleť bude cítiť vo vykúrenej miestnosti oveľa komfortnejšie.

Stav dehydrovanej pleti je dočasný. Včasná diagnostika a následne správna starostlivosť o dehydrovanú pleť spolu so zmenením niektorých zlozvykov dokáže neželaný stav pleti rýchlo dostať do normálu a takmer bez následkov.

 

Penový cleanser alias pena na čistenie pleti. Ako je to s nimi?

0
Žena v turbane si čistí pleť s penovým prípravkom na čistenie pleti

Napriek tomu, že pena na čistenie pleti je skvelá, v posledných rokoch si vyslúžila zlú reputáciu, ktorej niekto verí a niekto nie. Ako to teda je? Pomáha pleti penový cleanser (čiže pena na čistenie pleti), alebo naopak, pokožke skôr škodí?

Pravda je niekde uprostred a opäť je to o ingredienciách.

To, či penový cleanser pleti viac uškodí ako pomôže, alebo naopak, záleží na dvoch hlavných veciach.

 • Na pH
 • Na type v cleanseri použitých povrchovo aktívnych látok – surfaktantov (s tým, že typ surfaktantov ovplyvňuje pH)

Ako funguje pena na čistenie pleti

Na to, aby penový cleanser vytvoril penu, sa potrebuje dostať do styku s vodou. Spravidla najprv sa penový cleanser zmieša v dlani s vodou (nie horúcou, ale vlažnou!!!), čím sa pomocou vody vytvorí pena. (Nepredstavujte si penový cleanser ako penu na holenie, ktorú vytlačíte zo spreja). Následne penu aplikuje na pleť. Pleť krúživými pohybmi jemne premasírujte. Pomocou vytvorenej peny sa z pleti odstránia nečistoty, maz a make up. „Použitú“ penu z pleti opláchnite, alebo sa odstráňte vlhkou micro handričkou, alebo jemnou špongiou.

Penové cleansery sú určené hlavne na čistenie mastnej pleti, ale v dnešnom modernom svete sú aj také, ktorých formula vyhovuje zmiešanej, normálnej alebo aj vystresovanej pokožke.

Ako sa pomocou peny odstránia nečistoty a make up?

Penové cleansery spolu s ingredienciami, ktoré pri styku vytvárajú penu obsahujú aj surfactanty (alebo mydlá), vďaka ktorým sa voda dokáže zmiešať s olejom. Surfaktanty si predstavte ako maličké červíky, ktoré majú hlavu, na ktorú na seba naviaže spolu s vodou nečistoty, ktoré sú rozpustné vo vode. Na druhom konci majú naše pomyselné červíky chvost, ktorý na seba naviaže, alebo k sebe pritiahne mastné nečistoty vrátane kožného mazu.

Jednoducho povedané, pomocou peny sa surfaktanty dostanú hlbšie do pórov pokožky, pritiahnú k sebe nečistotu, ktoré spolu s penou opláchnutím odstánime.

A práve surfaktatnty, pomocou ktorých sa pleť dokonale vyčistí môžu niekedy spôsobiť problém.

Niektoré surfaktanty nešetrne narúšajú ochrannú bariéry pokožky. Keď proces “vytiahnhutia” nečistôt z pleti nie je citlivý, tak ľahko môže spôsobiť nežiadúce a prílišné vysušenie pleti. To sa najprv prejaví pocitom stiahnutej a suchej pokožky, ale neskôr, pleť zareaguje zvýšenou produkciou mazu, pretože zdravá pleť maz potrebuje.

Na príčine sú spomínané nešetrné syntetické povrchovo aktívne látky, ktoré majú vysoké pH, a na ktoré sa oplatí si dávať pozor. Najčastejšie sú to

Sodium Lauryl Sulfate SLS – a ten pleť vysušuje naozaj mimoriadne
Sodium Laureth Sulfate SLES
Ammonium Laureth Sulfate ALS

Aký penový cleanser je teda vhodný?

Vhodné sú tie, ktoré majú vyrovnané pH. Je skôr vzácnosťou, keď výrobcovia uvedú na výrobku hodnotu pH, alebo aspoň označenie “vyrovnané pH”, preto sa radšej spoľahnite na kontrolu povrchovo aktívnych látok. Kontrolu vám uľahčí informácia na výrobku označená ako SLS free. Stále sa však stane, že SLS býva nahradené “šetrnejším” SLES, alebo ALS, preto si radšej prečítajte aspoň prvé drobné písmenká.

Surfaktanty, ktoré som spomínala, majú vysokú pH hodnotu, takmer takú akú majú bežné mydlá na ruky. Ak ich v INCI nenájdete, je to, aspoň na začiatok, hľadania vhodného penového cleansera, dobré znamenie.

Všímajte si, či produkt neobsahuje alkohol a parfémy vrátane esenciálnych olejov.

Ďalej si všímajte či cleanser obsahuje aj hydratačné ingrediencie, napríklad aloe vera, kyselinu hyalurónovú, glycerín. Upokojujúce ingrediencie, napríklad harmanček – bisabolol, nechtík – calendula, pokožku “opravujúce” ingrediencie napríklad ceramidy, alebo ingrediencie, ktorej “obnaženej” pokožke po čistení poskytnú ochranu – napríklad niacinamidy.

Čo hľadať, ak je problém aknózna pleť

Ak potrebujete ošetrovať aknóznu pleť, čo je takmer najčasteším dôvovodm k výberu cleansera na základe peny, tak si všímajte, či cleanser obsahuje benzoyl peroxide alebo kyselinu salyciovú – Saliciylic acid (BHA), alebo napríklad aj aktívne uhlie. A vždy je dobré, ak spolu s kyselinami alebo peroxidom sú do fľaštičky s cleanserom pribalené aj ošetrujúce ingrediencie, ktoré som spomenula vyššie. Ešte raz pripomeniem oblúkom sa vyhnite produktom, ktoré obsahujú alkohol a parfumy.

Používať alebo nepoužívať na čistenie pleti penový cleanser?

Je to na individuálnych preferenciách. Ja som penový cleanser, a to skutočne veľmi šetrný (od Medik8) vyskúšala, ale napriek tomu mi vôbec nevyhovoval. Ale aspoň som s ním potešila moju skvelú kamarátku, ktorej penové cleansery uľahčili starostlivosť o pleť.

Ako to máte vy? Používate penu na čistenie pleti, alebo nie?

Čo je micelárna voda, ako funguje, a prečo sa jej dnes už nemusíme báť

0
žena v turbane si čistí pleť s vatovým tampónom, na ktorom micelárna voda
Photo: Sora Shimazaki

Micelárna voda, malý zázrak, ktorý viac ako pred desaťročím spôsobil v čistení pleti malú revolúciu, je skvelá pomocníčka, ktorá funguje na princípe obsahu povrchovo aktívnych látok. Povrchovo aktívne látky, o ktoré je micelárna voda obohatená, pomáhajú efektívne, ľahko a šetrne z pokožky odstrániť nečistoty bez silného trenia a bez použitia vody.

Možno by som mala začať tým, prečo sa micelárna voda volá micelárna, ale na to, aby príbeh micelárnej vody dával zmysel, začnem tým, čo sú to povrchovo aktívne látky – takzvané surfaktanty.

Všetky vieme, že s čistou vodou sa líčenie a make up nedá odstrániť, pretože make up (a všetko to, s čím sa líčime) obsahuje aj olejové zložky, na ktoré voda nestačí. A presne tak, ako na maku up, voda nestačí ani na všetky nečistoty, ktoré si počas dňa na pleť nazbierame. Nečistoty sú rôzne. Mastné, s ktorými si voda neporadí, ale aj “nemastné”, ktoré voda odstráni ľahko.

Práve kvôli mastnej a nemastnej (🙂) povahe nečistôt si pri čistení pleti k vode potrebujeme pridať aj nejaký olej, ktorý pomôže odstrániť “mastnú” nečistotu. Aj keď to znie nelogicky, olej (v našom prípade maz) sa odstraňuje olejom, a funguje to tak, že olejové molekuly na seba nadviažu jemu podobné molekuly mazu, vďaka čomu sa mastnota odstráni.

Na druhej strane, voda má odlišnú chemickú povahu a polaritu, preto si voda ľahko poradí s nečistotami, ktoré majú napríklad podobu solí (pot), poradí si s prachom a povrchovo aj s ľahkým makeupom.

Čo sú surfaktanty a čo má s nimi spoločné micelárna voda

Na kvalitné vyčistenie pleti potrebujeme vodu a olej. Olej a voda sa však prirodzene nespoja. Na to, aby to bolo možné, sa využívajú surfaktanty, čiže látky, ktoré spájajú olej a vodu do jedného celku. Surfaktanty majú hydrofilnú (vodu priťahujúcu) hlavu, ktorá na seba naväzuje vodu. Oproti hlave majú surfaktanty chvost, ktorý je lipofilný (so schopnosťou zlúčiť sa s tukmi), a ten lipofilný chvost na seba naväzuje (a rozpúšťa) olej.
A to je tajomstvo spojenia nespojiteľného.

Vráťme sa k micelárnej vode

Micelárna voda je navrhnutá tak, aby pomocou surfaktantov vznikli zoskupenia molekúl, ktoré sa nazývajú micely. Micely si zjednodušene predstavte ako guličky vody, v ktorej vnútri je, vďaka surfaktantom, skrytý olej.
Preto pomocou micelárnej vody, ktorá obsahuje micely, je možné odstrániť nečistoty s mastnou a nemastou podstatou.

Kde sa vzala po počiatočnom boome nedôvera voči micerálkam, a prečo sa niekedy doporučovalo (doporučuje), že micelárna voda sa má  oplachovať.

Micelárna voda sa stala hneď na začiatku, po uvedení na trh, veľmi populárnym produktom. Zjednodušovala (a zjednodušuje) čistenie pleti, a čo bolo a je úžasné, vyriešila aj problém citlivej pleti, ktorá nereaguje dobre na vodu (áno, aj to je možné), a vyriešila aj problém citlivej pleti, ktorá neznáša mechanické trenie….

Avšak niektoré ženy si všimli, že po čase používania micelárky sa pleť stávala suchšou a citlivejšou, hlavne na vonkajšie podnety. Na vine bolo používanie nešetrných surfaktantov, ktoré na seba nešetrne naviazali z pleti všetok maz. Micelárka pleť vyčistila doslova dočista. Dnes sa, našťastie, niektoré látky už nesmú v kozmetike používať, a ak áno, tak len v kontrolovanom obmedzenom percentuálnom množstve. A to znamená, že micelárna voda by mala byť dnes, ak sa dodržia všetky pravidlá, bezpečná.

Ako je to s tým oplachovaním?

Micely, ktorých podstatou sú povrchovo aktívne látky – surfaktanty, fungujú ako magnet, ktorý k sebe priťahuje (aj) olej. A to vrátane mazu, ktorý zdravá pleť potrebuje.
Pri čistení pleti nie všetky micely ostávajú na vatovom tampóne, a nie všetky spolu s nečistotami putujú do koša. Niektoré micely ostanú “sedieť” na pokožke a stále robia svoju prácu – priťahujú oleje. No a tie nešetrné surfaktanty, ktoré som už spomínala, naozaj neboli prieberčivé a priťahovali všetky, aj tie “dobré”, pre pleť potrebné oleje.

Dnes výrobcovia vyrábajú (mali by vyrábať) micelárnu vodu s použitím šetrných, neagresívnych povrchovo aktívnych látok. Stáva sa už samozrejmosťou, že na obale micelárnej vody si prečítate, že micelárnu vodu už nie je nutné následne oplachovať. Čo je znamenie, že do formuly micelárnej vody sú zakomponované šetrné, neagresívne ingrediencie.

Niečo na tom bude. Nemyslím si, že by si firmy, preslávené hlavne produkciou micelárnej vody, ako napríklad Bioderma, mohli dovoliť len tak ľahko tvrdiť, že používanie micelárky je bezpečné aj bez oplachovania, ak by to nebola pravda.

Ale ja si myslím, teda prikláňam sa k názoru niektorých odborníkov, že aj keď je micelárka bezpečná a pleť nemá problém s vodou, a je to možné, tak je lepšie micelárku opláchnuť. (Hlavne ak jej zloženie nie je jasné, pretože môže obsahovať alkohol, farbivá alebo aj parfémy.) Ale to som ja…..

Na druhej strane zase, dnes sú už micelárky obohatené o kvalitné a celkom vzácne ingrediencie, ako sú bylinné extrakty, antioxidanty, či iné aktívne látky, a tie by bola škoda ich okamžite po použití spláchnuť do umývadla.

Neexistuje jednoznačná odpoveď. To, ako sa rozhodnete, či micelárku používať alebo nie, či ju opláchnuť alebo nie, je na vás. Nakoniec, len vy viete najviac o tom, ako reaguje vaša pleť,a čo si môžete dovoliť.

Takže aby som to zhrnula

Micelárna voda dokáže ľahko čistiť pleť, pretože obsahuje miniatúrne špeciáne zoskupenia molekúl, ktoré sa volajú micely. Tie mastné aj nemastné nečistoty odstraňujú tak, že ich na seba pritiahnu, a my ich následne spolu s micelárkou (na vatovom tampóne) vyhodíme.   

Micelárna voda je vhodná takmer pre každú pleť (samozrejme s ohľadom na ingrediencie) a dokáže odstrániť nečistoty, make up a takmer všetko, čo používame pri líčení. Nevie si poradiť s veľmi silným make upom, ani s vodeodolnými mascarami

Verím, že teraz, keď už poznáte tajomstvo micelárnej vody, sa budete vedieť jednoduchšie správne rozhodnúť, či micelárnu vodu používať alebo nie.

Ale aj tak. Zaujíma ma, čo si myslíte. Používate micelárku alebo nie. Oplachujete, alebo ju  nechávate tak? Dajte mi vedieť do komentárov.

Čo presne znamená, keď sa dočítate, že kozmetický výrobok má vyrovnané pH?

0
Farebná škála pH

Ak sa na kozmetickom výrobku (najčastejšie na takom, ktorý je určený na čistenie pleti) dočítate, že má vyrovnané pH, znamená to, že pH kozmetického produktu je približne také, aké má ľudská pokožka.

Definícia pH sa týka miery kyslosti alebo zásaditosti vodných roztokov.

Možno si teraz kladiete v súvislosti s predchádzajúcou vetou otázku, že ako môže mať pokožka pH, keď pokožka je pevná a rozhodne nemá vlastnosti ako vodný roztok, tak vám chcem hneď odpovedať, že v tomto prípade, sa na pokožku potrebujete pozerať ako na zložitý komplexný systém rôznych látok. Je to okrem množstva iného, minimálne mix mazu a potu a vlhka atď. A maz a pot si už ako “vodu” vieme predstaviť. Však?

pH sa vyjadruje na škále od 0 do 14 pričom

 • pH pod 7 je kyslé
 • pH 7 je neutrálne
 • pH nad 7 je zásadité

Logicky by sa mohlo zdať, že vyrovnané pH by malo byť 7, teda neutrálne, ale nie je to tak. Vyrovnané pH znamená, že sa približuje k mierne kyslému pH pokožky.

pH pokožky dospelého človeka je mierne kyslé niekde v rozpätí približne od 4,5 do 5,7. Mierne kyslé prostredie má svoj význam, pretože v kyslom prostredí bežné baktérie a vírusy nedokážu prežiť, čiže sa nedostanú do hlbších vrstiev pokožky, a tak ju nemôžu kontaminovať a vyvolať zápaly.

Majú všetky kozmetické výrobky označené ako vyrovnané pH, pH rovnaké?

Nie, nemajú. Pre tú ktorú pokožku vyrovnané pH môže znamenať niečo iné. Sú to síce malé odchýlky, ale sú.

 • pH suchej pokožky sa môže pohybovať niekde od 4,2 do 5
 • pH normálnej pokožky sa pohybuje niekde okolo 5 až 5,7
 • pH mastnej pokožky sa pohybuje v rozpätí 5,7 až 6,7
 • pH tmavej pokožky je vyššie ako pH svetlej pokožky
 • pH staršej pokožky je vyššie ako pH mladej pokožky
 • pH pokožky žien je iné ako pH pokožky mužov

Keď si to tak človek prečíta, tak sa až zľakne, pretože sa zdá, že odchýlky pH sú veľké, ale bežne vyrovnané pH je sformulované tak, aby vyhovovalo väčšine typov pleti, čiže má mierne kyslú podstatu, tak aby oscilovalo v priemernom rozpätí.

!! Ale zas na strane druhej, ak je raz kozmetika určená pre aknóznu pleť, a jasne je to tam napísané s tým, že výrobok má vyrovnané pH je zrejmé, že pH výrobku nebude vyhovovať  pleti suchej a opačne. No a samozjeme podobne to platí aj pre pleť zmiešanú, citlivú, suchú atď.

Často sa nedá dopátrať aké pH má konkrétny výrobok, ale myslím si, že sa pokojne môžeme spoľahnúť na označenie – výrobok s vyrovnaným pH. Väčšina kozmetiky má pH, ako som už spomenula, v kyslom intervale, teda pokiaľ nie je určená na riešenie konkrétneho kozmetického problému.

A koho zaujíma, ako je to s všeobecne s pH jednotlivých výrobkov, tak podľa zdroja Paula’s Choice je pH

 • Cleanserov 4,5-7
 • Tonerov je 5-7
 • AHA, BHA 3,2 – 3,9
 • Moisturizérov 5-7
 • Sér 4-6
 • Vitamínu C (forma ascorbic acid!) 2,6 – 3,5
 • Retinolových produktov 4 – 6,6

Toľko dnes odo mňa. Zaujíma ma však, či je pre vás informácia o pH kozmetického produktu dôležitá? Všímate, alebo budete si ju všímať?